Ухвала від 03.11.2025 по справі 200/5238/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

03 листопада 2025 року Справа №200/5238/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління

Державної міграційної служби України в Донецькій області

про про зміну способу виконання судового рішення у справі № 200/5238/24 за позовом

ОСОБА_1

до відповідача Головного Управління Державної міграційної служби України в

Донецькій області в особі Слов'янського відділу Головного Управління Державної

міграційної служби України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням від 30.09.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області в особі Слов'янського відділу Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Університетська, буд. 58) про визнання протиправною бездіяльності Слов'янського відділу Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо ненадсилання до Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області заяви про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України внаслідок визнання батьківства разом з додатками для прийняття рішення, зобов'язання Слов'янського відділу Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області надіслати до Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області заяву про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України внаслідок визнання батьківства разом з додатками - задоволено частково. Визнано протиравними дії Слов'янського відділу Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у розгляді заяви про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України внаслідок визнання батьківства разом з додатками для прийняття рішення. Зобов'язано Слов'янський відділ Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області надіслати до Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області заяву ОСОБА_1 про оформлення набуття ОСОБА_2 громадянства України внаслідок визнання батьківства разом з додатками. В задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовлено.

До Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява про зміну способу виконання судового рішення у справі № 200/5238/24 в частині стягнення, саме з Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Мудрого, 11) на користь Державного бюджету України судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, в сумі 968 грн. 96 коп, замість Слов'янського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області.

Розглянувши клопотання заявника, суд вказує наступне.

Згідно ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Згідно вимог ч.ч.1, 3 ст. 378 КАС України за заявою стягувача суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може встановити чи змінити спосіб або порядок виконання рішення.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Як вбачається зі змісту заяви, у спірних правовідносинах Слов'янський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області не має статусу юридичної особи та входить до структури Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, тому виконання рішення суду має бути здійснено безпосередньо Головним управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області.

Слов'янський відділ Головного управління ДМС України в Донецькій області не є окремою юридичною особою, не має самостійних рахунків в органах Державної казначейської служби. Територіальні підрозділи (відділи) діють від імені Головного управління, входять до його складу та не мають статусу юридичної особи.

Усі кошти, у тому числі й ті, що підлягають сплаті чи стягненню за судовими рішеннями, обліковуються на балансі Головного управління ДМС України в Донецькій області. Таким чином, визначення судом Слов'янського відділу як сторони, з якої підлягають стягненню кошти на користь державного бюджету, є юридично некоректним, оскільки відповідальним розпорядником коштів є саме Головне управління ДМС України в Донецькій області, а не його структурний підрозділ.

З огляду на викладене, рішення суду в частині стягнення судового збору зі Слов'янського відділу фактично унеможливлює його виконання.

Відповідно до ст. 96 Цивільного кодексу України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 42 КАС України, здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Вирішуючи питання про зміну способу і порядку виконання рішення, суд повинен враховувати, що під зміною способу і порядку розуміється дія або сукупність дій, якими певним чином досягається кінцевий результат, та що підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення є обставини, що роблять виконання рішення неможливим.

Відтак, зміною способу та порядку виконання судового рішення є прийняття судом нових заходів з метою реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

При цьому, суд може змінити порядок і спосіб виконання судового рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

Дефініція «спосіб і порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке розраховане на завершальну стадію судового провадження забезпечення реалізації приписів судового рішення.

Під порядком виконання судового рішення слід розуміти певну визначену рішенням суду або законом послідовність вчинення дій уповноваженими на виконання судового рішення особами.

Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, що встановлено ст.16 ЦК.

Так, у постанові від 24 грудня 2014 року у справі №21-506а14 Верховний Суд України дійшов висновку, що зміну способу і порядку виконання судового рішення слід розуміти як застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення раніше визначеними способом і порядком.

При цьому зміна способу виконання не має змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.

При цьому, в даному випадку мова не йде про зміну суб'єктного складу спірних правовідносин, які були вирішені в судовому порядку.

Враховуючи викладене, заміна способу та порядку виконання рішення суду не може бути здійснена шляхом покладення обов'язку щодо виконання рішення суду на іншу особу, яка не була стороною по справі та не є правонаступником сторони, на яку покладено обов'язок щодо виконання рішення суду.

Водночас, у спірних правовідносинах Слов'янський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області не має статусу юридичної особи та входить до структури Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, тому виконання рішення суду безпосередньо Головним управлінням Державної міграційної служби України в Донецькій області не буде мати наслідком зміну суб'єктного складу спірних правовідносин.

Положеннями статті 370 КАС України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Зокрема, частина третя статті 378 КАС України вказує, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Таким чином, для Головного управління ДМС у Донецькій області через вищезазначені обставини створюється відповідна перешкода виконання рішення суду в належний спосіб,

Оскільки виконання рішення суду Головним управлінням ДМС у Донецькій області в особі Слов'янського відділу, в частині стягнення на користь Державного бюджету України витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору в сумі 968 грн. 96 коп, є неможливим, оскільки Слов'янський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області не перебуває на казначейському обслуговуванні в управлінні Державної казначейської служби у Донецькій області та не має відкритих рахунків в органах казначейства, усі кошти, у тому числі й ті, що підлягають сплаті чи стягненню за судовими рішеннями, обліковуються на балансі саме Головного управління ДМС України в Донецькій області (ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Мудрого, 11), суд вважає за необхідне задовольнити заяву та змінити спосіб виконання судового рішення у справі № 200/5238/24 в частині стягнення, саме з Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Мудрого, 11) на користь Державного бюджету України судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, в сумі 968 грн. 96 коп, замість Слов'янського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області.

На підставі викладеного, керуючись Законом України “Про виконавче провадження», Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про зміну способу виконання судового рішення у справі № 200/5238/24 в частині стягнення, саме з Головного Управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Мудрого, 11) на користь Державного бюджету України судових витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору, в сумі 968 грн. 96 коп. - задовольнити.

Змінити спосіб виконання судового рішення у справі № 200/5238/24 в частині стягнення судового збору, визначивши боржником Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ 37841728, юридична адреса: 84333, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Мудрого, 11).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Давиденко