Справа № 458/1153/25
3/458/538/2025
03.11.2025 м. Турка
Суддя Турківського районного суду Львівської області Кшик О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) ІНФОРМАЦІЯ_2 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, уродженця м. Маріуполь Донецької області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працює,
- за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП,
встановив:
Обставини справи, які встановив суд.
25.10.2025 близько 18:30 год. ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вчинив незаконне перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску через державний кордон України у напрямку 327 прикордонного знаку на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В), територія Старостинського округу №1, Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області, внаслідок чого о 10:40 год 26.10.2025 був затриманий посадовими особами Прикордонної варти Республіки Польща, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України "Про Державний кордон України".
26.10.2025 о 22:20 год на підставі ст. 3, 5 Угоди між Україною та Європейським співтовариством "Про реадмісію осіб" ОСОБА_1 був переданий на територію України представником відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в пункті пропуску через державний кордон "Смільниця-Кросценко".
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У судове засідання ОСОБА_1 не прибув. До протоколу про адміністративне правопорушення долучено заяви ОСОБА_1 від 26.10.2025 про розгляд справи без його участі, вину визнає, буде згідний з рішенням суду, а також зазначив, що разом із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вирішили перетнути 25.10.2025 о 16:30 державний кордон, а вже 26.10.2025 були затримані польською поліцією.
З урахуванням поданих заяв суд проводить розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 , оскільки участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП не є обов'язковою.
Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ № 244210 від 27.10.2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, з якого суд встановив, що 25.10.2025 близько 18:30 год ОСОБА_1 спільно з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вчинив незаконне перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску через державний кордон України у напрямку 327 прикордонного знаку на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В), територія Старостинського округу №1, Боринської селищної ради Самбірського району Львівської області, внаслідок чого о 10:40 год 26.10.2025 був затриманий посадовими особами Прикордонної варти Республіки Польща, чим порушив вимоги ст. 9 Закону України "Про Державний кордон України".
26.10.2025 о 22:20 год на підставі ст. 3, 5 Угоди між Україною та Європейським співтовариством "Про реадмісію осіб" ОСОБА_1 був переданий на територію України представником відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_1 " в пункті пропуску через державний кордон "Смільниця-Кросценко";
- протокол про адміністративне затримання від 26.10.2025, згідно з яким ОСОБА_1 був затриманий 26.10.2025 о 22:20 год на строк до 3-х год з метою з'ясування обставин правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, звільнений 28.10.2025 о 14:20 год;
- протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 27.10.2025, з якого видно, що під час проведення особистого огляду та огляду речей ОСОБА_1 виявлено цінні речі: павер банк, дві банківські карти, 25 гривень, паспорт для виїзду за кордон, 365 Євро;
- довідка щодо виникнення обстановки на ділянці ВІПС " ІНФОРМАЦІЯ_4 " ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) НОМЕР_1 прикордонного загону, з яких видно, що о 10:40 год 26.10.2026 ннадійшла інформація від представників плацувки ВПРП "Стопусяни" про затримання ними на напрямку 327 п/нз (3000 м від ДК) 3 гр. України з документами, що посвідчують особу, як здійснили незаконний перетин ДК з України в Республіку Польща. О 13:30 надійшла доповідь про виявлення ознак незаконного перетинудержавного кордону з України в Республіка Польща трьома особами. О 22:05-22:20 год проведено реадмісію трьох громадян України в ППр "Смільниця-Кросценко";
- рапорт старшого зміни прикордонних нарядів ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) ОСОБА_4 про прийняття ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 26.10.2025 о 22:05-22:20 год відповідно до Угоди між Україною та Європейським співтовариством "Про реадмісію осіб" з польської Сторони на українську Сторону;
- рапорт першого заступника начальника ВПС " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (тип В) ОСОБА_8 про проведення 26.10.2025 реадмісії трьох громадян України;
- копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- Акт приймання-передавання ОСОБА_1 від 26.10.2025;
- довідка-витяг про те, що ОСОБА_1 протягом року не притягався до адміністративної відповідальності;
- письмова заява ОСОБА_1 від 26.10.2025 про розгляд справи в суді щодо нього без його участі, вину визнає табуде згідний з рішенням суду;
- письмова заява ОСОБА_1 від 26.10.2025, в якій зазначив, що разом із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вирішили перетнути 25.10.2025 о 16:30 державний кордон, а вже 26.10.2025 були затримані польською поліцією;
- протокол реадмісії ОСОБА_5 в Україну від 26.10.2025.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про державний кордон України" перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, автомобільних і пішохідних шляхах, в аеропортах (аеродромах), морських і річкових портах, включаючи частину їх акваторії (захищена повністю або частково огороджувальними гідротехнічними спорудами чи об'єктами природного походження), з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, на якій здійснюються прикордонний, митний контроль, інші види контролю і пропуск через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна. Положення про пункти пропуску через державний кордон України затверджується Кабінетом Міністрів України.
За перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинені групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених ч. 1 ст. 204-1 КУпАП, передбачена адміністративна відповідальність за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
На підставі фактичних даних, які встановлені дослідженими та перевіреними в ході розгляду справи доказами, суд встановив, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП - перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, вчинене групою осіб.
Обставин вчинення правопорушення ОСОБА_1 не спростував, у письмовій заяві вказав про визнання вини.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Вирішуючи питання про застосування адміністративного стягнення суд відповідно до ст. 33 КУпАП враховує характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, не працює, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, та вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 204-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. 40-1, ч. 2 ст. 204-1, ст. 251, 283, 284 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п'ятсот) грн.
Штраф необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК Львiв/Боринська тг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38008294, Код банку отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), Рахунок отримувача UA108999980314060542000013917, Код платежу 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок), який необхідно сплатити за реквізитами: Отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Призначення платежу - Судовий збір.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
Суддя О.І. Кшик