Дата документу 03.11.2025
Справа № 334/5532/25
Провадження № 1-кп/334/619/25
3 листопада 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Запоріжжі в спеціальному судовому провадженні кримінальне провадження № 22025080000000930, відомості про яке внесені 19 червня 2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за обвинуваченням
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Новоданилівки Якимівського району Запорізької області, громадянки України, яка перебуває у шлюбі, має утриманні двох дітей, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28 частиною п'ятою статті 111-1 КК України,
за участю: прокурора ОСОБА_4 , захисника адвоката ОСОБА_5 ,
встановив:
згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року. Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
За загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права, президент Російської Федерації ОСОБА_6 та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади Російської Федерації, діючи всупереч вимогам пунктів 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам частини четвертої статті 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС Російської Федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент Російської Федерації 22 лютого 2022 року направив до Ради Федерації звернення про використання збройних сил Російської Федерації за межами Російської Федерації, яке було задоволено.
Так, приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням Російської Федерації про військове вторгнення на територію суверенної України. На виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва Російської Федерації, військовослужбовці ЗС Російської Федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України, в тому числі і територію Мелітопольського району Запорізької області.
З метою відсічі військової агресії Російської Федерації, 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України, затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 14 липня 2025 року № 478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 15 липня 2025 року № 4524-IX, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року строком на 90 діб.
Так 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва Російської Федерації, військовослужбовці ЗС Російської Федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.
Відповідно до положень частини першої статті 1 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією відповідно до пункту 7 частини першої статті 1-1 Закону № 1207-VII є частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області з 24.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Після остаточної військової окупації значної частини території Запорізької області представниками збройних формувань Російської Федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Нормативно правовим актом, який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму є Закон України «Про всеукраїнський референдум». Частиною другою статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині першій статті 20 цього Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
Разом з тим, приблизно на початку травня 2022 року представниками збройних формувань Російської Федерації всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора - так звану «Военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
При цьому, положеннями пункту 6 частини першої статті 1-1 Закону № 1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація Російської Федерації - це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Всупереч вимог Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», окупаційною владою розпочато підготовку та організацію проведення незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області.
В той же час, указом голови окупаційної адміністрації держави-агресора - так званої «Военно-гражданской администрации Запорожской области» ОСОБА_7 № 165-р від 26.07.2022 створено незаконний орган влади - «виборчу комісію Запорізької області», якій відповідним розпорядженням голови окупаційної адміністрації держави-агресора - так званої «Военно-гражданской администрации Запорожской области» № 195-р від 08.08.2022 «О подготовке организации проведения референдума Избирательной комиссией Запорожской области», доручено опрацювати та надати пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення вказаного референдуму.
Далі ОСОБА_7 , знаходячись у Палаці культури ім. Т.Г. Шевченка, розташованому за адресою: Запорізька область, м. Мелітополь, пл. Перемоги, 4, організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці, з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» № 195-р від 08.08.2022, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії опрацювати та надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу Російської Федерації.
Крім того, 20.09.2022 ОСОБА_7 , будучи головою військово-цивільної адміністрації Запорізької області, використовуючи владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема, 1) призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації; 2) виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації?, відповідь: «так» або «ні»»; 3) затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу Російської Федерації на правах суб'єкта Російської Федерації; 4) в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі - 23 вересня - 27 вересня 2022 року.
У невстановлені судом дату та час, але не пізніше 23.09..2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області було утворено так звану «участковую избирательную комиссию № 293», яка розташовувалася за адресою: Запорізька область Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Центральна, буд. 15.
Так, у невстановлений судом час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Новоданилівки Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022 діє окупаційний режим держави-агресора Російської Федерації, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, з метою підтримання та остаточного становлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, прийняла пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Запорізької області та безпосередньо займалися створенням і формуванням складу дільничних виборчих комісій та добровільно зайняла посаду, мовою оригіналу - «член комиссии» однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - так званої «участковой избирательной комиссии № 293», розташованої за адресою: Запорізька область. Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Центральна, буд. 15, з метою участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території громади за відповідну оплату.
У подальшому, протягом серпня-вересня 2022 року, ОСОБА_3 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, за попередньою змовою головою місцевого штабу референдуму та іншими невстановленими особами із числа окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, бажаючи проявити себе перед окупаційною адміністрацією держави-агресора Російської Федерації, всупереч Закону України «Про всеукраїнський референдум», з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, здійснювала активні організаційні заходи, направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Новоланилівка Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу Російської Федерації, де, зокрема, розносила агітаційні листівки та газети, проводила розмови про необхідність голосування та робила попереднє опитування щодо вибору у голосуванні, облаштовувала вказану незаконну виборчу дільницю у приміщенні за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Центральна, буд. 15, разом із іншими невстановленими співробітниками та членами незаконної комісії складала списки виборців, розподіляла бюлетені для проведення голосування.
Надалі, після виконання територіальними штабами всіх необхідних дій та запланованих організаційних заходів з підготовки та організації проведення вказаного референдуму, в порушення вимог Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», 20.09.2022 головою окупаційної адміністрації держави-агресора в Запорізькій області видано указ №356-у «О назначении референдума Запорожской области о выходе Запорожской области из состава Украины и о вхождении Запорожской области в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации», яким фактично призначено проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області незаконного референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу Російської Федерації у період з 23 по 27 вересня 2022 року.
Далі, на виконання вказаного незаконного указу окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, ОСОБА_3 в період 23-27 вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в проведенні на території с. Новоданилівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу Російської Федерації, особисто, будучи мовою оригіналу - «членом комиссии» однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - так званої «участковой избирательной комиссии № 293», розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Центральна, буд. 15, за попередньою змовою із невстановленими особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, а також із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, з метою проведення голосування відвідувала місця проживання мешканців вказаного населеного пункту, спонукаючи їх до голосування на незаконному референдумі, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування, здійснювала публічну агітацію щодо необхідного включення Запорізької області до складу Російської Федерації та всіляко допомагала встановленню та розповсюдженню окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації.
Умисні дії ОСОБА_3 суд кваліфікує за частиною другою статті 28 частиною п'ятою статті 111-1 КК України як участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Судове провадження у даному кримінальному провадженні здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 (in absentia), яка показання суду не надавала та будь-яких клопотань не заявляла. Водночас, дане судове провадження здійснювалось з обов'язковою участю захисника адвоката ОСОБА_5 .
Повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 , а також інформація про процесуальні документи у кримінальному провадженні надсилались та публікувались відповідно до вимог статті 323 КПК України.
Таким чином суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову обвинуваченої ОСОБА_3 , належним чином повідомленої про здійснення судового провадження, від користування своїм правом предстати перед судом та захищати себе безпосередньо в суді.
У той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (стаття 63 Конституції України, підпункт «g» пункту 3 статті 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Захисник адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися з обвинуваченою та з'ясувати у неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас захисник належним чином приймав участь у реалізації права на захист обвинуваченої під час судового провадження та висловив свою позицію з приводу недоведеності вини останньої в інкримінованому їй злочині. Обґрунтував свою позицію тим, що прокурором не доведений склад інкримінованого ОСОБА_3 злочину. При цьому свідки особисто з обвинуваченою не спілкувались. Просив виправдати обвинувачену за відсутності в її діях складу інкримінованого їй злочину.
Суд визнав загальновідомою обставиною і такою, що не потребує доказуванню в межах даного кримінального провадження, тимчасову окупацію Російською Федерацією частини території України (у тому числі с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області), яка розпочалася із повномасштабного вторгнення збройних сил Російської Федерації на територію України 24 лютого 2022 року.
Вина обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй злочину підтверджується наступними доказами.
Показаннями свідка ОСОБА_8 , відповідно до яких обвинувачена є її кумою. Російські війська ввійшли до с. Новоданилівка у березні 2022 року. Вона виїхала з ТОТ у березні 2023 року. До окупації обвинувачена працювала медсестрою у гімназії. Після окупації вона продовжила працювати на тій же посаді. 24.09.2022 під час незаконного референдуму про вихід Запорізької області зі складу України вона бачила обвинувачену та ОСОБА_9 у супроводі двох військовослужбовців РФ. Вони зупинили сусідку ОСОБА_10 та стали з нею розмовляти. З собою обвинувачена та ОСОБА_9 мали бюлетені для голосування та прозорі пакети з застібками, в які після голосування складались бюлетені. Після цього ОСОБА_10 розповіла їй, що проголосувала на референдумі. Також її сусідка ОСОБА_11 розповіла їй, що обвинувачена зверталась до неї та просила, щоб вона повідомила свідку про необхідність проголосувати на референдумі. Виборча дільниця розташовувалась у Будинку культури (том 2 аркуші справи 38 - 40).
Показаннями свідка ОСОБА_12 , згідно з якими обвинувачена є його кумою. Про те, що обвинувачена брала участь у незаконному референдумі йому відомо зі слів дружини - свідка ОСОБА_8 та сусідки ОСОБА_13 . Вони розповіли, що обвинувачена з ОСОБА_9 ходили з бюлетенями для голосування на незаконному референдумі. З ними був військовослужбовець РФ. До цього у нього виникли непорозуміння з чоловіком обвинуваченої з політичних мотивів, а тому він не спілкувався з обвинуваченою. Обвинувачена не мала перешкод для виїзду з ТОТ. Яку посаду обіймала обвинувачена йому не відомо (том 2 аркуші справи 38 - 40).
Показання свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_12 узгоджуються між собою та з іншими дослідженими судом доказами, не містять суперечностей, які б могли поставити під сумнів їх правдивість та достовірність.
Протоколом огляду від 31.03.2023 у кримінальному провадженні № 22023080000000050, в якому зазначено, що слідчим ОСОБА_14 за участю спеціаліста ОСОБА_15 оглянуті публікації у Telegram-каналах « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Публікація Telegram-каналу «ІНФОРМАЦІЯ_2» від 20.09.2022 містить зображення (мовою оригіналу) «Указа главы военно-гражданской администрации Запорожской области «О назначении референдума Запорожской области о выходе Запорожской области из состава Украины и о вхождении Запорожской области в состав Российской Федерации на правах субъекта Российской Федерации» от 20.09.2022 № 356-у», яким призначено проведення на тимчасово окупованій території Запорізької області референдуму про вихід Запорізької області із складу України та її входження до складу Російської Федерації у період з 23 по 27 вересня 2022 року. «Указ» підписаний ОСОБА_16 . Також міститься публікація від 08.08.2022 з зображенням (мовою оригіналу) «Распоряжения главы военно-гражданской администрации Запорожской области «О подготовке организации проведения Референдума Избирательной комиссией Запорожской области» от 08.08.2022 № 165-р», відповідно до якого виборчій комісії доручено опрацювати та надати пропозиції по організаційному, матеріально-технічному та іншому забезпеченню заходів з підготовки до проведення вказаного референдуму (том 1 аркуші справи 136 - 171).
Досліджені судом процесуальні документи виділені з матеріалів кримінального провадження № 22023080000000050 у матеріали даного кримінального провадження № 22025080000000930 на підставі постанови про виділення матеріалів досудового розслідування в окреме кримінальне провадження від 19.06.2025 (том 1 аркуші справи 47 - 54).
Протоколом про результати проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж № 59/14/1031т від 13.11.2022 з додатком - резервною копією DVD-R диску № 59/14/545т від 13.11.2022, у кримінальному провадженні № 22022080000000102, які розсекречені актом № 59/14/239дск від 10.12.2022, згідно з яким слідчим ОСОБА_17 отримані відомості з додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 , обліковий запис « ОСОБА_18 », яким користується ОСОБА_19 . Слідчим отримана інформація з діалогу групи «Референдум» (том 1 аркуші справи 180 - 183).
Дозвіл на проведення вказаної НСРД у кримінальному провадженні № 22022080000000102 наданий ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 14.09.2022 № 4807/3939/22 (том 1 аркуші справи 178 - 179).
Дозвіл на використання вищевказаної інформації в даному кримінальному провадженні наданий ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 24.06.2025 № 4807/3520/25 (том 1 аркуші справи 188 - 189).
Дані докази виділені з матеріалів кримінального провадження № 22022080000000102 в матеріали даного кримінального провадження на підставі постанови про виділення матеріалів кримінального провадження в матеріали іншого кримінального провадження від 23.06.2025 та протоколу виготовлення резервної копії від 23.06.2025 (том 1 аркуші справи 172 - 175).
Протоколом огляду від 25.06.2025, в якому зазначено, що слідчим ОСОБА_14 проведений огляд копії протоколу про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем № 59/14/1031т від 13.11.2022 з додатком - резервною копією DVD-R диску № 59/14/545т від 13.11.2022, які розсекречені актом № 59/14/239дск від 10.12.2022, що проводилася на підставі ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 14.09.2022 № 4807/3939/22 відносно ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . У файловому масиві «(14_48) Референдум» за адресою: (14_48) Референдумchats\chat_02\files\, міститься електронний файл «АДРЕСА И ПРЕДСЕДАТЕЛИ УИК (1).docx», який містить «Расстановку личного состава ВУМВД России в Запорожской области, ГУВД по Запорожской области и заинтересованных силовых структур (УФС ВНГ России, МЧС России и Военной полиции ВС России) задействованного на охрану общественного порядка в период проведения Референдума на территории Запорожской области» з інформацією щодо адрес незаконно створених на тимчасово окупованій території Запорізької області виборчих дільниць для проведення протягом 23-27 вересня 2022 року незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу Російської Федерації, їх голів, а також співробітників незаконного правоохоронного органу - так званого «ГУВД по Запорожской области», створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області. Вказаний файл містить інформацію про створення «Участковой избирательной комиссии № 293», яка розташовувалася за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Центральна, буд. 15 (том 1 аркуші справи 190 - 200).
Протоколом про результати проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж № 59/28/336т від 29.01.2023 з додатком - резервною копією DVD-R диску № 59/28/100т від 29.01.2023, у кримінальному провадженні № 22022080000002311, які розсекречені актом № 59/14/29дск від 15.02.2023, згідно з яким слідчим ОСОБА_20 отримані відомості з додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер оператора мобільного зв'язку НОМЕР_2 , обліковий запис « ОСОБА_21 », яким користується ОСОБА_22 (том 1 аркуші справи 209 - 212).
Дозвіл на проведення вказаної НСРД у кримінальному провадженні № 22022080000002311 наданий ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 19.01.2023 № 4807/214/23 (том 1 аркуш справи 207).
Дозвіл на використання вищевказаної інформації в даному кримінальному провадженні наданий ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 24.06.2025 № 4807/3519/25 (том 1 аркуші справи 217 - 218).
Дані докази виділені з матеріалів кримінального провадження № 22022080000002311 в матеріали даного кримінального провадження на підставі постанови про виділення матеріалів кримінального провадження від 23.06.2025 та протоколу виготовлення резервної копії від 23.06.2025 (том 1 аркуші справи 201 - 204).
Протоколом огляду від 25.06.2025, в якому зазначено, що слідчим ОСОБА_14 проведений огляд копії протоколу про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії - зняття інформації з електронних інформаційних систем № 59/28/336т від 29.01.2023 з додатком - резервною копією DVD-R диску № 59/28/100т від 29.01.2023, які розсекречені актом № 59/14/29дск від 15.02.2023, що проводилася на підставі ухвали слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 19.01.2023 № 4807/214/23 відносно ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . У файловому масиві «ОСОБА_22 Telegram НОМЕР_3» за адресою: ОСОБА_22 Telegram ІНФОРМАЦІЯ_6, міститься електронний файл «ТАБЛИЦА_по_ВЫПЛАТАМ_ОСОБА_27», який містить документ з інформацією про «Членов УИК», у тому числі про ОСОБА_3 - «члена комиссии избирательного участка № 293» (том 1 аркуші справи 210 - 212, 219 - 250, том 2 аркуші справи 1 - 6).
Протоколом огляду від 15.06.2025 у кримінальному провадженні № 22023080000000050, в якому зазначено, що слідчим ОСОБА_14 за участю спеціаліста ОСОБА_23 та свідка ОСОБА_8 оглянуті публікації у соціальній мережі «Instagram» за пошуковим запитом « ОСОБА_24 ». В акаунті «ІНФОРМАЦІЯ_7» виявлений фотознімок. на якому свідок ОСОБА_8 упізнала обвинувачену ОСОБА_3 , яка приймала актіивну участь в проведенні референдуму у с. Новоданилівка, агітувала за референдум, мала при собі агітаційні листи, а потім з урною та бюлетенями ходила під час голосування (том 2 аркуші справи 7 - 16).
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.06.2025 у кримінальному проваджені № 22023080000000050, проведеного за участю свідка ОСОБА_8 , відповідно до якого свідок на фототаблиці під № 4 упізнала ОСОБА_25 за загальними рисами обличчя, статури, яка брала участь у проведенні незаконного референдуму на території с. Новоданилівка, проводила агітацію перед голосуванням, говорила, що треба голосувати, це буде добре, ходила по домівках під час голосування, розносила агітаційні матеріали, була членом їхньої така званої дільниці (том 2 аркуші справи 17 - 20).
Протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.06.2025 у кримінальному проваджені № 22023080000000050, проведеного за участю свідка ОСОБА_12 , згідно з яким свідок на фототаблиці під № 3 упізнав ОСОБА_25 за загальними рисами обличчя та статури, яка брала участь у референдумі, ходила з агітаційними листівками, казала, що при Росії краще житиметься, проживає в с. Новоданилівка і там же брала участь у референдумі, була членом їхньої така званої дільниці (том 2 аркуші справи 21 - 24).
Досліджені судом документи виділені з матеріалів кримінального провадження № 22023080000000050 у матеріали даного кримінального провадження № 22025080000000930 на підставі постанови про виділення матеріалів досудового розслідування в окреме кримінальне провадження від 19.06.2025 (том 1 аркуші справи 47 - 54).
Суд не визнає належним доказом показання свідка ОСОБА_26 , згідно з якими з приводу діяльності обвинуваченої під час незаконного референдуму у с. Новоданилівка їй нічого невідомо, оскільки вона виїхала з ТОТ у серпні 2022 року. Вказаний доказ не підтверджує існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження.
Також під час судового провадження судом досліджено документи, які не є доказами винуватості обвинуваченої ОСОБА_3 в інкримінованому їй злочині, проте містять відомості про дотримання норм кримінального процесуального законодавства під час здійснення досудового розслідування та спеціального досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, а саме: витяг з ЄРДР про кримінальні провадження № 2202508000000050 від 11.06.2025; постанова про виділення матеріалів досудового розслідування в окреме кримінальне провадження від 19.06.2025; повідомлення про підозру від 10.06.2025; постанова про оголошення розшуку підозрюваної від 20.06.2025; ухвали слідчих суддів від 25.06.2025, 15.05.2025; протокол тимчасового доступу до речей і документів від 10.06.2025; постанова про виділення матеріалів кримінального провадження від 23.06.2025; протокол виготовлення резервної копії від 23.06.2025; клопотання слідчого; відомості про публікації викликів та процесуальних документів.
Згідно з частиною п'ятою статті 9 КПК України кримінально процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
У своїх рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978, «Коробов проти України» від 21.10.2011 Європейський суд з прав людини повторює, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.
Участь обвинуваченої в організації незаконного референдуму на тимчасово окупованій території підтверджується показаннями свідка ОСОБА_8 та протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.06.2025, згідно з якими обвинувачена під час підготовки до референдуму ходила по домівкам мешканців с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області, розносила агітаційні листівки, проводила розмови про необхідність голосування та робила попереднє опитування щодо вибору у голосуванні.
Зайняття обвинуваченою ОСОБА_3 посади «члена участковой избирательной комиссии № 293», розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новоданилівка, вул. Центральна, буд. 15, підтверджується протоколами оглядів від 25.06.2025, а також показаннями свідка ОСОБА_8 , яка зазначила, що у день незаконного референдуму обвинувачена з іншою особою ходила з бюлетенями та урною для голосування по домівках мешканців с. Новоданилівка Мелітопольського району Запорізької області. Вказана обставина підтверджує те, що обвинувачена за попередньою змовою із невстановленими особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, брала активну участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.
Також вказані обставини підтверджуються протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 16.06.2025, проведеного за участю свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_12 , які упізнали обвинувачену ОСОБА_3 як особу, яка брала участь у проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території с. Новоданилівка, Мелітопольського району, Запорізької області.
Оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вина обвинуваченої ОСОБА_3 в участі в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчиненому за попередньою змовою групою осіб доведена «поза розумним сумнівом».
При призначенні покарання відповідно до статей 65 - 67 КК України суд враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винної, а також обставини, що впливають на покарання.
ОСОБА_3 вчинила тяжкий злочин, раніше не судима, перебуває у шлюбі, на час вчинення злочину мала на утриманні двох неповнолітніх дітей, під наглядом лікарів нарколога та психіатра не перебуває.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлені.
Враховуючи у сукупності тяжкість вчиненого обвинуваченою кримінального правопорушення, її особу, ступінь її вини, суд вважає необхідним призначити ОСОБА_3 покарання в межах санкції, передбаченої частиною п'ятою статті 111-1 КК України, у виді позбавлення волі.
Крім цього санкцією частини п'ятої статті 111-1 КК України передбачене додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Ухвалюючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатись певною діяльністю, суд враховує, що зазначене додаткове покарання є обов'язковим у санкції частини п'ятої статті 111-1 КК України.
ОСОБА_3 вчинила злочин, об'єктом якого є основи національної безпеки України. Обвинувачена своїми діями допомогла державі-агресору проводити на тимчасово окупованій території незаконний референдум, вчинила злочин проти територіальної цілісності України. Виходячи з цього, суд ухвалює рішення про призначення ОСОБА_3 додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в органах державної влади та місцевого самоврядування України, державних підприємствах, а також в органах, що надають публічні послуги та займатись діяльністю, пов'язаною з організацією та проведенням виборів та референдумів.
При цьому суд враховує правові висновки, викладені у постановах Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 753/18479/16-к (провадження № 51-520км18) та від 21 червня 2022 року у справі № 171/869/21 (провадження № 51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення інкримінованого кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені статтею 55 КК України.
Також санкцією частини п'ятої статті 111-1 КК України передбачене додаткове покарання у виді конфіскація майна, яке не є обов'язковим.
Ухвалою слідчого судді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 02.07.2025 у провадженні № 1-кс/331/1260/2025 (справа № 331/3561/25) накладений арешт на майно, що належить ОСОБА_3 , а саме на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи наявність у власності ОСОБА_3 майна та те, що інкримінований їй злочин посягає на основи національної безпеки України, суд призначає їй покарання з конфіскацією всього належного їй майна.
На переконання суду, призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співрозмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
Цивільний позов у кримінальному провадженні прокурором не заявлений.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.
Оскільки судом призначене додаткове покарання у виді конфіскації майна, відсутні підстави для скасування арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя від 02.07.2025 у провадженні № 1-кс/331/1260/2025 (справа № 331/3561/25).
Речові докази та процесуальні витрати у кримінальному провадженні відсутні.
Керуючись статтями 297-1, 323, 369 - 371, 374, 376, 395 КПК України, суд
ухвалив:
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні злочину, передбаченого частиною другою статті 28 частиною п'ятою статті 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді шести років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, в органах державної влади, місцевого самоврядування, державних підприємствах, а також в органах, що надають публічні послуги та займатись діяльністю, пов'язаною з організацією та проведенням виборів та референдумів, на строк десять років та з конфіскацією усього майна, належного їй на праві власності.
Строк відбування покарання ОСОБА_3 відраховувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту її фактичного затримання.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду через Дніпровський районний суд міста Запоріжжя протягом тридцяти днів з моменту його проголошення.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.
Інформацію про ухвалений вирок опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Суддя ОСОБА_1