Рішення від 03.11.2025 по справі 160/23674/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 рокуСправа №160/23674/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сластьон А.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Громадської організації «Платформа громадський контроль» до Міського голови Дніпровської міської ради Філатова Бориса Альбертовича, Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: 18 серпня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Громадської організації «Платформа громадський контроль» (надалі - позивач, Громадська організація) до Міського голови Дніпровської міської ради Філатова Бориса Альбертовича (надалі - відповідач 1), Дніпровської міської ради (надалі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати ОСОБА_1 Дніпровського міського голову належним чином розглянути електронну петицію «Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства», підготувати проект рішення міської ради з питання електронної петиції та винести питання/вимоги електронної петиції (проекту рішення) на розгляд сесії місцевої ради з поставленням на голосування;

-визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Дніпровську міську раду розглянути питання, що зазначене в електронній петиції «Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства» на найближчому пленарному засіданні Дніпровської міської ради.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 28.11.2024 на офіційному сайті єдиної системи місцевих петицій «Е-DEM Місцеві петиції» було оприлюднено петицію «Зміни до Бюджету на 2025 рік для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства». Ініціатором (автором) електронної петиції є Колеснікова Анастасія Андріївна, яка має статус асоційованого члена Громадської організації «ПЛАТФОРМА ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ». Позивач вказує, що зазначена електронна петиція набрала необхідну кількість голосів для її розгляду, а саме: 3124 голоси з 3000 необхідних. Натомість органом місцевого самоврядування відмовлено у винесенні петиції на розгляд засідання сесії з тих підстав, що відповідно до даних Реєстру територіальної громади міста Дніпра у 1088 підписантів петиції (34,8% від загальної кількості підписів) відсутня інформація про реєстрацію їх місця проживання/перебування на території міста Дніпра. Позивач заперечує необхідність підтвердження належності підписантів петиції до певної територіальної громади та вказує на обов'язок органу місцевого самоврядування розглянути електронну петицію, що набрала необхідну кількість підписів на підтримку, в обґрунтування чого посилається на судову практику у справах №160/6363/24, №200/4798/17, №804/4055/18. Позивач вказує на протиправність допущеної відповідачами бездіяльності щодо нерозгляду петиції, невинесення її на розгляд засідання сесії та непоставлення на голосування. Також, звертає увагу, що міським головою не опубліковано на офіційному сайті міської ради інформацію про результати розгляду електронної петиції. Оскільки ініціатор (автор) електронної петиції та деякі підписанти мають статус асоційованих членів Громадської організації позивач, керуючись положеннями 2.4. Статуту, звертається до суду для захисту прав та законних інтересів своїх членів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2025 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

08 вересня 2025 року від Дніпровської міської ради надійшов відзив із запереченнями проти заявлених позовних вимог. Зокрема, відповідач 2 вказав, що розгляд петиції, в тому числі направлення її міським головою на розгляд виконавчому органу міської ради здійснюється виключно за умови набрання петицією необхідної кількості голосів. Натомість, спірна петиція є такою, що не набрала необхідної кількості підписів на її підтримку. Так, Дніпровська міська рада зазначила, що в спірних правовідносинах зверталася до власника платформи E-DEM із повідомленням про неможливість ідентифікації певних підписантів не лише як членів територіальної громади, але і як громадян України. Також, зазначеним листом відповідач 2 проінформував Міжнародну благодійну організацію «Фонд Східна Європа» про вимоги статті 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо реалізації права участі у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад, а також про вимоги Положення про електронні петиції, затвердженого рішенням міської ради від 30.03.2016 №38/5. За результатами отриманого від Фонду Східна Європа листа робочою групою Дніпровської міської ради надано рекомендації міському голові вважати спірну петицію такою, що не набрала необхідної кількості підписів на її підтримку. З огляду на викладене за результатом розгляду петиції відповідь автору петиції надавалася відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян». Також, відповідь на електронну петицію була розміщена на офіційному сайті «E-DEM Місцеві петиції» та офіційному сайті Дніпровської міської ради. Відповідачі наполягають на необхідності підтвердження належності підписантів петиції до територіальної громади міста Дніпра з огляду на положення статей 1, 3, 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян». Також, відповідач 2 акцентує увагу на тому, що вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються виключно статутом територіальної громади, а зазначена позивачем у позові судова практика є нерелевантною до спірних правовідносин. З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивач вказав, що Закон України від 09.05.2024 №3703-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» не має визначального значення для вказаного спору, оскільки процедуру підготовки, подання, підписання та розгляду електронної петиції регламентовано Законом України «Про звернення громадян». Відповідачами в порушення вимог ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян» електронну петицію не розглянуто. Також, ідентифікація підписантів електронної петиції за допомогою кваліфікованого електронного цифрового підпису виключає можливість підписання петиції не громадянами України. Позивач звертає увагу на лист Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 19.03.2025 №10/5-541, з тексту якого вбачається, що реєстр територіальної громади наразі є неповним та неточним, а тому вказаний реєстр не може відображати точну кількість населення територіальної громади міста Дніпра.

06.10.2025 Дніпровською міською радою подано заяву про визнання поданого позивачем до відповіді на відзив листа Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 19.03.2025 №10/5-541 неналежним та недопустимим доказом. В обґрунтування поданої заяви відповідач 2 вказав, що зазначений лист надавався відповідачем 2 на інформаційний запит ОСОБА_2 від 18.03.2025 №37/273. У листі від 19.03.2025 №10/5-541 автора інформаційного запиту повідомлено про кількість осіб, зареєстрованих в реєстрі територіальної громади міста Дніпра станом на 01.03.2025. Відтак, компетентний орган надав відповідь на інформаційний запит у вигляді знеособленої інформації з Реєстру територіальної громади, пов'язану з місцем проживання (перебування) осіб. Кількісний знеособлений показник осіб, включених до реєстру територіальної громади станом на 01.03.2025, не має жодного значення для цієї справи, оскільки ч. 4 ст. 23 Статуту територіальної громади міста Дніпра визначає, що електронна петиція має містити не менше 3000 підписів, зібраних протягом не більш як 90 календарних днів з дня оприлюднення петиції (тобто, у цій справі станом на 26.02.2025). Відповідач 2 звертає увагу, що автор інформаційного запиту не є учасником даної справи, а також відсутній у списку асоційованих членів громадської організації станом на 10.08.2025, а предметом спору не є правовідносини, унормовані Законом України «Про доступ до публічної інформації». Натомість, з наявних у матеріалах справи листів Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур від 14.02.2025 №2/5-398 та від 26.02.2025 №3/5-186 вбачається, що станом на 14.02.2025 у 971 підписанта петиції, а станом на 26.02.2025 - у 1088 підписантів відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/місця перебування на території міста Дніпра. Відтак, наданий позивачем лист від 19.03.2025 №10/5-541 не підтверджує жодну із обставин предмета доказування у цій справі. З цих підстав відповідач 2 просив не брати до уваги лист Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 19.03.2025 №10/5-541 як такий, що не відповідає вимогам статей 73, 74 КАС України.

13.10.2025 Громадською організацією «ПЛАТФОРМА ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» направлено до суду заперечення на подану Дніпровською міською радою заяву про визнання неналежним та недопустимим доказом листа Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 19.03.2025 №10/5-541. Так, позивач наголошує, що ОСОБА_3 , на запит якого надавався зазначений лист, є підписантом електронної петиції. На переконання позивача, лист від 19.03.2025 №10/5-541 висвітлює неправомірну поведінку Дніпровської міської ради та її небажання розглядати «незручну» для відповідачів електронну петицію, яка набрала необхідну кількість голосів. З цих підстав просить вважати необґрунтованою та залишити без розгляду заяву відповідача 2 про визнання неналежним та недопустимим доказом листа від 19.03.2025 №10/5-541.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація «ПЛАТФОРМА ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» (ідентифікаційний код: 39689459, надалі - позивач, ГО «ГромКонтроль»), відповідно до п. 1.1. Статуту, є громадською організацією, яка об'єднує громадян України на засадах вільності, рівноправності.

Згідно з п. 2.1. Статуту ГО «ГромКонтроль», мета організації, серед іншого: сприяння на громадських засадах забезпеченню системного запобігання, виявленню та припиненню корупційних правопорушень, поновленню та захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб, усуненню причин і наслідків вчинення корупційних діянь; слідкування за неухильним додержанням посадовими особами органів державної влади та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вимог чинного законодавства.

Завдання ГО «ГромКонтроль» наведені в п. 2.3. Статуту організації.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 , яка є асоційованим членом Громадської організації “Платформа Громадський контроль» на офіційному сайті єдиної системи місцевих петицій “Е-DEM Місцеві петиції» було зареєстровано електронну петиції «Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства» .

Вимоги вказаної електронної петиції полягають в наступному: спрямування додаткових надходжень на підтримку Збройних Сил України. Скорочення або ліквідація неефективних КП та скорочення інших витрат, спрямування вивільнених коштів на підтримку програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки або прямі субвенції військовим частинам. Загальна сума економії складає мінімум 200 млн грн, яку треба відправити на підтримку ЗСУ, а саме: 1. Скорочення витрат на PR мера та депутатів. 2. Перегляд фінансування парків міста та витрат на озеленення. 3. Плата за паркування - на підтримку ЗСУ, а не приватній фірмі 4. Перегляд фінансування КП «Муніципальна варта». 5. Інспекція з питань праці: 2025 рік (проєкт): 11,641,475 грн. 6. Перегляд фінансування КП «Розвиток територій міста».

28.11.2024 на офіційному сайті єдиної системи місцевих петицій “Е-DEM Місцеві петиції» було оприлюднено петицію «Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства».

Власником платформи E-DEM є Міжнародна благодійна організація «Фонд Східна Європа» (надалі - Фонд Східна Європа).

Судом встановлено, що Система місцевих петицій була створена Фондом Східна Європа у 2015 році на підставі положень Закону України «Про звернення громадян» щодо електронних петицій.

Взаємодія між Фондом Східна Європа та Дніпровською міською радою врегульована Меморандумом про взаєморозуміння між Дніпропетровською міською радою та Міжнародною благодійною організацією «Фонд Східна Європа» про співпрацю щодо запровадження електронних петицій до Дніпропетровської міської ради від 17.02.2016.

21.02.2025 електронна петиція «Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства» набрала 3124 голоси.

Відповідно до Положення про електронні петиції, затвердженого рішенням міської рад від 30.03.2016 №38/5, з урахуванням внесених змін, для розгляду електронної петиції органом або посадовою особою, якій вона адресована, необхідно зібрати на її підтримку не менше 3000 підписів протягом не більше 90 календарних днів з дня оприлюднення петиції.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 17.02.2025 вих №6/2-1 Дніпровська міська рада звернулася до Єдиної системи місцевих петицій щодо петиції ініціатора ОСОБА_4 . Зокрема, відповідач 2 у своєму листі проінформував про неможливість ідентифікації певних підписантів петиції з огляду на невідповідність у їх прізвищах, іменах, по батькові у зв'язку із використанням недопустимих символів та літер. Також, Дніпровська міська рада повідомила Єдину систему місцевих петицій, серед іншого, про внесені до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зміни в частині можливості реалізації права участі у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад. Разом з цим, у листі було висловлено прохання не припиняти збір підписів за вказану петицію до закінчення терміну збору підписів (90 днів), тобто, до 26.02.2025.

Листом від 05.03.2025 вих. №91 Фондом Східна Європа на лист Дніпровської міської ради від 17.02.2025 №6/2-1 повідомлено, що ним здійснена звірка прізвищ, імен, по батькові 93 підписантів з урахуванням отриманої інформації від провайдера авторизації та надано уточнену інформацію. При цьому, Фонд проінформував про відсутність можливості ідентифікації підписантів петиції в частині місця їх реєстрації в межах відповідної територіальної громади. Також, Дніпровську міську рада повідомлено про відсутність можливості ідентифікації місця реєстрації користувача через обмеження даних універсальної платформи для е-ідентифікації та автентифікації користувачів. З листа Фонду Східна Європа від 05.03.2025 вих. №91 вбачається, що до 2019 року реєстрація на порталі Місцевих петицій відбувалася в ручному режимі, відтак, користувач самостійно вписував своє прізвище, ім'я та по батькові. Після 2019 року відбувається автозаповнення даних на підставі даних, отриманих провайдером авторизації. Фондом уточнено дані 93 підписантів та надано інформацію щодо прізвищ, імен та по батькові, а також місця, зазначеного під час реєстрації в якості місця проживання. Також, після перевірки наданого Дніпровською міською радою переліку 971 підписанта Фонду не вдалося встановити приналежність місця проживання частини підписантів, оскільки вони здійснили реєстрацію через Інтегровану систему електронної ідентифікації (id.gov.ua).

11.03.2025 робочою групою Дніпровської міської ради було проведено засідання щодо розгляду петиції «Зміни до Бюджету на 2025 рік для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства».

За наслідками проведеного засідання робоча група рекомендувала надати такі пропозиції міському голові - «вважати петицію «Зміни до Бюджету на 2025 рік для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства» такою, що не набрала необхідної кількості підписів на її підтримку.

14.03.2025 було опубліковано відповідь на електронну петицію, з тексту якої вбачається, що органом місцевого самоврядування вирішено питання розгляду електронної петиції, а саме: не виносити петицію на розгляд засідання сесії, на голосування не ставити. Зазначена відповідь розміщена у мережі Інтернет на офіційному сайті «E-DEM Місцеві петиції», а також на офіційному сайті міської ради.

Також, листом Дніпровської міської ради від 14.03.2025 №ПЕТ-1/0-1/09-25 автору петиції надана відповідь про розгляд електронної петиції.

Підставою відмови у розгляді петиції слугувало те, що частина підписантів петиції не є жителями територіальної громади міста Дніпра, відтак, така петиція не набрала необхідних 3000 голосів.

Вважаючи відмову в розгляді петиції протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовано Законом України «Про звернення громадян» (надалі - Закону №393/96-ВР). Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.

Вказані конституційні положення, а також положення Закону України «Про звернення громадян» містять правову процедуру розгляду звернень особи, зокрема, до суб'єктів владних повноважень, яка гарантує доступ особи до інформації, обов'язок розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція, яка подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 цього Закону (ч.3 ст. 5 Закону №393/96-ВР).

Статтею 23-1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по-батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.

Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.

Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.

Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).

У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення.

Дата оприлюднення електронної петиції на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання є датою початку збору підписів на її підтримку.

Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звернення громадян відповідно до цього Закону.

Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.

Електронна петиція, збір підписів на підтримку якої здійснювався через веб-сайт громадського об'єднання і яка протягом установленого строку набрала необхідну кількість підписів на її підтримку, не пізніше наступного дня після набрання необхідної кількості підписів надсилається громадським об'єднанням органу, якому адресована петиція, із зазначенням інформації про дату початку збору підписів, дату направлення електронної петиції, загальну кількість та перелік осіб, які підписали електронну петицію (чи посилання на джерело такої інформації в мережі Інтернет), строк збору підписів, назву та адресу електронної пошти громадського об'єднання.

Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.

Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.

Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на парламентських слуханнях у Верховній Раді України або громадських слуханнях відповідної територіальної громади, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення відповідних слухань.

Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.

Про підтримку або не підтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Президентом України - щодо електронної петиції, адресованої Президенту України, Головою Верховної Ради України - щодо електронної петиції, адресованої Верховній Раді України, Прем'єр-міністром України - щодо електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, головою відповідної місцевої ради - щодо електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування.

У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.

Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об'єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції.

У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Президентом України, Кабінетом Міністрів України, народними депутатами України за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань.

Інформація про кількість підписів, одержаних на підтримку електронної петиції, та строки їх збору зберігається не менше трьох років з дня оприлюднення петиції.

Так, Порядок розгляду електронних петицій Дніпровською міською радою встановлений Положенням про електронні петиції, затвердженим рішенням Дніпропетровської міської ради №38/5 від 30.03.2016 (з урахуванням нової редакції та змін, що внесені рішеннями №43/36 від 24.10.2018, №75/47 від 24.07.2019, №86/60 від 02.09.2020, №73/5 від 24.03.2021) (далі - Положення), відповідно до п. 3.1 якого, електронна петиція, яка протягом встановленого терміну набрала необхідну кількість підписів на її підтримку, не пізніше наступного дня невідкладно надсилається уповноваженою особою управління по роботі зі зверненнями громадян Дніпровської міської ради, на розгляд робочій групі.

Інформація про початок розгляду електронної петиції автоматично оприлюднюється на суб-домені «Електронні петиції» веб-сайту Дніпровської міської ради, але не пізніше як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції.

Робоча група розглядає електронну петицію, яка набрала необхідну вільність підписів на її підтримку протягом десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. За результатами розгляду електронної петиції робочою групою складається протокол з висновками та пропозиціями, який направляється міському голові на розгляд.

Відповідно до п. 3.3. вказаного Положення, міський голова після отримання протоколу робочої групи з метою вирішення питань, порушених в електронній петиції, дає відповідне доручення виконавчому органу міської ради, видає розпорядження або витупає суб'єктом подання проекту рішення міської ради або виконавчого комітету міської ради.

Визначення поняття «виконавчі органи рад» міститься в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні» та означає органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 цього Закону, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Отже, до виконавчих органів Дніпровської міської ради відносяться її виконавчий комітет, відділи, управління та інші створені нею виконавчі органи.

Згідно із п. 2.1 Положення, організацію розгляду електронних петицій, адресованій Дніпровській міській раді, забезпечують управління по роботі зі зверненнями громадян Дніпровської міської ради, та спеціально створена робоча група для опрацювання електронних петицій, склад якої затверджується розпорядженням міського голови.

Відповідно до п. 2.10 Положення, електронна петиція протягом двох робочих днів з моменту надсилання її автором (ініціатором) перевіряється уповноваженою особою управління по роботі зі зверненнями громадян Дніпровської міської ради, на відповідність вимогам цього Положення, після чого електронна петиція оприлюднюється на суб-домені «Електронні петиції» офіційного веб-сайта Дніпровської міської ради. У разі невідповідності електронної петиції зазначеним вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, а автору (ініціатору) у той же термін надсилається відмова із зазначенням підстави відмови відповідно до цього Положення. Перелік підстав для відмови у розгляді петиції, зазначений у цьому Положенні, є вичерпним.

Пунктом 3.7 Положення визначено, що результати розгляду електронної петиції не пізніше наступного робочого дня після закінчення розгляду оприлюднюються на суб-домені «Електронні петиції» офіційного веб-сайта Дніпровської міської ради, і одночасно відповідь надсилається автору (ініціатору) на зазначену під час реєстрації електронну адресу. У відповіді зазначаються заходи, яких було вжито (або які плануються, із зазначенням термінів) для вирішення питань, викладених в електронній петиції, або обґрунтована відмова у разі не підтримання виконавчими органами або посадовою особою такої електронної петиції та додаються копії усіх прийнятих рішень (виданих розпоряджень, наказів тощо).

Згідно із п. 3.8 Положення, після розгляду електронної петиції на офіційному веб-сайті Дніпровської міської ради оприлюднюється оголошення щодо результатів розгляду електронної петиції.

Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку про наявність певної процедури розгляду електронних петицій, яка є обов'язковою для всіх суб'єктів вказаних правовідносин.

Зокрема, початку розгляду електронної петиції передує встановлення факту набрання необхідної кількості підписів на підтримку такої петиції.

Повертаючись до обставин справи.

Позивач, звертаючись до суду за захистом своїх порушених прав, вказує, що відповідачами протиправно не розглянута електронна петиція, питання не винесено на розгляд (обговорення) засідання сесії Дніпровської міської ради, на голосування не поставлено, рішення за результатами голосування Дніпровською міською радою не прийнято.

Натомість, відповідачі вказують, що електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів розглядається не як електронна петиція, а в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян».

Так, відсутність в спірних правовідносинах необхідної кількості голосів на підтримку петиції відповідачі пояснюють тим, що відносно 1088 підписантів петиції (34,8% від загальної кількості підписів) відсутня інформація про реєстрацію їх місця проживання/перебування на території міста Дніпра.

Позивач заперечує необхідність підтвердження належності підписантів петиції до певної територіальної громади.

Враховуючи обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення сторін, первинним об'єктом судового дослідження в даній справі є обставини того, чи можуть бути підписантами петиції особи, які не належать до територіальної громади міста Дніпра.

Відповідно до статей 2, 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Місцеве самоврядування в Україні здійснюється, серед іншого, на принципах колегіальності.

Згідно з ч. 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста (ч.1 ст. 6 «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Законом України від 09.05.2024 №3703-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» статтю 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» доповнено визначенням поняття «житель» - громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання на території територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - житель, який проживає), крім військовослужбовця строкової служби, фізичної особи, яка за вироком суду перебуває у місці позбавлення волі.

Також, Законом України від 09.05.2024 №3703-ІХ було доповнено Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» положеннями щодо форм та особливостей участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, а також щодо форм та порядку внесення пропозицій жителями щодо планування та розподілу коштів місцевого бюджету.

Зокрема, однією із форм участі територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є місцева ініціатива (п.3) ч. 1 ст. 6-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 9 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що жителі мають право ініціювати розгляд радою у порядку місцевої ініціативи будь-якого питання, віднесеного до повноважень органів місцевого самоврядування.

Порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради визначається статутом територіальної громади, рішенням районної, обласної ради.

За результатами розгляду місцевої ініціативи рада приймає рішення.

Місцева ініціатива вноситься на розгляд ради в письмовій формі.

Статутом територіальної громади, рішенням районної чи обласної ради визначаються:

1) порядок внесення місцевої ініціативи на розгляд ради;

2) вимоги щодо кількісного складу та порядку утворення ініціативної групи;

3) кількість підписів, яку необхідно зібрати на підтримку місцевої ініціативи;

4) порядок і спосіб збору підписів;

5) порядок інформування жителів про результати розгляду та реалізацію місцевої ініціативи радою;

6) інші питання щодо реалізації місцевої ініціативи.

Також, виходячи з положень ст. 13-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» брати участь у плануванні та розподілі коштів місцевого бюджету шляхом внесення відповідних пропозицій мають виключно жителі.

Форми та порядок внесення пропозицій жителями щодо коштів місцевого бюджету визначаються рішенням ради або статутом територіальної громади.

Пропозиції жителів щодо планування та розподілу коштів місцевого бюджету беруться до уваги відповідною радою.

Відтак, на момент закінчення терміну збору підписів (26.02.2025) набрав чинності Закон України від 09.05.2024 №3703-ІХ, положення якого визначали право жителів ініціювати розгляд радою у порядку місцевої ініціативи будь-якого питання, в тому числі щодо планування та розподілу коштів місцевого бюджету.

Зазначені вище зміни, внесені до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідають зазначеній в ньому концепції щодо реалізації громадянами України свого права на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

На переконання суду, обмеження підписантів петиції жителями відповідної територіальної громади запобігає «зовнішньому втручанню» у вирішення питань місцевого значення, зокрема, виключає ризики масових підписів петицій представниками інших регіонів, що могло б спотворювати місцеві пріоритети та посилювати економічну нерівність між громадами. Це особливо актуально в умовах воєнного стану, коли ризики маніпуляцій (наприклад, через боти чи іноземний вплив) високі.

Отже, станом на сьогоднішній день, виключно житель, який задекларував або зареєстрував місце проживання або перебування на території відповідної територіальної громади, має право на реалізацію права на участь у місцевому самоврядуванні, зокрема, право бути автором або підписантом петиції.

Відтак, чинне на момент виникнення спірних правовідносин правове регулювання спростовує позицію позивача щодо обов'язку органу місцевого самоврядування розглянути петицію, яка набрала 3 тисячі підписів, без необхідності встановлення приналежності підписантів до відповідної територіальної громади.

Суд вказує, що праву брати участь у місцевому самоврядуванні кореспондує обов'язок задекларувати або зареєструвати своє місце проживання/перебування на території відповідної територіальної громади.

В іншому випадку виникла б ситуація, коли право голосу та інші інструменти впливу на місцеві справи, в спірних правовідносинах - щодо розподілу місцевого бюджету, мали б особи, які не беруть участі у формуванні/фінансуванні такого бюджету, в тому числі через сплату податків.

Судом встановлено, що 28.11.2024 на офіційному сайті єдиної системи місцевих петицій “Е-DEM Місцеві петиції» було оприлюднено петицію “Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства».

21.02.2025 вказана електронна петиція набрала 3124 голоси.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, частини підписантів петиції не зареєстровано в Реєстрі територіальної громади міста Дніпра. Так, на підтримку петиції, крім жителів міста Дніпра, голосували жителі таких територіальних громад: Кам'янське, Самар, Львів, Київ, Павлоград, Вінниця, Чернівці, Запоріжжя, Київ, Житомир, Новоград-Волинський, Умань, Херсон, Вишгород, Жмеринка, Рівне, Охтирка, Авдіївка, Бровари, Лубни, Черкаси, Краматорськ, Чорноморськ, Дрогобич, Кременчук, Фастів та представники інших громад.

З листів Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур від 14.02.2025 №2/5-398 та від 26.02.2025 №3/5-186 вбачається, що станом на 14.02.2025 у 971 підписанта петиції, а станом на 26.02.2025 - у 1088 підписантів відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/місця перебування на території міста Дніпра.

Також, листом від 05.03.2025 вих. №91 Фонд Східна Європа на лист Дніпровської міської ради від 17.02.2025 №6/2-1 повідомив, що після перевірки наданого Дніпровською міською радою переліку 971 підписанта Фонду не вдалося встановити приналежність місця проживання частини підписантів, оскільки вони здійснили реєстрацію через Інтегровану систему електронної ідентифікації (id.gov.ua).

Доводи про те, що технічні можливості платформи Місцевих петицій не дозволяють ввести обмеження щодо можливості голосування та/або визнання голосів за петицію виключно членами територіальної громади до уваги не приймаються, оскільки технічне налаштування порталу Місцевих петицій у зазначений спосіб протирічить вимогам ч. 1 ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та змінам, внесеним Законом України від 09.05.2024 №3703-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування» щодо реалізації громадянами свого право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад. Крім того, суд враховує обставини того, що Система місцевих петицій була створена Фондом Східна Європа у 2015 році на підставі Закону України «Про звернення громадян» та без врахування положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Зазначені обставини в сукупності свідчать про те, що електронна петиція “Зміни до бюджету Дніпра 2025 для збільшення фінансування ЗСУ з міського бюджету й зупинки марнотратства» не набрала необхідної кількості підписів з огляду на те, що серед загальної кількості підписантів такої петиції були представники інших територіальних громад, які, з огляду на чинне нормативне регулювання, не мали права ініціювати розгляд відповідачами зазначеного у петиції питання.

Натомість, суб'єктом владних повноважень вчинено достатньо дій для встановлення обставин належності підписантів до територіальної громади міста Дніпра.

Відтак, за викладених обставин відповідач 2 мав право після завершення строку збору підписів на підтримку петиції розглядати її як звернення громадян без винесення на розгляд (обговорення) на засіданні сесії Дніпровської міської ради.

Судом не приймаються до уваги посилання позивача на висновки у справах №160/6363/24, №200/4798/17, №804/4055/18, оскільки спірні правовідносини в зазначених справах виникли до прийняття та набрання чинності Законом України від 09.05.2024 №3703-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування», яким врегульовано питання участі громадян України у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Зокрема, у справі №160/6363/24 електронна петиція опублікована у грудні 2023 року - задовго до набрання чинності Законом України від 09.05.2024 №3703-ІХ.

Щодо листа Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 19.03.2025 №10/5-541.

Так, з листа вбачається, що з 04.04.2016 повноваження з реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання, перебування фізичних осіб з 04.04.2016 надано відділу формування та ведення реєстру територіальної громади управління у сфері державної реєстрації Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур.

Орган реєстрації для потреб реєстрації місця проживання/перебування формує та веде реєстр територіальної громади. Відповідно до даних Реєстру територіальної громади міста Дніпра станом на 01.03.2025 в м. Дніпро зареєстровано 727 931 особа.

Картотеку з питань реєстрації місця проживання осіб передано не в повному обсязі до департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.

Реєстр територіальної громади з 2016 наповнюється шляхом звернення громадян. Тому це неостаточна кількість населення територіальної громади міста Дніпра.

Дніпровською міською радою подано до суду заяву про визнання зазначеного листа неналежним та недопустимим доказом. Зокрема, відповідач 2, серед іншого, вказав, що кількісний знеособлений показник осіб, включених до реєстру територіальної громади станом на 01.03.2025, не має жодного значення для цієї справи, оскільки ч. 4 ст. 23 Статуту територіальної громади міста Дніпра визначає, що електронна петиція має містити не менше 3000 підписів, зібраних протягом не більш як 90 календарних днів з дня оприлюднення петиції (тобто, у цій справі станом на 26.02.2025). Відповідач 2 звертає увагу, що автор інформаційного запиту не є учасником даної справи, а також відсутній у списку асоційованих членів громадської організації станом на 10.08.2025, а предметом спору не є правовідносини, унормовані Законом України «Про доступ до публічної інформації».

13.10.2025 Громадською організацією «ПЛАТФОРМА ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ» направлено до суду заперечення на подану Дніпровською міською радою заяву про визнання неналежним та недопустимим доказом листа Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради від 19.03.2025 №10/5-541. Так, позивач наголошує, що ОСОБА_3 , на запит якого надавався зазначений лист, є підписантом електронної петиції. На переконання позивача, лист від 19.03.2025 №10/5-541 висвітлює неправомірну поведінку Дніпровської міської ради та її небажання розглядати «незручну» для відповідачів електронну петицію, яка набрала необхідну кількість голосів. З цих підстав просить вважати необґрунтованою та залишити без розгляду заяву відповідача 2 про визнання неналежним та недопустимим доказом листа від 19.03.2025 №10/5-541.

З цього приводу суд зазначає таке.

Зазначений лист від 19.03.2025 №10/5-541 не спростовує встановлених в ході розгляду справи обставини того, що на підтримку петиції, крім жителів міста Дніпра, голосували жителі таких територіальних громад: Кам'янське, Самар, Львів, Київ, Павлоград, Вінниця, Чернівці, Запоріжжя, Київ, Житомир, Новоград-Волинський, Умань, Херсон, Вишгород, Жмеринка, Рівне, Охтирка, Авдіївка, Бровари, Лубни, Черкаси, Краматорськ, Чорноморськ, Дрогобич, Кременчук, Фастів та представники інших громад.

Так, з наявних в матеріалах справи вбачається, що мінімум 161 особа, яка підтримала петицію, має місце проживання поза межами міста Дніпра із загальної кількості осіб, які підписали петицію - 3124.

Відтак, навіть не беручи до уваги тих підписантів, щодо яких відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/місця перебування на території міста Дніпра згідно з даними Реєстру, кількість підписантів з місцем проживанням за межами м. Дніпро виключає петицію із числа тих, що набрали необхідну кількість підписів на її підтримку.

Крім того, відповідь від 19.03.2025 №10/5-541 на інформаційний запит стосувалася інформації, пов'язаної з місцем проживання (перебування) щодо знеособленої кількості осіб, що не відповідає положенням ст. 73 КАС України.

Натомість, результати перевірки місця проживання/перебування конкретних підписантів петиції містяться у листах Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур від 14.02.2025 №2/5-398 та від 26.02.2025 №3/5-186, з яких вбачається, що станом на 14.02.2025 у 971 підписанта петиції, а станом на 26.02.2025 - у 1088 підписантів відсутня інформація про реєстрацію місця проживання/місця перебування на території міста Дніпра.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідачі надали докази на підтвердження правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.

За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 72-77, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Громадської організації «Платформа громадський контроль» до Міського голови Дніпровської міської ради Філатова Бориса Альбертовича, Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без задоволення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя А.О. Сластьон