Ухвала від 13.10.2025 по справі 752/26588/23

Справа № 752/26588/23

Провадження № 1-кс/752/8608/25

УХВАЛА

Іменем України

13 жовтня 2025 року м. Київ

Слідчий суддя Голосіївського районного суду міста Києва ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

підозрюваного ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду в м. Києві клопотання слідчого СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_8 , про відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 367 КК України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні №12023100000001338 від 24.11.2023 року,-

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого СУ ГУ НП у м. Києві ОСОБА_7 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , про відсторонення від посади директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підозрюваного у кримінальному провадженні №12023100000001338 від 24.11.2023р.

Клопотання обгрунтовано тим, що СУ ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023100000001338 від 24.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що розпорядженням голови Київської міської державної адміністрації №835 від 10.12.2018 ОСОБА_6 призначено на посаду начальника Управління з питань цивільного захисту виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в порядку просування по службі за результатами конкурсу з 12.12.2018.

Відповідно до розпорядження Київського міського голови №635 від 24.09.2020 ОСОБА_6 повідомлено про зміну істотних умов державної служби, а саме продовження проходження ним державної служби на посаді директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

ОСОБА_6 , будучи наділеним організаційно-розпорядчими функціями та відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, будучи службовою особою вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі

наслідки охоронюваним законом державним інтересам під час організації закупівлі у 2022 році Департаментом муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по предмету «СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АВТОМОБІЛІ» код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» ДК 021:2015 34130000-7 - Мототранспортні вантажні засоби, за наступних обставин.

Наказом директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) ОСОБА_6 №11 від 24.01.2022 головного спеціаліста відділу бухгалтерського обліку, фінансового забезпечення та звітності Департаменту ОСОБА_9 визначено уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в Департаменті муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а у разі тимчасової відсутності (відпустка, відрядження тощо) уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в Департаменті, її обов'язки покладаються на директора Департаменту ОСОБА_6 .

Так, листом від 18.03.2022 за № 7101-1154/018 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулось до Київського міського голови та начальника Київської міської військової адміністрацій з проханням щодо виділення коштів з резервного фонду у сумі 68 000 000,00 гривень, для термінового придбання техніки та обладнання для запобігання і ліквідації надзвичайний ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, рятування людей і гасіння пожеж у м. Києві.

Листом від 20.03.2022 за № 079-541 на адресу Київського міського голови та начальника Київської міської військової адміністрацій вказане прохання було підтримано директором Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 без відповідного дослідження вартості техніки та обладнання.

Відповідно до протоколу №4 від 23.03.2022 Радою оборони міста Києва прийнято рішення про підтримання звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві від 18.03.2022 за №7101-1154/018 про виділення коштів з резервного фонду бюджету міста Києва.

Розпорядженням начальника Київської міської військової адміністрації №474 від 24.03.2022 Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виділено кошти в розмірі 68 000 000,00 грн. для придбання техніки та обладнання для запобігання і ліквідації надзвичайних ситуацій, що виникають у м. Києві внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

07.09.2022 директор Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 звернувся до ГУ ДСНС України у м. Києві з листом № 079-3087 щодо наявності потреби у зміцненні матеріально-технічної бази спеціальною технікою та надання пропозицій щодо переліку та технічних характеристик спеціальної техніки.

ГУ ДСНС України у м. Києві листом № 71 01-4154/71 від 19.09.2022 інформувало Департамент муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про наявність потреби у закупівлі одного автомобілю спеціального аварійно-рятувального водолазної станції (САРВС-Л), однієї спеціальної аварійно-рятувальної машини легкого типу (САРМ-Л), трьох оперативно-службових спеціальних автомобілів та одного спеціального оперативно-штабного автомобілю, з доданими до нього технічними вимогами до вказаних автомобілів.

Відповідно до п. п. 2 п. 1 Розділу ІІІ «Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020, під час визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі методом порівняння ринкових цін, замовник повинен направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.

На виконання вказаних вимог уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в Департаменті муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 , з метою встановлення очікуваної вартості предмета закупівлі підготовлено та за підписом виконувача обов'язків директора Департаменту ОСОБА_10 , 23.09.2022 направлено запити на адреси ТОВ «Завод Спеціального обладнання», ТОВ «Спецвен» та ТОВ «ВАЛІДУС СПЕЦАВТО» про надання інформації щодо вартості автомобілів.

27.10.2022 ОСОБА_9 на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Prozorro» розмістила оголошення про проведення відкритих торгів UA-2022-10-27-005975-а із закупівлі по предмету «СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АВТОМОБІЛІ» код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» ДК 021:2015 34130000-7 - Мототранспортні вантажні засоби, у кількості 6 одиниць, з очікуваною вартістю 29 563 830,00 грн., які не відбулися у зв'язку із відсутністю тендерних пропозицій.

Після цього директор Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 08.11.2022 підписав на адресу ГУ ДСНС України у м. Києві, лист за № 079-3967 про необхідність перегляду технічних, якісних та кількісних характеристик до спеціалізованих автомобілів, з метою розширення кола учасників процедури закупівлі, у зв'язку із тим, що попередні торги не відбулись через відсутність тендерних пропозицій.

ГУ ДСНС України у м. Києві листом № 71 01-5313/71 від 15.11.2022 направило на адресу Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) виправлену документацію на закупівлю спеціалізованих автомобілів.

Після отримання вищевказаної виправленої документації, директор Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, відповідно до яких він повинен забезпечувати ефективне і цільове використання відповідних бюджетних коштів не організував та не проконтролював процес визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, в результаті чого уповноваженою особою відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель ОСОБА_9 , всупереч «Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» затвердженої Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275, не було направлено запити цінових пропозицій виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг з виправленими технічними характеристиками до предмету закупівлі, а також не було проведено моніторингу цін на автомобілі та цін на додаткове обладнання, яке повинно було встановлене на них, відповідно до наданих ГУ ДСНС України у м. Києві листом за №71 01-5313/71 від 15.11.2022 технічних характеристик та як наслідок було визначено значно завищену очікувану вартість предмету закупівлі у розмірі 29 563 830,00 грн.

У подальшому Уповноваженою особою Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_9 , 16.11.2022 затверджено річний план закупівель на 2022 рік на закупівлю по предмету «СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АВТОМОБІЛІ» код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» ДК 021:2015 34130000-7 - Мототранспортні вантажні засоби шляхом проведення процедури відкритих торгів з особливостями у відповідності з вимогами Закону України «Про публічні закупівлі».

16.11.2022, на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Prozorro», ОСОБА_9 розмістила оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями UA-2022-11-16-012277-a із закупівлі по предмету «СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АВТОМОБІЛІ» код національного класифікатора України ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» ДК 021:2015 34130000-7 - Мототранспортні вантажні засоби, з очікуваною вартістю 29 563 830,00 грн., а також тендерну документацію, затверджену протоколом уповноваженої особи Уповноваженої особи Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №49 від 16.11.2022.

29.11.2022 уповноваженою особою прийнято рішення про визнання переможцем відкритих торгів: ідентифікатор закупівлі UA-2022-11-16-012277-a «СПЕЦІАЛІЗОВАНІ АВТОМОБІЛІ» - єдиного учасника ТОВ «ВАЛІДУС СПЕЦАВТО».

У подальшому, 14.12.2022 між Департаментом муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в особі директора ОСОБА_6 та ТОВ «ВАЛІДУС СПЕЦАВТО» в особі директора ОСОБА_11 укладено договір № 69/2022 про закупівлю 2 (двох) автомобілів спеціалізованих ВС OSA-L; 1 (одного) автомобілю спеціалізованого ВС OSA-LR; 1 (одного) спеціального оперативно-штабного автомобілю ВС MOG-L; 1 (одного) спеціально-рятувального автомобілю легкого типу ВС ML200 САРМ-Л та 1 (одного) спеціально-аварійного автомобілю водолазної станції ВС ML200 САРВС-Л, загально вартістю 29 563 632,00 гривень з ПДВ.

23.12.2022 відповідно до видаткової накладної №84 від 23.12.2022 та актів приймання-передачі директор Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ОСОБА_6 прийняв зазначені автомобілі.

Відповідно висновку експертів за результатами проведених товарознавчих та автотоварознавчих експертиз встановлено, що з урахуванням ринкової вартістості комплектування та обладнання, яке встановлено на автомобілі, відповідно до договору № 69/2022 від 14.12.2022, Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 10 970 710,61 гривень.

08.10.2025 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Вчинення злочину, в якому підозрюється ОСОБА_6 , стало можливим, як зазначає прокурор, у зв'язку із перебуванням останнього на посаді директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради та відповідно до повноважень.

ОСОБА_6 вчинив злочин, обіймаючи посаду директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради, та, продовжуючи обіймати вказану посаду, має можливість здійснювати тиск на свідків, які є працівниками даного органу.

Прокурор просить задовольнити клопотання та відсторонити ОСОБА_6 від займаної посади в межах строку досудового розслідування, тобто до 08.12.2025р.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується матеріалами кримінального провадження та матеріалами клопотання.

У ході досудового розслідування виникла необхідність у застосуванні відносно ОСОБА_6 заходу забезпечення, а саме відсторонення від посади.

У судовому засіданні прокурори підтримали клопотання про відсторонення від посади, просили задовольнити його з підстав, зазначених у клопотанні.

Захисник підозрюваного заперечував проти задоволення клопотання.

Підозрюваний ОСОБА_6 підтримав думку захисника.

Заслухавши обґрунтування прокурорів, які підтримали клопотання, думку підозрюваного та захисника, які заперечували проти задоволення клопотання, дослідивши матеріали, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя вважає необхідним задовольнити дане клопотання, виходячи з наступного.

Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватись виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Заходи забезпечення кримінального провадження, до яких належить і відсторонення від посади, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (ч. 1, 2 ст. 131 КПК України).

Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Частини 1, 2 ст. 154 КПК України визначають, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строки не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Відповідно до ч. 1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Тобто протиправна поведінка особи та/або наслідки такої поведінки повинні бути нерозривно пов'язані із обійманням певної посади, а перебування особи саме на цій посаді має бути передумовою вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Так, СУ ГУ НП у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12023100000001338 від 24.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

08.10.2025 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Як вбачається зі змісту клопотання та доданих до нього документів, сторона обвинувачення зазначає, що ОСОБА_6 , перебуваючи на посаді директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради, вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, санкція якої передбачає позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'яти десяти до семисот п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Про обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_6 , та його можливу причетність до вчиненого кримінального правопорушення свідчать долучені до клопотання матеріали кримінального провадження в їх сукупності.

Більше того, якщо виходити з поняття «обґрунтована підозра», приведеного в п. 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», то обґрунтована підозра означає, що існують факти і інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача, що особа, про яка йдеться, могла вчинити правопорушення.

Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського суду з прав людини. Так, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» (рішення № 14310/88 від 23.10.1994) суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».

Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження в їх сукупності слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.

Мотиви відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 від займаної посади прокурор обґрунтовує тим, що ОСОБА_6 має керівний вплив на службових осіб та інших працівників, а тому може впливати на свідків, мотивуючи їх давати інші покази, що може в кінцевому випадку негативно вплинути на проведення всебічного, повного та об'єктивного досудового розслідування та затягувати строк досудового розслідування.

Застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади з метою запобігання вказаним вище ризикам передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності в підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.

Розглядаючи питання наявності ризиків, на які посилався прокурор, та позицію сторони захисту щодо їх недоведеності, слідчий суддя зазначає таке.

Щодо ризику впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, то ст. 23 КПК України встановлює принцип безпосередності дослідження показань, за змістом якого суд досліджує докази безпосередньо і показання учасників кримінального провадження суд отримує усно. Тобто доказове значення у кримінальному провадженні матимуть саме ті показання свідків, які будуть надані останніми безпосередньо під час судового розгляду у судовому засіданні, а не надані ними в ході досудового розслідування. Вказане доводить, що з метою зміни свідками своїх показань на користь підозрюваного або відмови від дачі показань останній може впливати на вказаних осіб у незаконний спосіб.

Крім того, слідчий суддя зазначає, що стороною захисту не було надано належних документів, які б нівелювали ризики, якими прокурор обґрунтовував своє клопотання.

Відтак слідчий суддя вважає, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного як відсторонення його від посади, а негативні наслідки відсторонення від посади є мінімальними та не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному провадженні.

За таких підстав слідчий суддя доходить висновку, що стороною обвинувачення доведено наявність обставин, визначених ч. 1 ст. 157 КПК України, а також неможливість досягти дієвості цього провадження без застосування такого заходу забезпечення як відсторонення від посади, а тому клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Така позиція слідчого судді відповідає вимогам КПК України та не є вирішенням слідчим суддею тих питань, які повинні вирішуватись судом під час судового розгляду кримінального провадження.

Керуючись ст. ст. 154, 156, 157, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання задовольнити.

2. Відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Департаменту муніципальної безпеки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) терміном на два місяці в межах строку досудового розслідування, тобто до 08.12.2025р.

3. Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

4. Повний текст ухвали слідчого судді буде складено та оголошено в приміщенні суду протягом 5 діб.

Слідчий суддя ОСОБА_1