Постанова від 31.10.2025 по справі 308/8660/25

308/8660/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2025 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Чепка В.В., за участі представника Закарпатської митниці ДМС Зубенка І.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли із Закарпатської митниці Державної митної служби України відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце народження - Луганська обл.; місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 виданий 09.11.2017 року, орган, що видав 6391, ідентифікаційний код платника податків - НОМЕР_2 , за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України,

встановив:

до Ужгородського міськрайонного суду надійшов протокол про порушення митних правил №0395/UA305000/2025 від 05 червня 2025 року з якого вбачається, що Закарпатською митницею отримано лист Департаменту боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Держмитслужби від 20.03.2025 №20/20-02-01/7/301 (вх. Закарпатської митниці від 20.03.2025 №902/4/7.7-1), якими надіслано лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 11.03.2025 №220/9/321.

Зазначеним листом Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомив Державну митну службу України про не отримання військовою частиною НОМЕР_3 гуманітарного вантажу - транспортного засобу марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. НОМЕР_5 , 2007 року виготовлення. У своєму листі військова частина НОМЕР_3 зазначила, що лист - прохання на отримання транспортного засобу марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. НОМЕР_5 , 2007 року виготовлення вона не робила та транспортний засіб не отримувала (лист в/ч НОМЕР_3 від 18.12.2024 №5203 , пункт №95).

За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 10.10.2022 року громадянкою України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 було ввезено на митну територію України через митний пост «Ужгород- автомобільний» Закарпатської митниці транспортний засіб марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. Великобританії НОМЕР_5 .

З метою отримання копії документів, які було подані громадянкою України ОСОБА_3 посадовим особам митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 24.03.2025 №20/20-10/5697.

Листом від 28.03.2025 №28-12/28-12-05/6054 митним постом надано копії документів, які ОСОБА_4 надала під час перетину нею митного кордону України.

Так, до митного контролю громадянкою ОСОБА_3 було подано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, звернення військової частини НОМЕР_3 до начальника Закарпатської митниці від 14.09.2022 №1044 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний транспортний засіб нею заявлений як гуманітарна допомога.

Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником гуманітарного вантажу виступає - U AID STICHTING, а отримувачем вказано - в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 .

У відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» (із змінами) (далі - постанова Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174) на період воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів (у значенні «Про гуманітарну допомогу») здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Слід зазначити, що з 01.12.2023 переміщення гуманітарної допомоги, врегульовано іншим порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2023 № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану (ПКМУ від 01.03.2022 № 174 з 01.12.2023 втратила чинність). При цьому, Порядок митного оформлення вантажів гуманітарної допомоги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2000 № 544, та Порядок взаємодії центральних і місцевих органів виконавчої влади та Національного банку щодо реалізації Закону України «Про гуманітарну допомогу», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2013 № 241, не застосовуються.

З метою всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин недоставляння гуманітарного вантажу до військової частини НОМЕР_3 , Закарпатською митницею направлено ОСОБА_5 листи від 03.04.2025 №7.7-20/20-10/10/1299 та від 03.04.2025 №7.7-20/20-10/10/1300.

Станом на 05.06.2025 року громадянка ОСОБА_4 до Закарпатської митниці не прибула, про причини не прибуття не повідомила.

Відповідно до ст. 1 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу» (із змінами та доповненнями) гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням або з метою отримання прибутку є порушенням законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність (ст. 12 Закону Україну «Про гуманітарну допомогу»).

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Відповідно до п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №8) незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані.

Згідно з п. 6 цієї постанови судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Згідно з інформацією, отриманої з мережі Інтернет - сайт (www.mobile.de) вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «FORD» моделі «RENGER» 2007 року виготовлення становить 8 900 Євро, що за курсом НБУ складало 318 593.3 грн.

Таким чином, громадянка України ОСОБА_1 перемістила через митний кордон України гуманітарний вантаж - транспортний засіб марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. Великобританії НОМЕР_5 , 2007 року виготовлення з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підставу для переміщення товарів підроблених документів (лист військової частини НОМЕР_3 ) та таких, що містять неправдиві відомості щодо отримувача товару.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Представник Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенко І.І. у судовому засіданні підтримав обставини викладені в протоколі, зазначив, що вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, просив притягнути його до адміністративної відповідальності за сч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

ОСОБА_1 , яка подавала клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, правом на таку участь не скористалася.

Заслухавши пояснення представника митниці, перевіривши матеріали справи приходжу до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст.458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Частиною 1 статті 483 МК України передбачена відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості,

Так, згідно матеріалів справи встановлено, що Закарпатською митницею отримано лист Департаменту боротьби контрабандою та порушеннями митних правил від 20.03.2025 №20/20-02-01/7/301 (вх. Закарпатської митниці від 20.03.2025 №902/4/7.7-1), якими надіслано лист Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України від 11.03.2025 №220/9/321.

Зазначеним листом Департамент внутрішнього аудиту Міністерства оборони України повідомив Державну митну службу України про не отримання військовою частиною НОМЕР_3 гуманітарного вантажу - транспортного засобу марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. НОМЕР_5 , 2007 року виготовлення. У своєму листі військова частина НОМЕР_3 зазначила, що лист - прохання на отримання транспортного засобу марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. НОМЕР_5 , 2007 року виготовлення вона не робила та транспортний засіб не отримувала (лист в/ч НОМЕР_3 від 18.12.2024 №5203 , пункт №95). За результатами опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 10.10.2022 року громадянкою України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_1 було ввезено на митну територію України через митний пост «Ужгород- автомобільний» Закарпатської митниці транспортний засіб марки «FORD» моделі «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 р.н.з. Великобританії НОМЕР_5 . З метою отримання копії документів, які було подані громадянкою України ОСОБА_3 посадовим особам митного поста «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці, управлінням боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил направлено лист від 24.03.2025 №20/20-10/5697. Листом від 28.03.2025 №28-12/28-12-05/6054 митним постом надано копії документів, які ОСОБА_4 надала під час перетину нею митного кордону України.До митного контролю громадянкою ОСОБА_3 було подано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, звернення військової частини НОМЕР_3 до начальника Закарпатської митниці від 14.09.2022 №1044 та декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, в якій вищевказаний транспортний засіб нею заявлений як гуманітарна допомога.Відповідно до декларації по перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою відправником гуманітарного вантажу виступає - U AID STICHTING, а отримувачем вказано - в/ч НОМЕР_3 АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 .

Разом з тим, 25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» №4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:

«9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті».

Отже, положеннями пункту 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої статтями 483 та 485 Митного кодексу України, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

ОСОБА_1 наданий до суду лист командира в/ч НОМЕР_3 підполковника ОСОБА_6 , №753 від 14.11.2022 р., зі змісту якого вбачається, що транспортний засіб «FORD» «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 з жовтня 2022 року фактично перебував у користуванні військовослужбовців військової частини НОМЕР_3 з метою виконання бойових завдань у найгарячіших точках лінії зіткнення і допомагав виконувати завдання із захисту Батьківщини і відсічі збройної агресії. Разом із транспортним засобом військовою частиною НОМЕР_3 було отримано два комплекти ключів і технічний паспорт на транспортний засіб «FORD» «RENGER» VIN-код НОМЕР_4 . Окрім того суду надані наступні докази передачі вказаного транспортного засобу: фотографії транспортного засобу в момент передачі.

Враховуючи наведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-50 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, вражаю, що наявні підстави для звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Згідно з положеннями ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.

З огляду на вищенаведене, справа про порушення митних правил за ч. 1 ст. 483 МК України відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 380, 458, 465, 485, 486, 527 МК України, п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП суддя

постановив:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, місце проживання - АДРЕСА_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 ч. 1 ст. 483 МК України, на підставі п.9-50 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст. 483 МК України, закрити.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя В.В. Чепка