ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА вул. Б.Хмельницького, 44-В, м.Київ, 01054, тел. (044) 334 68 95 e-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua, web: ki.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 05379487
попереднього засідання
м. Київ
22.10.2025Справа № 910/7296/25
За заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
про неплатоспроможність
Суддя Мандичев Д.В.
Помічник (за дорученням судді) Голишева У.І.
Секретар судового засідання Улахли О.М.
Представники учасників:
від боржника - Собкович В.В.,
керуючий реструктуризацією - Карасюк О.В.,
від ГУ ДПС у м. Києві - Карнаєва А.С.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернулася до суду із заявою про відкриття провадження у справі про свою неплатоспроможність в порядку Книги п'ятої Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до статті 113 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.06.2025 прийнято заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність до розгляду. Підготовче засідання суду призначено на 11.07.2025.
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 11.07.2025 відкрито провадження у справі у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ). Введено процедуру реструктуризації боргів боржника. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Здійснено оприлюднення на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за номером 76607 від 14.07.2025р. Призначено керуючим реструктуризацією боргів фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) арбітражного керуючого Карасюка Олександра Володимировича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 1846 від 01.02.2018). Визначено дату проведення попереднього судового засідання на 17.09.2025 р.
31.07.2025 до суду надійшло повідомлення по справі від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України.
01.08.2025 до Господарського суду міста Києва надійшов поточний звіт керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Карасюка О.В.
06.08.2025 до суду надійшло повідомлення по справі від Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
11.08.2025 до Господарського суду міста Києва надійшла заява керуючого реструктуризацією про результати розгляду вимог кредиторів ОСОБА_1
11.08.2025 до Господарського суду міста Києва надійшов звіт керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Карасюка О.В. про результати проведеної інвентаризації майна боржника та визначення його вартості.
12.08.2025 до суду надійшло повідомлення по справі від Акціонерного товариства "Сенс Банк".
12.08.2025 до Господарського суду м. Києва надійшла заява Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС з грошовими вимогами до боржника на суму 3 023 452,40 грн.
20.08.2025 до суду надійшли доповнення керуючого реструктуризацією до його звіту про результати проведення інвентаризації майна ОСОБА_1 та визначення його вартості.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.08.2025 прийнято заяву Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС про визнання кредитором боржника на суму 3 023 452,40 грн., розгляд якої відбудеться у попередньому засіданні 17.09.2025.
26.08.2025 до суду надійшло повідомлення керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Карасюка О.В. про результати розгляду заявлених Головним управлінням ДПС у м. Києві, як відокремленим підрозділом ДПС кредиторських вимог до ОСОБА_1
02.09.2025 до Господарського суду міста Києва надійшов поточний звіт керуючого реструктуризацією.
03.09.2025 до суду надійшов звіт керуючого реструктуризацією про результати перевірки декларацій про майновий стан ОСОБА_1
10.09.2025 до Господарського суду міста Києва надійшло повідомлення по справі від Головного управління ДПС у м. Києві.
15.09.2025 до суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про долучення до матеріалів справи виправлених декларацій про майновий стан боржника за 2022 - 2025 роки.
16.09.2025 до Господарського суду міста Києва надійшли додаткові пояснення Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС щодо заявлених кредиторських вимог до боржника.
17.09.2025 до суду надійшла заява керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Карасюка О.В. про результати перевірки виправлених декларацій про майновий стан боржника у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 .
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.09.2025 відкладено розгляд справи у попередньому засіданні на 22.10.2025.
13.10.2025 до суду надійшло клопотання керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Карасюка О.В. про продовження строку для подання до суду плану реструктуризації боргів ОСОБА_1
22.10.2025 до Господарського суду міста Києва від Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС надійшли додаткові пояснення щодо заявлених до боржника кредиторських вимог.
У судове засідання, призначене на 22.10.2025, з'явилися представники боржника, заявленого кредитора та керуючий реструктуризацією.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства подання кредиторами вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Згідно зі ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Майнові вимоги кредиторів до боржника мають бути виражені в грошових одиницях і заявлені до господарського суду в порядку, встановленому цією статтею. Копії відповідних заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Кодексу України з процедур банкрутства у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства в ухвалі за результатами попереднього засідання суду, зокрема, зазначаються: 1) обов'язок керуючого реструктуризацією провести збори кредиторів, які мають відбутись не пізніше 14 днів з дня постановленої ухвали; дата засідання господарського суду, яке має відбутись не пізніше 60 днів з дня постановлення такої ухвали, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі.
Статтею 133 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що витрати, пов'язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об'єктів, що підлягають продажу, а також витрати на проведення аукціону), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.
Вимоги кредиторів за зобов'язаннями боржника, забезпеченими заставою майна фізичної особи, задовольняються за рахунок такого майна.
Кошти, отримані від продажу майна банкрута, що є предметом забезпечення, після покриття витрат, пов'язаних з утриманням, збереженням та продажем цього майна, та сплати додаткової винагороди арбітражного керуючого відповідно до положень статті 30 цього Кодексу використовуються виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які таке майно забезпечує.
Вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;
2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами;
3) у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.
У судовому засіданні, що відбулось 22.10.2025, судом розглянуто заяву кредитора із грошовими вимогами до боржника, за результатом чого визнанню кредитором фізичної особи ОСОБА_1 підлягає:
Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС
Заява Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС із грошовими вимогами до боржника на суму 3 023 452,40 грн. надійшла до суду 12.08.2025, тобто подана у строк, визначений ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, та обгрунтована наступним.
У постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2021 по справі № 640/6133/20 судом встановлено, що державним ревізором-інспектором ГУ ДПС у м. Києві проведено документальну позапланову невиїзну перевірку діяльності фізичної особи-підприємця Парасюк Н.І., за результатами якої сформовано такі податкові повідомлення-рішення:
- № 0100424203 від 26.12.2019, яким збільшено суму грошового зобов'язання позивача з ПДВ на 1 674 400 грн, у тому числі за основним платежем на 1 339 520 грн, за штрафними санкціями на 334 880 грн;
- № 0100004203 від 26.12.2019, яким позивачу нараховані податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем у сумі 16 300,98 грн та штрафні санкції у сумі 4 075,75 грн;
- № 0100084203, яким позивачу нараховані податкові зобов'язання з військового збору за основним платежем у сумі 1358,41 грн та штрафні санкції у сумі 339,6 грн;
- № 0100434203, яким до позивача застосовано штраф у сумі 4 435,5 грн за не реєстрацію з 12.10.2017 податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних із сумою ПДВ 8 871,00 грн;
- № 0100014203, яким до позивача застосовано штраф у сумі 170 грн за не подання декларації про майновий стан та доходи за І квартал 2017 року.
Не погодившись із зазначеними податковими повідомленнями-рішеннями, боржник оскаржила їх як в адміністративному, так і судовому порядку. За результатами їх оскарження у судовому порядку рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2021 по справі № 640/6133/20, яке залишено в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20.09.2021 по справі № 640/6133/20, у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Крім того, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 по справі № 320/31025/23 адміністративний позов Головного управління ДПС у м. Києві задоволено повністю та стягнуто з фізичною особи-підприємця Парасюк Наталії Іванівни (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) податковий борг у розмірі 2 371 534,77 грн (два мільйони триста сімдесят одна тисяча п'ятсот тридцять чотири гривні 77 коп.).
У вказаному рішенні судом встановлено, що сума заборгованості складається:
- з податку на доходи з фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 18 536,68 грн, з яких пеня - 6 647,28 грн;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 2 350 746,13 грн, з яких пеня - 671 910,63 грн;
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 2 251,96 грн, з яких пеня - 553,95 грн.
Крім того, податковим повідомленням-рішенням № 0170431308 від 27.05.2019 нараховано штрафні санкції у розмірі 8 019,71 грн. У наданому розрахунку зазначається, що у виконання цього ППР було сплачено 289,00 грн, а тому залишок заборгованості по ньому становить 7730,71 грн.
Згідно з ч. 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, у вказаній частині підтверджена відповідними судовими рішеннями та податковим повідомленням-рішенням сума податкового боргу ОСОБА_1 перед податковим органом складає:
- з податку на доходи з фізичних осіб - 11 889,40 грн основного платежу, 170 грн штрафних санкцій та 6 647,28 грн пені;
- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 1 339 520,00 грн основного платежу, 347 046,21 грн штрафних санкцій та 671 910,63 грн пені;
- з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 1 358,41 грн основного платежу, 339,60 грн штрафних санкцій та 553,95 грн пені.
Крім того, Головним управлінням ДПС у м. Києві, як відокремленим підрозділом ДПС у порядку ст. 129 Податкового кодексу України нараховано пеню у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів ОСОБА_1 (11.07.2025) нараховано пеню на заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 638 811,27 грн., пеню на заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 563,13 грн. та пеню на заборгованість з військового збору в розмірі 642,52 грн.
Відповідно до п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов'язання та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов'язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання. при виявленні контролюючим органом за результатами перевірки заниження податковим агентом податкового зобов'язання при нарахуванні (виплаті) оподатковуваного доходу на користь нерезидентів або інших платників податків та/або несвоєчасної сплати, несплати (неперерахування) податковим агентом утриманих (нарахованих) податків до або під час виплати оподатковуваного доходу на користь нерезидента або іншого платника податків - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податковим агентом суми податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; у випадку несвоєчасного повернення надміру/помилково сплачених платежів, а також несвоєчасного відшкодування сум податку на додану вартість - починаючи з першого дня, наступного за останнім днем граничного строку повернення таких коштів;
Згідно з підпунктом 129.3.3 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).
Відповідно до п. 129.2 ст. 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. На суми заниження податкового зобов'язання, визначеного підпунктами 129.1.2 та 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті, нараховується пеня за кожний календарний день заниження податкового зобов'язання, включаючи день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. На суми несвоєчасно сплачених та/або несплачених (неперерахованих) податковим агентом визначених податкових зобов'язань відповідно до підпункту 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті контролюючим органом нараховується пеня за кожний календарний день такої несплати (неперерахування), включаючи день погашення податкового зобов'язання, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Дослідивши поданий контролюючим органом розрахунок, судом встановлено, що заявлена Головним управлінням ДПС у м. Києві, як відокремленим підрозділом ДПС пеня нарахована правильно із дотриманням вимог ст. 129 Податкового кодексу України, нарахування якої закінчено 11.07.2025, тобто у день запровадження ухвалою Господарського суду міста Києва мораторію на задоволення вимог кредиторів ОСОБА_1 .
У судовому засіданні представником боржника та керуючим реструктуризацією не заявлено заперечень щодо заявлених контролюючим органом кредиторських вимог до боржника.
Заперечення керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Карасюка О.В. щодо нарахованої контролюючим органом пені в порядку ст. 129 Податкового кодексу України після введення господарським судом мораторію на задоволення вимог кредиторів ОСОБА_1 відхиляються судом, оскільки останнім днем її нарахування є день введення ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.07.2025 мораторію на задоволення вимог кредиторів ОСОБА_1 , що відповідає приписам підпункту 129.3.3 пункту 129.3 статті 129 Податкового кодексу України та не суперечить положенням статті 121 Кодексу України з процедур банкрутства про мораторій.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про визнання Головного управління ДПС у м. Києві, як відокремленого підрозділу ДПС кредитором боржника на суму 3 023 452,4?0 грн. з віднесенням 1 352 767,81 грн. до вимог другої черги та 1 670 684,59 грн. - вимог третьої черги.
Поряд з вищеописаною заборгованістю, визнанню також підлягають судові витрати кредитора у розмірі 6 056,00 грн.
З огляду на викладене, суд вважає за доцільне закінчити попереднє засідання.
Керуючись ст. ст. 45, 122 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Визнати кредитором у справі № 910/7296/25 по відношенню до фізичної особи ОСОБА_1 :
- Головне управління ДПС у м. Києві, як відокремлений підрозділ ДПС з грошовими вимогами на суму 3 029 508,40 грн., з яких: 6 056,00 грн. - витрати, які відшкодовуються до задоволення вимог кредиторів, 1 352 767,81 грн. - вимоги другої черги, 1 670 684,59 грн. - вимоги третьої черги.
2. Зобов'язати керуючого реструктуризацією сформувати реєстр вимог кредиторів, оформлений відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
3. Встановити дату проведення зборів кредиторів: 31.10.2025.
4. Керуючому реструктуризацією боргів боржника у строк до 21.11.2025 подати до Господарського суду м. Києва план реструктуризації боргів боржника.
5. Визначити дату проведення судового засідання, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі на 03.12.2025 о 11:50 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44- Б, зал № 7.
6. Копію ухвали направити учасникам провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили в порядку ч.ч. 4, 5 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства та може бути оскаржена. Оскарження ухвали не зупиняє провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність).
Повний текст ухвали складено 03.11.2025
Суддя Д.В. Мандичев