Рішення від 03.11.2025 по справі 905/731/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5

РІШЕННЯ

іменем України

03.11.2025 Справа №905/731/25

Господарський суд Донецької області у складі

судді Лободи Т.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", м. Дніпро, код 42086719,

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", м. Краматорськ Донецької області, код 00131268,

до Фізичної особи-підприємця Чикоти Анастасії Вікторівни, м. Краматорськ Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

1. Управління земельних відносин Краматорської міської ради, м. Краматорськ, код 40480843,

2. Департаменту економіки та управління активами Краматорської міської ради, м. Краматорськ, код 45768737,

3. Комунального виробничого підприємства "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради, м. Краматорськ Донецької області, код 00131133,

про стягнення 74 981,10 грн,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Чикоти Анастасії Вікторівни про стягнення заборгованості за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 1992 від 31.08.2020 за спожиту електричну енергію у березні 2025 року в сумі 73 618,64 грн, 3% річних у сумі 405,42 грн та інфляційних втрат у сумі 957,04 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору постачання електричної енергії в частині оплати вартості спожитої електричної енергії.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 28.07.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 905/731/25; розгляд справи вирішив здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; залучив до участі у справі № 905/731/25 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі електромережі"; встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи; витребував у Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі електромережі", яке є оператором системи розподілу, інформацію про фактичний (звітний) обсяг споживання електричної енергії споживачем ФОП Чикотою Анастасією Вікторівною (РНОКПП НОМЕР_1 , ЕІС-код ТКО - 62Z1964147444689) за березень 2025 року; пояснення, яким чином Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі" було отримано дані щодо показів лічильника відповідача за вказаний спірний період (засобами дистанційної передачі даних, шляхом отримання інформації від споживача чи персоналу оператора системи, тощо) та щодо якого попереднього періоду враховувались покази лічильника для вирахування різниці спожитої електричної енергії за спірний період, а також інформацію з документальним підтвердженням про дату внесення до автоматизованої системи таких даних за спірний місяць та про дату, з якої такі дані стали доступними для відповідача в його особистому кабінеті споживача.

Додатково з метою з'ясування відомостей про можливе зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи Чикоти Анастасії Вікторівни Господарський суд Донецької області ухвалою від 28.07.2025 зобов'язав Міністерство соціальної політики України у строк протягом п'яти днів з моменту отримання цієї ухвали надати відомості про реєстрацію в якості внутрішньо переміщеної особи фізичної особи Чикоти Анастасії Вікторівни, а також інформацію про Управління праці та соціального захисту населення, яким було здійснено реєстрацію про взяття на облік такої особи.

З метою повідомлення позивача та третьої особи про розгляд даної справи, суд копію ухвали суду від 28.07.2025 направив таким особам до їх електронних кабінетів в системі "Електронний суд".

Оскільки на момент відкриття провадження у справі відповідачка не мала зареєстрованого кабінету в системі "Електронний суд", копію ухвали суду від 28.07.2025 було направлено на її адресу, відомості про яку внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, вказана ухвала була повернута до суду без вручення з відміткою поштового відділення 03.08.2025 "адресат відсутній за вказаною адресою".

Пунктом 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Приймаючи до уваги, що поштова кореспонденція, яка надсилалась судом на адресу відповідачки, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернута до суду без вручення з відміткою "Адресат відсутній за вказаною адресою", суд вважає, що Чикота А.В. 03.08.2025 належним чином повідомлена про відкриття провадження у справі та розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в розумінні п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.

Разом з цим суд зазначає, що суд з метою повідомлення відповідачки про розгляд справи вживав додаткові альтернативні способи повідомлення учасника справи.

Так, ухвалу суду від 28.07.2025 також було направлено за адресою реєстрації Чикоти А.В., відомості про яку містяться в Єдиному демографічному реєстрі. Проте, вказана ухвала була повернута до суду без вручення, згідно даних сайту Укрпошти : "одержувач відсутній за вказаною адресою".

Також ухвалу суду від 28.07.2025 було направлено за адресою об'єкта, відомості про який містяться в заяві-приєднанні до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Проте, вказана ухвала була повернута до суду без вручення з відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою".

Крім того, суд направив ухвалу суду від 28.07.2025 на електронну пошту відповідачки, відомості про яку містяться в матеріалах справи, а саме в заяві-приєднанні до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Згідно довідки про доставку електронного листа ухвала суду від 28.07.2025 в електронному вигляді доставлена до електронної скриньки відповідачки nastyusha.chikota@gmail.com 28.07.2025.

08.08.2025 суд також передав Чикоті А.В. відповідну телефонограму.

Приймаючи до уваги те, що суд вжив всі залежні від нього заходи для належного повідомлення учасників справи про розгляд судової справи, суд дійшов висновку, що учасники справи належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.

30.07.2025 від позивача через систему "Електронний суд" надійшли докази направлення третій особі копії позовної заяви та доданих до неї документів.

07.08.2025 від третьої особи через систему "Електронний суд" надійшли пояснення щодо позову, в яких АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" зазначає, що будучи оператором системи розподілу, товариство виконує функції постачальника послуг комерційного обліку електричної енергії та передає позивачу дані про обсяги фактичного споживання електричної енергії позивачем за розрахунковий період. Між АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" та відповідачем укладений договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. У споживача - фізичної особи-підприємця Чикоти Анастасії Вікторівни - засоби дистанційної передачі даних (АСКОЕ) відсутні. Постачання відповідачу електричної енергії в березні 2025 здійснювалося позивачем - ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" за однією точкою комерційного обліку (площадкою вимірювання) (надалі -ТКО) ЕІС-код ТКО - 62Z1964147444689. Працівниками АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" 03.03.2025 на об'єкті споживача було виконано комплекс робіт з контрольного зняття показників приладу обліку НІК 2102-02 М2, № 9256062 та зафіксовано показники "010821,1". Вказані показники були внесені у білінгову систему наступного дня. Одразу після внесення показників інформація стає доступною для усіх учасників ринку електричної енергії, в тому числі і для споживача. Попередні показники приладу обліку зафіксовані 28.11.2024 також при контрольному знятті показників приладу обліку працівниками АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" та дорівнювали "004559,4". Різниця між зафіксованими показниками склала 6261,7 кВт*год, при округленні дорівнює 6262 кВт*год. Розрахунок обсягів з розподілу електричної енергії за березень 2025 року виконано самостійно споживачем через "Особистий кабінет" постачальника 28.03.2025, на підтвердження чого надає скріншот з білінгової системи АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", вкладка "Розрахунок рапорта березень 2025" на зафіксовані контрольні покази 03.03.2025 року "010821,1" представниками ОСР. Обсяг спожитої електроенергії фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною за березень 2025 року складає 6262 кВт*год, а тому АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" підтверджує заявлені в позові обсяги спожитої електроенергії фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною за березень 2025 року.

Враховуючи, що пояснення третьої особи подані у встановленому порядку та строки, суд прийняв їх до розгляду та долучив до матеріалів справи.

21.08.2025 від Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України надійшла відповідь, в якій повідомлено, що станом на 11.08.2025 згідно з відомостями, внесеними до ЄІБД ВПО, відсутня інформація щодо Чикоти Анастасії Вікторівни.

20.08.2025 (сформовано в системі 19.08.2025) від відповідачки через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву, в якому Чикота А.В. заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити в задоволенні позову. Заперечуючи проти позовних вимог, відповідачка зазначає, що починаючи з березня 2022 року, у зв'язку з воєнними діями, вона фактично не користувалась приміщенням, куди позивач поставляв спірну електричну енергію, договір оренди такого приміщення був припинений. Господарську діяльність за зазначеною адресою також не здійснювала, на підтвердження чого посилається на виїзд за межі України. До відзиву відповідачкою була додана, зокрема, копія Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019. Відповідачка стверджує, що позивач не довів фактичного споживання електричної енергії саме нею, не надав актів приймання-передачі або підписаних нею документів. Також стверджує, що відповідно до умов публічного договору постачальник мав право припинити електропостачання у разі несплати, проте цього не зробив, що на думку відповідачки свідчить про недобросовісність дій самого позивача. Вважає нарахований борг безпідставним, а вимоги позивача - необґрунтованими. У відзиві на позовну заяву відповідачкою також викладено клопотання про поновлення процесуального строку на подання відзиву.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 22.08.2025 поновив відповідачці строк для подання відзиву на позов та прийняв до розгляду поданий відповідачем 20.08.2025 через систему "Електронний суд" відзив на позовну заяву. Залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Управління земельних відносин Краматорської міської ради. Зобов'язав сторони протягом двох днів з моменту отримання ухвали направити на адресу третьої особи заяви по суті справи (позовну заяву, відзив на позов тощо), докази направлення надати суду. Встановив третій особі строк 10 днів з дня отримання позовної заяви на подання до суду письмових пояснень щодо позову. Витребував в Управління земельних відносин Краматорської міської ради інформацію щодо строку дії Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019, чи було продовжено строк дії такого договору, чи було повернуто ФО П Чикотою А.В. майно з оренди за вказаним Договором, якщо повернуто, то коли, чи передавалось вказане майно в подальшому в оренду іншим особам, чи проводилось Управлінням земельних відносин Краматорської міської ради обстеження приміщення на предмет його використання після закінчення строку дії Договору № 12-10 від 20.09.2019.

26.08.2025 від позивача через систему "Електронний суд" надійшли докази направлення третім особам копій позовної заяви та доданих до неї документів.

28.08.2025 (сформовано в системі 27.08.2025) від позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується із запереченнями відповідачки та вважає їх необґрунтованими та такими, що не підтверджені належними доказами. Стверджує, що наведені доводи не спростовують факту існування між сторонами чинних договірних відносин та обов'язку відповідачки виконати умови Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. Зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства в разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач повинен не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією письмово повідомити електропостачальника, оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про розірвання договорів та розрахуватися за електричну енергію, включаючи день виїзду. Відповідачка подала заяву про розірвання договору лише 20.05.2025. Спірний період - березень 2025 року - передує даті подання заяви, отже, на момент виникнення заборгованості Договір був чинним. Вважає, що подання заяви про розірвання договору у травні 2025 року фактично підтверджує, що відповідачка визнавала наявність діючого договору у спірний період. Таким чином, в обґрунтування своїх заперечень відповідачкою не додані документи, які підтверджують передбачені діючим законодавством дії споживача щодо реалізації його права на дострокове припинення Договору. Нарахування за спожиту електричну енергію, які були здійснені відповідачці, є належними, оскільки вони здійснені на підставі даних, отриманих від оператора системи розподілу, АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", як адміністратора комерційного обліку.

У відповіді на відзив позивачем викладено клопотання про поновлення строку на подання відповіді на відзив.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 03.09.2025 відмовив ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" в клопотанні про поновлення строку на подання відповіді на відзив. Продовжив ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" строк для подання відповіді на відзив до моменту її фактичного подання. Прийняв до розгляду подану ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" відповідь на відзив.

29.08.2025 (сформовано в системі 28.08.2025) від відповідачки через систему "Електронний суд" надійшли письмові пояснення на відповідь позивача, які фактично є запереченнями на відповідь на відзив. У запереченнях на відповідь на відзив відповідачка зазначає, що не мала і не має доступу до електронного кабінету споживача, що унеможливлювало передачу показників. Вимога позивача щодо обов'язку користування саме цим сервісом є безпідставною, оскільки ні умовами договору, ні законодавством такий обов'язок на неї не покладений. Стверджує, що обов'язок знімати покази лежить саме на постачальнику, однак з травня 2024 року по березень 2025 року позивач не здійснював зняття показів. Наполягає, що фактично не користувалася приміщенням, оскільки перебуває за межами України з 07.03.2022. Крім того, зазначає, що у травні 2024 року спірне приміщення було зайняте іншими особами.

Враховуючи, що заперечення на відповідь на відзив подані у встановленому порядку та строки, суд прийняв їх до розгляду та долучив до матеріалів справи.

29.08.2025 (сформовано в системі 28.08.2025) від відповідачки через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про витребування доказів, в якому остання просить суд витребувати у Управління житлово-комунального господарства м. Краматорська (начальник - Літвіненко Андрій):

1. Інформацію про те, чи було продовжено дію договору оренди №12-10 від 20.09.2019 після закінчення його строку.

2. Якщо так - на якій правовій підставі та яким документом, а також чи підписувалася мною будь-яка додаткова угода.

3. Пояснення, чому УЖКГ вважає можливим продовження дії договору оренди без моєї письмової згоди, без підписаної додаткової угоди, без повідомлення мене, при тому що я відсутня на території України з 07.03.2022 року.

4. Інформацію про те, що було відомо УЖКГ, що у травні 2024 року зазначене приміщення фактично зайняв підрозділ ЗСУ без мого відома та згоди.

5. Відомості, чи фіксувався цей факт у внутрішніх документах УЖКГ, і чи повідомлялось про нього відповідним органам.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 04.09.2025 відмовив Фізичній особі-підприємцю Чикоті Анастасії Вікторівні в задоволенні клопотання про витребування доказів (вх. № 01-41/8180/25 від 29.08.2025).

Господарський суд Донецької області ухвалою від 05.09.2025 повторно зобов'язав Управління земельних відносин Краматорської міської ради надати до суду інформацію, витребувану ухвалою суду від 22.08.2025.

22.09.2025 до суду засобами поштового зв'язку надійшли пояснення Управління земельних відносин Краматорської міської ради, в яких третя особа зазначає, що належним суб'єктом для надання витребуваної судом інформації та доказів у справі № 905/731/25 є Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 45768737), оскільки саме на нього покладено функції щодо управління майном комунальної власності, у тому числі орендними відносинами. Управління земельних відносин Краматорської міської ради не володіє витребуваною інформацією, не здійснює повноважень у сфері управління орендою нерухомого майна (крім земельних ділянок) та, відповідно, є неналежно визначеною особою у даній справі.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 25.09.2025 залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради. Зобов'язав сторони протягом двох днів з моменту отримання ухвали направити на адресу третьої особи заяви по суті справи (позовну заяву, відзив на позов тощо), докази направлення надати суду. Встановив третій особі - Департаменту економіки та управління активами Краматорської міської ради строк 10 днів з дня отримання ухвали суду на подання до суду письмових пояснень щодо позову. Зобов'язав Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради, код 45768737, надати до суду в строк до 06.10.2025 інформацію щодо строку дії Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019, чи було продовжено строк дії такого договору, чи було повернуто ФО П Чикотою А.В. майно з оренди за вказаним Договором, якщо повернуто, то коли, які заходи вживались третьою особою щодо повернення майна, чи передавалось вказане майно в подальшому в оренду іншим особам, чи проводилось повноважною особою орендодавця обстеження приміщення на предмет його використання після закінчення строку дії Договору № 12-10 від 20.09.2019.

03.10.2025 від Департаменту економіки та управління активами Краматорської міської ради через систему "Електронний суд" надійшли пояснення, в яких третя особа зазначає, що в переліку договорів оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, комунальної власності Краматорської міської територіальної громади, діючих станом на 07.04.2025 - дату реєстрації Департаменту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань, договору оренди укладеного з Фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною не було, що дає підстави вважати що станом на момент утворення Департаменту договір оренди укладений з ФОП Чикотою А.В був припинений. 06.06.2024 спірне нежитлове приміщення, площею 114,7 кв.м було передано на баланс комунального виробничого підприємства "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради, відповідно до розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації № 646-р "Про безоплатну передачу майна комунальної власності Краматорської міської територіальної громади з балансу КП "Служба єдиного замовника" житлово-комунального господарства міста Краматорськ на баланс комунальних підприємств". З 01.01.2025 вищевказане нежитлове приміщення знаходиться в користуванні інших осіб, які є фактичними споживачами послуг з постачання електричної енергії за розрахунковий період березень 2025 року. Також зазначає, що надати інформацію щодо строку дії Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019, чи було продовжено строк дії такого договору, чи було повернуто ФОП Чикотою А.В. майно з оренди за вказаним Договором, якщо повернуто, то коли Департамент не може у зв'язку з відсутністю цієї інформації. Крім того, вказує, що вважає за необхідне залучити в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне виробниче підприємство "Краматорська тепломережа" та фактичних користувачів приміщення.

Господарський суд Донецької області ухвалою від 13.10.2025 залучив до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Комунальне виробниче підприємство "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради. Зобов'язав сторони протягом двох днів з моменту отримання ухвали направити на адресу третьої особи заяви по суті справи (позовну заяву, відзив на позов тощо), докази направлення надати суду. Встановив третій особі - Комунальному виробничому підприємству "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради строк 10 днів з дня отримання ухвали суду на подання до суду письмових пояснень щодо позову.

16.10.2025 від позивача через систему "Електронний суд" надійшли докази направлення Комунальному виробничому підприємству "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради копії позовної заяви та доданих до неї документів.

24.10.2025 від Комунального виробничого підприємства "Краматорська тепломережа" Краматорської міської через систему "Електронний суд" надійшли пояснення, в яких третя особа зазначає, що розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області "Про безоплатну передачу майна комунальної власності Краматорської міської територіальної громади з балансу комунального підприємства "Служба єдиного замовника" житлово-комунального господарства міста Краматорська на баланс комунальних підприємств" від 06.06.2024 № 646-р, передано на баланс Комунальному виробничому підприємству "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради нежитлове приміщення, до якого здійснювалось постачання спірної електричної енергії. 28 червня 2024 року між Комунальним підприємством "Служба єдиного замовника" та Комунальним виробничим підприємством "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради був складений Акт приймання-передачі основних засобів, відповідно до якого Комунальному виробничому підприємству Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради передано на баланс та закріплено на праві господарського відання вказане нежитлове приміщення. З 01.01.2025 вищевказане нежитлове приміщення знаходиться в користуванні іншої особи на підставі договору №140/2025 від 23.06.2025, у зв'язку з чим, фактичним споживачем послуг з постачання електричної енергії за розрахунковий період березень 2025 року є інша особа. Також вказує, що які-небудь господарські правовідносини між Комунальним виробничим підприємством "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради та Фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною, а також з Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" та Акціонерним товариством "ДТЕК Донецькі електромережі" щодо спірного нежитлового приміщення відсутні.

Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.

За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.

Закон України "Про ринок електричної енергії" визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно із частиною 1 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.06.2018 №429 ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги", яке створене у результаті здійснення заходів з відокремлення функції з розподілу електричної енергії від функцій постачання електричної енергії, з 01.01.2019 виконує функції постачальника універсальних послуг, протягом періоду визначеного абзацом четвертим пункту 13 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії".

Згідно п. 3.1.9 Правил роздрібного ринку електричної енергії", затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ) споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком до Правил.

Відповідно до статей 633-634 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Відповідно до п.7 постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018 (станом на 01.09.2020) договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" постачальник універсальних послуг здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному правилами роздрібного ринку, та на умовах договору постачання універсальних послуг. Договір про постачання універсальних послуг є публічним договором приєднання та розробляється постачальником універсальної послуги на підставі типового договору, форма якого затверджується Регулятором. Постачальник універсальних послуг розміщує договір постачання універсальних послуг на своєму офіційному веб-сайті.

На офіційному сайті позивача https://www.dn.yasno.com.ua/ розміщено публічний договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційні пропозиції до нього.

До матеріалів справи додано договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та комерційну пропозицію "Універсальна" постачальника універсальних послуг ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" для малих непобутових споживачів та Комерційної пропозиції постачальника універсальних послуг ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" для малих непобутових споживачів, текст яких розміщено на офіційному веб-сайті позивача.

Відповідно до абзацу 5 п. 13 Розділу ХVІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.

Як зазначає позивач та вбачається з матеріалів справи, 01.09.2020 між Фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Донецькі енергетичні послуги" (постачальник) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 1992 (далі - договір). Відповідачка приєдналась до умов публічного договору шляхом підписання заяви-приєднання до договору від 31.08.2020.

Відповідно до п. 1.1 договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії виключно побутовим та малим непобутовим споживачам (далі - Споживач) постачальником універсальних послуг (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до цього Договору згідно із заявою-приєднання, яка є додатком до цього Договору.

За цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (пункт 2.1 договору).

Згідно з пунктом 5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами (тарифами), що визначаються відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком до цього договору.

Відповідно до пункту 5.2 договору спосіб визначення ціни за електричну енергію зазначається в комерційній пропозиції постачальника. Для одного об'єкта споживання (площадки вимірювання) застосовується один спосіб визначення ціни на електричну енергію.

Ціна на електричну енергію встановлюється з дотриманням вимог, передбачених Законом України "Про ринок електричної енергії" і ПРРЕЕ. Сторони домовилися про те, що ціна на електричну енергію, встановлена Регулятором, повинна бути обов'язкова для Сторін з дати її введення в дію (п. 5.5 договору).

Інформація про діючу ціну на електричну енергію Постачальника має бути розміщена на офіційному веб-сайті Постачальника не пізніше ніж за 20 днів до дати її застосування із зазначенням порядку її формування (п. 5.6 договору).

Ціна (тариф) на електричну енергію має зазначатися Постачальником у рахунках на оплату спожитої електричної енергії за цим Договором, у тому числі у разі її зміни (п. 5.7 договору).

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (пункт 5.8 договору).

Пунктом 5.10 договору сторони погодили, що оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством (пункт 9.1. договору).

Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набуває чинності з дати подання споживачем заяви-приєднання. Умови цього договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної споживачем у заяві-приєднанні (пункт 13.1 договору).

За умовами п. 13.2 договору у разі внесення Постачальником, в установленому чинним законодавством порядку змін до змісту типового договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, затвердженого Регулятором, сторони погоджуються з такими змінами у цьому Договорі. Постачальник зобов'язаний поінформувати Споживача про такі зміни не пізніше ніж за 20 днів до дати введення в дію цих змін.

Враховуючи технічні характеристики об'єктів відповідача та потреби, для яких здійснюється постачання електричної енергії, відповідач приєднався до Договору на умовах Комерційної пропозиції "Універсальна" постачальника універсальних послуг ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" для малих непобутових споживачів, яку розміщено на офіційному сайті позивача https://www.dn.yasno.com.ua/ .

Відповідно до розділу 5 Комерційної пропозиції 100% попередня оплата здійснюється не пізніше ніж за 6 календарних днів до дати початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунком), що проводиться за фактично відпущену електричну енергію. Розмір попередньої оплати визначається на підставі прогнозованих (заявлених) обсягів споживання електричної енергії на розрахунковий період, а у разі відсутності прогнозованих (заявлених) обсягів - за обсягом фактичного споживання електричної енергії минулих періодів. Розрахунок (оплата) за фактично спожиту електричну енергію має здійснюватися споживачем у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, незалежно від отримання рахунку.

Виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду споживачем в сервісі "Особистий кабінет". За умовами цієї комерційної пропозиції споживач має обов'язок зареєструватись в сервісі "Особистий кабінет" та користуватись відповідним сервісом. Рахунок за фактичне споживання формується споживачем самостійно в сервісі "Особистий кабінет" не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках рахунок надається постачальником споживачу на підставі отриманих від споживача/оператора розподілу/адміністратора комерційного обліку даних та може бути отриманий споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, в установлені даним розділом строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.

У розділі 6 Комерційної пропозиції визначено, що за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов'язання та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.

Відповідно до розділу 10 Комерційної пропозиції договір набирає чинності з наступного дня після подання споживачем заяви-приєднання, в якій повідомляється про обрання Комерційної пропозиції "Універсальна", якщо протягом трьох робочих днів споживачу не буде повідомлено про невідповідність його критеріям обраної комерційної пропозиції чи неповноти наданого пакета документів. Договір на умовах цієї комерційної пропозиції укладається на строк до кінця календарного року. Договір вважається щорічно продовженим на наступний календарний рік, якщо не пізніше ніж за 21 календарний день до закінчення терміну дії Договору жодна зі сторін не заявить про припинення його дії або розірвання. Договір може бути розірвано або припинено і в інший термін за ініціативою будь-якої зі сторін у порядку, визначеному законодавством України та цим Договором, але в будь - якому випадку Договір діє до повної оплати заборгованості по Договору, включаючи штрафні санкції.

За умовами розділу 12 Комерційної пропозиції постачальник інформує споживача, з яким укладено Договір, про будь-яку зміну в умовах Договору шляхом направлення відповідної інформації одним із наступних способів: через особистий кабінет, на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет, засобами електронного зв'язку на електронну адресу, вказану у заяві-приєднання до умов договору, СМС-повідомленням на номер, зазначений у заяві-приєднання до умов договору, та чат-програми, в центрах обслуговування споживачів, тощо.

Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з вищевказаного договору, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.

Відповідно до статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Статтею 655 ЦК України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Як стверджує позивач, на виконання вказаних умов договору ним здійснювалось постачання електричної енергії відповідачу в березні 2025 року, на підтвердження чого до позовної заяви додано акт про прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за березень 2025 року на суму 74 127,50 грн у кількості 6262 кВтгод, який підписаний лише позивачем.

Також позивачем додано до матеріалів справи сформований рахунок за спожиту електричну енергію за березень 2025 року на суму 74 127,50 грн. З урахуванням наявності переплати за минулі розрахункові періоди в сумі 508,86 грн, сума до сплати за рахунком станом на 28.03.2025 - 73 618,64 грн.

Як стверджує позивач, відповідачка в порушення умов договору та Комерційної пропозиції до нього своїх зобов'язань по оплаті фактично отриманої та спожитої за заявлений період електричної енергії не виконала, внаслідок чого виникла заборгованість перед позивачем за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 1992, несплата якої стала підставою для звернення позивача з даним позовом до суду про стягнення з відповідача заборгованості та нарахованих на неї сум 3% річних та інфляційних втрат.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідачка стверджує, що з березня 2022 року фактично не користувалась приміщенням, на яке позивач здійснював нарахування за спожиту електроенергію, а також не здійснювала господарську діяльність за зазначеною адресою, на підтвердження чого посилається на виїзд за межі України.

Відповідно до заяви-приєднання до договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 31.08.2020, спірне споживання електричної енергії, заборгованість по якій просить стягнути позивач, відбувалось за адресою: м. Краматорськ, вул. Дніпровська, 2. ЕІС-код точки комерційного обліку - 62Z1964147444689.

Як вбачається з матеріалів справи, приміщення за адресою: м. Краматорськ, вул. Дніпровська, 2, відповідачка орендувала на підставі Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019, укладеного між Відділом комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною (орендар).

Відповідно до п. 1.1 вказаного договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування комунальне майно: нежитлове вбудоване підвальне приміщення за адресою: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Дніпровська, 2, площею 114,75 кв.м, що знаходиться на балансі Комунального підприємства "Служба єдиного замовника" ЖКГ м. Краматорська.

За умовами п. 11.1 цього договору такий договір укладено строком з 20.09.2019 по 19.08.2022 включно.

Таким чином, строк дії договору оренди закінчився 19.08.2022 року. Доказів продовження строку дій такого договору матеріали справи не містять.

З наданих до суду пояснень Департаменту економіки та управління активами Краматорської міської ради, який на теперішній час виконує функції щодо управління майном комунальної власності, у тому числі орендними відносинами, вбачається, що в переліку договорів оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, комунальної власності Краматорської міської територіальної громади, діючих станом на 07.04.2025 - дату реєстрації Департаменту в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань, договору оренди укладеного з Фізичною особою-підприємцем Чикотою Анастасією Вікторівною не було, що дає підстави вважати що станом на момент утворення Департаменту договір оренди укладений з ФОП Чикотою А.В був припинений.

Відповідно до розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації від 06.06.2024 № 646-р "Про безоплатну передачу майна комунальної власності Краматорської міської територіальної громади з балансу КП "Служба єдиного замовника" житлово-комунального господарства міста Краматорськ на баланс комунальних підприємств" нежитлове приміщення, розташоване за адресою: вул. Дніпровська, 2-446Н, передано на баланс комунального виробничого підприємства "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради.

28 червня 2024 року між Комунальним підприємством "Служба єдиного замовника" та Комунальним виробничим підприємством "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради був складений Акт приймання-передачі основних засобів, відповідно до якого Комунальному виробничому підприємству "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради передано на баланс та закріплено на праві господарського відання нежитлове приміщення за адресою: вул. Дніпровська, 2-446Н м. Краматорськ Донецької області.

З матеріалів справи вбачається, що з 01.01.2025 вищевказане нежитлове приміщення знаходиться в користуванні інших осіб на підставі Договору №140/2025 від 23.06.2025 та Акту приймання передачі майна від 01.01.2025 до Договору №140/2025 від 23.06.2025.

Вищенаведене, а також пояснення Комунального виробничого підприємства "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради щодо відсутності будь-яких правовідносин з відповідачем, свідчить про те, що вже станом на червень 2024 року Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019, за умовами якого відповідачка орендувала приміщення, куди поставлялась спірна електрична енергія, є припиненим.

Таким чином, матеріалами справи доведено, що електричну енергію в нежитловому приміщенні за адресою: м. Краматорськ, вул. Дніпровська, 2 (ЕІС-код ТКО - 62Z1964147444689), яке закріплене на праві господарського відання за Комунальним виробничим підприємством Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради, в березні 2025 року було спожито не відповідачкою - Фізичною особою підприємцем Чикотою А.В., а іншою особою.

Суд зазначає, що відповідно до п. 4.27 Правил роздрібного ринку електричної енергії у разі звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний повідомити електропостачальника та оператора системи або основного споживача про намір припинити дію відповідних договорів не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією та надати заяву щодо розірвання договорів і в цей самий термін здійснити сплату всіх видів платежів, передбачених відповідними договорами, до заявленого споживачем дня звільнення приміщення та/або остаточного припинення користування електричною енергією включно.

Дія договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії достроково припиняється у разі отримання оператором системи від нового або від попереднього власника (користувача) об'єкта споживача документального підтвердження факту зміни власника (користувача) цього об'єкта.

Дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об'єкта споживача документального підтвердження факту укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії між оператором системи і новим власником (користувачем) цього об'єкта.

У такому разі дія відповідних договорів припиняється в частині постачання та розподілу електричної енергії на об'єкт, а в частині виконання фінансових зобов'язань сторін (які виникли на дату припинення дії договорів) їх дія продовжується до дати здійснення повного взаєморозрахунку між сторонами.

У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення та/або остаточне припинення користування електричною енергією споживач зобов'язаний здійснювати оплату спожитої на таких об'єктах електричної енергії та інших платежів виходячи з умов відповідних договорів.

Суд зазначає, що вказана норма містить наступні конструкції : 1) на орендаря, який звільняє приміщення та припиняє користування електричною енергією, покладений обов'язок повідомлення про це електропостачальника та оператора системи або основного споживача, 2) дія договору про постачання електричної енергії достроково припиняється у разі отримання електропостачальником від оператора системи або нового чи попереднього власника (користувача) об'єкта споживача, 3) у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем електропостачальника та (за наявності відповідного договору) оператора системи або основного споживача про звільнення приміщення. Вказані конструкції свідчать про те, що орендар приміщення не має обов'язку в беззаперечному порядку повідомляти про звільнення приміщення та остаточне припинення користування електричною енергією саме електропостачальника, він може виконати такий обов'язок повідомивши або електропостачальника та оператора з розподілу (передачі) електричної енергії або основного споживача, яким в даному випадку є власник/балансоутримувач майна.

Матеріалами справи підтверджено, що приміщення, куди поставлялась спірна електрична енергія, є комунальним майном.

Відповідно до ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 136 Господарського кодексу України, який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Як вже зазначив суд, відповідно до Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна комунальної власності територіальної громади міста Краматорська №12-10 від 20.09.2019 орендодавцем спірного приміщення є Відділ комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, балансоутримувачем - Комунальне підприємство "Служба єдиного замовника" ЖКГ м. Краматорська.

Рішенням Краматорської міської ради від 24.02.2021 № 5/VIII-207 "Про внесення змін до рішення Краматорської міської ради від 27.01.2021 №4/VIII-129 "Про структуру, загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів"" внесено зміни до рішення Краматорської міської ради від 27.01.2021 № 4/VIII-129 "Про структуру, загальну чисельність міської ради та її виконавчих органів", зокрема, вирішено викласти вирішальну частину та додатки до вказаного рішення Краматорської міської ради в новій редакції, яка викладена в Додатку до рішення від 24.02.2021 № 5/VIII-207.

Так, відповідно до п. 11 Додатку до рішення Краматорської міської ради від 24.02.2021 № 5/VIII-207 припинено в результаті реорганізації шляхом злиття: відділ житлового господарства Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 40480876) чисельністю10 штатних одиниць, відділ транспорту, зв'язку та енергетики Краматорської міської ради (ЄДРПОУ40480762) чисельністю 12 штатних одиниць, відділ комунального господарства Краматорської міської ради (ЄДРПОУ 40477481) чисельністю 14 штатних одиниць.

Згідно з п. 12.2 вказаного додатку вирішено утворити зі статусом юридичної особи, Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради, шляхом злиття відділу житлового господарства Краматорської міської ради, відділу транспорту, зв'язку та енергетики Краматорської міської ради, відділу комунального господарства Краматорської міської ради.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 19.04.2021 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради (код 44214498).

Відповідно до Положення про Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради, затвердженого рішенням Краматорської міської ради від 24.02.2021 № 5/ VIII-231, Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради (далі - Управління) є виконавчим органом Краматорської міської ради, створено рішенням міської ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" шляхом злиття: 1) відділу житлового господарства Краматорської міської ради, 2) відділу комунального господарства Краматорської міської ради, 3) відділу транспорту, зв'язку та енергетики Краматорської міської ради та приєднанням сектору управління майном комунальної власності відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради і є правонаступником їх прав і обов'язків.

Таким чином, Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради є правонаступником Відділу комунальних ресурсів та самоврядного контролю Краматорської міської ради, який є орендодавцем приміщення, в якому відбувалось спірне споживання електричної енергії.

Розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 01.04.2025 № 328-р, зокрема, утворено в межах загальної чисельності з правом юридичної особи Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради чисельністю 32 штатні одиниці шляхом скорочення, зокрема, в Управлінні житлово-комунального господарства Краматорської міської ради відділу управління майном комунальної власності управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради чисельністю 5 штатних одиниць.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 07.04.2025 проведено державну реєстрацію юридичної особи - Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради (код 45768737).

Відповідно до п. 1.3 Положення про Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради, затвердженого розпорядженням начальника Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 01.04.2025 №328-р, Департамент є органом приватизації Краматорської міської територіальної громади та орендодавцем майна комунальної власності щодо єдиних майнових комплексів, нерухомого майна (відмінного від земельних ділянок) і споруд. Департамент виконує функції з управління майном, оренди, приватизації (п. 3.2 Положення).

Як вже встановив суд з червня 2024 року балнсоутримувачем спірного майна є Комунальне виробниче підприємство "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради.

Таким чином, станом на 01.01.2025 органом управління спірного майна було Управління житлово-комунального господарства Краматорської міської ради, балансоутримувачем - Комунальне виробниче підприємство "Краматорська тепломережа" Краматорської міської ради; з 01.04.2025 органом управління спірного майна є Департамент економіки та управління активами Краматорської міської ради.

Згідно зі статтею 322 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, як власник майна, так і балансоутримувач, на момент виникнення спірних правовідносин є такими, що обізнані про те, що відповідач не є орендарем спірних приміщень, як і не є фактичним користувачем таких приміщень, отже на них так само покладений обов'язок повідомити електропостачальника та оператора системи розподілу про звільнення приміщення орендарем та остаточне припинення користування ним електричною енергією в такому приміщенні. Саме на власника майна/балансоутримувача покладений обов'язок щодо утримання майна, тобто в даному випадку як власник так і балансоутримувач обізнані, що в спірне приміщення здійснюється постачання електричної енергії, обізнані про те, що у них відсутній договір на постачання електричної енергії до такого приміщення, однак не вжили жодних дій щодо повідомлення постачальника електричної енергії про те, що особа з якою укладений відповідний договір постачання електричної енергії не користується таким приміщенням, не вчинено дій щодо укладення відповідного договору.

З урахуванням того, що власник/балансоутримувач майна повідомлені та обізнані про неспоживання в березні 2025 року ФО П Чикотою А.В. електричної енергії за заявленою в позові адресою, то суд вважає, що в такому випадку неправомірним є покладення оплати спожитої на такому об'єкті електричної енергії на ФО П Чикоту А.В. відповідно до положень п. 4.27 Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Згідно з ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.

Враховуючи вищевикладене та відсутність доказів того, що електричну енергію в нежитловому приміщенні за адресою: м. Краматорськ, вул. Дніпровська, 2 (ЕІС-код ТКО - 62Z1964147444689) в березні 2025 року було спожито саме відповідачкою - Фізичною особою підприємцем Чикотою А.В., суд дійшов до висновку про недоведеність вимоги про стягнення з відповідачки вартості поставленої електричної енергії в березні 2025 року в обсязі 6262 кВтгод.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині стягнення вартості поставленої в березні 2025 року електричної енергії в сумі 73 618,64 грн.

Оскільки вимоги щодо стягнення 405,42 грн 3% річних та 957,04 грн інфляційних втрат є похідними вимогами від вимоги про стягнення основного боргу, позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.

Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать в тому числі витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з п. 2 ч.1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що суд відмовляє в задоволенні позовних вимог повністю, у відповідності до ст. 129 ГПК України витрати щодо сплати судового збору покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 03.11.2025.

Суддя Т. О. Лобода