Справа № 645/5471/25
Провадження № 2/645/2784/25
29 жовтня 2025 року м. Харків
Немишлянський районний суд м.Харкова у складі:
Головуючого судді - Шарка О.П.
секретаря судових засідань - Мухіна В.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Харкові в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів,
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернулося до суду з позовом, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄРПОУ 03196653, м.Харків, пр-т Льва Ландау, буд. 48, неправомірно отримані бюджеті кошти у розмірі 4874 грн. 61 коп. (чотири тисячі вісімсот сімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка)судовий збір у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
В обґрунтування позову зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з питання малозабезпеченим сім'ям.Умови призначення і виплати державно соціальної допомогималозабезпеченим сім'ям визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (із змінами).На підставі поданих Відповідачем документів Управлінням було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.10.2019 по 30.11.2019 у розмірі 316,10 грн, на період з 01.12.2019 по31.03.2020 у розмірі 331,07 грн. щомісячно.На підставі Заяви, Декларації Відповідача від 09.04.2020 Управлінням було призначено Відповідачу Допомогу на. наступний період з 01.04.2020 по 30.06.2020 у розмірі 394,13 грн, на період з 01.07.2020 по 30.09.2020 у розмірі 515,52 грн щомісячно.Відповідно до абз. 4 п. 10 Порядку (у редакціях, які діяли на момент звернення Відповідача до Управління, а саме від 31.08.2019, 01.01.2020) державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно з інформацією Міністерства внутрішніх справ України Відповідач13.08.2019 року зареєстрував транспортний засіб, а саме: FORD ESCAPE 2017 року виготовлення.
Середньоринкова вартість FORD ESCAPE 2017 року складає більш 10 000 дол. США.
Прожитковий мінімум сім'ї Відповідача на момент призначення Допомоги з01.10.2019 року по 31.03.2020 складав 2007,00 грн.Відповідно, 10-кратна величина прожиткового мінімуму для сім'ї складає 20 070 грн, що станом 01.08.2019 складало 802 дол. США.
Прожитковий мінімум сім'ї Відповідача на момент призначення Допомоги на період з 01.04.2020 по 30.09.2020 складав 2102 грн (розрахунок державної соціальної допомоги додається).
Відповідно 10-кратна величина прожиткового мінімуму для сім'ї складає 21020 грн, що станом 01.08.2019 складало 840 дол. США.
В Деклараціях від 23.10.2019, 09.04.2020 Відповідач зазначив, що у нього у власності або володінні транспортний засіб не перебуває, протягом 12 місяців перед зверненням він не купляла автомобіль.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся заздалегідь і належним чином, надав суду заяву з проханням розглянути справу у його відсутність.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, вважаючи їх необґрунтованими та безпідставними, надала суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що при заповненні декларації у позивача про доходи та майновий стан, вона надала достовірні данні, тому ще не зазначений в позові автомобіль, ані інші транспортні засоби їй не належали. Транспортний засіб « FORD ESCAPE 2017 року» належить її товаришу - ОСОБА_2 , який останній придбав за свої кошти, знаходиться в його користуванні, жодної матеріальної вигоду вона не отримувала.
Допитаний у судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_2 підтвердив, що транспортний засіб « FORD ESCAPE 2017 року» знаходиться у його власності та користування, належить її товаришу - ОСОБА_2 , який останній придбав за свої кошти, знаходиться в його користуванні, автомобіль він попросив оформити на себе відповідачку, оскільки мав певні труднощі.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вказує у своїх рішеннях Європейський Суд з прав людини, згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, п. 29). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобовязаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі «Гірвісаарі проти Фінляндії» (Hirvisaari v. Finland), № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи законних інтересів.
Статтею 16 ЦК встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Особа вільна у виборі способу способі захисту цивільних прав судом.
Разом з тим, передбачені ст. ст. 12 і 13 ЦПК України засади змагальності та диспозитивності цивільного судочинства визначають основні правила, в межах яких мають діяти особи, що беруть участь у справі, та суд при вирішенні справи.
Згідно ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона у цивільному судочинстві повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, до яких дана справа не відноситься.
Суд, згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим законом випадках.
Відповідач, зі свого боку, зобов'язаний довести обставини, посилаючись на які він заперечує проти позову.
Згідно позиції Верхового Суду України, що викладена у постанові Пленуму «Про судове рішення у цивільній справі» №14 від 18.12.2003 року «Про судове рішення у цивільній справі» вбачається, що оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи та інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.
Статтями 78, 81 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
У ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із Заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсації та пільг та Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, з питання малозабезпеченим сім'ям.Умови призначення і виплати державно соціальної допомогималозабезпеченим сім'ям визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (із змінами).На підставі поданих Відповідачем документів Управлінням було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на період з 01.10.2019 по 30.11.2019 у розмірі 316,10 грн, на період з 01.12.2019 по31.03.2020 у розмірі 331,07 грн. щомісячно.На підставі Заяви, Декларації Відповідача від 09.04.2020 Управлінням було призначено Відповідачу Допомогу на. наступний період з 01.04.2020 по 30.06.2020 у розмірі 394,13 грн, на період з 01.07.2020 по 30.09.2020 у розмірі 515,52 грн щомісячно.Відповідно до абз. 4 п. 10 Порядку (у редакціях, які діяли на момент звернення Відповідача до Управління, а саме від 31.08.2019, 01.01.2020) державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
В Деклараціях від 23.10.2019 року, 09.04.2020 року Відповідач зазначив, що у неї у власності або володінні транспортний засіб не перебуває, протягом 12 місяців перед зверненням він не купляла автомобіль.
Умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250.
На підставі поданих Відповідачем документів Управлінням було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям (далі - Допомога) на період з 01.10.2019 по 30.11.2019 у розмірі 316,10 грн, на період з 01.12.2019 по 31.03.2020 у розмірі 331,07 грн щомісячно.
Відповідно до абз. 4 п. 10 Порядку (у редакціях, які діяли на момент звернення Відповідача до Управління, а саме від 31.08.2019, 01.01.2020) державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед зверненням за наданням соціальної допомоги здійснили купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку тощо або оплатили послуги з навчання, будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку тощо (крім житлово-комунальних послуг, у межах норм споживання та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності) в сумі, яка на час звернення перевищує 10- кратну величину прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно з інформацією Міністерства внутрішніх справ України Відповідач 13.08.2019 зареєстрував транспортний засіб, а саме: FORD ESCAPE 2017 року виготовлення.
Середньоринкова вартість FORD ESCAPE 2017 року складає більш 10 000 дол. США.
Згідно з п. 25 Порядку якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або органом соціального захисту населення отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановленняправа на призначення державної соціальної допомоги та визначення и розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначеннядержавної соціальної допомога та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї; повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.
Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок п наступних виплат;за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1ст.1212Цивільного кодексуУкраїни особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов'язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбаченихст. 11 ЦК України).
Згідно з п. 1 ч. 1ст. 1215 ЦК Українине підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
До правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є пенсійною виплатою, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення статті 1215 ЦК України, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають. При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.02.2019 у справі № 545/163/17 (провадження №6133727сво18).
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідачки надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄРПОУ 03196653, м.Харків, пр-т Льва Ландау, буд. 48, неправомірно отримані бюджеті кошти у розмірі 4874 грн. 61 коп. (чотири тисячі вісімсот сімдесят чотири гривні шістдесят одна копійка).
Стягнути з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄРПОУ 03196653, м.Харків, пр-т Льва Ландау, буд. 48, судовий збір у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Надруковано в нарадчій кімнаті.
Повний текст рішення виготовлено 03 листопада 2025 року.
Головуючий-суддя: