Постанова від 03.11.2025 по справі 215/1497/25

Справа № 215/1497/25

3-в/215/129/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2025 року м. Кривий Ріг

Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Науменко Я.О. розглянувши подання начальника Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Мастило Т. про вирішення питань щодо виконання постанови Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.03.2025 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

30.10.2025 начальник Тернівського районного відділу м. Кривий Ріг філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області Мастило Т. звернулася до суду з поданням про вирішення питання щодо виконання постанови Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.03.2025.

Зазначеною постановою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 183-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт.

В обґрунтування подання зазначено, що копію постанови Тернівського районного суду міста Кривого Рогу від 20.03.2025 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді 120 годин суспільно корисних робіт отримано та прийнято до виконання 11.04.2025. У зазначений день, а також повторно 22.04.2025, правопорушнику за адресою, вказаною у постанові суду, були направлені письмові виклики до органу пробації на 21.04.2025 та 02.05.2025 для проведення роз'яснювальної бесіди щодо порядку і умов відбування адміністративного стягнення, наслідків ухилення від нього, а також для вручення направлення на відпрацювання призначених годин.

Однак за місцем проживання правопорушник відсутній. Під час виїзду за вказаною адресою встановлено, що двері житла зачинені, зі слів сусідів, у цьому будинку раніше мешкав чоловік, який давно відсутній, його анкетні дані їм невідомі, місце перебування не встановлено.

З метою з'ясування місцезнаходження ОСОБА_1 органом пробації вжито низку розшукових заходів, зокрема направлено запити до лікувальних закладів щодо можливого перебування на стаціонарному лікуванні, до Тернівського РАЦС міста Кривого Рогу та КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» щодо встановлення факту смерті, до установ виконання покарань та ізоляторів тимчасового тримання щодо можливого тримання під вартою, а також до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - щодо можливого призову на військову службу.

Вжитими заходами місцезнаходження правопорушника не встановлено. У зв'язку з цим орган пробації позбавлений можливості видати ОСОБА_1 направлення для відбування суспільно корисних робіт, провести з ним роз'яснювальну бесіду та забезпечити виконання судового рішення.

Відповідно до вимог пункту 12 розділу ІІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення посадовими особами уповноважених органів з питань пробації, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №2702/5 від 17.08.2018 року, протокол про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 183-2 КУпАП, складається у випадках, коли особа ухиляється від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, зокрема не прибуває до місця виконання робіт або відмовляється їх виконувати без поважних причин.

Оскільки ОСОБА_1 не вручено направлення для відбування суспільно корисних робіт через невстановлення його місця перебування, реалізувати процедуру складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 183-2 КУпАП, не вбачається можливим.

У зв'язку з неможливістю видати правопорушнику направлення на відбування суспільно корисних робіт, відповідно до п. 13.13, 13.14 розділу XIII Порядку виконання адміністративних стягнень, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013, орган пробації звернувся до суду для вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду.

Суд, дослідивши матеріали клопотання, у відповідності до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Постановою Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.03.2025 громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП, та призначено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно-корисних робіт (а.с. 33, 33 на звороті).

Статтею 298 КУпАП встановлено, що постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.

Таким чином, виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є завершальною стадією провадження у справах про адміністративні правопорушення. Виділення цієї стадії в окремий розділ Кодексу України про адміністративні правопорушення зумовлено тим, що на цьому етапі до процесу залучаються інші суб'єкти, які мають спеціальні повноваження та виконують особливі функції у межах виконання адміністративних стягнень.

Нормативне регулювання порядку та умов виконання постанов про накладення адміністративного стягнення передбачено у Розділі V КУпАП.

Суть цієї стадії полягає в практичній реалізації адміністративного стягнення, призначеного правопорушнику юрисдикційним органом (посадовою особою). У процесі виконання постанови особа, що вчинила адміністративне правопорушення зазнає відповідних нестатків та обмеження особистого, морального або матеріального характеру.

Необхідною умовою виконання постанови про накладення адміністративного стягнення є вступ її в законну силу. Це означає, що постанова набула юридичного значення і є обов'язковою для виконання.

Обов'язковість зумовлюється важливістю доведення до логічного завершення провадження у справах про адміністративне правопорушення, досягненням мети адміністративного процесу - ефективної боротьби з адміністративними правопорушеннями, попередження адміністративних правопорушень шляхом накладення адміністративних стягнень на правопорушників, які вчинили адміністративні проступки, виховування законослухняних громадян.

Як передбачено ст. 129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є: обов'язковість судового рішення.

Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Статтею 304 КУпАП передбачено, що питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Положеннями КУпАП передбачено, що орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, може припинити її виконання, при цьому звільнення особи від відбування адміністративного стягнення у зв'язку із закінченням строку давності виконання судового рішення не передбачено.

В силу вимог ст. 302 КУпАП за наявності обставин, зазначених у пунктах 5, 6 і 9 ст. 247 цього Кодексу, орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання.

Так, відповідно до пунктів 5, 6 та 9 ст. 247 КУпАП орган (посадова особа), який виніс постанову про накладення адміністративного стягнення, припиняє її виконання, у разі: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову. Контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом (ст. 305 КУпАП).

Відповідно до вимог ст.303 КУпАП не підлягає виконанню постанова про накладення адміністративного стягнення, якщо її не було звернуто до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 цього Кодексу перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Тобто, як вбачається з матеріалів справи, постанова суду щодо накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт у передбачений законом термін звернена до виконання, а тому строк давності виконання постанови про накладення адміністративного стягнення, визначений ст.303 КУпАП не пропущено. Питання про відстрочку виконання цієї постанови перед судом не порушувалося та судом не розглядалося.

Питання, порушене начальником Тернівського районного відділу м. Кривого Рогу філії ДУ «Центр пробації» у Дніпропетровській області, а саме - порядок виконання постанови у випадку не встановлення місця проживання правопорушника, не відноситься до переліку питань, що підлягають вирішенню суддею відповідно до статті 304 КУпАП.

Крім того, у поданні не конкретизовано, яке саме процесуальне питання, пов'язане з виконанням постанови, пропонується на розгляд суду, що унеможливлює надання правової оцінки та прийняття обґрунтованого рішення.

Суддя, у свою чергу, не наділений повноваженнями самостійно визначати характер або предмет питання, що потребує вирішення у зв'язку з виконанням постанови.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.325-1,325-2,325-3,325-4 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання Тернівського районного відділу м. Кривого Рогу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови Тернівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 20.03.2025 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.

СУДДЯ