31.10.2025 Справа №607/22131/25 Провадження №3/607/8054/2025
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Базан Л.Т., розглянувши матеріали, що надійшли від Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безробітної, жительки АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №744270 від 17.10.2025, ОСОБА_1 17 жовтня 2025 року близько 11.10 год. перебуваючи на території центрального ринку здійснила продаж з рук, не маючи відповідних документів про якість та безпеку товарів та продала ОСОБА_2 тютюн у кількості два пакети по 100 грн. за 1 шт., чим порушила правила торгівлі тютюновими виробами, своїми діями порушила вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилянтів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», за що передбачена відповідальність за ч.3 ст. 156 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні даного адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що не здійснювала продажу тютюнових виробів, і їй не відомо, що знаходиться в пакетах, тому просила провадження у справі про притягнення її до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст. 156 КУпАП, закрити за відсутністю в її діях складу даного адміністративного правопорушення
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , оцінивши наявні докази по ній, суд приходить до переконання про те, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 156 КУпАП, виходячи з наступного.
За ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
При цьому, відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
У відповідності до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.Згідно ч. 1 ст. 156 КУпАП, адміністративна відповідальність, передбачена цією статтею, наступає за роздрібну торгівлю тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Нормами ст. 256 КУпАП встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення серії серії ВАД №744270 від 17.10.2025 не повно зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, а саме вказано про те, що ОСОБА_1 порушила вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилянтів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», без зазначення відповідного пункту, частини та статті Закону.
Отже, не вказано, яку саме норму спеціального закону порушено ОСОБА_1 , що потягнуло за собою відповідальність передбачену ч.3 ст. 156 КУпАП.
Крім цього, як вбачається із матеріалів справи, експерте дослідження вилученої 17.10.2025 речовини проведено не було, тому встановити, що дана речовина є тютюном люльковим неможливо.
Також, в матеріалах справи відсутні відомості про вилучення у ОСОБА_1 виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, а саме грошових коштів отриманих ніби то від реалізації ОСОБА_2 тютюну люлькового, які згідно санкції статті підлягають конфіскації.
Так, порушення вимог ст. ст. 251, 256 КУпАП, з наявних матеріалів справи вбачається, що будь-яких доказів, які б вказували на роздрібну торгівлю тютюновими виробами з боку ОСОБА_1 , не надано.
Згідно із п. 7 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи матеріали справи, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП підлягає закриттю з огляду на відсутністю в її діях складу такого правопорушення.
Речові докази згідно квитанції № 26 від 20.10.2025 про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративне правопорушення (номер справи про адміністративне правопорушення ВАД №744270 від 17.10.2025), слід знищити.
Керуючись ст. 9, 156, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.3 ст. 156 КУпАП, - закрити за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Речові докази згідно квитанції № 26 від 20.10.2025 про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративне правопорушення (номер справи про адміністративне правопорушення ВАД №744270 від 17.10.2025) - знищити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяЛ. Т. Базан