Постанова від 31.10.2025 по справі 480/10580/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 року

м. Київ

справа № 480/10580/24

адміністративне провадження № К/990/32883/25

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стеценка С.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2025 року (колегія у складі суддів Калиновського В.А., Русанової В.Б., Бегунца А.О.)

у справі № 480/10580/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

І. ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ

1. ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка, скаржниця) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФ України в Сумській області, відповідач), в якому просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Сумській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язати відповідача здійснити з 23.10.2024 індексацію пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 - 2021 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачці з 23.07.2022 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі також - Закон № 1058-IV). ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Сумській області.

3. Відповідно рішення ГУ ПФ України в Сумській області № 184250008279 від 28.02.2024 про перерахунок пенсії, 27.02.2024 орган Пенсійного фонду України здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 у зв'язку «зі зміною прожиткового мінімум (масовий)». За результатами цього перерахунку позивачці з 01.03.2024 призначено до виплати довічно пенсію у сумі 8 387,85 грн., розмір якої обчислено з урахуванням середнього заробітку за три попередні роки (2019 - 2021) у розмірі 10 846,37 грн. Також при перерахунку пенсії замість індексації з використанням коефіцієнтів 1,197 та 1,0796 були нараховані щомісячні доплати у розмірі по 100 грн з 01.03.2023 та з 01.03.2024.

4. 10.12.2024 ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФ України в Сумській області із заявою про перерахунок пенсії, в якій просила відповідача провести індексацію її пенсії шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який зараховується для обчислення пенсії (за 2019 - 2021 роки) на коефіцієнти збільшення 1,197 й 1,0796. В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилалася на те, що проіндексовано неналежний показник, який є меншим від того, що був застосований до обчислення пенсії. Одночасно Головне управління замість проведення індексації встановило щомісячну доплату, передбачену для пенсій, які не підвищуються з березня 2023 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 (далі також - Порядок № 124), у розмірі 100 грн.

5. У листі від 21.11.2024 № 1800-0202-8/48368 Головне управління повідомило, що оскільки пенсія заявниці розрахована виходячи із середньої заробітної плати (доходу) за три попередні роки в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019 - 2021 роки, як це передбачено законодавством для призначення пенсій за зверненнями у 2020 році, то індексація пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2024 на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) та від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році» (далі - Постанова № 185) не проводилась. Разом з тим, на виконання п. 6 зазначених Постанов Уряду встановлені щомісячні доплати у розмірі по 100 грн з 01.03.2023 і з 01.03.2024.

Таким чином, відповідач фактично відмовив у здійсненні індексації пенсії позивачки із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197 та 1,0796.

6. Вважаючи протиправними дії ГУ ПФ України в Сумській області щодо непроведення індексації пенсії за віком із застосуванням коефіцієнтів збільшення, позивачка звернулася до суду.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

7. Позивачка вважає, що її пенсія має бути проіндексована відповідно до ст. 42 Закону № 1058-IV, положень п. 2 і 3 Порядку № 124. Натомість з листа ГУ ПФ України в Сумській області від 21.11.2024 вбачається, що при перерахунку пенсії у 2023 та 2024 роках застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014 - 2016 роки, - яка становила 3 764,40 грн., та збільшена на коефіцієнти 1,17; 1,1; 1,11; 1,14; 1,197 та 1,0796 до суми 7 994,47 грн. На думку позивачки, відповідач збільшив показник середньої заробітної плати станом на 01.10.2017 наростаючим підсумком з 2019 року, без урахування тієї обставини, що пенсія позивачці призначена у 2022 році, а тому відповідно не могла бути перерахована у наведений спосіб.

8. Відповідач не скористався правом на подання відзиву та жодних додаткових матеріалів для доведення правомірності своїх дій до суду не надав.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

9. Сумський окружний адміністративний суд рішенням від 10.03.2025 позов задовольнив.

Визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в Сумській області щодо проведення ОСОБА_1 з 23.10.2024 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме у розмірі 1,197, 1,0796.

Зобов'язав ГУ ПФ України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 з 23.10.2024 індексацію пенсії з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 і 1,0796, й у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 23.10.2024 з урахуванням виплачених сум.

10. Суд першої інстанції виходив з того, що спірним при розгляді справи є те, що позивачці здійснено перерахунок пенсії та проведено індексацію й в підсумку з 01.03.2023 встановлено доплату до пенсії в розмірі - 100 грн, з 01.03.2024 - 100 грн, що підтверджується протоколами про перерахунок пенсії.

Суд першої інстанції дійшов висновків, що під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку № 124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV, у зв'язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення.

З метою забезпечення проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема:

- у розмірі 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», починаючи з 01.03.2021;

- у розмірі 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, починаючи з 01.03.2022;

- у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», починаючи з 01.03.2023;

- у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», починаючи з 01.03.2024.

Таким чином, індексація пенсій має здійснюватись відповідно до вищезазначених постанов Уряду щодо індексації пенсій, Порядку № 124 та з урахуванням приписів ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення з 01.03.2021 щороку в розмірі 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, відповідно.

При цьому, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд зауважив, що право позивача може бути захищене в судовому порядку в межах шестимісячного строку, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України, шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок розміру індексації та виплату пенсії у належному розмірі.

З огляду на це Сумський окружний адміністративний суд, визнавши протиправною бездіяльність ГУ ПФ України в Сумській області щодо проведення позивачу з 23.10.2024 індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, а саме у розмірі 1,197, 1,0796, одночасно зобов'язав орган Пенсійного фонду України здійснити з 23.10.2024 індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 та 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 23.10.2024 з урахуванням виплачених сум.

Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог суд першої інстанції керувався правовими висновками Верховного Суду, що наведені у постановах від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, від 27.01.2025 у справі № 620/7211/24 (провадження № К/990/44314/24), від 28.01.2025 у справі № 400/4663/24 (провадження № К/990/43386/24).

11. Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 03.06.2025, задовольнивши частково апеляційну скаргу відповідача, змінив рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.03.2025 шляхом виключення з його мотивувальної та резолютивної частин посилання на «коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197». В іншій частині зазначене рішення суду першої інстанції залишив без змін.

12. Суд апеляційної інстанції, погодився з судом першої інстанції в тій частині, що з метою забезпечення у 2024 році проведення індексації пенсій (в тому числі позивачки) для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України визначив такі розміри коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2024 році - 1,0796 згідно з Постановою №185. Відповідно індексація пенсії у 2024 році повинна проводитись відповідно до Постанови Уряду № 185, Порядку № 124 та з урахуванням приписів ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796.

У взаємозв'язку із наведеним Другий апеляційний адміністративний суд констатував, що ГУ ПФ України в Сумській області, здійснюючи в 2024 році перерахунок пенсії позивача на підставі ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV без застосування коефіцієнта збільшення 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяло не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Проте, суд першої інстанції безпідставно поклав обов'язок на відповідача здійснити перерахунок пенсії з 23.10.2024 з урахуванням коефіцієнта збільшення 1,197, передбаченого Постановою № 168, оскільки вказаний коефіцієнт діє виключно на 2023 рік, а тому з дати, визначеної судом першої інстанції, не підлягає застосуванню.

Таким чином, з 23.10.2024 підлягає застосуванню виключно коефіцієнт збільшення 1,0796, передбачений Постановою № 185, який діє з 01.03.2024.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

13. ОСОБА_1 у касаційній скарзі просить скасувати постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03.06.2025, а натомість залишити в силі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.03.2025.

14. Позивачка мотивує підставу касаційного оскарження судового рішення неправильним застосуванням судом апеляційної інстанції норм матеріального права, а саме ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV», п. 5 Порядку № 124, п. 1 Постанови № 168 без урахування висновків щодо їх правозастосування у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 27.01.2025 у справі № 200/422/24, від 16.04.2025 у справі № 200/5836/24. У контексті з наведеним ОСОБА_1 зазначає, що апеляційний суд при прийнятті оскаржуваної постанови від 03.06.2025 мав виходити з того, що індексація пенсії зі збільшенням показника середньої заробітної плати здійснюється наростаючим підсумком з урахуванням всіх коефіцієнтів збільшення (тобто, обох коефіцієнтів 1,197 і 1,0796).

15. Ухвалою Верховного Суду від 08.09.2025 відкрито касаційне провадження з підстави, передбаченої п. 1 ч. 4 ст. 328 КАС України.

16. ГУ ПФ України в Сумській області відзив на касаційну скаргу не подало, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

17. Верховний Суд перевірив правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та дотримання ним приписів процесуального права у межах доводів касаційної скарги та дійшов такого висновку.

18. Згідно ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

19. Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення».

21. У силу положень ч. 5 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції Закону України від 15.02.2022 № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.

22. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом № 1058-IV.

23. Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

24. З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).

25. Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

26. Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------------- + 1%,

100%

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

27. У той же час постановою Кабінету Міністрів України 24.02.2023 № 168 установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197 (п. 1).

За змістом п. 10 зазначеної Постанови установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

28. 23.02.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році». За змістом п. 1 цієї Постанови Урядом установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Відповідно до п. 3 цієї Постанови установлено, що: у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

29. Отже, за змістом наведених вище положень Порядку № 124 індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанов Уряду № 168 і № 185, проводиться згідно з Порядком № 124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

30. Колегія суддів звертає увагу на те, що, проаналізувавши процитовані вище норми ч. 2 ст. 42 Закону 1058-IV та Порядку № 124 у сукупності, Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду при розгляді подібного спору сформував у постанові від 16.04.2025 у справі № 200/5836/24 такі правові висновки:

« положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);

показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).

…Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Оскільки у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.

З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

За таких обставин, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав не знайшла підстав для відступлення від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.

Тому, застосовуючи наведені вище норми права, з урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, судова палата констатує, що Управління, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 135 грн, 100 грн, 100 грн відповідно у 2022 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.».

31. При цьому, врахувавши встановлені судами попередніх інстанцій у справі № 200/5836/24 обставини щодо не проведення індексації пенсії особі у 2022 - 2024 роках (призначеної у грудні 2020 року) із застосуванням до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018 - 2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії особи, коефіцієнтів збільшення у таких розмірах: 1,14; 1,197; 10796, Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій, прийняв нове - про задоволення позову особи.

Визнав протиправними дії ГУ ПФ України в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018 - 2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796.

Зобов'язав ГУ ПФ України в Донецькій області здійснити індексацію та перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018 - 2020 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2024.

32. У касаційній скарзі позивач покликається на неврахування висновків Верховного Суду щодо застосування положень ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV», п. 5 Порядку № 124, п. 1 Постанови № 168, викладених у постановах від 27.01.2025 у справі № 200/422/24, від 16.04.2025 у справі № 200/5836/24.

33. Колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 27.01.2025 у справі № 200/422/24 зауважив, що при проведені перерахунку пенсії у зв'язку з щорічною індексацією має збільшуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії в момент її призначення, шляхом послідовного збільшення такого показника на відповідні коефіцієнти у 2019- 2023 роках.

При цьому касаційний суд також виходив з того, що індексація у 2022 та 2023 роках позивачу не нараховувалася. Разом з тим, з позовом позивач звернувся до адміністративного суду 23.01.2024, заявивши вимоги про: зобов'язання відповідача здійснити з 01.03.2022 індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2022; зобов'язання відповідача здійснити з 01.03.2023 індексацію пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.03.2023.

Покликаючись на правовий висновок з питання застосування процесуальних норм у подібних правовідносинах, наведений у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23, касаційний суд констатував, що оскільки позивач 23.01.2024 заявив позовні вимоги про перерахунок пенсії з метою її індексації з 01.03.2022, то права на такий перерахунок можуть бути захищені судом з 23.07.2023 - тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями ч. 2 ст. 122 КАС України.

34. Аналогічний порядок збільшення показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії, при проведенні індексації пенсії, призначеної після 2019 року, застосований Верховним Судом при перегляді в касаційному порядку рішень судів у справах № 400/4663/24 (постанова від 28.01.2025) і № 440/13893/24 (постанова від 20.10.2025).

35. З урахуванням зазначених вище висновків Верховного Суду, колегія суддів констатує, що суд першої інстанції, задовольняючи позов, правильно застосував норми матеріального права у спірних правовідносинах. Мотиви та висновки, з яких виходив Сумський окружний адміністративний суд при ухваленні рішення від 10.03.2025, узгоджуються з правовими позиціями, що містяться у постановах від 27.01.2025 у справі № 200/422/24, від 28.01.2025 у справі № 400/4663/24, від 16.04.2025 у справі № 200/5836/24. Натомість суд апеляційної інстанції скасував судове рішення, яке відповідає закону.

36. Відповідно до ч. 1 ст. 352 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.

37. З огляду на викладене, Суд дійшов висновку про необхідність скасування постанови суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 139, 243, 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Верховний Суд

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 03 червня 2025 року у справі № 480/10580/24 скасувати.

Залишити в силі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року у справі № 480/10580/24.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та її не може бути оскаржено.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя С.Г. Стеценко