Рішення від 03.11.2025 по справі 643/14008/25

Справа № 643/14008/25

Провадження № 2/643/5784/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.11.2025 м. Харків

Салтівський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого судді Пасічник О.М.,

за участю секретаря судового засідання Ширіної Я.В.

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,-

встановив:

Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради звернулось до Салтівського районного суду міста Харкова з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача на користь позивача державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 20930,00 грн. , а також суму судового збору в розмірі 3028,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 21.04.2023 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (далі - Управління) з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 02.05.2023 соціальну допомогу ОСОБА_1 призначено з 01.04.2023 по 30.09.2023 в розмірі 2093,00 грн.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану» державна соціальна допомога та пільги продовжують виплачуватися до місяця, що настає за місяцем завершення на відповідній території бойових дій, припинення можливості бойових дій або завершення тимчасової окупації (включно).

З 01.10.2023 було подовжено строк виплати та установлено розмір допомоги щомісячно в сумі 2093,00 грн. по 29.02.2024.

Згідно даних інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу, відповідно до статті 10 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» за даними Міністерства фінансів України виявлено, що ОСОБА_1 на перше число місяця, з якого призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, має на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень.

В наданій 21.04.2023 ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги відсутня інформація про наявність депозитного банківського рахунку.

Відповідно до пункту 10 Порядку державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, на перше число місяця, з якого призначається державна соціальна допомога, мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.

28.12.2023 ОСОБА_1 було направлено лист про надання довідки про етан банківських рахунків. Інформації щодо спростування або підтвердження наявності депозитних банківських рахунків до Управління надано не було.

Розпорядженням від 02.02.2024 припинено виплату державної соціальної допомоги з 01.04.2023 у зв'язку з опрацюванням рекомендацій Міністерства фінансів України за результатами верифікації

Згідно довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА від 09.02.2023 № 303 переплата допомоги по особовому рахунку ОСОБА_1 за період з 01.04.2023 по 31.01.2024 склала 20930,00 грн.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються отримувачем державної соціальної допомоги самостійно.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі кошти стягуються в судовому порядку.

ОСОБА_1 було направлено повідомлення від 01.05.2024 № 692/0/872-24 про припинення та необхідність повернення надміру нарахованих сум державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 20930,00 грн. на рахунок Управління.

Однак на теперішній час сума переплати до Управління не повернута.

Ухвалою Салтівського районного суду міста Харкова від 29.08.2025 позов залишено без руху, позивачеві встановлено строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків.

02.09.2025 на виконання ухвали про залишення позову без руху надійшла заява від позивача про усунення недоліків.

05.09.2025 ухвалою Салтівського районного суду міста Харкова відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до змісту ч. 5 ст. 279 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, вивчивши доводи позовної заяви, дослідивши матеріали справи та надані докази, дійшов до такого.

Судом на підставі наданих матеріалів встановлено, що 21.04.2023 ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (далі - Управління) з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

На підставі статі і 1, 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», пункту 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок) державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Відповідно до пункту 5 Порядку станом на дату звернення з заявою для призначення державної соціальної допомоги уповноважений представник малозабезпеченої сім'ї подає такі документи:

заяву, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, складену за формою, встановленою Мінсоцполітики;

довідку про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС. Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

Інформація про склад малозабезпеченої сім'ї заявника зазначається в декларації. Якщо заявник вже отримує будь-який із видів державної допомоги, які призначаються уповноваженими органами, відомості про розмір допомоги враховуються цим органом без необхідності її декларування.

Відповідно до пункту 7, 9 Порядку розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та середньомісячним сукупним доходом малозабезпеченої сім'ї.

Розмір прожиткового мінімуму для сім'ї залежить від її складу і визначається як сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім'ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім'ї, одержаний ними протягом шести місяців.

Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 02.05.2023 соціальну допомогу ОСОБА_1 призначено з 01.04.2023 по 30.09.2023 в розмірі 2093,00 грн.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 № 214 «Деякі питання надання державної соціальної допомоги та пільг на період введення воєнного стану;» державна соціальна допомога та пільги продовжують виплачуватися до місяця, що настає за місяцем завершення на відповідній території бойових дій, припинення можливості бойових дій або завершення тимчасової окупації (включно).

З 01.10.2023 було подовжено строк виплати та установлено розмір допомоги щомісячно в сумі 2093,00 грн. по 29.02.2024.

Згідно даних інформаційно-аналітичної платформи електронної верифікації та моніторингу, відповідно до статті 10 Закону України «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» за даними Міністерства фінансів України виявлено, що ОСОБА_1 на перше число місяця, з якого призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, має на депозитному банківському рахунку кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень.

В наданій 21.04.2023 ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги відсутня інформація про наявність депозитного банківського рахунку.

Відповідно до підпункту21 пункту 10 Порядку державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, на перше число місяця, з якого призначається державна соціальна допомога, мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.

28.12.2023 ОСОБА_1 було направлено лист про надання довідки про стан банківських рахунків. Інформації щодо спростування або підтвердження наявності депозитних банківських рахунків до Управління надано не було.

Відповідно до пункту 16 Порядку виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється:

якщо малозабезпеченою сім'єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк державна соціальна допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця, в якому виявлено порушення;

У разі настання умов, зазначених у підпунктах 2-4 пункту 10 цього Порядку, з місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зміни.

Відповідно до п. 25 Порядку якщо малозабезпеченою сім'єю приховано або подано недостовірні дані про доходи та майновий стан або уповноваженим органом отримано інформацію про обставини, що вплинули на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого надміру виплачено кошти, уповноважені органи:

визначають обсяг надміру виплачених коштів з місяця призначення державної соціальної допомоги та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану малозабезпеченої сім'ї;

повідомляють уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення.

Суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги повертаються:

отримувачем державної соціальної допомоги самостійно;

за згодою отримувача державної соціальної допомоги у повному обсязі за рахунок її наступних виплат;

за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат державної соціальної допомоги у розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру виплачених сум державної соціальної допомоги такі суми стягуються в судовому порядку

Пункт 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 доповнено підпунктом 2-1 згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 340 від 18.04.2023.

Відповідно до підпункту 21 пункту 10 Порядку державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, на перше число місяця, з якого призначається державна соціальна допомога, мають на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації, вказані зміни набули чинності 20.04.2023 року.

На час звернення за соціальною допомогою ОСОБА_1 подавалася заява, яка не містить застереження щодо надання інформації про наявність депозитів, що перевищують 100 тис. гривень Крім того Декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги, що заповнювалася ОСОБА_1 не містила Розділу «Відомості про наявність в осіб, які входять до складу сім'ї, на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів або облігацій внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень».

Розділ VII. Відомості про наявність в осіб, які входять до складу сім'ї, на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів або облігацій внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень з'явився у Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги 18.10.2023 після внесення змін до Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19 вересня 2006 року № 345, в редакції Наказу Міністерства соціальної політики України від 18.10.2023 № 398-Н.

ОСОБА_1 при зверненні до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення з заявою не повідомляла жодних даних щодо наявності депозитів, оскільки така інформація у неї не запитувалася.

Згідно із ч. 1 ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Зі змісту цієї норми вбачається, що зобов'язання у зв'язку з безпідставним набуттям майна виникають за наявності трьох умов: набуття або зберігання майна; набуття або зберігання майна за рахунок іншої особи; відсутність правових підстав для такого набуття чи зберігання або припинення таких підстав згодом.

Згідно зі статтею 1215 Цивільного кодексу України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, законодавцем передбачені два винятки із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Разом із тим, з наданих стороною позивача доказів, не вбачається, що у ОСОБА_1 як набувача щомісячної допомоги, запитувалася інформація про наявність депозитного рахунку і відповідач не повідомила інформацію про наявність депозиту у розмірі більше 100 тис. гривень, яка впливає на призначення соціальної допомоги, отже поведінка набувача була добросовісною. Доказів протилежного позивачем не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3 028 грн 00 коп.

Відповідно до частини 1 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволені позовних вимог, то сплачений позивачем судовий збір покладається на позивача.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 4, 12, 76-81, 89, 141, 258-259, 263-268, 274, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, ЄДРПОУ 25864181, юридична адреса: 61123, місто Харків, пр-т Тракторобудівників, буд. 144.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Суддя О.М. Пасічник