Справа № 564/4418/25
31 жовтня 2025 року
м.Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Костопіль клопотання заступника начальника слідчого відділення ВП №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області майора поліції ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором Костопільського відділу Здолбунівської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42025184440000066 від 26.09.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.366 КК України,
Слідчий у кримінальному провадженні - заступник начальника слідчого відділення ВП №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області майор поліції ОСОБА_3 звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області із клопотанням, яке погоджено прокурором Костопільського відділу Здолбунівської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42025184440000066 від 26.09.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.366 КК України.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що 03.10.2025 до СВ ВП №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області із Костопільського відділу Здолбунівської окружної прокуратури, для проведення досудового розслідування, надійшли матеріали кримінального провадження відомості якого внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025184440000066 від 26.09.2025, за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.366 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що за результатами моніторингу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради проведеного ІНФОРМАЦІЯ_3 , в частині внесення електронних медичних записів до електронної системи охорони здоров'я, щодо надання допомоги новонародженим при жовтяниці за період з 01.01.2024 по 30.09.2024, ІНФОРМАЦІЯ_3 виявлено випадки ймовірних зловживань працівниками КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради, в частині внесення недостовірних відомостей до електронних медичних записів (далі - ЕМЗ) без належного обґрунтування клінічного діагнозу та вказання усіх діагностичних, лікувальних, реабілітаційних і профілактичних процедур, які проводяться пацієнтам.
Із матеріалів висновку моніторингового дослідження щодо необґрунтованого створення електронних медичних записів за пакетом медичних послуг «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій», ІНФОРМАЦІЯ_3 проаналізовано 77 копій форм первинної облікової документації №097/о «Медична карта новонародженого», щодо випадків надання медичної допомоги новонародженим при жовтяниці, в розрізі дотримання вимог наказу ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.04.2023 №783 «Про затвердження Уніфікованого клінічного протоколу спеціалізованої медичної допомоги « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Відповідно до вказаного Наказу, жовтяниця у новонароджених може виникати виключно якщо у матері перша група крові або негативний резус фактор.
Відповідно до п.3.2. Наказу МОЗ України від 27.04.2023 №783: «У всіх дітей із жовтяницею новонароджених потрібно оцінити дані анамнезу, їм також слід провести повне об'єктивне обстеження і за наявності показань - додаткове обстеження з визначенням рівня білірубіну й інших показників».
Діагностика відбувається наступним чином: 1. Шляхом вимірювання рівня білірубіну, який включає прямий і непрямий білірубін сироватки крові, є золотим стандартом діагностики гіпербілірубінемії в новонароджених; 2. Шляхом використання неінвазивного обладнання - транскутанний білірубінометр (відповідно до матеріалів за результатами проведеного моніторингу у КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради таке обладнання відсутнє, тому даний апарат не використовувався і не міг бути використаний).
Загальна кількість немовлят від матерів з першою групою крові та - негативним резус-фактором крові - 36 випадків (46,75 %), з них у 13 випадках новонароджені діти мали співпадіння з першою групою та/або негативним резус-фактором крові матері, тому до чинників розвитку гемолітичної хвороби новонароджених дітей в ході моніторингу віднесено лише 23 випадки - 29,9%.
Із 23 випадків загрози розвитку гемолітичної хвороби новонароджених дітей у жодному з них не встановлено діагноз «Гемолітична хвороба новонароджених». ІНФОРМАЦІЯ_6 у висновку за результатами позапланового моніторингу звертає увагу те, що у 76 проаналізованих медичних формах (98,7%), відсутні визначення динамічних змін загального білірубіну сироватки, що унеможливлює прийняття рішення щодо тактики лікувально-діагностичних заходів немовлят з зазначеною патологією без оцінювання рівня білірубіну.
Із результатів проведеного моніторингу вбачається, що фізіологічний стан протікання періоду адаптації визначений за результатами аналізу копій форм первинної облікової документації №097/о «Медична карта новонародженого» у 54 (70,13%) пацієнтів, які не мали: чинників ризику розвитку жовтяниці новонароджених дітей (перша група крові та/або резус негативний тип крові, інфекції, пологостимуляції) та показів для проведення лікування (фототерапія, ОПК) згідно вимог наказу МОЗ України від 27.04.2023 року №783.
Відповідно до наказу МОЗ України від 27.04.2023 №783, в частині діагностики жовтяниці, за результатами моніторингового дослідження форм первинної облікової документації та внесених ЕМЗ до електронної системи охорони здоров'я, ІНФОРМАЦІЯ_3 виявлено: створення 54 ЕМЗ без належного обґрунтування клінічного діагнозу та вказання усіх діагностичних, лікувальних, реабілітаційних і профілактичних процедур, які проводяться пацієнтам.
Вказані ЕМЗ були включені до звітів про медичні послуги надані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради за звітний період з 01.01.2024 по 30.09.2024 та в подальшому оплачені ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Дане лікування проводилось за пакетом медичних послуг №4 «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій», фактична оплата за пролікований випадок у 2024 році становила 11294 грн.
Таким чином за результатами внесення недостовірних відомостей щодо вищевказаних 54 ЕМЗ до Електронної системи охорони здоров'я працівниками КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради призвело до надмірно сплаченої суми ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради в розмірі 609876 грн.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення - складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів, що спричинили тяжкі наслідки передбаченого ч.2 ст.366 КК України.
Документи, доступ до яких необхідно отримати: договори про медичне обслуговування населення, котрі діяли/діють в період 2024-2025 років, з КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а також всі додаткові угоди, додатки до договорів, платіжні доручення, платіжні інструкції та інші платіжні документи щодо проведення розрахунків за договорами; звіти про медичні послуги подані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради до Національної служби здоров'я України за період 2024-2025 років; звіти про доходи та витрати подані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради до Національної служби здоров'я України за період 2024-2025 років; документи, що підтверджують надходження коштів від ІНФОРМАЦІЯ_1 на рахунок КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради, за надання медичних послуг протягом 2024-2025 років; інформацію подану протягом 2024-2025 років КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради до ІНФОРМАЦІЯ_1 про: ID ЕМЗ, дати внесення до ЕСОЗ, посади медичного працівника (виконавця) з ЕМЗ, місця надання послуг зазначеного в ЕМЗ, типу направлення, коду ЄДРПОУ закладу де видано направлення, посади лікаря який видав направлення, ID епізоду, типу епізоду, дати та часу початку епізоду/початку госпіталізації, дати та часу початку періоду/забору (ДЗ), дати та часу кінця періоду/виписки зі стаціонару, тривалості лікування (в днях), основного діагнозу, статусу достовірності основного діагнозу, клінічного статусу основного діагнозу, додаткових / супутніх діагнозів, спростованих та помилкових додаткових діагнозів, переліку інтервенцій, класу взаємодії, пріоритету, типу взаємодії, підстави звернення, результату лікування (виписки), унікального коду пацієнта, наявності декларації в пацієнта на момент створення ЕМЗ, статі пацієнта, пакету послуг, номеру послуги, тарифу, фактичної частини оплати за період, включення медичного запису до статистики, включення медичного запису до звіту, коментар щодо виявлених помилок, деталі виявлених помилок за результатами автоматичної перевірки ЕМЗ щодо відповідності критеріям повноти та достовірності даних, деталі виявлених невідповідностей, які потребують додаткової перевірки та верифікації з боку надавача послуг, деталі помилок/конфліктів при групуванні, деталі перегляду НСЗУ пакету медичних послуг, додаткові коментарі/зауваження за результатами автоматичних перевірок, дата перегляду НСЗУ пакету медичних послуг, ID пацієнта тощо; інша інформація з електронної системи охорони здоров'я, щодо всіх пацієнтів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради протягом 2024-225 років, якими володіє та/або розпоряджається ІНФОРМАЦІЯ_6 ; дані пацієнтів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради протягом 2024-225 років: прізвище, ім'я, по батькові, дата та рік народження, місце проживання, унікальний номер (ідентифікатор) пацієнта в Реєстрі, оскільки отримання зазначених вище документів мають значення для кримінального провадження і підлягає вилученню та зберіганню при матеріалах кримінального провадження, для подальшого використання, як доказ, а отримати їх в інший спосіб не представляється за можливе.
Обґрунтування того, що відомості перебувають у власності ІНФОРМАЦІЯ_1 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), адреса: АДРЕСА_1 - відповідно до матеріалів кримінального провадження.
Надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сукупності має істотне значення у даному кримінальному провадженні, оскільки вказані документи є джерелом доказів, які слугуватимуть підтвердженням вчинення вищезазначеного кримінального правопорушення, а також з метою призначення відповідної судової почеркознавчої експертизи. Окрім, цього отримання зазначених вище документів мають значення для кримінального провадження і підлягає вилученню та зберіганню при матеріалах кримінального провадження, для подальшого використання, як доказ.
Процедура такого вилучення вказаної інформації не може негативно вплинути на діяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, такого роду інформація не є в документах, до яких згідно ст.161 КПК України, заборонений доступ, а згідно п.2 ст.162 КПК України, відноситься до інформації, що містить відомості, які можуть становити лікарську таємницю, доступ до якої передбачений шляхом подання клопотання та отримання дозволу судді місцевого суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
Інформація, яка знаходиться у реєстрах ІНФОРМАЦІЯ_1 необхідна для проведення досудового розслідування та сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
В судове засідання слідчий не з'явився, подав до суду письмову заяву, в якій просив проводити розгляд клопотання без його участі, клопотання підтримав у повному обсязі та просив задовольнити його.
Представник ІНФОРМАЦІЯ_1 на виклик суду не прибув, про дату, час і місце розгляду клопотання був повідомлений у встановленому законом порядку, про причини неприбуття суд не повідомив.
Відповідно до ч.4 ст.163 КПК України, неприбуття за судовим викликом особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Згідно ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.159 КК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.1 ст.160 КПК України, слідчий має право звернутися до слідчого судді з клопотанням погодженим з прокурором про тимчасовий доступ до вищевказаних документів.
Оскільки документи, до яких необхідно отримати доступ, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин та можуть бути використані як доказ в даному кримінальному провадженні, а також є джерелом доказів, які слугуватимуть підтвердженням або спростуванням факту вчинення кримінального правопорушення і на даний час неможливо іншими способами встановити обставини, що мають значення для даного кримінального провадження, окрім як вилучити вищевказані документи, суд вважає, що дане клопотання обґрунтоване та підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.107, 131, 132, 159-164, 372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання про дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю - задовольнити.
Надати групі слідчих слідчого відділення ВП №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області дозвіл на тимчасовий доступ до документів, із можливістю їх вилучення, які знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , юридична адреса: АДРЕСА_2 ), а саме до:
договорів про медичне обслуговування населення, котрі діяли/діють в період 2024-2025 років, з КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а також всі додаткові угоди, додатки до договорів, платіжні доручення, платіжні інструкції та інші платіжні документи щодо проведення розрахунків за договорами;
звітів про медичні послуги подані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради до Національної служби здоров'я України за період 2024-2025 років;
звітів про доходи та витрати подані КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради до Національної служби здоров'я України за період 2024-2025 років;
документів, що підтверджують надходження коштів від ІНФОРМАЦІЯ_1 на рахунок КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради, за надання медичних послуг протягом 2024-2025 років;
інформації поданої протягом 2024-2025 років КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради до ІНФОРМАЦІЯ_1 про: ID ЕМЗ, дати внесення до ЕСОЗ, посади медичного працівника (виконавця) з ЕМЗ, місця надання послуг зазначеного в ЕМЗ, типу направлення, коду ЄДРПОУ закладу де видано направлення, посади лікаря який видав направлення, ID епізоду, типу епізоду, дати та часу початку епізоду/початку госпіталізації, дати та часу початку періоду/забору (ДЗ), дати та часу кінця періоду/виписки зі стаціонару, тривалості лікування (в днях), основного діагнозу, статусу достовірності основного діагнозу, клінічного статусу основного діагнозу, додаткових / супутніх діагнозів, спростованих та помилкових додаткових діагнозів, переліку інтервенцій, класу взаємодії, пріоритету, типу взаємодії, підстави звернення, результату лікування (виписки), унікального коду пацієнта, наявності декларації в пацієнта на момент створення ЕМЗ, статі пацієнта, пакету послуг, номеру послуги, тарифу, фактичної частини оплати за період, включення медичного запису до статистики, включення медичного запису до звіту, коментар щодо виявлених помилок, деталі виявлених помилок за результатами автоматичної перевірки ЕМЗ щодо відповідності критеріям повноти та достовірності даних, деталі виявлених невідповідностей, які потребують додаткової перевірки та верифікації з боку надавача послуг, деталі помилок/конфліктів при групуванні, деталі перегляду НСЗУ пакету медичних послуг, додаткові коментарі/зауваження за результатами автоматичних перевірок, дата перегляду НСЗУ пакету медичних послуг, ID пацієнта тощо;
іншої інформації з електронної системи охорони здоров'я, щодо всіх пацієнтів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради протягом 2024-225 років, якими володіє та/або розпоряджається ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
даних пацієнтів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Костопільської міської ради протягом 2024-225 років: прізвище, ім'я, по батькові, дата та рік народження, місце проживання, унікальний номер (ідентифікатор) пацієнта в Реєстрі, оскільки отримання зазначених вище документів мають значення для кримінального провадження і підлягає вилученню та зберіганню при матеріалах кримінального провадження, для подальшого використання, як доказ, а отримати їх в інший спосіб не представляється за можливе.
Ухвала діє протягом двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяОСОБА_1