Справа № 936/1471/25
Провадження № 3/936/929/2025
03.11.2025 селище Воловець
Суддя Воловецького районного суду Закарпатської області Пелих О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , непрацюючої, за ч.2 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
16.10.2025 до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 695658 від 10.10.2025 щодо ОСОБА_1 , згідно якого встановлено, що неповнолітня ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без поважних причин була відсутня у Воловецькому ліцеї у період з 01.09.2025 по 22.09.2025 та не приступила до навчання, що виникло внаслідок неналежного виховання своїх батьківських обов'язків з боку їх матері ОСОБА_1 . Своїми діями, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 ухилялася від виконання обов'язків щодо виховання своєї неповнолітньої дитини, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст.184 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст.184 КУпАП, оскільки згідно довідки відділення поліції №2 Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області в особі начальника полковника поліції Меренич М.С. від 11.10.2025, встановлено, що 23.04.2025 відносно ОСОБА_1 було складено протокол ВАД № 248951 від 23.04.2025 за ч.1 ст. 184 КУпАП, адміністративні матеріали розглянуті Воловецьким районним судом Закарпатської області (справа №936/504/25), 20.05.2025 судом винесено постанову, якою ОСОБА_1 визнано винуватою за ч.1 ст.184 КУпАП і до неї застосовано адміністративне стягнення у виді попередження.
В суді особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 свою вину визнала та щиро розкаялася у скоєному правопорушенні.
Згідно з приписами ст. ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
За правилами ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Згідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозиція ч. 2 ст. 184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання неповнолітніх дітей, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП стверджується відомостями протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 695658 від 10.10.2025, рапортом від 30.09.2025, копією листа Воловецького ліцею Воловецької селищної ради Мукачівського району Закарпатської області від 22.09.2025, довідкою відділення поліції №2 Мукачівського РУП ГУНП в Закарпатській області в особі начальника полковника поліції Меренич М.С. від 11.10.2025, письмовими поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 від 10.10.2025 та іншими письмовими матеріалами, доданими до протоколу.
Разом з тим, у відповідності ст. 22 КУпАП, - орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Положення зазначеної статті відображають принцип індивідуалізації адміністративної відповідальності, який означає відповідність заходу впливу, який обирається для правопорушника, меті адміністративній відповідальності. Він передбачає як індивідуальний підхід до застосування примусових заходів залежно від особистих якостей правопорушника та характеру і обставин вчинення проступку, так і можливість пом'якшення і навіть відмови держави від застосування заходів відповідальності, якщо її мета може бути досягнута іншим шляхом.
Встановлені судом обставини вказують, що факт скоєння правопорушення знайшов своє підтвердження в суді, але враховуючи встановленні обставини у справі, наявні підстави вважати, що порушення малозначне і правопорушницю можна звільнити від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням. Беручи до уваги особу правопорушниці, враховуючи обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, з урахуванням викладеного, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності, оголосивши останній усне зауваження.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження по справі про адміністративне правопорушення виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ст. 22, ст. 284 КУпАП, суддя-
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП згідно ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч.2 ст. 184 КУпАП- закрити.
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду безпосередньо або через Воловецький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Пелих О.О.