Справа № 331/53/24
Провадження № 1-кп/331/220/2025
«03» листопада 2025 року Олександрівський районний суд міста Запоріжжя в складі:
Головуючого - судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2
за участі: прокурорів: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 - в режимі
відеоконференції
захисника ОСОБА_5 - в режимі відеоконференції
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023080000004749 від 20.12.2023 року відносно
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Донецьк, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 визначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України - Конституції України.
Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ст. 5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005,
№ 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.
Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 69, 71-73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно - територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
У березні - квітні 2014 року в місті Донецьку та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія Російської Федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Так, 07.04.2014 у місті Донецьку видано «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності «ДНР».
За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так званий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет «ДНР» на території Донецької області.
Надалі представниками самопроголошеної «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські (т. зв. «органи державної влади ДНР») та силові органи.
Так, на учасників органів силового блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:
- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України в особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов'язків, обстрілів населених пунктів тощо;
- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;
- вербування нових учасників до складу силового блоку «ДНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;
- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об'єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення «ДНР»;
- захоплення чи заволодіння в інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;
- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;
- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;
- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.
Водночас на учасників органів політичного блоку покладено обов'язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області;
- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації Російської Федерації та самопроголошених органів влади «ДНР»;
- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії Російської Федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;
- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;
- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;
- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;
- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;
- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях та формування думки серед населення про законність власних дій;
- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;
- забезпечення учасників «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.
При цьому кожний учасник органів політичного та силового блоків «ДНР» (у т.ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.
В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.
Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку «ДНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та згідно з Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018 є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Так, на тимчасово окупованій території Донецької області створено так звану «центральну виборчу комісію ДНР» (далі за текстом - «ЦВК ДНР»), яку розташовано за адресою: Донецька область, місто Донецьк, Ворошиловський район, бульвар Пушкіна, буд. 34.
21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до Президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.
В цей же день, Президент Російської Федерації скликав позачергове засідання Ради безпеки Російської Федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності Донецької та Луганської народних республік.
Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу Ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення Державної думи РФ та заявили про необхідність визнання Президентом РФ незалежності «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами Ради безпеки РФ було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян Російської Федерації у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство РФ.
Цього ж дня Президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності Донецької народної республіки та Луганської народної республіки.
У подальшому, президент Російської Федерації, а також інші невстановлені представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) віддали наказ на вторгнення підрозділів Збройних сил РФ (далі - ЗС РФ) на територію України.
24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово був продовжений.
Як наслідок, агресія ЗС РФ та інших військових формувань, що діють на їх боці, призвела до тимчасової окупації частини території Донецької області.
19.09.2022 головою так званої «громадської палати ДНР» (стосовно якого досудове розслідування триває в рамках іншого кримінального провадження) з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, направлено звернення до так званого «голови ДНР» (стосовно якого досудове розслідування проводиться в іншому кримінальному провадженні) з ініціативою проведення на тимчасово окупованій території Донецької області так званого «референдуму» з питання приєднання до Російської Федерації на правах адміністративно-територіальної одиниці РФ.
На підставі вказаного звернення, 20.09.2022 так званою «народною радою ДНР» прийнято так званий «Закон «О референдуме Донецкой народной республики по вопросу о вхождении в составе Российской Федерации на правах субъекта РФ», який підписаний так званим «головою ДНР».
Далі, згідно прийнятих так званою «Центральною виборчою комісією ДНР», нормативних актів, організовано процес проведення зазначеного «референдуму», на усій тимчасово окупованій території Донецької області та на так званих «закордонних дільницях» та території РФ, який фактично розпочався о 08 годині 00 хвилин 23.09.2022 та закінчився 27.09.2022 о18 годині 00 хвилин.
Після проведення даного референдуму, 27.09.2022 голова «ЦВК ДНР» оголосив, що за приєднання території Донецької області до РФ проголосувало 99,23 %.
Як наслідок 30.09.2022 президент РФ ініціював зустріч із так званими «головами республік», а фактично тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей, у тому числі із так званим «головою ДНР» у місті Москва РФ (більш точні місце та час не встановлено), в ході якої публічно визнав результати так званих референдумів, у тому числі на тимчасово окупованій території Донецької області.
Під час вказаної зустрічі 30.09.2022, перебуваючи у м. Москва РФ (більш точні час та місце не встановлено), так званий «голова ДНР» та президент РФ підписали так званий «договор между Российской Федерацией и Донецкой народной республикой о принятии в Российскую Федерацию Донецкой народной республики и образовании в составе Российской Федераци и нових субъектов». Таким чином на підставі Федерального закону № 372-ФЗ, вказаний вище договір 04.10.2022, було ратифіковано та підписано президентом РФ, чим введений в дію на тимчасово окупованій території Донецької області.
В подальшому, 04.10.2022, президентом РФ підписано Федеральний Конституційний закон № 5-ФКЗ, яким визначено порядок формування органів державної влади так званої «Донецької народної республіки», а саме вибори в законодавчий (представницький) орган так званої «Донецької народної республіки», які проводяться в другу неділю вересня 2023 року.
До обрання у відповідності з законодавством Російської Федерації законодавчого (представницького) органу так званої «Донецькой народной республики» його повноваження здійснює так званий «Народный Совет Донецкой народной республики - Парламент Донецкой народной республики», яке продовжує виконувати повноваження до формування так званого «Правительства Донецкой народной республики» тимчасово виконуючим обов'язки так званого «Главы Донецкой Народной республики» у відповідності з законодавством РФ.
Крім того, так званий «Народный совет Донецкой народной республики - «Парламент Донецкой народной республики» приймає «Конституцію Донецької народної республіки», яка не може суперечити Конституції РФ.
Таким чином, «постановлением Народного совета» 30.12.2022 прийнята «Конституция Донецкой народной республики».
В подальшому, з метою проведення так званих «виборів» на тимчасово окупованій території Донецької області, так званим законодавчим (представницьким) органом 18.01.2023 прийнято закон № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», що регламентує порядок формування, організацію діяльності та повноваження виборчкомів на підставі указу, підписаного «Врио Главы» так званої «ДНР» ОСОБА_7 , який призначений президентом РФ, як «временно исполняющий обязанности Главы Донецкой Народной республики на основе предложений указанных в статье 3 настоящего Закона»
Відповідно до вказаного закону та інших раніше зазначених законодавчо правових актів, на території так званої «Донецької Народної республіки» почались формуватися виборча комісія, територіальні, дільничні комісії.
Згідно до ст. 9 закону № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», встановлено, що виборча комісія республіки, є державним органом так званої «Донецької народної республіки», організуючим підготовку та проведення виборів, референдумів на території «Донецької народної республіки» у відповідності з компетенцією, встановленою законом. Виборча комісія республіки діє на постійній основі і є юридичною особою. Строк повноважень виборчої комісії складає 5 років. Виборча комісія складається з 12 членів з правом вирішального голосу. Шість членів виборчої комісії республіки з правом вирішального голосу призначаються так званим «Народным советом Донецкой народной республики» шість членів комісії з правом вирішального голосу - «Главой Донецкой Народной республіки».
Так, громадянин України ОСОБА_6 , усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, будучи добровільно висунутим від громадського руху «Вільний Донбас», 28.02.2023 призначений постановою № ІІ-802П-НС так званого «Народного совета ДНР» членом виборчої комісії ДНР з правом вирішального голосу та з того часу, реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами виборчої комісії, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи за місцем розташування так званої «Центральної виборчої комісії ДНР» за адресою: м. Донецьк, Ворошилівський район, бульвар Пушкіна, буд. № 34, почав виконувати повноваження, відповідно до статті 11 закону № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму» в Донецькій народній республіці», згідно до яких виборча комісія:
- здійснює контроль за дотриманням виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації;
- здійснює закупівлю технологічного обладнання (кабіни для голосування, ящики для голосування) для дільничних комісій, у тому числі за дорученням Центральної виборчої комісії Російської Федерації при проведенні виборів до федеральних органів державної влади, референдуму Російської Федерації; здійснює контроль за дотриманням нормативів технологічного обладнання для дільничних комісій;
- забезпечує реалізацію заходів, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів, референдумів, розвитком виборчої системи, впровадженням, експлуатацією та розвитком засобів автоматизації, правовим навчанням виборців, професійною підготовкою членів комісій та інших організаторів виборів, референдумів, виданням необхідної друкованої продукції;
- здійснює заходи щодо організації єдиного порядку розподілу ефірного часу та друкованої площі між зареєстрованими кандидатами, виборчими об'єднаннями для проведення передвиборчої агітації, між ініціативною групою з проведення референдуму та іншими групами учасників референдуму для проведення агітації з питань референдуму, встановлення підсумків голосування, визначення результатів виборів, референдумів , а також порядку опублікування підсумків голосування та результатів виборів, референдумів;
- здійснює заходи щодо організації фінансування підготовки та проведення виборів до органів державної влади Донецької Народної Республіки, референдуму Донецької Народної Республіки, розподіляє виділені з федерального бюджету, бюджету Донецької Народної Республіки кошти на фінансове забезпечення підготовки та проведення виборів, референдуму, контролює цільове використання зазначених коштів;
- затверджує перелік територіальних комісій;
- встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць біля Донецької Народної Республіки;
- затверджує перелік територіальних комісій; встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць біля Донецької Народної Республіки; надає правову, методичну, організаційно-технічну допомогу нижчим комісіям; заслуховує повідомлення органів виконавчої влади Донецької Народної Республіки та органів місцевого самоврядування з питань, пов'язаних із підготовкою та проведенням виборів до Народної Ради Донецької Народної Республіки, муніципальних виборів, референдуму Донецької Народної Республіки, місцевого референдуму;
- за дорученням Центральної виборчої комісії Російської Федерації встановлює нормативи, відповідно до яких виготовляються списки виборців, учасників референдуму та інші виборчі документи, і навіть документи, пов'язані з підготовкою та проведенням референдуму;
- розглядає скарги (заяви) на рішення та дії (бездіяльність) нижчестоящих комісій та приймає за зазначеними скаргами (заявами) мотивовані рішення;
- звертається в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією Російської Федерації, до федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з контролю та нагляду у сфері засобів масової інформації, масових комунікацій, інформаційних технологій та зв'язку, з поданням про припинення поширення в інформаційно-телекомунікаційних мережах, у тому числі у мережі «Інтернет», агітаційних матеріалів, виготовлених та (або) розповсюджуваних з порушенням вимог законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, інформації, що розповсюджується з порушенням законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, при проведенні виборів до органів державної влади, референдуму Донецької Народної Республіки;
- звертається в порядку, встановленому Центральною виборчою комісією Російської Федерації, до федерального органу виконавчої влади, який здійснює функції з контролю та нагляду у сфері засобів масової інформації, масових комунікацій, інформаційних технологій та зв'язку, з поданням про припинення поширення в інформаційно-телекомунікаційних мережах, у тому числі у мережі «Інтернет», агітаційних матеріалів, виготовлених та (або) поширюваних з порушенням вимог законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, інформації, що розповсюджується з порушенням законодавства Російської Федерації про вибори та референдуми, при проведенні виборів до органів місцевого самоврядування, місцевих референдумів на підставі матеріалів, спрямованих на організацію місцевих виборів;
- бере участь в організації державної системи реєстрації (обліку) виборців, учасників референдуму та у здійсненні цієї реєстрації (обліку), у формуванні та веденні регістру виборців, учасників референдуму;
- бере участь у здійсненні перевірки зведених фінансових звітів та відомостей про надходження та витрачання коштів політичних партій, контролю за джерелами та розмірами майна, одержуваного політичними партіями у вигляді вступних та членських внесків, пожертв громадян та юридичних осіб, інформування громадян про результати цих перевірок
- подає на запит виборчої комісії, яка організує підготовку та проведення виборів до органів місцевого самоврядування, місцевого референдуму, відомості про чисельність на відповідній території виборців, учасників референдуму, які є інвалідами, із зазначенням груп інвалідності;
- здійснює контроль за забезпеченням гарантій рівності політичних партій, представлених у Народній Раді Донецької Народної Республіки, під час висвітлення їхньої діяльності регіональними телеканалом та радіоканалом;
- здійснює інші повноваження відповідно до закону.
Усвідомлюючи вищевикладені обставини, 02.03.2023, ОСОБА_6 , будучи «членом виборчої комісії днр», з правом вирішального голосу, реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами виборчої комісії, досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи у невстановленому місці на території м. Шахтарськ Донецької області, взяв участь в першому засіданні «виборчої комісії ДНР» та, виконуючи свої повноваження, прийняв участь в обранні «голови виборчої комісії ДНР», «заступника голови виборчої комісії ДНР» та «секретаря виборчої комісії ДНР», шляхом проведення таємного голосування.
Як наслідок, за участю ОСОБА_6 та 11 інших членів так званої «Избирательной комиссии ДНР» (досудове розслідування стосовно яких здійснюється в іншому кримінальному провадженні), організовано процес проведення зазначених «виборів», запланованих з 30.08.2023 по 10.09.2023 на всій тимчасово окупованій території Донецької області, які фактично розпочалися о 07 годині 00 хвилин 31.08.2023 та закінчились 10.09.2023 о 15 годині 00 хвилин. За результатами «виборов в народный совет Донецкой народной республики» представники «ВК ДНР» оголосили, що за партію «Единая россия» проголосовало 78,03 % виборців, а в подальшому обрано голову так званої «Донецької народної республіки» та сформовано так званий «парламент ДНР», який складається з 90 депутатів.
Судовий розгляд вказаного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого ОСОБА_6 у спеціальному судовому провадженні на підставі ухвали суду від 01 травня 2025 року, прийнятої з урахуванням тих обставин, що ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, обізнаний про розпочате щодо нього кримінальне провадження та переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України в Донецькій області з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Разом з тим, судом при проведенні спеціального судового провадження були виконані вимоги, передбачені ст. 297-5, 323 КПК України. Так, обвинувачений ОСОБА_6 неодноразово викликався до суду шляхом надсилання повісток за останнім відомим місцем його проживання, шляхом публікації судових повісток про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газетах«Урядовий кур'єр» та «Голос України», також повідомлення про дату, час та місце розгляду провадження розміщувались на сайті Офісу Генерального прокурора України, на офіційному веб-сайті Олександрівського (Жовтневого) районного суду міста Запоріжжя та вручались особисто його захиснику - адвокату ОСОБА_5 .
В призначені судові засідання обвинувачений ОСОБА_6 не з'явився, не повідомив суд про поважність причин свого неприбуття і від нього не надійшло заяв або клопотань про неможливість прийняття участі в судовому засіданні або відкладення судового розгляду.
У зв'язку з цим обвинувачений ОСОБА_6 не був допитаний судом в якості обвинуваченого по суті висунутого йому обвинувачення.
Разом з тим, захист обвинуваченого за призначенням здійснював фахівець в галузі права - адвокат ОСОБА_5 .
В судових дебатах захисник - адвокат ОСОБА_5 зазначив, що доказів, наданих стороною обвинувачення у своїй сукупності, недостатньо для доведення вини ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, тому просив виправдати його. Разом з тим зауважив на тому, якщо суд визнає обвинуваченого ОСОБА_6 винним, просив призначити йому мінімальне покарання.
Не зважаючи на позицію захисника щодо недостатності доказів для доведення вини обвинуваченого ОСОБА_6 , його доводи повністю спростовуються наступними доказами, наданими стороною обвинувачення та дослідженими безпосередньо в судовому засіданні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснив суду, що в ході досудового розслідування за його участю проводилось впізнання осіб за фотознімками та огляд відео фалів, розміщених в мережі Інтернет. На наданих йому фотозображеннях та відеоматеріалах він впізнав за овалом обличчя та формою носа обвинуваченого ОСОБА_6 . Разом з тим зазначив, що з ОСОБА_6 він особисто не знайомий, проте неодноразово чув про нього в ході особистого спілкування зі своєю знайомою, яка народилась та певний період часу проживала в м. Донецьку. Під час вказаних бесід його знайома демонструвала йому інформацію з різних Інтернет ресурсів, в яких містились фото та відео файли за участі ОСОБА_6 та розповідала про те, що останній родом з м. Донецька і «займається благоустроєм м. Донецька та Донецького регіону». Також пояснив, що запам'ятавши риси обличчя ОСОБА_6 під час огляду інформації, наданої його знайомою, він з впевненістю впізнав його в ході слідчих дій.
Протоколом огляду від 14.07.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «Донецкое агентство новостей» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 , де виявлено вкладку під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 , на якій міститься текстовий матеріал щодо призначення 22.02.2023 року т.в.о. голови т.зв. «ДНР» ОСОБА_7 шістьох членів виборчої комісії з правом вирішального голосу.
В ході огляду вказаної вкладки встановлено, що вона містить документ (мовою оригіналу) «Указ о назначении членов Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики первого состава № 63 от 22 февраля 2023 года», за підписом «Врио Главы Донецкой Народной Республики ОСОБА_7 », відповідно до змісту якого т.в.о. голови т.зв. «днр» ОСОБА_7 призначено шість членів виборчої комісії т.зв. «днр» з правом вирішального голосу, серед яких:
1. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помічник керівника громадської організації «Молода Республіка», висунутого політичною партією ЛДПР - Ліберально-демократичною партією рф;
2. ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , пенсіонер, висунутого політичною партією «Російська партія пенсіонерів за соціальну справедливість»;
3. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , голова центральної виборчої комісії т.зв. «днр», висунутого центральною виборчою комісією рф;
4. ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , заступника головного лікаря з медичної частини Донецького клінічного територіального медичного об'єднання міністерства охорони здоров'я т.зв. «днр», висунутого федерацією профспілок т.зв. «днр»;
5. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , заступник начальника відділу протидії корупції управління кадрової політики голови т.зв. «днр», висунутого профспілкою робітників вугільної промисловості т.зв. «днр»;
6. ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , начальник управління внутрішньої політики голови т.зв. «днр», висунутого всеросійською політичною партією «Єдина Росія».
Вказаний наказ направлений до центрально-виборчої комісії РФ (т. 2, а.п. 114-121).
Протоколом огляду, розпочатого о 14 годині 27 хвилин 17.07.2023 року та закінченого о 16 годині 45 хвилин 18.07.2023 року, старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 , де виявлено вкладку під назваою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 , на якій міститься фото та текстовий матеріал щодо проведення 02.03.2023 року першого засідання виборчої комісії т.зв. «днр» в її новому складі.
В ході огляду вказаної вкладки встановлено, що 2 березня 2023 року, відповідно до федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», закону т.зв. «днр» «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в Донецькій Народній республіці» на першому засіданні Виборчої комісії т.зв. «днр» у її новому складі були обрані:
- Голова Виборчої комісії т.зв. «днр» - ОСОБА_15 ;
- Заступник голови Виборчої комісії т.зв. «днр» - ОСОБА_16 ;
- Секретар Виборчої комісії т.зв. «днр» - ОСОБА_17 .
На засіданні були присутні у режимі відеоконференції:
- Голова Центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_18 ;
- Заступник голови Центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_19 ;
- Керівник Апарату Центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_20 .
В залі також були присутні:
- Тимчасово виконуючий обов'язки голови т.зв. «днр» ОСОБА_21 ;
- Голова народної ради т.зв. «днр» ОСОБА_22 :
- Член комісії Центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_23 .
Також на вказаному фото серед інших членів «Центральной избирательной комиссии Донецкой народной республіки» зображений ОСОБА_6 , який приймає активну участь в голосуванні.
Окрім того, серед вкладок, розміщених на вищевказаному сайті, виявлено вкладку під назвою «Нормативные правовые акты ЦИК ДНР» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_15 , де міститься документ під назвою «Постановление № 3 от 02.03.2023», в ході огляду якого встановлено, що відповідно до протоколу рахункової комісії № 3 від 02.03.2023 року «О результатах тайного голосования по выборам председателя Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики» головою Виборчої комісії т.зв. «днр» обрано ОСОБА_11 (т. 2 а.п. 122-138).
Протоколом огляду від 19.07.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «Донецкая Народная Республика Официальный сайт» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_16 , на якому виявлено публікацію під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_17 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 , яка містить фото, відео та текстовий матеріал щодо проведення 02.03.2023 року за участі т.в.о голови т.зв. «днр» ОСОБА_7 першого засідання Виборчої комісії т.зв. «днр».
В ході огляду зазначеної вкладки встановлено, що тимчасово виконуючий обов'язки голови т.зв. «днр» ОСОБА_24 2 березня 2023 року взяв участь у першому засіданні Виборчої комісії т.зв. «днр».
На засіданні зібралися 12 членів комісії з правом вирішального голосу, серед яких був присутній ОСОБА_6 , які відповідно до вимог статті 23 Федерального закону «Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Російської Федерації», статті 10 Закону т.зв. «днр» призначені Народною Радою та головою т.зв. «днр».
Також, у роботі засідання брали участь голова Народної Ради т.зв. «днр» ОСОБА_25 , член Центральної виборчої комісії російської федерації ОСОБА_26 . У режимі відеоконференції брали участь голова Центральної виборчої комісії (далі по тексту - ЦВК) російської федерації ОСОБА_27 , заступник голови ЦВК рф ОСОБА_28 , секретар ЦВК рф ОСОБА_29 ; керівник апарату ЦВК рф ОСОБА_30 педякувала керівництву та учасникам заходу за розуміння важливості чіткої та нормальної роботи виборчої системи. З її слів, важливо, щоб до виборів усе було готове.
«Дуже чітко, уважно, вдумливо ставтеся до всього, що необхідно з вашого боку», - закликала голова ЦВК рф.
ОСОБА_24 подякував членам Центральної виборчої комісії та представникам усієї виборчої системи російської федерації за особливе ставлення до т.зв. «днр» та нагадав, що 30 грудня 2022 року була прийнята Конституцію т.зв. «днр», відповідно до якої у вересні необхідно провести низку важливих для республіки виборчих кампаній.
«Це, перш за все, вибори до Народної Ради та муніципальні вибори. Цього року ми обираємо 90 депутатів Народної Ради та 435 депутатів у 20 муніципальних утвореннях. Це перша для нас виборча кампанія у новому статусі. Сьогодні відбувається перше організаційне засідання виборчої комісії, завдання якої організувати та провести ці важливі вибори. Хочу зазначити, ще і ми, виконавча влада, і Народна Рада, зробимо все, що від нас залежить, щоб вибори відбулися чесно, відкрито та у повній відповідності до російського законодавства» - заявив ОСОБА_24 .
Далі він додав, що до складу виборчої комісії т.зв. «днр» увійшли професіонали, багато з яких брали участь у проведенні референдуму. «Впевнений, що вони повною мірою забезпечать головні принципи російської виборчої системи - принципи рівності та відкритості», - наголосив в.о. голови т.зв. «днр» ОСОБА_7 . Потім він висловив вдячність керівництву та членам Центральної виборчої комісії російської федерації за рекомендацію для призначення на посаду голови Виборчої комісії т.зв. «днр» ОСОБА_31 «Саме він очолював виборчу комісію під час проведення історичної для нас події - референдуму щодо входження до складу Росії. Упевнений, що члени нашої Виборчої комісії підтримають клопотання ЦВК рф під час таємного голосування щодо його кандидатури», - сказав ОСОБА_24 .
«Вибори у «днр» відбудуться, як і по всій Росії, у єдиний день голосування 10 вересня. І ми розраховуємо на допомогу та підтримку російських колег, оскільки, наприклад, виборів місцевих депутатів ми не мали з 2010 року» - підсумував ОСОБА_24 .
Згідно з порядком денним, на першому засіданні було розглянуто питання обрання лічильної комісії, голови, заступника голови та секретаря Виборчої комісії (далі по тексту - ВК) т.зв. «днр». Після протокольних заходів у результаті таємного голосування головою ВК т.зв. «днр» обрано ОСОБА_32 , посаду заступника голови ВК т.зв. «днр» обійняла ОСОБА_33 , досаду секретаря ВК т.зв. «днр» - ОСОБА_34 » (т. 2, а.п .139-149).
Протоколом огляду від 11.08.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «Государственная информационная система нормативно-правовых актов Донецкой Народной Республики» за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/. При переході за вказаним посиланням було виявлено вкладку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_19 , де міститься текстовий матеріал щодо прийнятого закону т.зв. «днр» «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Донецкой Народной Республике» № 452-IIHC від 29.05.2023 року.
В ході огляду зазначеної публікації встановлено, що 29.05.2023 року народна рада т.зв. «днр» прийняла закон «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Донецкой Народной Республике», який регламентує порядок проведення виборів депутатів органів місцевої окупаційної влади т.зв. «днр». Одночасно вказаний закон встановлює повноваження виборчої комісії, територіальної виборчої комісії та дільничної виборчої комісії т.зв. «днр» під час проведення вказаних виборів(т. 2, а.п. 150-161).
Протоколом огляду від 14.08.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «Государственная информационная система нормативно-правовых актов Донецкой Народной Республики» за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/. При переході за вказаним посиланням було виявлено вкладку за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_19 , де міститься текстовий матеріал щодо прийняття закону т.зв. «днр» «О выборах депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики» № 451-ІІНС від 29.05.2023 року.
В ході огляду зазначеної публікації встановлено, що 29.05.2023 року народна рада т.зв. «днр» прийняла закон «О выборах депутатов Народного Совета Донецкой Народной Республики», який регламентує порядок проведення виборів депутатів народної ради т.зв. «днр». Одночасно вказаний закон встановлює повноваження виборчої комісії, територіальної виборчої комісії та дільничної виборчої комісії т.зв. «днр» під час проведення вказаних виборів(т. 2, а.п. 162-170).
Протоколом огляду від 18.08.2023 року старшим слідчим в ОВС слідчого відділу « управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «dnronline.su», де виявлено вкладку «законодательство», серед наявних документів якої виявлено у відкритому доступі текст «Закона о системе избирательных комиссий, комиссий референдума в Донецкой Народной Республике», який « ІНФОРМАЦІЯ_20 », який регулює створення, діяльність, права та обов'язки членів виборчих комісій т.зв. «ДНР», яким серед іншого передбачено:
«Статья 4. Организация деятельности комиссий
Организация деятельности комиссий осуществляется в соответствии со статьей 28 Федерального закона «Об основных гарантиях избирительных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации».
Организационное и техническое обеспечение проведения первого заседания Избирательной комиссии Республики нового состава возлагается на Избирательную комиссию Республики предыдущего состава. Избирательная комиссия Республики предыдущего состава незамедлительно информирует членов сформированной комиссии с правом решающего голоса о дате, месте и времени проведения первого заседания Избирательной комиссии Республики нового состава.
Дата, место и время проведения первого заседания территориальной комиссии определяются Избирательной комиссией Республики, а сроки проведения первого заседания участковой комиссии - территориальной комиссией, о чем незамедлительно информируются члены сформированной комиссии с правом решающего голоса. Организационное и техническое обеспечение проведения первого заседания указанных комиссий возлагается на формирующие их комиссии.
Комиссию во взаимоотношениях с органами государственной власти, органами местного самоуправления, с иными комиссиями избирательными объединениями иными общественными объединениями, организациями, их должностными лицами и с гражданами представляет председатель комиссии.
Председатель комиссии: 1) осуществляет руководство работой комиссии; 2) созывает заседания комиссии и председательствует на них; 3) подписывает решения комиссии, протоколы заседаний комиссии, договоры, иные документы комиссии в соответствии с федеральным законодательством, настоящим Законом, иными законами Донецкой Народной Республики, регламентом комиссии; 4) дает поручения заместителю председателя, секретарю и членам комиссии; 5) распоряжается денежными средствами, выделенными комиссии на подготовку и проведение выборов, референдума и обеспечение иных полномочий комиссии; 6) выдает доверенность по представлению комиссии в судах. В случаях, когда решение об обращении в суд принимается комиссией на своем заседании, выдача указанной доверенности осуществляется председателем комиссии на основании решения комиссии, в котором также указывается ее представитель в суде; 7) председатель комиссии также осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами, документами, регламентирующими деятельность комиссии, и ее решениями.
Заместитель председателя комиссии осуществляет полномочия председателя комиссии в случае его временного отсутствия, невозможности выполнения председателем комиссии своих полномочий, организует работу комиссии соответствии с распределением обязанностей между членами комиссии, а также осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами, документами. регламентирующими деятельность комиссии, и ее решениями.
Секретарь комиссии обеспечивает подготовку заседаний комиссии, документов и материалов, выносимых на ее рассмотрение, обеспечивает оформление решений и иных актов комиссии, подписывает решения, протоколы заседаний и иные документы комиссии, а также осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами, документами, регламентирующими деятельность комиссии, и ее решениями.
В случае временного отсутствия или невозможности выполнения председателем и заместителем председателя своих полномочий исполнение полномочий председателя комиссии по ее решению может быть возложено на секретаря комиссии.
В случае временного отсутствия или невозможности выполнения заместителем председателя, секретарем комиссии своих полномочий, а также в случае досрочного освобождения от должности заместителя председателя секретаря исполнение соответствующих полномочий по решению комиссии может быть временно возложено на других членов комиссии с правом решающего голоса.
Открывает и ведет первое заседание Избирательной комиссии Республики старейший по возрасту член комиссии или один из ее членов, которому по просьбе старейшего по возрасту члена избирательной комиссии и решению избирательной комиссии, принятому открытым голосованием, поручается вести заседание. Определенный таким образом председательствующий ведет первое заседание комиссии до избрания ее председателя.
Открывают и ведут первые заседания территориальной и участковой комиссий их председатели.
Избирательная комиссия Республики, территориальная комиссия разрабатывают и принимают регламент своей деятельности. Деятельность участковых комиссий регламентируется решениями вышестоящих комиссий и собственными решениями данных комиссий (далее - документы, регламентирующие деятельность комиссий).
Заседания комиссии проводятся по месту ее постоянного нахождения. Комиссия вправе принять решение о проведении выездного заседания.
Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с перспективными и текущими планами работы, а также календарными планами мероприятий по подготовке и проведению выборов, референдума.
Заседания комиссии созываются ее председателем по мере необходимости. Заседание комиссии также обязательно проводится по требованию не менее одной трети от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса.
Указанное требование инициаторов проведения заседания комиссии в письменной форме с формулировкой вопроса, предлагаемого для обсуждения, с их подписями, датой (сроком) проведения заседания комиссии, а также проект решения комиссии по данному вопросу должны быть представлены председателю соответствующей комиссии. В этом случае председатель комиссии обязан созвать заседание комиссии для рассмотрения предлагаемого вопроса.
Член комиссии с правом решающего голоса обязан присутствовать на всех заседаниях комиссии.
В случае невозможности присутствовать на заседании комиссии по уважительной причине член комиссии с правом решающего голоса обязан заблаговременно проинформировать председателя и (или) секретаря комиссии.
О появлении обстоятельств, препятствующих члену комиссии с правом решающего голоса исполнять свои полномочия, член комиссии обязан незамедлительно письменно известить соответствующую комиссию и орган, назначивший его в состав данной комиссии.
Комиссия по требованию любого ее члена, любого присутствующего на заседании члена вышестоящей комиссии обязана проводить голосование по любым вопросам, входящим в ее компетенцию и рассматриваемым комиссией на заседаний в соответствии с утвержденной повесткой дня.
Все заседания комиссий оформляются протоколом При наличии соответствующих технических средств организуется параллельное проведение аудио- либо видеозаписи заседания комиссии в порядке, предусмотренном регламентом и решениями комиссии.
Для выполнения полномочий, возложенных на соответствующие комиссии федеральным законодательством, настоящим Законом и иными законами Донецкой Народной Республики, связанных, в частности, с осуществлением проверки требований к документам, необходимым оля регистрации кандидата, заверения и регистрации списка кандидатов, регистрации инициативной группы по проведению референдума, иных групп участников референдума, рассмотрением обращений о нарушениях закона, жалоб (заявлений) на решения, действия (бездействие) комиссий, контролем за работой Государственной автоматизированной системы «Выборы», формированием комиссий, могут создаваться рабочие группы (группы контроля) из членов комиссий, работников аппарата комиссий и привлеченных специалистов, экспертов и других лиц. Положение о рабочих группах (группах контроля) утверждается соответствующей комиссией»(т. 2, а.п. 171-180).
Протоколом огляду від 30.08.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «Видеохостинг RUTUBE» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 , де виявлено вкладу з посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 , яка містить відеоматеріал щодо прийнятою народною радою т.зв. «днр» нової конституції т.зв. «днр».
В ході огляду вказаної публікації встановлено, що 30.12.2022 року з метою організації та забезпечення підготовки проведення виборів в органи влади, 76 депутатів народної ради т.зв. «днр» на чолі з головою народної ради т.зв. «днр» громадянином України ОСОБА_35 та за участі т.в.о. голови т.зв. «днр» громадянина України ОСОБА_7 , одноголосно проголосували за прийняття нової конституції т.зв. «днр»(т. 2, а.п. 181-188).
Протоколом огляду від 18.08.2023 року старшим слідчим в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, в ході якого, при застосуванні пошукового критерію «КОНСТИТУЦИЯ ДОНЕЦКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» виявлено посилання «http://npa.dnronline.su/2022-12-30/konstitutsiya-donetskoj-narodnoj-respubliki.html», при переході на яке виявлено офіційний вебсайт «Донецкой народной республіки», на якому міститься розділ «законодательство», при переході на який виявлено посилання «http://npa.dnronline.su/2022-12-30/konstitutsiya-donetskoj-narodnoj-respubliki.html», в ході огляду якого встановлено, що дана сторінка являє собою повний текст конституції т.зв. «ДНР» в редакції від «30 декабря 2022 года». Подальшим оглядом встановлено, що вказаний документ передбачає можливість проведення виборів на тимчасово окупованій території України т.зв. «днр», а також строк обрання депутатів до «Народного сонета ДНР» та їхні повноваження (т. 2, а.п. 189-193).
Протоколом огляду від 18.08.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою «Государственная информационная система нормативно-правовых актов Донецкой Народной Республики» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_22 , де виявлено вкладку за посиланням https://gisnpa-dnr.ru/npa/0002-ii-802p-ns-20230228//, на якій міститься відеоматеріал щодо прийнятої народною радою т.зв. «днр» постанови № ІІ-802П-НС «О назначении членов Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики с правом решающего голоса от Народного Совета Донецкой Народной Республики».
В ході огляду зазначеної публікації встановлено, що з метою формування виборчої комісії т.зв. «днр» для організації та забезпечення підготовки проведення виборів та референдумів у порядку та строки, встановлені законодавством російської федерації, народна рада т.зв «днр» 28.02.2023 року прийняла постанову № ІІ-802П-НС від 28.02.2023 року «О назначении членов Избирательной комиссии Донецкой Народной Республики с правом решающего голоса от Народного Совета Донецкой Народной Республики».
Відповідно до змісту вказаної постанови, призначено членами виборчої комісії т.зв. «днр» з правом вирішального голосу від народної ради:
1. ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_23 , освіта вища, яка працює директором департаменту адміністративного управління державної корпорації «Недра» т.зв. «днр», запропонована політичною партією рф «Комуністична партія російської федерації»;
2. ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_24 , освіта вища, що працює першим заступником керівника апарату народної ради т.зв. «днр», запропонованого політичною партією рф «Справедлива росія - патріоти - за правду»;
3. ОСОБА_38 , ІНФОРМАЦІЯ_25 , освіта вища, яка працює начальником відділу роботи зі списками виборців центральної виборчої комісії т.зв. «днр», запропонована центральною виборчою комісією російської федерації;
4. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , освіта вища, що працює директором департаменту правового забезпечення міністерства фінансів т.зв. «днр», запропонованого громадським рухом «Вільний Донбас»;
5. ОСОБА_39 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , освіта вища, яка працює секретарем центральної виборчої комісії т.зв. «днр», запропоновану громадським рухом «Донецька Республіка»;
6. ОСОБА_40 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , освіта вища, працюючий начальником відділу обліку та систематизації законодавства управління правового забезпечення апарату народної ради т.зв. «днр», запропонованого політичною партією рф «Нові Люди»(т. 2, а.п. 194-199).
Протоколом огляду від 30.06.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємним додатком до якого є оптичний диск, в ході якого оглянутий сайт під назвою «Донецкое агентство новостей» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_28 де виявлено вкладку під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_29 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_30 . На вказаній сторінці міститься фото- та текстовий матеріалів щодо призначення 28.02.2023 року парламентом т.зв. «днр» шістьох членів виборчої комісії з правом вирішального голосу.
В ході огляду вищезазначеного матеріалу встановлено, що 28.02.2023 року під час позачергового пленарного засідання народна рада т.зв. «днр» призначила шість кандидатів членами виборчої комісії т.зв. «днр» з правом вирішального голосу. Так, членам республіканського виборчкому стали: ОСОБА_41 - від партії «Комуністична партія рф», ОСОБА_42 - від партії «Справедлива росія - патріоти за правду», ОСОБА_33 - від центрвиборчкому рф, ОСОБА_43 - від громадського руху «Вільний Донбас», ОСОБА_34 - від громадського руху «Донецька республіка», ОСОБА_44 - від патрії «Нові люди».
Окрім того, в ході огляду вкладки отримані відомості, що відповідно до закону «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в Донецькій Народній Республіці», що регламентує порядок формування, організацію діяльності та повноваження виборчкомів, виборча комісія т.зв. «днр» першого скликання має бути сформована у складі 12 членів не пізніше 10 березня 2023 року на 5 років. Вона є правонаступником ЦВК т.зв. «днр», що діє на день набрання чинності цим законом. Половина складу виборчкому призначається регіональним парламентом, інша - т.в.о. голови регіону. Мінімум половина членів комісії має бути складена на основі пропозицій політичних партій, які висунули федеральні списки кандидатів, допущені до розподілу мандатів у Держдумі рф. Також розміщена інформація про те, що напередодні т.в.о. голови т.зв. «днр» ОСОБА_24 включив шість осіб до складу виборчої комісії т.зв. «днр». Таким чином завершено формування республіканського виборчкому на тимчасово окупованій території Донецької області (т. 2, а.п. 200-205).
Протоколом огляду від 13.09.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_21 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 , де виявлено вкладу з посиланням ІНФОРМАЦІЯ_21 , яка містить відеоматеріал під назвою: «ІНФОРМАЦІЯ_32». В ДНР провели итоги голосования», який містить інформацію щодо брифінгу в т.зв. «днр» за результатами голосування.
В ході огляду зазначеного відеоматеріалу встановлено, що 11.09.2023 року в будівлі уряду т.зв. «днр» за адресою: м. Донецьк, вул. Пушкіна, буд. 34, к. 102 головою виборчої комісії т.зв. «днр» громадянином України ОСОБА_11 спільно з іншими членами виборчої комісії т.зв. «днр», серед яких присутній ОСОБА_6 , проведено підведення підсумків виборів «депутатів» у «законодавчі/представницькі» органи т.зв. «днр», які відбувались на тимчасово окупованій території Донецької області з 31.08.2023 року по 10.09.2023 року (т. 2, а.п. 206-216).
Протоколом огляду від 17.11.2023 року старшим оперуповноваженим в ОВС 10 відділу ГВЗНД 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, на виконання постанови слідчого, за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт «http://cikrf.ru/», де виявлено вкладку «Федеральные законы», серед яких міститься текст документу «Федеральный закон № 67-Ф3 «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации», який «Принят Государственной думой 22 мая 2002 года, одобрен Советом Федерации 29 мая 2002 года», яким серед іншого передбачено:
«Статья 28. Организация деятельности комиссий
1. Деятельность комиссий осуществляется коллегиально.
2. Комиссия правомочна приступить к работе, если ее состав сформирован не менее чем на две трети oт установленного состава.
3. Комиссия, действующая на постоянной основе, собирается на свое первое заседание не позднее, чем на пятнадцатый день после вынесения решения о назначении ее членов, правом решающего голоса, но не ранее дня истечения срока полномочий комиссии предыдущего состава. При этом в состав комиссии должно быть назначено не менее двух третей членов комиссии. Со дня первого заседания комиссии нового состава полномочия комиссии предыдущего состава прекращаются. Срок полномочий комиссии исчисляется со дня ее первого заседания ( в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3).
4. Председатель избирательной комиссии субъекта Российской Федерации избирается тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов избирательной комиссии с правом решающего голоса по предложению Центральной избирательной комиссии Российской Федерации.
5. Председатель избирательной комиссии муниципального района, городского округа, внутригородской территории города федерального значения избирается тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов избирательной комиссии с правом решающего голоса в следующем порядке: (в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3).
а) при наличии предложения избирательной комиссии субъекта Российской Федерации - по предложению избирательной комиссии субъекта Российской Федерации;
б) в случае отсутствия предложения избирательной комиссии субъекта Российской Федерации - по предложениям, внесенным членами избирательной комиссии муниципального района, городского округа, внутригородской территории города федерального значения с правом решающего голоса. (в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3).
5.1. Председатель избирательной комиссии поселения избирается тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов этой комиссии с правом решающего голоса на основе предложения избирательной комиссии муниципального района, а если избирательная комиссия муниципального района не образована, - на основе предложения территориальной комиссии. В случае отсутствия такого предложения председатель избирательной комиссии поселения избирается на основе предложений членов избирательной комиссии поселения с правом решающего голоса (п. 5.1 введен Федеральным законом oт 21.07.2005 № 93-Ф3).
6. Если предложенная избирательной комиссией кандидатура на должность председателя комиссии будет отклонена, избирательная комиссия, по предложению которой в соответствии с пунктами 4, 5 и 5.1 настоящей статьи он избирается, обязана предложить новую кандидатуру из числа членов комиссии с правом решающего голоса. (в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3).
7. Председатели окружных, территориальных и участковых комиссий назначаются на должность из числа их членов с правом решающего голоса и освобождаются от должности
Непосредственно вышестоящими комиссиями.
8. Заместитель председателя и секретарь комиссии избираются тайным голосованием на ее первом заседании из числа членов комиссии с правом решающего голоса.
9. Заседания комиссии созываются ее председателем по мере необходимости. Заседание также обязательно проводится по требованию не менее одной трети от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса.
10. Член комиссии с правом решающего голоса обязан присутствовать на всех заседаниях комиссии.
11. Заседание Центральной избирательной комиссии Российской Федерации является правомочным, если на нем присутствует не менее десяти членов Центральной избирательной комиссии Российской Федерации с правом решающего голоса. Заседание иной комиссии является правомочным, если на нем присутствует большинство от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса.
12. Комиссия по требованию любого ее члена, а также любого присутствующего на заседании члена вышестоящей комиссии обязана проводить голосование по любым вопросам, сходящим в ее компетенцию и рассматриваемым комиссией на заседании в соответствии с утвержденной повесткой дня.
13. Решения комиссии об избрании, о назначении на должность либо об освобождении от должности председателя, заместителя председателя, секретаря комиссии, а также о внесении предложений по кандидатурам на указанные должности о финансовом обеспечении подготовки и проведения выборов, референдума, о регистрации кандидатов, списков кандидатов и об обращении в суд с заявлением об отмене их регистрации, об итогах голосования или о результатах выборов, референдума, о признании выборов, референдума несостоявшимися или недействительными, о проведении повторного голосования или повторных выборов. об отмене решения комиссии в порядке, предусмотренном пунктом 11 статьи 20 и пунктами 6 и 7 статьи 75 настоящего Федерального закона, принимаются на заседании комиссии большинством голосов от установленного числа членов комиссии с правом решающего голоса. Решения об освобождении от должности председателя, заместителя председателя, секретаря комиссии, замещающих указанные должности в результате избрания, принимаются тайным голосованием (за исключением случая освобождения от должности по личному заявлению), при этом избрание новых председателя, заместителя председателя, секретаря комиссии осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 4, 5, 5.1, 6 и 8 настоящей статьи. (в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3).
14. Решения комиссии по иным вопросам принимаются большинством голосов от числа присутствующих.
15. При принятии комиссией решения в случае равного числа голосов членов комиссии с правом решающего голоса, поданных «за» и «против», голос председателя комиссии (председательствующего на заседании) является решающим.
16. Решения комиссии подписываются председателем и секретарем комиссии (председательствующим на заседании и секретарем. заседания).
17. Члены комиссии с правом решающего голоса, несогласные с решением комиссии, вправе изложить в письменной форме особое мнение, отражаемое в протоколе комиссии и прилагаемое к ее решению, в связи с которым это мнение изложено. Если в соответствии с законом указанное решение комиссии подлежит опубликованию (обнародованию), особое мнение должно быть опубликовано (обнародовано) в том же порядке, что и решение комиссии. (п. 17 в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3)
18. Центральная избирательная комиссия Российской Федерации, избирательные комиссии субъектов Российской Федерации, избирательные комиссии муниципальных образований, территориальные комиссии, действующие на постоянной основе и являющиеся юридическими лицами, имеют аппараты, структура и штаты которых устанавливаются указанными комиссиями самостоятельно. Работники аппарата Центральной избирательной комиссии Российской Федерации являются федеральными государственными служащими. Замещение работниками аппаратов избирательных комиссий субъектов Российской Федерации, территориальных комиссий, избирательных комиссий муниципальных образований, действующих на постоянной основе и являющихся юридическими лицами, соответственно должностей государственной службы субъекта Российской Федерации, муниципальной службы определяется законами и иными нормативными правовыми актами субъектов Российской Федерации, уставами муниципальных образований и иными нормативными правовыми актами органов местного самоуправления. Уровень материального (в том числе размер и виды денежного содержания, иных выплат) и социального обеспечения замещающих должности государственной или муниципальной службы работников аппаратов комиссий устанавливается соответственно федеральными законами и иными нормативными правовыми актами Российской Федерации, заканати и иными нормативными правовыми актами субъектов Российской Федерации, нормативными правовыми актами органов местного самоуправления. Федеральные орешны! государственной власти, органы государственной власти объектов Российской Федераций, органы местного самоуправления принимают необходимые меры по материальному и социальному обеспечению (в том числе по медицинскому и санитарно-курортному, жилищно-бытовому, пенсионному, пенсионному и иным видам обеспечения)работников аппаратов комиссий.
19. Комиссии могут привлекать граждан к выполнению работ, связанных с подготовкой и проведением выборов, референдума, а также с обеспечением полномочий комиссии, по гражданско-правовым договорам (п. 19 в ред. Федерального закона от 21.07.2005 № 93-Ф3)»(т. 2, а.п. 217-226).
Протоколом огляду від 17.11.2023 року слідчим-криміналістом слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за участі спеціаліста - судового експерта ЗЕВ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт «http://gisnpa-dnr.ru/», де виявлено документ під назвою «Постановление № 44-ПНС от 20.09.2023 О составах комитетов Народного Совета Донецкой Народной Республики» за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_22 », яким затверджено склад комітетів Народної Ради Донецької народної республіки першого скликання, затвердженого «председателем Народного Совета Донецкой Народной Республики ОСОБА_48»(т. 2, а.п. 227-245).
Протоколом огляду від 20.11.2023 року слідчим-криміналістом слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в приміщенні службового кабінету, із застосуванням службового комп'ютера, зафіксовано огляд інформації, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, невід'ємними додатками до якого є оптичний диск, в ході якого оглянуто сайт «https://www/rusprofile.ru/», на якому при застосуванні пошукового критерію «Избирательная комиссиия Донецкой народной республики», виявлений текстовий файл з інформацією щодо місцезнаходження виборчої комісії «днр», дати її реєстрації та реквізитів вказаного органу, зокрема:
«Дата регистрации: 24.07.2015», яка зареєстрована «Налоговым органом: Межрайонной инспекцией ФНС России № 3 по Донецкой Народной Республике» за юридичною адресою: «283050, г. Донецк, б-р Пушкина, д. 34», «руководитель: ОСОБА_45 »(т. 3, а.п. 1-10).
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 26 грудня 2023 року, слідчим-криміналістом СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області), за участі свідка ОСОБА_46 проведено пред'явлення для впізнання особи за фотознімками, в ході якого остання за загальними рисами обличчя, а саме за овалом обличчя, формою очей, носа, зачіскою впізнала на фото № 1 ОСОБА_6 (т. 3, а.п. 11-15).
Протоколом огляду від 26.12.2023 року слідчим-криміналістом слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за участі свідка ОСОБА_47 зафіксовано огляд та аналіз каналу « ІНФОРМАЦІЯ_31 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_33. Під час огляду встановлено, що на вказаному каналі за посилання ІНФОРМАЦІЯ_34 03.03.2023 року розміщений відеофайл під назвою «Выборы в ДНР пройдут, как и по всей России, в единый день голосования 10 сентября» загальною тривалістю 3 хвилини 18 секунд.
В ході огляду вказаного відеоматеріалу, свідок ОСОБА_46 повідомила, що на відео в часовому проміжку з 00:03 хвилини до 00:04 хвилини та з 01:53 хвилини до 01:55 хвилин зображена особа, яка відома їй як ОСОБА_6 , який є членом «виборчої комісії Донецької народної республіки з правом вирішального голосу» (т. 3, а.п. 16-18).
Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 26 грудня 2023 року, слідчим-криміналістом СВ 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області), за участі свідка ОСОБА_8 проведено пред'явлення для впізнання особи за фотознімками, в ході якого останній за загальними рисами обличчя, а саме за овалом обличчя, формою очей, носа, зачіскою впізнав на фото № 1 ОСОБА_6 (т. 3, а.п. 19-23).
Протоколом огляду від 26 грудня 2023 року слідчим-криміналістом слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях за участі свідка ОСОБА_8 зафіксовано огляд та аналіз «Відеохолдингу «VK Видео» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_33. Під час огляду встановлено, що на вказаному каналі за посилання ІНФОРМАЦІЯ_34 03.03.2023 року розміщений відеофайл під назвою «Выборы в ДНР пройдут, как и по всей России, в единый день голосования 10 сентября» загальною тривалістю 3 хвилини 18 секунд.
В ході огляду вказаного відеоматеріалу, свідок ОСОБА_8 повідомив, що на відео в часовому проміжку з 00:03 хвилини до 00:04 хвилини та з 01:53 хвилини до 01:55 хвилин зображена особа, яка відома йому як ОСОБА_6 , який є членом «виборчої комісії Донецької народної республіки з правом вирішального голосу» (т. 3, а.п. 24-26).
Отже, з досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 , перебуваючи на території м. Шахтарська Донецької області, яке на даний час знаходиться під тимчасовою окупацією збройних сил Російської Федерації, діючи умисно, із власних корисливих та ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями Російської Федерації, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, будучи добровільно висунутим від громадського руху «Вільний Донбас», 28.02.2023 року був призначений членом виборчої комісії ДНР з правом вирішального голосу та з того часу почав виконувати повноваження члена комісії, які визначені законом № 430-ІІНС «Про систему виборчих комісій, комісій референдуму в Донецькій народній республіці».
Далі, 02.03.2023 року, ОСОБА_6 , будучи «членом виборчої комісії днр», з правом вирішального голосу, реалізуючи свій протиправний умисел та попередню злочинну домовленість з іншими членами виборчої комісії, розуміючи протиправність своїх дій, перебуваючи на території м. Шахтарськ Донецької області, взяв участь в першому засіданні «виборчої комісії ДНР» та, виконуючи свої повноваження, шляхом проведення таємного голосування, прийняв участь в обранні «голови виборчої комісії ДНР», «заступника голови виборчої комісії ДНР» та «секретаря виборчої комісії ДНР».
Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , будучи позитивно налаштованим до дій держави-агресора та окупаційної влади, діючи умисно, з особистих міркувань, а також з мотивів непогодження з політикою представників державної влади України, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у тому числі щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів Російської Федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, за участю інших 11 членів так званої «Виборчої комісії ДНР», організував процес проведення так званих «виборів», які відбулись з 30.08.2023 року по 10.09.2023 року на всій тимчасово окупованій території Донецької області.
Вказаний висновок суду ґрунтується на аналізі протоколів огляду інформації у формі текстів та відео файлів, розміщеної у Всесвітній мережі Інтернет, протоколів слідчих дій та показань допитаного в судовому засіданні свідка ОСОБА_8 .
Таким чином доводи захисника ОСОБА_5 щодо недостатності доказів для доведення вини ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень, суд вважає необґрунтованими та такими, що не знайшли свого підтвердження дослідженими в судовому засіданні доказами.
Так, судом встановлено, що докази, досліджені в ході судового розгляду є належними, допустимими і достовірними та вказують на їх відповідність критерію достатності для обґрунтованого висновку про доведеність вини ОСОБА_6 та наявності в його діях складу інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Також судом встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом заходи для дотримання прав обвинуваченого, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Про час та дату всіх судових засідань ОСОБА_6 повідомлявся у передбачений законом спосіб як через публікацію виклику в газетах «Урядовий кур'єр» та «Голос України», так і на офіційному веб-сайті судової влади України.
Таким чином, аналізуючи досліджені докази по даному кримінальному провадженню в їх сукупності, суд приходить до висновку, що винуватість обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні ним кримінальних правопорушень, доведена в ході судового розгляду, а його дії необхідно кваліфікувати за ч. 5 ст. 111-1 КК України як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в окупаційній адміністрації держави-агресора, створеної на тимчасово-окупованій території, а також за ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України як участь в організації та проведенні незаконних виборів на тимчасово окупованій території, за попередньою змовою групою осіб.
При призначенні виду та розміру покарання обвинуваченому суд враховує характер та ступінь тяжкості вчинених правопорушень, його наслідки, дані про особу обвинуваченого, пом'якшуючі та обтяжуючі покарання обставини.
Обвинувачений ОСОБА_6 не має судимості і раніше до кримінальної відповідальності не притягався, вчинив тяжкі злочини, проживає на тимчасово окупованій території, на диспансерному обліку в спеціальних медичних лікувальних закладах не перебуває.
Обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченому, судом не встановлено.
Обставинами, що обтяжують покарання, суд визнає вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
При призначенні покарання обвинуваченому, суд керується поняттям судової дискреції (судового розсуду) у кримінальному судочинстві, яка охоплює повноваження суду (права та обов'язки), надані йому державою, обирати між альтернативами, кожна з яких є законною, та інтелектуально-вольову владну діяльність суду з вирішення у визначених законом випадках спірних правових питань, виходячи із цілей та принципів права, загальних засад судочинства, конкретних обставин справи, даних про особу винного, справедливості й достатності обраного покарання.
На підставі вищевикладеного, з урахуванням вчиненого та відомостей про особу обвинуваченого, відсутність обставин, що пом'якшують покарання, наявність обставин, що обтяжують покарання, беручи до уваги тяжкість та характер кримінальних правопорушень, які вчиненні обвинуваченим умисно проти основ національної безпеки України, які посягнули на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави, на її суверенітет, територіальну цілісність, недоторканість та обороноздатність, а також на суспільні відносини, які забезпечують саме існування України як суверенної, незалежної, демократичної і правової держави, що спричинило негативні наслідки для територіальної цілісності України, суд приходить до висновку, що виправлення та перевиховання обвинуваченого можливе лише в умовах ізоляції від суспільства, та з цих підстав вважає за необхідне призначити йому покарання в межах санкції статті, за якою кваліфікуються його діяння у вигляді позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності та з конфіскацією майна, вважаючи, що таке покарання буде необхідним та достатнім для його виправлення та запобігання вчиненню ним нових кримінальних правопорушень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 368, 370, 373, 374 КПК України, суд
ОСОБА_6 визнати винним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України і призначити йому покарання:
- за ч. 5 ст. 111-1 КК України - у вигляді 9 (дев'яти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності строком на 10 (десять) років та з конфіскацією усього належному йому на праві власності майна;
- за ч. 2 ст. ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України - у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності строком на 11 (одинадцять) років та з конфіскацією усього належному йому на праві власності майна.
На підставі ч. 1 ст. 70 КК України, шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим, призначити ОСОБА_6 остаточне покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності строком на 11 (одинадцять) років та з конфіскацією усього належному йому на праві власності майна.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_6 до набрання вироком законної сили не обирати.
Строк відбування покарання ОСОБА_6 обчислювати з моменту його фактичного затримання, після набрання вироком законної сили.
Вирок може бути оскаржений до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя протягом 30 днів з дня його проголошення.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити захиснику обвинуваченого та прокурору.
Інформацію про прийняте судом рішення відносно обвинуваченого ОСОБА_6 опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку, подавши відповідну заяву.
Суддя ОСОБА_1