Ухвала від 30.10.2025 по справі 523/22755/25

Справа №523/22755/25

Провадження №1-кс/523/7239/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року м. Одеса

Слідчий суддя Пересипського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 «Про накладення арешту на майно», у кримінальному провадженні № 42025164110000163 від 29.09.2025 року, ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

29.10.2025 до Пересипського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 про накладення арешту на майно.

Про час і місце розгляду клопотання були повідомлені слідчий, прокурор та власник майна але до суду вони не з'явилися. Адвокат власника майна просила розглянути клопотання в їх відсутність.

У зв'язку із викладеним, з метою дотримання строку, передбаченого ч.1 ст.172 КПК України, слідчий суддя розглянув клопотання у відсутність зазначених осіб.

В ході розгляду клопотання було встановлено, що другим слідчим відділом (з дислокацією в місті Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025164110000163 від 29.09.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 368 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування здійснює група прокурорів Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону.

Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до витягу з наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 07.007.2025 № 321-ОС ОСОБА_4 призначено на посаду інспектора прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип Б) НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.

Законом України «Про державну прикордонну службу України» визначено правові основи організації та діяльності Державної прикордонної служби України, її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження.

Відповідно до ст. ст. 2, 10 Закону України «Про державну прикордонну службу України», основними функціями Державної прикордонної служби України окрім іншого є: охорона державного кордону України на суші, морі, річках, озерах та інших водоймах з метою недопущення незаконної зміни проходження його лінії, забезпечення дотримання режиму державного кордону та прикордонного режиму; здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів, а також виявлення і припинення випадків незаконного їх переміщення. Органи охорони державного кордону безпосередньо виконують поставлені перед Державною прикордонною службою України завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України. Прикордонний загін є основною оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладаються охорона певної ділянки державного кордону самостійно чи у взаємодії з іншими органами охорони державного кордону та Морською охороною, забезпечення дотримання режиму державного кордону і прикордонного режиму, а також здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України та до тимчасово окупованої території і з неї осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу прикордонного загону можуть входити прикордонні комендатури, відділи прикордонної служби, прикордонні застави, контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю. Окремий контрольно-пропускний пункт є оперативно-службовою ланкою Державної прикордонної служби України, на яку покладається здійснення в установленому порядку прикордонного контролю і пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів, вантажів. До складу окремого контрольно-пропускного пункту можуть входити інші підпорядковані йому контрольно-пропускні пункти, відділення прикордонного контролю і контролерські пости.

Пунктами 4, 5, 6, 8 ст. 19 Закону України «Про державну прикордонну службу України» визначено, що на Державну прикордонну службу України відповідно до визначених законом завдань зокрема покладаються: участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану; організація запобігання кримінальним та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, їх виявлення та припинення, здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення згідно із законами; здійснення прикордонного контролю і пропуску в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів в разі наявності належно оформлених документів після проходження ними митного та за потреби інших видів контролю; запобігання та недопущення перетинання державного кордону України особами, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або яких тимчасово обмежено у праві виїзду з України.

Частиною 1 ст. 24 Закону України «Про державну прикордонну службу України» визначено, що військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України під час виконання покладених на них обов'язків є представниками влади.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про державну прикордонну службу України», законні вимоги і розпорядження військовослужбовців та працівників Державної прикордонної служби України, які відповідно до їх службових повноважень залучені до оперативно-службової діяльності, є обов'язковими для виконання громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, посадовими і службовими особами.

У відповідності до посадової інструкції ОСОБА_4 повинен у своїй діяльності керуватися: Конституцією України, Законами України, Законом України «Про державну прикордонну службу України», «Про державний кордон

«Про прикордонний контроль», посадовою інструкцією, іншими нормативно-правовими та розпорядчими актами України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Південного регіонального управління та прикордонного загону.

ОСОБА_4 у своїй діяльності зобов'язаний не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, утому числі корупційних правопорушень; не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб не допускати впливу членів сім?ї або інших осіб на виконання своїх службових обов?язків, якщо їх інтереси не збігаються з покладеними завданнями та/або суперечать їм, а також не вчиняти інших корупційних правопорушень; запобігати злочинам та адміністративним правопорушенням, протидіюяким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної службиУкраїни.

До основних завдань та обов'язків ОСОБА_4 входить: безпосередньо здійснення охорони державного кордону, виявлення та затримування осіб, які скоїли злочини та адміністративні правопорушення,

Законом України «Про державний кордон України» встановлено, що Державний кордон України визначається Конституцією та законами України, а також міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 1, 2), а перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку (ст. 9).

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІX введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.

Одночасно з цим, Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 65/2022 від 24 лютого 2022 року оголошено проведення загальної мобілізації.

Окрім того, Указами Президента України та відповідними законами воєнний стан та загальна мобілізація неодноразово продовжувався.

В останній раз, відповідно до Закон України від 21.07.2025 №4524-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким воєнний стан в Україні продовжують з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб.

Відтак, з 24.02.2022 по теперішній час діє воєнний стан та загальна мобілізація.

Згідно ст. 1 Закону України «Про оборону України», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, зобов'язані: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки , прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.

Так, відповідно до п. 2 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Крім того, п. 3 вказаного Указу зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 33 Конституції України, тобто право кожному хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Окрім того, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право вичерпний перелік військовозобов'язаних осіб віком 18-60 років.

Проте, незважаючи на обізнаність з вимогами наведених нормативно-правових актів, ОСОБА_4 всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення став на шлях злочинної діяльності та умисно вчинив злочин за наступних обставин.

Так, ОСОБА_4 визначив найбільш оптимальні шляхи реалізації злочинного плану та правила поведінки, спрямовані на досягнення його результату, бажанні вчиняти злочини з метою отримання кримінальних прибутків для задоволення власних потреб у грошах, організувавши свою злочинну діяльність за місцем несення служби в місті Подільськ, Одеської області яке розташоване біля кордону з Республікою Молдова.

З цією мето, на початку вересня 2025 року ОСОБА_4 у ході розмови з невстановленою на теперішній час особою дізнавшись від нього про, те, що у нього є знайомий ОСОБА_5 який бажає виїхати за кордон, але не має на це законних підстав діючи умисно з корисливих мотивів 26.09.2025 близько 21 години із застосуванням месенджера «WhatsApp» зв'язався з ОСОБА_5 та повідомив йому про те, що проходячи військову службу у Державній прикордонній службі України може організувати і здійснити перенаправлення ОСОБА_5 через державний кордон до Республіки Молдова за грошову винагороду у розмірі 5000 доларів США по за пунктом пропуску та для цього ОСОБА_5 необхідно прибути заздалегідь обумовлене місце, виконувати надані вказівки.

Далі, 23.10.2025 ОСОБА_4 діючи умисно з корисливих мотивів, із застосуванням месенджера «WhatsApp» зв'язався з ОСОБА_5 та вказав ОСОБА_5 на необхідності надання грошових коштів у більшому розмірі 7000 доларів США за переправлення через державний кордон України до Республіки Молдова, та надав поради та вказівки щодо подальших дій ОСОБА_5 , та необхідності його прибуття у найближчі дні до міста Подільськ, Одеської області.

На виконання наданих ОСОБА_4 вказівок 27.10.2025 близько о 20 годині 00 хвилин ОСОБА_6 зателефонував останньому та повідомив про своє прибуття до міста Подільськ, Одеської області, та отримав вказівку від ОСОБА_4 поселитися у готелі та чекати подальших вказівок.

Далі, близько о 12 годині 00 хвилин 28.10.2025 ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у ході телефонної розмови домовились про зустріч в заздалегіть обумовленому місці.

Цього ж дня, 28.10.2025 близько 12 години 20 у ході зустрічі, яка відбулася в заздалегідь обумовлено місці, у місті Подільськ, біля входу до КП «Подільський міський ринок» по вулиці Сільськогосподарська, 10 ОСОБА_4 , діючи умисно, з корисливим мотивом, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на здійснення незаконного перенаправлення ОСОБА_5 через державний кордон України з метою отримання грошових коштів у розмірі 7000 доларів США, надав ОСОБА_5 вказівку щодо способу передачі 7000 доларів США, з метою приховування своїх протиправних дій, та подальшого їх викриття працівникам правоохоронного органу.

Після чого, ОСОБА_4 , надав ОСОБА_5 поради та вказівки щодо його дій, які необхідно виконати для незаконного перетину державного кордону України визначивши час та місце незаконного перетину державного кордону України біля населеного пункту Тимкове, Подільського району, Одеської області в бік названої «Придністровської Молдавської Республіки», а також вжиття заходів щодо усунення перешкод у перетині державного кордону, вчинивши таким чином всі необхідні дії спрямовані на незаконне переправлення ОСОБА_5 через державний кордон України.

Після чого, ОСОБА_4 був затриманий правоохоронним органом за вчинення кримінального правопорушення в порядку ст. 208 КПК України, а його злочинну діяльність припинено.

Так слідчим, 28.10.2025 у ході проведення затримання ОСОБА_4 під час якого ОСОБА_4 добровільно видав мобільний телефон ззовні схожий на Samsung Galaxy A12, серійний номер НОМЕР_2 , з сім-карткою НОМЕР_3 та мобільний телефон ззовні схожий на Samsung Galaxy A05, серійний номер НОМЕР_4 з сім карткою НОМЕР_5 , які поміщено до сейф-пакету S001334.

29.10.2025 слідчим винесено постанову про визнання вищевказаного речовим доказом у вказаному кримінальному проваджені.

Також, 29.10.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого, ч. 3 ст. 332 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Майно, яке вилучене в ході проведення затримання ОСОБА_4 , може зберігати на собі сліди вчинення кримінального правопорушення. Вказані речі та документи можуть підтвердити або спростувати факти і обставини, які перевіряються в ході досудового розслідування, що свідчить про те, що воно є речовими доказами по справі.

Крім того, існує велика імовірність приховування, пошкодження, псування вказаних речових доказів з боку підозрюваного та 3-х осіб, тому вважаю, що клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 32, 110, 131, 132, 167, 170-175, 369-372 КПК України

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Одесі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві, ОСОБА_3 -задовольнити.

Накласти арешт з забороною розпорядження, відчуження та користування на вилучені в ході проведення затримання ОСОБА_4 мобільний телефон ззовні схожий на Samsung Galaxy A12, серійний номер НОМЕР_2 , з сім-карткою НОМЕР_3 та мобільний телефон ззовні схожий на Samsung Galaxy A05, серійний номер НОМЕР_4 з сім карткою НОМЕР_5 , які поміщено до сейф-пакету S001334.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана до Одеського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою яка перебуває під варто з моменту вручення їй копії ухвали.

Слідчий суддя : ОСОБА_1