Головуючий І інстанції: Полях Н.А.
31 жовтня 2025 р. Справа № 520/24849/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Ральченка І.М.,
Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Безлюдівської селищної ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2025, по справі № 520/24849/24
за позовом Безлюдівської селищної ради Харківського району Харківської області
до Північно-східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України
про визнання протиправним та скасування висновку,
Безлюдівська селищна рада звернулася до суду із позовом, у якому просила визнати протиправним та скасувати висновок Північно-східного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-07-02- 005896-a від 28.08.2024 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 відмовлено у задоволенні позову.
Позивач, не погоджуючись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправомірного висновку, просив його скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що учасником було подано документи в тендерній пропозиції, які відповідають всім необхідним вимогам Тендерної документації, які передбачались замовником та подано свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам того ДСТУ ISO 10012:2005, крім того, суд не врахував доводи позивача про те, що чинним законодавством України не передбачено можливість вносити зміни до тендерної документації під час розгляду тендерних пропозицій, більш того, через технічну помилку. В даному випадку, як було зазначено вище, уповноважена особа Замовника має право зафіксувати факт такої помилки, склавши відповідний протокол, лист, тощо, що і було зроблено уповноваженою особою Безлюдівської селищної ради. Зазначає, що фактично, відповідач та суд першої інстанції інкримінують позивачу порушення закону через дві невірні цифри у тендерній документації, яка складається з десятків тисяч слів та цифр. При цьому ні відповідач, ні суд першої інстанції не заперечують, що мала місце технічна/механічна помилка. Таким чином, наявність порушення абз. 1 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про публічні закупівлі» та абз 1 п. 28 Особливостей під час здійснення закупівлі UA-2024-07-02-005896-a Безлюдівкою селищною радою не була доведена відповідачем під час розгляду даної справи, але суд визнав цю обставину встановленою, вказавши, що технічна помилка не виключає порушення. Також, зазначає, що оскільки замовником фактично була опублікована в системі Прозоро в закупівлі UA-2024-07-02-005896-a Вимога про усунення невідповідностей, а також оскільки в чинному законодавстві України наявні прогалини, а саме не врегульовано питання подальших дій Замовника в тому випадку, якщо ним не були виявлені та не зазначені у Вимозі певні невідповідності і учасник їх самостійно виправив, у Замовника відсутні порушення абз. 1 п. 43 Особливостей в закупівлі UA-2024-07-02-005896-a.
На підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судовим розглядом, відповідно до Наказу Північно-східного офісу Держаудитслужби Державної аудиторської служби України від 19.08.2024 р. № 137 в системі «Prozoro» 19 серпня 2024 року було опубліковано інформацію про початок проведення моніторингу закупівлі UA -2024-07-02-005896-a «Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття внутрішньо квартального проїзду (благоустрій) за адресою: вул. Кооперативна, буд.№19 та вул. Чайковського, буд. №45/47 в смт Безлюдівка Харківського району Харківської області, код ДК 021:2015:45233000-9 Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг».
22.08.2024 року Північно-східним офісом Держаудитслужби було розміщено в системі «Prozoro» в закупівлі UA -2024-07-02-005896-a Запит Замовнику на пояснення.
Замовником були надані поясненні із залученням документів в системі «Prozoro» в закупівлі UA -2024-07-02-005896-a 27.08.2024 року.
За результатом моніторингу вищезазначеної закупівлі 28 серпня 2024 року Північно-східним офісом Держаудитслужби було оприлюднено в системі «Prozoro» висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA -2024-07-02-005896-a.
Не погодившись із висновком Північно-східного офісу Держаудитслужби від 28.08.2024 р., складеного за результатом моніторингу закупівлі UA -2024-07-02-005896-a, Безлюдівська селищна рада Харківського району Харківської області звернулася до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вказані Офісом у висновку шляхи усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель є доцільним варіантом усунення встановлених порушень, а тому висновок про результати моніторингу закупівлі № UA-2024-07-02-005896-a є законним та таким, що не підлягає скасуванню, складеним у чіткій відповідності, в межах, в порядку та спосіб визначений законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Порядок та підстави проведення органом державного фінансового контролю перевірок закупівель встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.
Компетенцію Держаудитслужби та її міжрегіональних територіальних органів, окрім ЗУ «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939-ХІІ), визначено і підпунктами 3, 4 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43 (далі - Положення № 43).
Згідно до абзацу 2 статті 1 Закону № 2939-ХІІ орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до частини 2, 3 статті 2 Закону № 2939-ХІІ державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі, порядок проведення яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.
Відповідно до пунткту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону № 922 визначено, моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Підстави, за наявності яких керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) приймає рішення про початок моніторингу закупівлі, визначені пунктами 1-5 частини 2 статті 8 Закону, а саме: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.
Згідно з частиною 3 статті 8 Закону № 922 повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі. Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 6 статті 8 Закону № 922 за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником.
Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.
Відповідно до частини 7 статті 8 Закону № 922 у висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.
Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.
Замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку. Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень (частина 8 статті 8 Закону № 922).
У разі підтвердження органом державного фінансового контролю факту усунення замовником порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, про що цей орган зазначає в електронній системі закупівель протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення замовником відповідної інформації в електронній системі закупівель, службова (посадова) особа замовника та/або уповноважена особа замовника не притягається до адміністративної відповідальності за порушення законодавства у сфері закупівель з порушень, що були усунуті замовником відповідно до висновку (частина 9 статті 8 Закону № 922).
У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду.
Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження (частина 10 статті 8 Закону № 922).
Форма висновку та порядок його заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України 08 вересня 2020 року № 552 «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2020 р. за № 958/35241.
Відповідно до Закону № 922 висновок про результати моніторингу процедури закупівлі фіксує порушення законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі.
Орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного та місцевих бюджетів, і в разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень. У даному випаду відповідач не приймав таку вимогу.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2024-07-02- 005896-a від 28.08.2024 року.
Судовим розглядом також встановлено, що Північно-східним офісом Держаудитслужби проведено моніторинг публічної закупівлі робіт Капітальний ремонт асфальтобетонного покриття внутрішньо квартального проїзду (благоустрій) за адресою: вул. Кооперативна, буд. №19 та вул. Чайковського, буд. №45/47 в смт Безлюдівка Харківського району Харківської області, код ДК 021:2015:45233000-9 Будівництво, влаштовування фундаменту та покриття шосе, доріг, очікуваною вартістю 4 302 726,00 грн.
Відповідно до результатів здійсненого моніторингу складено та оприлюднено на вебпорталі Уповноваженого органу висновок про результати моніторингу закупівлі. Даним висновком встановлено, що згідно з вимогами Додатку 3 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ» Тендерної документації, де вказано, що для підтвердження відповідності учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, мають бути надані наступні документи : «…Для підтвердження інформації наведеної у довідці щодо наявності чи залучення лабораторії Учасник повинен надати наступні документи: копію договору з усіма додатками які є невід'ємними частинами до договору про залучення сторонньої(-іх) вимірювальної(-их) лабораторії(- й) Учасником, атестат про акредитацію або свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 1001:2015, що дійсний/е (чинний/е) на дату розкриття тендерних пропозицій..».
В складі тендерної пропозицій Учасника - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛОГОСПРОМСЕРВІС" 21 липня 2024 оприлюднено файл, в якому міститься Свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 від 14 грудня 2021 року №01-0145/2021.
Отже, учасником було оприлюднено Свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 10012:2005, тоді як згідно Додатку 3 до Тендерної документації вимагалось атестат про акредитацію або свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 1001:2015.
В подальшому, Північно-східним офісом Держаудитслужби, через електронну систему закупівель направлено Замовнику запит про надання пояснень від 22.08.2024 з приводу вищевказаного, отримано відповідь від 27.08.2024 року, в якій, зокрема, зазначено, що під час оприлюднення закупівлі в системі закупівель у Додатку №3 до тендерної документації Інформація про необхідні технічні, та якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі Технічна специфікація Замовником було допущено технічну/механічну помилку, а саме: невірно зазначено номер вимог ДСТУ свідоцтва про відповідність системи вимірювань вимогам «ДСТУ ISO 1001:2015», якого в дійсності не існує, натомість вірним є свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 1001:2005. Технічна помилка була виявлена під час розкриття цінових пропозицій, про що у день розкриття тендерних пропозицій було складено протокол на технічну/ механічну помилку.
До пояснення Замовником додано протокол від 22 липня 2024 року№11/1, в якому, зокрема, вказано, що уповноваженою особою під час проведення закупівлі за ідентифікатором №UA-2024- 07-02-005896-а щодо Закупівлі було виявлено технічну (механічну, формальну) помилку, допущену при внесенні інформації про закупівлю, а саме: в Додатку №3 до тендерної документації Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі Технічна специфікація було невірно зазначено номер вимог ДСТУ свідоцтва про відповідність системи вимірювань вимогам «ДСТУ ІSО 1001:2015», якого в дійсності не існує, натомість вірним буде свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ІБО 1001:2005. У зв'язку з чим необхідно вважати вірним вимоги ДСТУ ІБО 1001:2005.» щодо помилки.
Втім, з матеріалів справи вбачається, що учасником в складі тендерної пропозиції оприлюднено Свідоцтво про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 10012:2005.
Однак, колегія суддів зазначає, що пояснення замовника не спростовує встановленого контролюючим органом порушення, оскільки відповідно до статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель.
Відповідно абзацу першого частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі» Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
На виконання пункту 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» Постановою Кабінетом Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (в подальшому Постанова № 1178), набрання чинності 19.10.2022 р.
Відповідно до абзацу першому пункту 28 Особливостей, тендерна документація формується замовником відповідно до вимог статті 22 Закону з урахуванням цих особливостей.
Відповідно до пункту 54 Особливостей Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів.
З наданих пояснень замовника вбачається, що вказане у тендерній документації ДСТУ ISO 1001:2015, в дійсності не існує, отже вищевказана вимога замовника включення до Додатку 3 до тендерної документації не у відповідності до законодавства, зміни до тендерної документації з приводу вищевказаного не вносились, а тому, колегія суддів погоджується з висновками першої інстанції, що в даному випадку тендерна документація не може вважатися такою, що відповідає вимогам абзацу першому частини 3 статті 22 Закону та абзацу першому пункту 28 Особливостей.
Моніторингом розгляду тендерної пропозиції учасника - ТОВ "ЛОГОС-ПРОМСЕРВІС" встановлено, що згідно з вимогами Додатку 3 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ» Тендерної документації, де вказано, що для підтвердження відповідності учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, мають бути надані наступні документи: довідка в довільній формі щодо наявності або залучення випробувальної / вимірювальної дорожньої лабораторії по випробуванню асфальтобетонних сумішей, будівельних матеріалів та вирубок (кернів) з асфальтобетону.
Для підтвердження інформації наведеної у довідці щодо наявності чи залучення лабораторії Учасник повинен надати наступні документи: копію договору з усіма додатками які є невід'ємними частинами до договору про залучення сторонньої(-іх) вимірювальної(-их) лабораторії(-й) Учасником.
В складі тендерної пропозицій Учасника - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛОГОСПРОМСЕРВІС" 21 липня 2024 оприлюднено файл, в якому міститься Довідка про залучення випробувальної / вимірювальної дорожньої лабораторії від 17 липня 2024 р. №17-46 та вказано, що Учасник ТОВ «Логос-Промсервіс» цією довідкою повідомляє про залучення випробувальної / вимірювальної дорожньої лабораторії по випробуванню асфальтобетонних сумішей, будівельних матеріалів та вирубок (кернів) з асфальтобетону, а саме лабораторії кафедри будівництва і експлуатації автомобільних доріг Харківського національного автомобільно дорожнього університету.
Крім того, в складі тендерної пропозицій Учасника - ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЛОГОС-ПРОМСЕРВІС" 21 липня 2024 оприлюднено файл, в якому міститься договір від 05.03.24 №35-25-24 без оприлюднення додатку який є невід'ємною частиною до Договору - "Технічне завдання".
Судомим розгляд також встановлено, що у складі документів, на виконання Вимоги про усунення невідповідностей до 26 липня 2024, учасник оприлюднив файл 26 липня 2024, де необхідний додаток до Договору було оприлюднено, тоді як вимога про усунення невідповідностей щодо вказаного учаснику не надавалась.
Північно-східним офісом Держаудитслужби, через електронну систему закупівель на адресу замовника було направлено запит про надання пояснень від 22.08.2024 щодо невстановлення невідповідності в інформації та/або документах Учасника - ТОВ "ЛОГОСПРОМСЕРВІС, на що замовник, зазначив, що на час розгляду тендерної пропозиції Учасника - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОГОС-ПРОМСЕРВІС» в закупівлі UA-2024-07-02-005896-a після спливу 24 годин для усунення невідповідностей, Тендерна пропозиція Учасника не містила невідповідностей щодо Тендерної документації на закупівлю UA-2024-07-02-005896-a, тому у Замовника не було підстав для відхилення Тендерної пропозиції Учасника - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛОГОС- ПРОМСЕРВІС» в закупівлі UA-2024-07-02-005896-a.
Колегія суддів зазначає, що вказані пояснення не спростовують встановлені контролюючим органом порушення, оскільки кінцевий строк подання тендерних пропозицій встановлено до 22 липня 2024 року.
У визначені терміни Учасником, відповідно з вимогами Додатку 3 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ» Тендерної документації надано договір від 05.03.24 №35- 25-24, проте без оприлюднення додатку який є невід'ємною частиною до Договору - "Технічне завдання".
При цьому, пунктом 43 Особливостей визначені наступні умови та зобов'язання: якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.
Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції).
Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.
Крім того, колегія суддів зазначає, що до матеріалів справи не надано доказів на підтвердження розміщення замовником в електронній системі повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, які наявні у складі тендерної пропозиції ТОВ "ЛОГОС- ПРОМСЕРВІС", що вимагалися у Додатку 3 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ» Тендерної документації.
Разом з тим, у висновку про результати моніторингу закупівлі № UA-2024-07-02-005896-a зазначений перелік заходів, які має вжити позивач для усунення виявлених порушень, зокрема щодо здійснення заходів, направлених на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Форма висновку та порядок його заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України 08 вересня 2020 року № 552 «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2020 р. за № 958/35241 (далі - Порядок № 522).
Згідно п. 3 вказаного Порядку, висновок складається у формі електронного документа і заповнюється відповідно до затвердженої Мінфіном форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Відповідно пункту 23 розділу «Загальні положення» Особливостей № 1178 моніторинг відкритих торгів здійснюється Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами відповідно до статті 8 Закону.
Відповідно до вимог пункту 5 частини сьомої статті 8 Закону № 922 у висновку, складеному за результатами моніторингу, обов'язково зазначається зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до частини восьмої статті 8 Закону № 922 визначено, що замовник має право протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення висновку одноразово звернутися до органу державного фінансового контролю за роз'ясненням змісту висновку та його зобов'язань, визначених у висновку. Протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення органом державного фінансового контролю висновку замовник оприлюднює через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Колегія суддів зазначає, що після оприлюднення висновку замовник мав усунути викладені у ньому порушення законодавства у сфері публічних закупівель та надати документи, що підтверджують це органу державного фінансового контролю; надати аргументовані заперечення до висновку; надати інформацію про причини неможливості усунення виявлених порушень.
Таким чином, виходячи зі змісту частини 8 статті 8 Закону № 922, саме замовник публічної закупівлі вправі визначати, яким чином він має намір усунути виявлені правопорушення, обираючи один із визначених законом правомірних варіантів поведінки.
Зазначена правова позиція викладена у постановах Верховного Суду у справах № 280/8475/20, № 420/693/21, № 200/10092/20, № 620/6135/20.
За наслідками проведення моніторингу процедури закупівлі у Висновку про результати моніторингу процедури закупівлі відповідачем вказано для позивача конкретні шляхи усунення виявлених порушень, а саме: здійснити заходи направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
З аналізу положень пункту 5 частини 7 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII в редакції від 19.04.2020 (далі -Закон № 922) та пункту 1 Розділу ІІІ «Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 08 вересня 2020 року № 552, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 жовтня 2020 р. за № 958/35241 (далі - Порядок № 552) слідує, що висновок про результати моніторингу процедури закупівлі повинен обов'язково містити зобов'язання щодо усунення виявлених порушень (порушення) законодавства у сфері публічних закупівель.
Відповідно до оскаржуваного висновку, з урахуванням конкретних обставин, відповідачем зобов'язано позивача здійснити заходи, направлені на недопущення встановлених порушень у подальшому, зокрема шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.
Крім того, колегія суддів зазначає, що вказане у висновку зобов'язання щодо розгляду питання про притягнення винних працівників до відповідальності саме по собі не створює жодних негативних наслідків для позивача, оскільки не зобов'язує його прийняти конкретне рішення. В силу вимог пункту 15 частини 1 статті 10 Закону № 2939-XII та підпункту 20 пункту 6 Положення № 23 орган державного фінансового контролю наділений лише правом ініціювання питання щодо притягнення до відповідальності винних у допущених порушеннях осіб. Водночас питання виявлення осіб, винних у порушеннях, зазначених в спірному висновку, та встановлення достатності підстав для притягнення їх відповідальності є прерогативою Позивача.
Аналогічні висновки були висловлені Верховним Судом у постанові від 01 лютого 2024 року у справі № 160/18391/22, від 30 листопада 2023 року у справі № 160/20791/22, 30 березня 2023 року у справі 420/11945/21.
Доводи позивача стосовно того, що ним не порушено вимоги частини 3 статті 22 Закону України «Про публічні закупівлі», вимоги абзацу 1 пункту 28, абзацу 1 пункту 43 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», колегія суддів не приймає, оскільки позивач в апеляційній скарзі не заперечує, що у вимозі про усунення невідповідностей замовником дійсно не було зазначено невідповідність і не вказано про необхідність залучити Учасником ТОВ «ЛОГОС-ПРОМСЕРВІС» додаток до Договору від 05.03.2024 р. № 35-25-24, а саме -«Технічне завдання».
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що вказані відповідачем у висновку шляхи усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель є доцільним варіантом усунення встановлених порушень, а тому висновок про результати моніторингу закупівлі № UA-2024-07-02-005896-a є законним та таким, що не підлягає скасуванню.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Безлюдівської селищної ради - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 по справі № 520/24849/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.М. Ральченко
Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло