(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
03 листопада 2025 року м. Житомир Справа № 240/32145/23
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
У провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №240/32145/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 01.03.2024 року, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути звернення ОСОБА_1 від 20.09.2023 року про перерахунок пенсії шляхом збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 15 років у повній відповідності до вимог пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII, в редакції, що діяла на час призначення пенсії Позивачу.
Житомирським окружним адміністративним судом 27 лютого 2025 року представнику Позивача надіслано виконавчий лист у справі №240/32145/23.
До суду надійшла заява ОСОБА_1 , подана нею у порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій Заявник вказує, що рішення суду безпідставно не виконується Відповідачем. У заяві просить встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Ухвалою суду від 24.04.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 01.03.2024 року у справі №240/32145/23 протягом трьох місяців з дня отримання копії ухвали.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області 21.07.2025 року подало до суду звіт про виконання судового рішення.
Звіт відповідає вимогам частин другої, третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України і поданий у встановлений судом строк.
За правилами частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
Розглянувши у встановлений строк в порядку письмового провадження поданий звіт та додані до нього на підтвердження відповідних обставин матеріали, судом встановлено наступне.
Як зазначається у звіті Відповідача, на виконання рішення №240/32145/23 Головним управлінням з 20.09.2023 ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії із збільшенням на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, відповідно до положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 191,03 грн (830,55 грн. x 23%).
Розмір пенсії на виконання рішення №240/32145/23 з 20.09.2023 становить 7964,67 грн, в тому числі: - 7302,82 грн - основний розмір пенсії;
- 191,03 грн - збільшення заробітку на 23% за стаж понад 15 років на виконання рішення №240/32145/23;
- 170,82 грн - додаткова пенсія як особі, віднесеній до потерпілих внаслідок аварії на ЧАЕС 2 категорії;
- 300,00 грн. компенсаційні виплати 70-ти річним.
В результаті перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/32145/23 розмір пенсії ОСОБА_3 зменшується.
Відповідач вважає, що пунктом 4 розділу XV Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначено, що у разі, якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Зазначена у розрахунку пенсії ОСОБА_2 розрахункова величина 19 133,86 грн не є заробітком самої особи, а визначена за формулою згідно п.2 ст.40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії і є результатом добутку таких величин: 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,02598, де:
3764,40 грн - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески за три 2014 - 2016 календарні роки, застосована на виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148-VIII;
1,17 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсії у 2019 році» від 20 лютого 2019 р. №124 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;
1,11 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020» від 01.04.2020 №251 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;
1,11 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22.02.2021 №127 та ч.2 ет.42 Закону 1058;
1,14 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022 №118 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;
1,197 - коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії застосований на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 №168 та ч.2 ст.42 Закону №1058-IV;
2, 58390 - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Тобто, показник 19 133,86 грн застосовується лише при визначенні основного розміру пенсії відповідно до ст.27 Закону №1058-IV.
Таким чином, у поданому звіті Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зазначається вся інформація щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 пенсії станом на 31.01.2025 року, в тому числі із врахуванням положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Суд звертає увагу, що судовим рішенням в даній справі Відповідача було зобов'язано належним чином розглянути звернення Позивача щодо наявності чи відсутності підстав для проведення спірного перерахунку у відповідності до положень п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не провести відповідний перерахунок.
В розумінні вимог статті 381-1 КАС України судовий контроль здійснюється за виконанням конкретного судового рішення в адміністративній справі, а не за всією поточною діяльністю територіальних органів Пенсійного фонду України.
Поданий Відповідачем звіт, окрім іншого, засвідчує, що звернення ОСОБА_1 від 20.09.2023 року про перерахунок пенсії шляхом збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 15 років у повній відповідності до вимог пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-XII, в редакції, що діяла на час призначення пенсії Позивачу, є розглянуте по суті.
Тобто, судове рішення в даній справі є виконаним.
Доводи представника ОСОБА_1 щодо правомірності проведених нарахувань за результатами виходять за межі здійснення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, так як засвідчують про нові спірні відносини між сторонами, які не були предметом судового розгляду в даній адміністративній справі.
Відповідно до частини 1 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
За таких обставин, суд вважає за можливе прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області звіт.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/32145/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя М.Ф. Нагірняк