Справа № 598/1914/25
провадження № 3/598/901/2025
іменем України
"30" жовтня 2025 р. Суддя Збаразького районного суду Тернопільської області Гудима І.В., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Космач Косівського району Івано-Франківської області, мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, одруженого, що має на утриманні трьох неповнолітніх дітей, тимчасово не працюючого, РНОКПП НОМЕР_1 , раніше притягувалася до адміністративної відповідальності,
за ч.8 ст.173-2 КпАП України,
встановив:
До провадження Збаразького районного суду надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.8 ст.173-2 КпАП України.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №735550 від 01 вересня 2025 року ОСОБА_1 звинувачується в тому, що він «01.09.2025 року близько 20 год. 30 хв. по місцю спільного проживання АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство відносно дружини ОСОБА_2 , чим порушив терміновий заборонений припис стосовно кривдника винесений 28.08.2025 року АА №652347 на 10 діб, п.3 заборона в будь-який спосіб контактувати із ОСОБА_2 ».
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав та не заперечував обставин, викладених у протоколі, однак зазначив, що частина статті, зазначена у протоколі, за якою кваліфіковано його дії, відсутня у КУпАП.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали, що додані до нього, вважаю, що дана адміністративна справа підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення виходячи із наступного.
Так, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення ВАД №735550 від 01 вересня 2025 року дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.8 ст.173-2 КпАП України. Однак чинною редакцією КпАП України не передбачено частини восьмої статті 173-2, що унеможливлює правильну юридичну кваліфікацію дій особи та розгляд справи судом по суті.
З протоколу вбачається, що ОСОБА_1 скоїв домашнє насильство відносно своєї дружини, чим порушив терміновий заборонений припис стосовно кривдника винесений 28.08.2025 року АА №652347 на 10 діб, п.3 заборона в будь-який спосіб контактувати із ОСОБА_2 .. Тому, діяння ОСОБА_1 , які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення, і за які він притягується до адміністративної відповідальності, підлягають кваліфікації за ч.2 ст.173-8 КпАП України.
Постановою Збаразького районного суду Тернопільської області від 22.0 9.2025 року матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.8 ст.173-2 КпАП України було повернуто відділенню поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на дооформлення, з метою зміни кваліфікації дій ОСОБА_1 .. Однак, вказаний орган дану постанову не виконав, матеріали відправив в суд для розгляду та прийняття рішення. Разом із повторно направленими матеріалами до суду надійшов рапорт працівника поліції від 05 жовтня 2025 року, у якому зазначено, що під час складання адміністративного протоколу ним було допущено механічну помилку в частині зазначення норми закону, а саме замість ч.2 ст.173-8 КУпАП помилково вказано ч.8 ст.173-2 КУпАП.
Згідно ст.8 КпАП України особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. У протилежному, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Малофєєва проти Росії», серед іншого зазначено, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принцип рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово наголошував, зокрема в рішеннях у справах «Гурепка проти України (N2)» від 08 квітня 2010 року, «Лучанінов проти України» від 09 червня 2011 року на необхідність суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Висновки викладені Європейським судом у відповідності до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є одним з джерел національного права, а отже є обов'язковими до виконання державною Україна.
Частина друга ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожній людині доведення вини тільки в законному порядку на підставі законно здобутих доказів.
Враховуючи викладене, в справах про адміністративні правопорушення підлягає застосуванню положення ст.62 Конституції України про те, що винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно вимог ч.2 ст.251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому, слід зазначити, що суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, не може перебирати на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що призведе до порушення ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що факт вчинення адміністративного правопорушення має бути підтверджений лише доказами, які є достатньо переконливими, чітко сформульованими, тобто такими, які не залишають місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується зі стандартом доведення «поза розумним сумнівом», і таке доведення може випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою».
Виходячи з основоположних засад диспозитивності, суд не може встановлювати інші фактичні обставини, окрім тих, які зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, дослідивши надані матеріали справи, у тому числі рапорт працівника поліції від 05 жовтня 2025 року, суд дійшов висновку, що наведене у ньому пояснення про допущення «механічної помилки» під час складання протоколу не може вважатися належним усуненням виявлених порушень. Виправлення недоліків протоколу має здійснюватися у порядку, визначеному законом, а не шляхом надання додаткових пояснень чи рапортів після направлення матеріалів до суду. Суд не наділений повноваженнями самостійно уточнювати зміст чи кваліфікацію адміністративного правопорушення, тому за відсутності належним чином оформленого протоколу справа не може бути розглянута по суті, а тому, провадження у справі підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КпАП України.
На підставі наведеного та керуючись ч.2 ст.173-2, п.1 ст.247, 284, 294 КпАП України, суддя,-
постановив:
В притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.8 ст.173-2 КпАП України відмовити, а дану справу провадженням закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
На дану постанову може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ Ігор ГУДИМА