вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"23" жовтня 2025 р. Cправа № 902/1201/25
Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни за участю секретаря судового засідання Багулової Є.О.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1", 24544, Вінницька обл., Могилів-Подільський р-н, село Довжок, вул. Центральна, будинок 20, ідентифікаційний код юридичної особи 31503849
до Ободівської сільської ради, 24353, Вінницька обл., Гайсинський р-н, село Ободівка, вул. Ватутіна, будинок 8, ідентифікаційний код юридичної особи 04331107
про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною у редакції позивача
за участю представників:
від позивача - адвокат Хитрук І.С., згідно ордеру
від відповідача - не з'явився
До Господарського суду Вінницької області 29.08.2025 надійшла позовна заява № б/н від 28.08.2025 (вх. № 1280/25 від 29.08.2025) Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" до Ободівської сільської ради про визнання додаткової угоди до договору оренди землі від 02 липня 2007 року, що укладений між Тростянецькою районною державною адміністрацією Вінницької області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" (в редакції, яка викладена у додатковій угоді від 01 листопада 2018 року № 679) укладеною у редакції позивача.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2025 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.
01.09.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання № б/н від 01.09.2025 (вх. № 01-34/9144/25 від 01.09.2025) про долучення доказів сплати судового збору до матеріалів справи.
Ухвалою від 03.09.2025 судом прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі 902/1201/25, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 02.10.2025 року о 10:00 год.
19.09.2025 року до суду від відповідача надійшов відзив на позову заяву № 04-06/1288 від 19.09.2025 (вх. № 01-34/10040/25 від 19.09.2025). У вказаному відзиві відповідач клопотав також про розгляд справи за відсутності представника відповідача.
Ухвалою від 02.10.2025 судом закрито підготовче провадження у справі № 902/1201/25, призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні 23.10.2025 о 14:00 год.
10.10.2025 до суду від позивача надійшло клопотання від 06.10.2025 (вх.№01-34/10928/25 від 10.10.2025) про долучення доказів до матеріалів справи.
На визначену судом дату у судове засідання з'явився представник позивача. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений ухвалою суду від 02.10.2025, про що свідчить відповідна довідка про доставку електронного листа до електронного кабінету відповідача.
Положеннями пункту 1 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до пункту 2 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Приймаючи до уваги, що учасники справи повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача. Судом також враховано, викладене у відзиві клопотання відповідача про розгляд справи без участі представника Ободівської сільської ради.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити та клопотав судові витрати залишити за позивачем.
За наслідками розгляду справи, у судовому засіданні суд оголосив про перехід до стадії ухвалення рішення по справі та орієнтовний час оголошення вступної та резолютивної частини рішення суду.
На оголошення вступної та резолютивної частин рішення представники сторін не з'явилися, у зв'язку з чим вступна та резолютивна частина рішення долучена до матеріалів справи без його проголошення.
Суть спору:
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Ободівської сільської ради про визнання додаткової угоди до договору оренди землі від 02 липня 2007 року, укладеного між Тростянецькою районною державною адміністрацією Вінницької області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" (у редакції викладеній у додатковій угоді від 01 листопада 2018 року № 679) укладеною у редакції позивача.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 02.07.2007 між Тростянецькою районною державною адміністрацією Вінницької області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" було укладено договір оренди землі.
Згідно пунктів 1, 2 договору в оренду передано земельні ділянки сільськогосподарського призначення, які розташовані на території Цибулівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області. Загальна площа земельних ділянок становила 201,7 га.
Згідно пункту 8 договору строк дії договору становить 10 років. Пунктом 43 договору передбачено, що договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.
Державна реєстрація договору оренди була проведена 03.07.2007 Вінницькою регіональною філією ДП «Центр ДЗК», про що в Державному реєстрі земель було вчинено запис за №040786500409.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 06.09.2017 №2-11162/15-17-СГ договір оренди було поновлено на 7 років та зобов'язано орендаря замовити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) у розробника документації із землеустрою.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2018 №2-13367/15-18-СГ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код цільового призначення - 01.01) (далі - земельні ділянки), а саме: 1) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:005:0220 площею 26,3745 га, 2) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:003:0082 площею 15,4968 га, 3) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:001:0598 площею 17,5106 га, 4) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:003:0080 площею 42,1811 га, 5) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:003:0099 площею 36,0026 га, 6) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:003:0079 площею 11,9185 га, 7) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:005:0219 площею 38,0912 га, 8) земельна ділянка кадастровий номер 0524186500:01:001:0589 площею 19,0597 га.
Надалі, керуючись наказом начальника Головного управління Держгеокадастру у Вінницький області від 06.09.2017 №2-11162/15-17-СГ сторони 01.11.2018 уклали додаткову угоду № 679 до договору оренди (далі - додаткова угода від 01.11.2018), якою договір оренди виклали у новій редакції.
У зв'язку з формуванням земельних ділянок як об'єктів цивільних прав, в п.п. 1, 2 додаткової угоди від 01.11.2018 було зазначено, що в оренду передано вісім земельних ділянок загальною площею 206,6350 га.
Відповідно до пункту 8 додаткової угоди від 01.11.2018 договір оренди було поновлено на 7 років з 03.07.2017 до 02.07.2024.
Позивач зауважив, що після реформування адміністративного-територіального устрою України в 2020 році, земельні ділянки знаходяться в межах Ободівської сільської територіальної громади (за межами с. Цибулівка) Гайсинського району Вінницької області.
У зв'язку із передачею спірних земельних ділянок із державної у комунальну власність Ободівської сільської ради, право власності на спірні земельні ділянки було зареєстровано за Ободівською сільською радою, про що в Державному реєстрі речових прав вчинено відповідні записи.
Позивач зазначив, що пунктом 8 договору у редакції додаткової угоди від 01.11.2018 визначено, що після закінчення строку дії договору оренди орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору оренди повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Маючи намір поновити договір оренди на той самий строк, позивач надіслав 31.05.2024 відповідачу лист-повідомлення від 31.05.2024 № вих. 148, до якого було додано проект додаткової угоди, а також копії договору оренди та додаткової угоди від 01.11.2018 до нього, копії інформаційних довідок з Державного реєстру прав, витягів з Державного земельного кадастру, витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки на вісім земельних ділянок.
За твердженням позивача, питання щодо поновлення договору оренди неодноразово включалося до порядку денного сесій Ободівської сільської ради, зокрема до порядку денного засідання 61 позачергової сесії Ободівської сільської ради, яка мала відбутися 13.08.2025. Відповідачем було оприлюднено проект рішення, згідно якого договір оренди підлягав продовженню.
Однак, як вбачається з оголошення, яке розміщено на офіційному сайті Ободівської сільської ради, пленарне засідання 61 сесії сільської ради 13.08.2025 не відбулося через відсутність кворуму депутатів.
Позивач зазначив, що з моменту закінчення строку дії договору оренди сплинуло більше одного року, але між сторонами додаткова угода про поновлення договору оренди не укладена через неприйняття сесією Ободівської сільської ради відповідного рішення.
За твердженням позивача, протягом строку дії договору оренди орендар належно виконував обов'язки за цим договором, зокрема щодо сплати орендної плати, продовжує користуватися земельними ділянками після закінчення договору оренди та сплачує орендну плату.
Земельні ділянки після закінчення договору оренди не передані відповідачем у користування третім особам, що підтверджується інформаційними довідками з державного реєстру речових прав.
Оскільки, переважне право позивача на поновлення договору оренди не визнане відповідачем, позивач звернувся із цим позовом до суду про визнання додаткової угоди до договору оренди землі укладеною у редакції позивача.
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що орендар Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" дотримався процедури поновлення договору оренди на новий строк, завчасно (більш як за 1 місяць до закінчення договору) повідомивши Ободівську сільську раду про намір продовжити орендні правовідносини на земельні ділянки із наданням проекту додаткової угоди, де викладені умови продовження договору оренди землі.
Відповідач зауважив, що земельні ділянки використовуються орендарем за цільовим призначенням, орендна плата за них сплачується вчасно та в повному обсязі та Ободівська сільська рада не має підстав для заперечень щодо визнання позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" про визнання додаткової угоди до договору оренди від 02.07.2007 р. № б/н земельних ділянок укладеною в редакції позивача.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено таке.
02.07.2007 року між Тростянецькою районною державною адміністрацією Тростянецького району Вінницької області (далі - орендодавець) та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" (далі - орендар, позивач) укладено договір оренди землі (т. 1 а. с. 10-11).
Згідно з пунктом 1 договору орендодавець надає, а орендар приймає на підставі розпорядження Тростянецької райдержадміністрації № 284 від 02.07.2007 року в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення за межами с. Цибулівка Тростянецького району Вінницької області на території Цибулівської сільської ради.
Відповідно до пункту 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 201,7 га, у тому числі - із земель резервного фонду - 84,3 га в полі № III-2; із земель запасу - 89,9 га (в полях № VIII-1 - 38,0 га, № VI-2 - 19,0 га, № VI - 17,3 га, № II-4 -15,6 га); в полі № VI-4 - 27,5 га - пасовища.
Згідно пункту 3 договору на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури.
Пунктом 8 договору передбачено, що договір укладено на десять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення стооку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Згідно пункту 40 договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Умовами пункту 43 договору передбачено, що договір набирає чинності після підписання сторонами та державної реєстрації.
03.07.2007 року договір зареєстрований у Вінницькій регіональній філії Центр ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис №040786500409.
06.09.2017 року Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницький області видано наказ № 2-11162/15-17-СГ пунктами 1-3 якого визначено поновити договір оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код цільового призначення - 01.0.1), розташованих на території Цибулівської сільської ради Тростянецького району, який укладений між Тростянецькою районною державною адміністрацією |та СТОВ "Агрофірма "Кряж Агро-1" терміном на 10 років та зареєстрований у Державному реєстрі земель 03 липня 2007 року №040786500409; змінити істотні умови - строк дії договору оренди на 7 років та орендну плату в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок; надати СТОВ "Агрофірма "Кряж Агро-1" дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною площею 201,70 га, які перебувають в користуванні товариства на умовах оренди на території Цибулівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області (т. 1 а. с. 12).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницький області від 09.10.2018 року № 2-13367/15-18-СГ затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Кряж Агро-1" площею 26,3745 га кадастровий номер 0524186500:01:005:0220; площею 15,4968 га кадастровий номер 0524186500:01:003:0082; площею 17,5106 га кадастровий номер 0524186500:01:001:0598; площею 42,1811 га кадастровий номер 0524186500:01:003:0080; площею 36,0026 га кадастровий номер 0524186500:01:003:0099, площею 11,9185 га кадастровий номер 0524186500:01:003:0079; площею 38,0912 га кадастровий номер 0524186500:01:005:0219; площею 19,0597 га кадастровий номер 0524186500:01:001:0589 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код цільового призначення - 01.01), що розташовані на території Цибулівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області (т. 1 а. с. 13).
01 листопада 2018 року між орендодавцем - Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області та орендарем - Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" було укладено Додаткову угоду № 679 до договору оренди землі від 02.07.2007, у якій сторони дійшли згоди поновити договір оренди землі від 02 липня 2007 р., укладений між Тростянецькою районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1", зареєстрований у Вінницькій регіональній філії Центр ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.07.2007 р., за № 040786500409 та змінити умови договору виклавши його у наступній редакції (т. 1 а.с. 14-18).
За змістом цієї додаткової угоди договір оренди землі викладено у новій редакції.
Згідно пункту 1 додаткової угоди орендодавець відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 06.09.2017 року № 2-11162/15-17-СГ «Про поновлення договору оренди земельної ділянки та надання дозволу на розроблення документації із землеустрою», наказу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 09.10.2018 року № 2-13367/15-18-СГ «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду», надає (поновляє), а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (земельні ділянки) сільськогосподарського призначення з кадастровим номером (кадастровими номерами): 0524186500:01:005:0220; 0524186500:01:003:0082; 0524186500:01:001:0598; 0524186500:01:003:0080; 0524186500:01:003:0099; 0524186500:01:003:0079; 0524186500:01:005:0219; 0524186500:01:001:0589, яка розташована (які розташовані) на території Цибулівської сільської ради (за межами населеного пункту) Тростянецького району, Вінницької області.
Пунктом 2 додаткової угоди визначено, що в оренду передається (передаються) земельні ділянки площею 26,3745 га - пасовища, 15,4968 га - рілля, 17,5106 га - рілля, 42,1811 га - рілля, 36,0026 га - рілля, 11,9185 га - рілля, 38,0912 га-рілля, 19,0597 га-рілля.
За змістом пунктів 3-4 додаткової угоди на земельній ділянці відсутні об'єкти нерухомого майна, а також інші об'єкти інфраструктури. Земельна ділянка передається (передаються) в оренду без будівель і споруд та інших об'єктів.
Положеннями пункту 4 додаткової угоди визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору становить:
26,3745 га - 41772,37 (сорок одна тисяча сімсот сімдесят дві) гривні, 37 коп.;
15,4968 га - 351786,04 (триста п'ятдесят одна тисяча сімсот вісімдесят шість) гривень, 04 коп.;
17,5106 га - 516248,80 (п'ятсот шістнадцять тисяч двісті сорок вісім) гривень, 80 коп.;
42,1811 га - 1021877,18 (один мільйон двадцять одна тисяча вісімсот сімдесят сім) гривень, 18 коп.;
36,0026 га - 851465,88 (вісімсот п'ятдесят одна тисяча чотириста шістдесят п'ять) гривень, 88 коп.;
11,9185 га - 338869,06 (триста тридцять вісім тисяч вісімсот шістдесят дев'ять) гривень, 06 коп.;
38,0912 га - 763649,47 (сімсот шістдесят три тисячі шістсот сорок дев'ять) гривень, 47 коп.;
19,0597 га - 541909,01 (п'ятсот сорок одна тисяча дев'ятсот дев'ять) гривень, 01 коп.
Положеннями пункту 8 додаткової угоди сторонами погоджено, що додаткову угоду укладено (поновлено) на 7 (сім) років з 03.07.2017 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну договору 02.07.2024 року.
Пунктом 9 додаткової угоди передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить:
за ділянку площею 26,3745 га - 5012,68 (п'ять тисяч дванадцять) гривень, 68 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 15,4968 га - 42214,32 (сорок дві тисячі двісті чотирнадцять) гривень, 32 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 17,5106 га - 61949,86 (шістдесят одна тисяча дев'ятсот сорок дев'ять) гривень, 86 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 42,1811 га - 122625,26 (сто двадцять дві тисячі шістсот двадцять п'ять) гривень, 26 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 36,0026 га - 102175,91 (сто дві тисячі сто сімдесят п'ять) гривень, 91 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 11,9185 га - 40664,29 (сорок тисяч шістсот шістдесят чотири) гривні, 29 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 38,0912 га - 91637,94 (дев'яносто одна тисяча шістсот тридцять сім) гривень, 94 коп. за 1 рік;
за ділянку площею 19,0597 га - 65029,08 (шістдесят п'ять тисяч двадцять дев'ять) гривень, 08 коп. за 1 рік.
Згідно пунктів 14-15 додаткової угоди земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код цільового призначення - 01.01).
Відповідно до пункту 30 додаткової угоди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
За змістом пункту 34 додаткової угоди перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Положеннями пункту 41 додаткової угоди передбачено, що ця угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами. Якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення додаткової угоди, така додаткова угода є укладеною з моменту її нотаріального посвідчення.
Відповідно до витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 19.11.2018 № 145843447, 145839446, 145993309, 145996087, 146000118, 146003365, 146006593, 146011197 речове право - право оренди вищезазначених земельних ділянок зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" (т.1 а.с. 19-27).
У зв'язку із передачею земельних ділянок із державної в комунальну власність Ободівської сільської ради, право власності на земельні ділянки, що передані позивачу в оренду 21 січня 2021 року зареєстровано за Ободівською сільською радою, що підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 15.08.2025 року (т. 1 а. с. 75-82).
Положеннями пункту 34 додаткової угоди до договору оренди землі передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Отже, власником і розпорядником земельних ділянок, переданих в оренду позивачу за договором оренди землі та відповідно орендодавцем на день звернення позивача з клопотанням про поновлення договору оренди землі та на час вирішення спору є Ободівська сільська рада.
Судом установлено, що 31.05.2024 року Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" листом - повідомленням про поновлення договору оренди землі від 31.05.2024 року вих. № 148 звернулося до Ободівської сільської ради у якому повідомило про свій намір скористатися переважним правом на поновлення договору на новий строк - 7 років, просило прийняти рішення про поновлення договору оренди та укласти відповідну додаткову угоду. До листа-повідомлення було додано підписаний з боку позивача проект додаткової угоди, копію договору оренди землі від 02.07.2007 року (з додатками), копію додаткової угоди від 01.11.2018 року до договору оренди землі, копії інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копії витягів з ДЗК на земельні ділянки, копії витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, копію витягу з ЄДРПОУ щодо позивача (т. 1 а.с. 83-87).
Відповідачем отримано зазначений лист 31.05.2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (т. 1 а. с. 88).
Із матеріалів справи вбачається, що питання щодо продовження договору оренди неодноразово включалося до порядку денного сесій Ободівської сільської ради, проте жодних рішень за результатами розгляду цього питання відповідачем не ухвалено (т.1 а.с. 97-102,193, 202-246, т. 2 а.с. 1-127).
Заперечення щодо продовження дії договору оренди землі після спливу строку дії цього договору позивачу не направлялося.
Позивач зазначає, що продовжує користуватися земельними ділянками та належно виконує свої обов'язки щодо сплати орендної плати, що підтверджується податковими деклараціями та квитанціями про сплату орендної плати, які містяться у матеріалах справи (т. 1 а.с. 103-171).
Судом установлено, що земельні ділянки після закінчення договору оренди не передані відповідачем у користування третім особам, що підтверджується витягами з Державного земельного кадастру, інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що містяться у матеріалах справи (т. 1 а.с. 27-74, 75-82).
Згідно витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок:
№НВ-9940312602024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:005:0220 станом на 2024 рік становить 408 384,9 гривень;
№НВ-9940312742024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:003:0082 станом на 2024 рік становить 369 783,31 гривень;
№НВ-9940312872024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:001:0598 станом на 2024 рік становить 540 659,04 гривень;
№НВ-9940312952024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:003:0080 станом на 2024 рік становить 1 078 199,22 гривень;
№НВ-9940313132024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:003:0099 станом на 2024 рік становить 904 302,17 гривень;
№НВ-9940187422024 від 28.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:003:0079 станом на 2024 рік становить 356 148,52 гривень;
№НВ-9940484962024 від 30.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:005:0219 станом на 2024 рік становить 816 424,5 гривень;
№НВ-9940313482024 від 29.05.2024 нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 0524186500:01:001:0589 станом на 2024 рік становить 568 633,98 гривень (т.1 а.с. 89-96).
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Предметом позову у цій справі є матеріально-правова вимога позивача про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у викладеній позивачем редакції з посиланням на обставини своєчасного звернення позивача до відповідача з пропозицією щодо поновлення (продовження) дії договору оренди шляхом укладення відповідної додаткової угоди.
Відповідно до статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин.
Частиною 4 статті 236 ГПК України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склалися між сторонами суд враховує таке.
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) договір є однією з підстав виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань).
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 626 ЦК України).
Відповідно до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Положеннями частини 9 статті 93 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), частини 2 статті 792 ЦК України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі визначаються Законом України "Про оренду землі".
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом статті 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
Орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право володіння і користування земельною ділянкою (частина 1 статті 5 названого Закону).
Положеннями статті 13 Закону України "Про оренду землі" визначено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Положеннями частин 1-5, частини 6, частини 8 статті 33 Закону України "Про оренду землі" (у редакції Закону № 161-XIV, чинній на час укладення договору оренди землі) було передбачено, що орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (ч. 2); до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (ч.3); орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист - повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч. 5). У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (ч.6). Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (ч. 8).
16.01.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" (а відповідні положення пункту 8 цього Закону з урахуванням Прикінцевих та перехідних положень - з 16.07.2020), яким стаття 33 Закону України "Про оренду землі", що регламентувала порядок поновлення договорів оренди, викладена у новій редакції.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" законодавець фактично розмежував два механізми, які раніше були закладені в попередній редакції статті 33 Закону України "Про оренду землі", а саме: реалізації переважного права на укладення нового договору оренди землі (який відповідно до чинних приписів Закону України "Про оренду землі" врегульовано статтею 33) та реалізації права на поновлення договору оренди землі (який регулюється субсидіарно приписами статті 32-2 Закону України "Про оренду землі" та статті 126-1 ЗК України).
При цьому назву статті 33 Закону України "Про оренду землі" - "Поновлення договору оренди землі" було змінено на "Переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк", а з тексту фактично вилучено частини 6-8, які використовувались як механізм реалізації права орендаря на автоматичну пролонгацію за умови відсутності заперечень орендодавця, та опис процедури поновлення.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" Закон України "Про оренду землі" доповнено статтею 32-2 із назвою "Поновлення договорів оренди землі", якою визначено, що поновлення договорів оренди землі здійснюється в порядку, передбаченому статтею 126-1 Земельного кодексу України.
За змістом частин 1-4 статті статті 126-1 ЗК України договором оренди землі, договором про встановлення земельного сервітуту, договорами про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови може встановлюватися умова щодо поновлення таких договорів.
Умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.
Якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах.
Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.
У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.
Відповідно до абзацу 4 розділу "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Судом установлено, що спірний договір оренди землі було укладено 02.07.2007 року та додатковою угодою від 01.11.2018 поновлено строк дії договору на 7 років, речове право оренди на земельні ділянки зареєстровано за позивачем 14.11.2018 року.
Положеннями пункту 8 договору (у редакції додаткової угоди від 01.11.2018) сторонами погоджено, що додаткову угоду укладено (поновлено) на 7 (сім) років з 03.07.2017 року. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 (тридцять) днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Дата закінчення терміну договору 02.07.2024 року.
Приймаючи до уваги, що договір оренди землі укладено та зміни до нього внесено додатковою угодою (шляхом викладення договору у новій редакції) до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" правила, визначені статтею 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі на договір оренди землі від 02.07.2007 року не поширюються.
Відповідно до статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Приписами частин 1-5 статті 33 Закону України "Про оренду землі", що регулює переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк (у редакції, чинній на момент повідомлення позивачем відповідача про свій намір продовжити строк дії договору та на момент звернення з позовом у цій справі) визначено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (ч.1). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніш як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі. У разі смерті орендодавця до закінчення строку дії договору оренди землі орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це спадкоємця земельної ділянки протягом одного місяця з дня, коли йому стало відомо про перехід права власності на земельну ділянку (ч.2). До листа-повідомлення про укладення договору оренди землі на новий строк орендар додає проект договору (ч.3). При укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (ч.4). Орендодавець у місячний строк розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом договору оренди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і в разі відсутності заперечень укладає договір оренди. У разі оренди земель державної та комунальної власності укладення договору здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно із статтею 122 ЗК України. За наявності заперечень орендодавця щодо укладення договору оренди землі на новий строк орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (ч.5).
Таким чином, нова редакція статті 33 Закону України "Про оренду землі", на відміну від попередньої редакції цієї статті, надає орендарю переважне право перед іншими особами на укладення нового договору, а не поновлення попереднього. Сторони договору оренди можуть погодити істотні умови і укласти новий договір оренди на тих самих або нових погоджених сторонами умовах, при цьому укладення нового договору у відповідності до цієї статті здійснюється на підставі рішення органу, уповноваженого здійснювати передачу земельних ділянок у власність або користування згідно зі статтею 122 ЗК України.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності за результатами розгляду справи № 906/1314/21 у постанові від 23.11.2023 висловив правову позицію щодо застосування статті 33 Закону України "Про оренду землі", яку суд відповідно до статті 236 ГПК України повинен враховувати у подібних правовідносинах.
Так, у постанові від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21 Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності зазначив, що "стаття 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до 16.07.2020, мала назву "Поновлення договору оренди землі" та передбачала, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша цієї статті). При цьому Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству" істотно змінив редакцію статті 33 Закону України "Про оренду землі", яка тепер стосується лише переважного права орендаря (частини перша-п'ята статті 33 Закону України "Про оренду землі"). Поновлення ж договору (частина шоста попередньої редакції статті 33 Закону України "Про оренду землі") тепер регулюється статтею 126-1 ЗК України. Відповідно до абзацу 4 розділу IX "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.
Згідно із частиною другою статті 126-1 ЗК України якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.
Також відповідно до частини першої статті 126-1 ЗК України умова щодо поновлення договору не може встановлюватися в договорі оренди землі, договорі про встановлення земельного сервітуту, договорах про надання права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб або для забудови щодо земельних ділянок державної та комунальної власності, крім випадків, якщо на таких земельних ділянках розташовані будівлі або споруди, що перебувають у власності користувача або набувача права користування земельною ділянкою.
Наведене свідчить про те, що зміст поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться в абзаці 4 розділу IX Перехідних положень Закону України "Про оренду землі", базується саме на положеннях статті 126-1 ЗК України, що пов'язує можливість поновлення існуючого договору з наявністю у цьому договорі обов'язкової умови про його поновлення. У разі наявності такої умови договір поновлюється на такий самий строк і на таких саме умовах.
Натомість укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), яке було передбачене частиною першою статті 33 Закону України "Про оренду землі" у редакції, чинній до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", базується на встановленому законом переважному праві добросовісного орендаря та надає сторонам при застосуванні цієї процедури можливість змінювати істотні умови договору. Тому поняття "поновлення договору оренди", про яке йдеться у абзаці 4 розділу IX Перехідні положення Закону України "Про оренду землі" та поняття "поновлення договору оренди", яке містилось у Законі України "Про оренду землі" у попередній редакції, є змістовно різними".
У пункті 6.25 постанови від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21 Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності виснував, що відповідно до правовідносин щодо процедури укладення договору оренди землі на новий строк в порядку реалізації переважного права орендаря на укладення договору оренди на новий строк шляхом судового розгляду такої вимоги не є застосовними положення абзацу 4 Розділу Перехідні положення Закону України "Про оренду землі". Натомість за загальним правилом дії законів у часі застосуванню підлягає стаття 33 Закону про оренду в редакції, чинній на момент звернення з такою вимогою, адже вказівки про інше положення законодавства не містять. Аналогічний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 06 листопада 2024 року у cправі № 927/1237/23, від 20 листопада 2024 року у cправі № 922/500/2423.
Із матеріалів справи убачається, що позивач 31.05.2024 року листом - повідомленням про поновлення договору оренди землі від 31.05.2024 року вих. № 148 своєчасно (більше ніш за тридцять днів) до закінчення строку дії договору оренди землі звернувся до Ободівської сільської ради у якому повідомив про свій намір скористатися переважним правом на поновлення договору на новий строк - 7 років, просив прийняти рішення про поновлення договору оренди та укласти відповідну додаткову угоду.
До листа-повідомлення було додано підписаний з боку позивача проект додаткової угоди, копію договору оренди землі від 02.07.2007 року (з додатками), копію додаткової угоди від 01.11.2018 року до договору оренди землі, копії інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копії витягів з ДЗК на земельні ділянки, копії витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, копію витягу з ЄДРПОУ щодо позивача (т. 1 а.с. 83-87).
За змістом статті 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26, статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
У пункті 4.6 постанови Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 910/4790/20 зазначено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади щодо регулювання земельних відносин, є прийняття сесією відповідного рішення.
Таким чином, закріплений у статті 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" принцип колегіальності місцевого самоврядування та вимоги пункту 34 частини 1 статті 26 зазначеного Закону передбачають прийняття рішення з питання регулювання земельних відносин, у тому числі з розгляду клопотань про надання в оренду земельних ділянок, укладення, зміни, продовження, поновлення договорів оренди землі, виключно колегіально на пленарному засіданні ради у формі рішення ради.
Судом установлено, що рішення ради щодо питання поновлення/продовження договору оренди землі відповідачем не ухвалено та заперечення щодо продовження дії орендних правовідносин з боку орендодавця в місячний термін позивачу не направлялося.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що за наслідками звернення позивача до відповідача із заявою щодо продовження дії договору оренди землі відповідачем у встановленому законом порядку не прийнято жодного рішення за результатами його розгляду.
Судом установлено, що за відсутності рішення з боку відповідача, позивач продовжував використовувати земельні ділянки, що є об'єктом договору оренди, сплачував орендну плату, що підтверджується податковими деклараціями з плати за землю та квитанціями, що містяться у матеріалах справи.
У відзиві на позов відповідач обставину своєчасного та належного звернення позивача із листом-повідомленням та проектом додаткової угоди підтвердив та зазначив, що орендар - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" дотримався процедури поновлення договору оренди на новий строк, завчасно (більш як за 1 місяць до закінчення договору) повідомив Ободівську сільську раду про намір продовжити орендні правовідносини і звернувся до ради з проектом додаткової угоди, де викладені умови продовження договору оренди землі.
Відповідач зауважив, що земельні ділянки використовуються орендарем за цільовим призначенням, орендна плата за них сплачується вчасно та в повному обсязі та Ободівська сільська рада не має підстав для заперечень щодо визнання позову Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" про визнання додаткової угоди до договору оренди від 02.07.2007 р. № б/н земельних ділянок укладеною в редакції позивача.
Суд звертає увагу, що стаття 33 Закону України "Про оренду землі" (як у попередній, так і у чинній редакції) встановлює алгоритм дій орендаря та орендодавця за наявності наміру поновити договір оренди землі та передбачає певні правові запобіжники для захисту орендаря від умисного й безпідставного ухилення орендодавця від продовження орендних правовідносин за відсутності для цього підстав та за наявності добросовісної поведінки орендаря.
У постановах Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 905/650/19, від 15.05.2019 у справі № 912/1984/17, від 15.05.2019 у справі № 912/3810/16 суд касаційної інстанції акцентував увагу на необхідності врахування під час розгляду спорів у подібних правовідносинах презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних правовідносин.
Верховний Суд зауважував, що оскільки відповідно до статті 3 ЦК України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов'язків, що, зокрема, підтверджується змістом частини 3 статті 509 цього Кодексу.
Отже, законодавець, задекларувавши у тексті ЦК України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов'язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов'язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.
У постанові Верховного Суду від 06 лютого 2024 року у cправі № 914/768/23 зазначено, що орендар, який добросовісно виконував свої обов'язки за договором оренди землі, має законодавчо передбачене переважне право перед іншими особами на продовження цих орендних правовідносин, а також право укласти договір оренди на новий строк. Якщо орган державної влади чи місцевого самоврядування знехтував обов'язком добросовісно провести переговори (наприклад, явно безпідставно відмовив в укладенні договору), то слід виходити з того, що такий орган зловживає своїм правом, порушуючи цим законні права орендаря.
Судовий захист в таких випадках передбачено лише для особи, яка належним чином виконувала свої обов'язки за договором та добросовісно використовувала належні їй права, тому орендодавець не може посилатися на свій захист на обставини, які свідчать про ухилення ним від проведення переговорів, та на власну недобросовісну поведінку, протиставляючи її легітимним прагненням та належній поведінці орендаря. Водночас і орендар, що належно діяв, не може бути позбавлений можливості реалізації свого права на продовження орендних відносин, передбаченого законом, в тому числі через судовий захист. Інакше передбачене частиною 9 статті 33 Закону України "Про оренду землі" право орендаря оскаржити відмову, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі матиме лише декларативний характер та не призведе до відновлення порушеного права (аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21).
З урахуванням наведеного, судом установлено, що позивач у порядку, визначеному пунктом 8 договору оренди землі та статтею 33 Закону України "Про оренду землі" у строк не пізніше ніж за місяць до закінчення строку дії договору звернувся до відповідача як до орендодавця із листом-повідомленням та проектом додаткової угоди про намір продовжити дію договору на 7 років, отже передумова та підстава для переважного права на укладення договору на новий строк позивачем була дотримана.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями частини 4 статті 33 Закону України "Про оренду землі" як у редакції чинній на момент укладення договору оренди землі, так і у редакції чинній на час закінчення строку дії договору оренди землі та звернення позивача до суду визначено, що при укладенні договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
У проекті додаткової угоди позивачем викладено зміни щодо найменування орендодавця в частині зазначення у преамбулі договору та реквізитах договору відомостей, що орендодавцем є Ободівська сільська рада, зміни щодо місцезнаходження земельних ділянок з урахуванням змін адміністративно-територіального устрою, зазначено чинну у 2024 році нормативно-грошову оцінку земельних ділянок та розмір орендної плати 12%, який відповідає розміру зазначеному у договорі з урахуванням чинної станом на 2024 рік нормативної грошової оцінки земельних ділянок. У додатковій угоді зазначено, що датою закінчення дії договору є 02 липня 2031 року.
З огляду на зміст волевиявлення позивача, що відповідає умовам договору оренди землі та відсутність заперечень відповідача під час судового розгляду щодо викладених у додатковій угоді змін до умов договору, суд дійшов висновку, що сторони дійшли згоди щодо запропонованих позивачем змін до умов договору.
Розглянувши викладену позивачем у прохальній частині позову редакцію додаткової угоди із змінами до договору оренди землі, суд вважає, що внесення змін до договору оренди землі на умовах викладених у додатковій угоді в редакції позивача відповідає вимогам щодо істотних умов договору оренди землі та попереднім домовленостям сторін.
Під час розгляду цієї справи суд враховує, що Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності у постанові від 23.11.2023 у справі № 906/1314/21 виснував, що "вказівка на проєкт правочину щодо продовження орендних правовідносин як на додаткову угоду чи на додатковий договір не впливає на суть наявного волевиявлення орендаря на продовження орендних правовідносин".
За приписами частини 9 статті 238 ГПК України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, в резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов'язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Враховуючи встановлені судом обставини своєчасного звернення орендаря до відповідача із листом-повідомленням про продовження договору оренди землі, надання ним проекту додаткової угоди, відсутність рішення відповідача з цього питання та відсутність заперечення відповідача протягом місяця після закінчення строку дії договору оренди, суд дійшов висновку, про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у редакції позивача.
Оскільки викладені позивачем у додатковій угоді умови не порушують прав та інтересів орендодавця та орендаря та забезпечують правову визначеність у спірних правовідносинах, враховуючи, що позивач дотримався вимог законодавства, які регламентують його поведінку щодо реалізації переважного права на укладення договору на новий строк та набув право "правомірного очікування", суд дійшов висновку, що вимога позивача про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі у викладеній позивачем редакції додаткової угоди є обгрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 27 України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості.
Суд звертає увагу, що приписами частини 3 статті 653 ЦК України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином, у випадку якщо договір змінений судом, то зобов'язання змінюється з моменту набрання відповідним рішенням суду законної сили. Відповідний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 лютого 2021 року у справі №921/530/18.
З урахуванням наведеного та з метою правової визначеності у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне уточнити застереження, що міститься у пункті 3 додаткової угоди, що додаткова угода набирає чинності з моменту набрання судовим рішенням законної сили про визнання її укладеною.
Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно вимог 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до вимог частини 2 статті 76 ГПК України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (частини 1-2 статті 86 ГПК України).
Під час розгляду справи, судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, у тому числі подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивачем належними та допустимими доказами доведено обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, відповідачем не спростовано позовних вимог, а судом не виявлено на підставі наявних доказів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат судом враховано таке.
Відповідно до пункту 12 частини 3 статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Згідно вимог статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
При зверненні до суду позивачем згідно платіжної інструкції № 52400004 від 28.08.2025 сплачено судовий збір у розмірі 3 028,00 гривень.
У судовому засіданні 23.10.2025 представником позивача заявлено усне клопотання про залишення судових витрат за позивачем.
З огляду на викладене, враховуючи приписи ст.ст. 14, 129 ГПК України та заявлене клопотання Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1", судові витрати зі сплати судового збору залишаються за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 14, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати додаткову угоду до договору оренди землі від 02 липня 2007 року, що укладений між Тростянецькою районною державною адміністрацією Тростянецького району Вінницької області та Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1" (у редакції, викладеній у додатковій угоді від 01 листопада 2018 року № 679) укладеною у наступній редакції:
"Додаткова угода
про поновлення Договору оренди землі
від 02 липня 2007 року
с. Ободівка "___" _________________ 2024 року
Ободівська сільська рада, в особі сільського голови Ременюка Костянтина Васильовича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", надалі - Орендодавець, з однієї сторони, та
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж-Агро-1", в особі директора Гулузаде Жавідана, що діє на підставі Статуту, надалі - Орендар, з другої сторони (надалі поіменовані кожна окремо - Сторона, а разом - Сторони) відповідно до рішення ___ сесії Ободівської сільської ради ___ скликання від "___" ________________ 2024 року № _____ "___________________________________________________", керуючись ст. 33 Закону України "Про оренду землі", уклали дану додаткову угоду до Договору оренди землі від 02 липня 2007 року, який зареєстрований 03 липня 2007 року Вінницькою регіональною філією ДП "Центр ДЗК", про що в Державному реєстрі земель було вчинено запис за №040786500409 (надалі по тексту - Додаткова угода та Договір оренди відповідно) про наступне:
Предмет Додаткової угоди
1. Сторони дійшли до взаємної згоди внести зміни до Договору оренди (в редакції Додаткової угоди від 01 листопада 2018 року № 679), а саме:
1.1. Преамбулу Договору оренди викласти у наступній редакції:
"Ободівська сільська рада, в особі сільського голови Ременюка Костянтина Васильовича, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", іменований в подальшому "Орендодавець", з однієї сторони, та
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма" Кряж- Агро-1", в особі директора Гулузаде Жавідана, що діє на підставі Статуту, іменований в подальшому "Орендар", з другої сторони, (в подальшому разом іменуються як "Сторони", а кожна окремо - "Сторона") уклали цей договір про нижченаведене:"
1.2. В пункті 1 Договору оренди слова "на території Цибулівської сільської ради (за межами населеного пункту) Тростянецького району, Вінницької області" замінити словами "на території Вінницької області Гайсинського району Ободівської територіальної громади (за межами села Цибулівка)".
1.3. Пункт 5 Договору оренди викласти в наступній редакції:
"Нормативна грошова оцінка земельних ділянок станом на 2024 рік становить:
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:005:0220 з площею 26,3745 га становить 408 384 (чотириста вісім тисяч триста вісімдесят чотири) гривень, 90 копійок:
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:003:0082 з площею 15,4968 га становить 369 783 (триста шістдесят дев'ять тисяч сімсот вісімдесят три) гривень, 31 копійок;
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:001:0598 з площею 17,5106 га становить 540 659 (п'ятсот сорок тисяч шістсот п'ятдесят дев'ять) гривень, 04 копійок;
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:003:0080 з площею 42,1811 га становить 1 078 199 (один мільйон сімдесят вісім тисяч сто дев'яносто дев'ять) гривень, 22 копійок;
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:003:0099 з площею 36,0026 га становить 904 302 (дев'ятсот чотири тисячі триста дві) гривень, 17 копійок;
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:003:0079 з площею 11,9185 га становить 356 148 (триста п'ятдесят шість тисяч сто сорок вісім) гривень, 52 копійок;
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:005:0219 з площею 38,0912 га становить 816 424 (вісімсот шістнадцять тисяч чотириста двадцять чотири) гривень, 50 копійок;
- земельна ділянка з кадастровим номером 0524186500:01:001:0589 з площею 19,0597 га становить 568 633 (п'ятсот шістдесят вісім тисяч шістсот тридцять три) гривень, 98 копійок".
1.4. Перше речення пункту 8 Договору оренди викласти у наступній редакції:
"Поновити Договір оренди землі на 7 (сім) років".
1.5. Четверте речення пункту 8 Договору оренди викласти у наступній редакції:
"Дата закінчення терміну договору 02 липня 2031 року".
1.6. Пункт 9 Договору викласти в наступній редакції:
"Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, що становить:
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:005:0220, площею 26,3745 га - 49 006 (сорок дев'ять тисяч шість) гривень, 19 копійок за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:003:0082, площею 15,4968 га - 44 374 (сорок чотири тисячі триста сімдесят чотири) гривень, 00 копійок за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:001:0598, площею 17,5106 га - 64 879 (шістдесят чотири тисячі вісімсот сімдесят дев'ять) гривень, 08 копійок за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:003:0080, площею 42,1811 га - 129 383 (сто двадцять дев'ять тисяч триста вісімдесят три) гривень, 91 копійок за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:003:0099, площею 36,0026 га - 108 516 (сто вісім тисяч п'ятсот шістнадцять) гривень, 26 копійок за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:003:0079, площею 11,9185 га - 42 737 (сорок дві тисячі сімсот тридцять сім) гривень, 82 копійки за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:005:0219, площею 38,0912 га - 97 970 (дев'яносто сім тисяч дев'ятсот сімдесят) гривень, 94 копійок за 1 рік;
- за земельну ділянку з кадастровим номером 0524186500:01:001:0589, площею 19,0597 га - 68 236 (шістдесят вісім тисяч двісті тридцять шість) гривень, 08 копійок за 1 рік".
1.7. Розділ Договору оренди "Реквізити сторін" викласти у наступній редакції:
Орендодавець: Орендар:
Ободівська сільська рада, Сільськогосподарське товариство
з обмеженою відповідальністю
"Агрофірма" Кряж-Агро-1",
24353, Вінницька область, Гайсинський 69095, Запорізька обл., м. Запоріжжя,
район проспект Соборний, буд. 111-А,
с. Ободівка, вул. Ватутіна, буд. 8, код за ЄДРПОУ 31503849
Код ЄДРПОУ 04325940
2. Всі інші умови Договору оренди залишаються без змін.
3. Ця Додаткова угода є невід'ємною частиною Договору оренди та набирає чинності з моменту набрання судовим рішенням законної сили про визнання її укладеною.
4. Додаткова угода укладена у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, одна з яких знаходиться в Орендодавця, друга - в Орендаря.
Реквізити сторін
Орендодавець: Орендар:
Ободівська сільська рада, Сільськогосподарське товариство
з обмеженою відповідальністю
"Агрофірма" Кряж-Агро-1",
24353, Вінницька область, Гайсинський 69095, Запорізька обл., м. Запоріжжя,
район проспект Соборний, буд. 111-А,
с. Ободівка, вул. Ватутіна, буд. 8, код за ЄДРПОУ 31503849
Код ЄДРПОУ 04325940
________________ К.В. Ременюк _______________ Гулузаде Жавідан
МП МП"
3. Судові витрати зі сплати судового збору покласти на позивача.
4. Згідно з приписами статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
5. Відповідно до положень частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Примірник судового рішення направити сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС.
Повне рішення складено 03 листопада 2025 р.
Суддя Шамшуріна М.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2,3 - сторонам до електронних кабінетів у системі ЄСІТС.