Справа № 727/5333/25
Провадження № 2-о/727/403/25
(повне)
27 жовтня 2025 року
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючої судді Бойко М.Є.,
за участю:
секретаря судових засідань Васківчук В.В.,
представника заявника - адвоката Филимонова С.М.,
заінтересованої особи - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за заявою ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Филимонов Станіслав Михайлович, заінтересовані особи: ОСОБА_3 , яка діє також як законний представник ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про встановлення факту належності до сім'ї наймача та ведення спільного господарства,
У травні 2025 року ОСОБА_2 звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою, в якій просить встановити факт належності до членів його сім'ї ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та факт ведення ними спільного господарства, обґрунтовуючи такі вимоги тим, що ці факти мають для нього юридичне значення, а їх встановлення необхідно для врахування заінтересованих осіб при наданні йому соціальних гарантій та пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 12 травня 2025 року справу прийнято до розгляду в порядку окремого провадження.
23.05.2025 року представник заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - Скрипник М.В. подала до суду письмові пояснення, в яких вказала, що заявлені ОСОБА_2 вимоги не підлягають розгляду в порядку окремого провадження в зв'язку із наявністю спору про право, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вважає, що зазначені у заяві ОСОБА_2 особи не належать до членів сім'ї пільговика в розумінні ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України .
03.06.2025 року представник заявника - адвокат Филимонов С.М. подав до суду письмову відповідь на пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в яких вимоги заяви підтримав та просив їх задовольнити. Вважає, що у даному випадку існує правова невизначеність щодо кола осіб, які належать до членів сім'ї пільговика ОСОБА_2 , яка може бути усунута тільки в судовому порядку шляхом встановлення факту його постійного проживання однією сім'єю та ведення спільного господарства із заінтересованими особами .
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 30.06.2025 року заяву ОСОБА_2 про встановлення факту було залишено без розгляду в зв'язку із наявністю спору про право, який підлягає вирішенню у позовному провадженні.
Ухвалою колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ Чернівецького апеляційного суду скасовано ухвалу Шевченківського районного суду м.Чернівці від 30.06.2025 року та направлено справу для продовження її розгляду до суду першої інстанції.
16.10.2025 року представник Головного управління Пенсійного фонду україни в Чернівецькій області надіслала суду пояснення, в яких просить при розгляді заяви ОСОБА_2 врахувати, що останній на обґрунтування своїх вимог помилково посилається на рішення Конституційного суду України від 3 червня 1999 року № 5-рп/99, оскільки в цьому рішенні суд конституційної юрисдикції надав офіційне тлумачення терміну «член сім'ї» у контексті положень законів України « Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про міліцію» та «Про пожежну безпеку», тоді як ОСОБА_2 є отримувачем пільг, передбачених положеннями Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, а тому члени його сім'ї визначені відповідно до переліку в ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України.
У судове засідання 27.10.2025 року заявник ОСОБА_2 та зантересовані особи: представник Головного управління Пенсійного фонду україни в Чернівецькій області, ОСОБА_3 , яка діє також як законний представник ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 не з'явилися, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, у матералах справи наявні їх письмові заяви про його проведення без їх участі.
Адвокат Филимонов С.М. у судовому засіданні вимоги заяви підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, вважаючи, що на осіб, зазначених в заяві ОСОБА_2 в якості заінтересованих у справі, поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», оскільки вони проживають разом з заявником в одній квартирі та ведуть з ним спільне господарство, тобто є членами його сім'ї.
Заінтересована особа - ОСОБА_1 в судовому засіданні проти задоволення вимог заявника не заперечував, пояснивши, що при цьому, що останній та всі заінтересовані особи дійсно разом проживають, ведуть спільне господарство і несуть спільні фінансові витрати, в тому числі на утримання житла, проте на даний час при нарахуванні комунальних послуг пільгами користується лише заявник, оскільки Головне управління Пенсійного фонду україни в Чернівецькій області не враховує ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 як членів його сім'ї.
Заслухавши представника заявника та заінтересовану особу - ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи та дослідивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За змістом пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України, пункту 5частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
З аналізу розділу ІV ЦПК України слідує, що у судовому порядку встановлюються виключно такі факти, які мають юридичні наслідки і від встановлення яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав заявника та за умови, що діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
Оскільки заявник ставить питання про встановлення юридичного факту, ця справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що заявник ОСОБА_2 має статус інваліда ІІ групи Великої Вітчизняної війни, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як отримувач пільги за категорією «особа з інвалідністю 2 групи внаслідок війни», і відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він та члени його сім'ї користуються пільгами, зокрема, 100-процентною знижкою плати за користування комунальними послугами.
Як вбачається з довідки Департаменту надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради № 678 619 від 27.03.2025 року разом із ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Зазначена квартира на підставі свідоцтва про право власності від 17.03.2009 року на праві спільної часткової власності (по 1/6 частці) належить заявникові ОСОБА_2 та членам його сім'ї: ОСОБА_8 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 .
З персональної облікової картки пільговика, що міститься в матеріалах справи, а також з пояснень представника заявника та заінтересованої особи ОСОБА_1 судом встановлено, що дружина заявника ОСОБА_8 померла, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 , ОСОБА_6 його донькою, ОСОБА_4 - онукою, ОСОБА_7 - онуком, ОСОБА_3 та ОСОБА_5 - правнучками.
З копії пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 , виданого 25.03.2025 року вбачається що донька заявника ОСОБА_6 є інвалідом 3 групи.
Відповідно до довідки Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради № 1476 від 09.04.2025 року ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , надає соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за своїм дідусем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Також, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 неодноразово звертався із заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, за результатами розгляду яких йому було роз'яснено про необхідність для перерахунку пільг надати документи щодо членів сім'ї ветерана війни відповідно до ч.5 ст.51 Бюджетного кодексу України, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 16 лютого 1994 року № 94 передбачені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги щодо оплати житла та комунальних послуг надаються ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, і членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України незалежно від того, хто є наймачем і яка форма власності житлового фонду, з урахуванням членів їх сім'ї, які проживають разом з ними, виходячи із встановлених чинним законодавством норм житла та розміру плати за користування ним.
Відповідно до п. п. 4-6 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: 100-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю); 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання. Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю. Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 100-процентна знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати, та 21 кв. метр на сім'ю); 100-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
Згідно з нормами ст. 10 цього Закону його чинність поширюється на сім'ї військовослужбовців.
Відповідно до ст. 17 цього Закону фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Відповідно до ч. 5 статті 51 Бюджетного кодексу України при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать: дружина (чоловік), їхні неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; особа, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Проаналізувавши зміст наведених норм в їх сукупності та системному звязку, суд зазначає, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає види пільг та категорії осіб, на яких вони поширюються, а Бюджетний кодекс України конкретизує певні процедури та критерії надання таких пільг. При цьому, норми зазначених актів законодавства, на думку суду , повинні застосовуватись в їх сукупності, оскільки не суперечать, а доповнюють одна одну.
Зокрема, нормами ст. 51 Бюджетного кодексу України, зміст якої наведено вище, конкретизовано вимоги до членів сім'ї пільговика, які враховуються при наданні пільг.
Так, наведеною нормою встановлено, що при наданні пільг та здійсненні видатків з бюджету щодо їх виплати до членів сім'ї пільговика належать не всі його діти, а лише неповнолітні діти (до 18 років), неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи, дитина, яка проживає разом з інвалідом війни I групи та доглядає за ним, за умови що інвалід війни не перебуває у шлюбі, особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
Однак, до жодної із зазначених категорій діти заявника, його онуки та правнуки не належать, відповідно, не можуть враховуватись як члени його сім'ї при наданні пільг із сплати житлово-комунальних послуг. Зокрема, його син та донька: ОСОБА_1 , ОСОБА_6 та онуки: ОСОБА_4 , ОСОБА_7 є повнолітніми. Щодо ОСОБА_1 , ОСОБА_6 не встановлено даних, які свідчили б про те, що вони є інвалідами з дитинства I або II групи, чи інвалідом I групи ( як свідчать матеріали справи, ОСОБА_6 є інвалідом 3 групи).
Відтак, вказані у заяві заінтересовані особи не мають права на пільги, передбачені ст. 13 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Сам по собі факт родинних відносин в розумінні сімейного чи цивільного законодавства, а також спільне проживання, ведення спільного господарства і несення спільних фінансових витрат, в тому числі на утримання житла, не є достатньою підставою для врахування цих осіб як членів сім'ї при наданні пільг.
Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім'ї»), на яке посилається у заяві ОСОБА_2 як на підставу для задоволення її вимог, на спірні правовідносини не розповсюджується з огляду на те, що про тлумачення положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в зазначеному рішенні не йдеться. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 15.05.2019 року у справі 3 219/10374/15-а
Таким чином, за встановлених судом обставин справи та відповідно до вищезазначених норм матеріального і процесуального права, виходячи із заявленої заявником мети встановлення факту, враховуючи, що представлені заявником докази на підтвердження спільного проживання однією сім'єю хоча й в розумінні статей 77-80 ЦПК України є належними та допустимими, однак не мають правового значення для розгляду цієї справи, оскільки встановлення такого факту не матиме юридичних наслідків - набуття заінтересованими особами статусу членів сім'ї ОСОБА_2 для отримання пільг, передбачених ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та від його встановлення не залежить виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав заявника, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вимог заяви ОСОБА_2 .
На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 319 ЦПК України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_2 , в інтересах якого діє адвокат Филимонов Станіслав Михайлович, заінтересовані особи: ОСОБА_3 , яка діє також як законний представник ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про встановлення факту належності до сім'ї наймача та ведення спільного господарства повністю відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 31.10.2025 року.
Суддя М.Є. Бойко