Справа № 451/1486/25
Провадження № 3/451/703/25
про повернення матеріалів
03 листопада 2025 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Магонь О.З., перевірила матеріали справи №451/1486/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
03.09.2025 до Радехівського районного суду Львівської області надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями автоматизованою системою документообігу суду Д-3 судді Куцик-Трускавецькій О.Б. передані згадані вище матеріали справи №451/1673/25 для розгляду (а.с.9,10).
На підставі рішення зборів суддів №4 від 21.10.2025 усі невирішені станом на 21.10.2025 справи (крім зупинених проваджень) судді Куцик-Трускавецької О.Б., яка вибула у відпустку для догляду за дитиною, що потребує індивідуального догляду матері, підлягають повторному автоматизованому розподілу.
Відповідно до розпорядження керівника апарату Радехівського районного суду Львівської області від 22 жовтня 2025 року щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судових справ та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22 жовтня 2025 року зазначені матеріали розподілені судді Магонь О.З. (а.с.19,20).
Згідно зі ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання про те, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
У частинах 2-6 ст. 276 КУпАП визначена альтернативність у виборі місця розгляду справ окремої категорії.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 № 2617-VIII, стаття 130 КУпАП виключена з переліку справ, які визначені у ч. 2 ст. 276 КУпАП, як ті, що можуть бути розглянуті за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Такі законодавчі зміни набрали чинності 01.07.2020.
Тому, ані на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення від 31.08.2025, ані на момент ухвалення цієї постанови, ст. 130 КУпАП не була визначена як категорія справ, яка може бути розглянута не за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Так, у Протоколі про адміністративне правопорушення, серії ЕПР1 №439367 від 31.08.2025, який складений поліцейським ВП №1 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області сержантом поліції Владовським Олегом Васильовичем, вказано, що 31.08.2025 о 11 год 37 хв по вулиці Грушевського, 13, у селі Перекалки Шептицького району Львівської області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «ВАЗ 2101», з державним номерним знаком НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (а.с.1).
Із аналізу Рішення Конституційного Суду України у справі №1-11/2015 від 26.05.2015 словосполучення «за місцем його вчинення», яке міститься в положенні частини першої статті 276 Кодексу, визначає адміністративно-територіальну одиницю, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Постановою ВРУ №807-ІХ від 17.07.2020 утворено у Львівській області Червоноградський район (з адміністративним центром у місті Червоноград) у складі територій Белзької міської, Великомостівської міської, Добротвірської селищної, Лопатинської селищної, Радехівської міської, Сокальської міської, Червоноградської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до постанови Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів» №3984-IX від 19 вересня 2024 року, перейменовано Червоноградський район на Шептицький район; місто Червоноград Червоноградського району на місто Шептицький.
Проте, Законом України від 03.11.2020 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів» Розділ XII Прикінцеві та перехідні положення зазначеного Закону доповнено пунктом 3 -1 такого змісту: до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року. У свою чергу, Законом України від 16.11.2021 «Про внесення зміни до пункту 3-1 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення "Закону України" Про судоустрій і статус суддів" щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку із утворенням (ліквідацією) районів» термін здійснення місцевими судами своїх повноважень у межах раніше визначеної (до утворення (ліквідації) районів згідно Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX) територіальної юрисдикції подовжено на один рік, але не пізніше 1 січня 2023 року.
У подальшому, Законом України «Про внесення зміни до пункту 3-1 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів» від 01.12.2022 року встановлено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року №807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX" (вступив в дію 23.12.2022 року).
Отже, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, ця справа, виходячи з її загальної підсудності (місце вчинення: вулиця Грушевського, 13, село Перекалки Шептицького району (колись Кам'янка-Бузького району) Львівської області), належить до територіальної юрисдикції Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області.
Таким чином, відсутні підстави розгляду цієї справи Радехівським районним судом Львівської області, який позбавлений можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст. 257, 276 КУпАП, що в подальшому може слугувати приводом для оскарження та скасування прийнятого по суті рішення в апеляційній інстанції.
Право визначення суду, у якому розглядається справа, згідно зі ст. 257 КУпАП надано органу (посадовій особі), уповноваженому складати протокол, на що вказує і Пленум Верховного Суду України у постанові «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст. 276 КУпАП» №11 від 11.06.2004.
Виходячи з наведеного та враховуючи, що законом не передбачена передача матеріалу про адміністративне правопорушення з одного суду до іншого, ця справа не підсудна Радехівському районному суду Львівської області, а Кам'янка-Бузькому районному суду Львівської області, вважаю за необхідне протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, з долученими до нього матеріалами повернути до ВП №1 Шептицького РВП ГУНП в Львівській області.
Керуючись ст. 257, 276, 278, 283, 284 КУпАП, суддя
повернути до ВП №1 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області для направлення на розгляд за підсудністю матеріали справи №451/1486/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
СуддяО. Магонь