Справа № 372/5864/25
3-1394/25
іменем України
28 жовтня 2025 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов від Обухівського РУП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ;
за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
10.10.2025 року на адресу Обухівського районного суду Київської області надійшли декілька адміністративних матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, які були постановою Обухівського районного суду Київської області від 10 жовтня 2025 року об'єднані в одне провадження..
Розгляд справи було призначено на 20 жовтня 2025 року, однак ОСОБА_1 у судове засідання, не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.
Постановою Обухівського районного суду Київської області від 20.10.2025 року відносно ОСОБА_1 застосовано привід.
20 жовтня 2025 року ОСОБА_1 в судове засідання приводом не доставлений, постанова суду про примусовий привід не виконана, про причини невиконання постанови суду про примусовий привід суд не повідомлено.
Згідно із ч.2 ст.268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбаченічастиною першою статті 44,статтями 51,146,160,172-4- 172-9,173, частиною третьою статті 178,статтями 185,185-1,статтями 185-7,187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
Вказане адміністративне правопорушення входить до переліку правопорушень, при розгляді яких присутність особи є обов'язковою, однак явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, забезпечено не було.
Згідно ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Враховуючи вказані положення законодавства, суд об'єктивно позбавлений можливості розглянути справу в строки, визначені КУпАП, із забезпеченням при цьому належного виклику до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та її обов'язкової участі у розгляді справи.
У межах відповідного провадження особі має бути забезпечено можливість реалізувати гарантоване статтею 6 Конвенції право на захист цивільного права (у широкому тлумаченні цього поняття, яке застосовується ЄСПЛ), а також під час розгляду справи щодо висунутого проти неї обвинувачення з точки зору Конвенції (зокрема, у тих випадках, коли це правопорушення спричинило для особи покарання, яке за своїм характером і за ступенем суворості належить, як правило, до «кримінальної» сфери).
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №1-34/2010 (пункти 4.1, 4.2) адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Згідно висновків Європейського суду з прав людини, викладених зокрема в рішеннях від 09.09.2011 року у справі «Лучанінова проти України», від 15.05.2018 року у справі «Надточій проти України», до провадження в справах про адміністративні правопорушення застосовується кримінальний аспект та відповідні гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, зокрема згідно яких кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Відповідно, вирішення питання про винуватість особи, присутність якої під час судового засідання є обов'язковою згідно імперативних положень КУпАП, за відсутності такої особи може призвести до порушення права вказаної особи на захист, яке гарантовано ч.3 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст.271 КУпАП, та до порушення права на справедливий суд в цілому.
З урахуванням вищенаведеного, незабезпечення явки до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, унеможливлює розгляд справи згідно з нормами КУпАП.
Як вбачається з висновків щодо застосування норм права, викладених у постанові Великої Палати Верховного суду від 02.09.2021 у справі №11-97сап20, немає процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього. Принаймні чітких й однозначних положень, які б забороняли повертати протоколи для забезпечення присутності порушника під час розгляду справи, процесуальне адміністративно-деліктне законодавство не містить.
У вказаній вище постанові Велика Палата Верховного Суду також зробила висновок, що повернення протоколу про адміністративне правопорушення для дооформлення з підстав незабезпечення присутності особи порушника на судовому розгляді справи та, відповідно, з метою недопущення порушення права такої особи на захист, - не суперечить чинному законодавству України та не порушує права осіб на доступ до правосуддя.
Враховуючи наведене, з метою забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема права на захист та права бути присутньою під час розгляду справи в суді, суд вважає за необхідне повернути протокол про адміністративне правопорушення разом з додатками для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 7, 254, 256, 277, 278, 283, 285 КУпАП, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення № 372/5864/25 (провадження № 3-1394/25) відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП, повернути до Обухівського РУП ГУ НП в Київській області для належного оформлення та забезпечення явки до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Потабенко