Рішення від 30.10.2025 по справі 620/9016/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року Чернігів Справа № 620/9016/25

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення відомостей стосовно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до АІТС “Оберіг» про виключення його з військового обліку відповідно його медичних документів;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості стосовно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до АІТС “Оберіг» про виключення його з військового обліку відповідно до його медичних документів.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі статті 15А графи ІІ розкладу хвороб він непридатний до військової служби. Однак, при оновлення своїх військово-облікових даних, а саме встановивши застосунок «Резерв+» позивач виявив, що в електронному документі у нього наявні відомості про пройдене ним ВЛК та непридатність його до військової служби, проте останній залишається військовозобов'язаним, що не може відповідати дійсності в силу вимог статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

01.09.2025 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в електронній формі. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Вказану ухвалу суду відповідач отримав 01.09.2025, що підтверджується довідкою в матеріалах справи, однак правом для подання відзиву чи заяви про продовження процесуального строку для подання відзиву у встановлений судом 15-денний строк не скористався. При цьому, суд зазначає, що відповідачем за допомогою системи «Електронний суд» подано відзив на позов лише 24.09.2025 без клопотання про поновлення процесуального строку на його прийняття, як наслідок поданий понад строк відзив не може бути прийнятий судом до уваги.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку як військовозобов'язаний у ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією військово-облікового документу (далі - ВОД) від 03.06.2025.

За даними копії вказаного ВОД, виготовленого з мобільного додатку “Резерв+» 03.06.2025, дійсного до 31.08.2025 встановлено, що позивач непридатний, дата ВЛК 17.03.2025, звання - молодший лейтенант, ВОС - 461000, номер в реєстрі Оберіг - 210620221358641100096, дата уточнення даних 15.01.2025. Тип відстрочки аб.2 п.3 ч. 3 ст.26.

Також зі змісту копії вказаного ВОД позивача встановлено, що у ньому наявна графа “на обліку».

При цьому відповідно до свідоцтва про хворобу №2025-0702-1450-5607-0 від 25.03.2025 позивач на підставі статті 15а графи ІІ розкладу хвороб - непридатний до військової служби.

В зв'язку з зазначеним, представник позивача звернувся до відповідача з заявою від 17.06.2025, в якій просив внести відомості до АІТС «Оберіг» стосовно ОСОБА_1 про виключення його з військового обліку відповідно до постанови ВЛК від 17.03.2025.

Листом від 23.06.2025 №7/360 відповідач повідомив, що внесення даних до бази ЄДРВ АІТС «Оберіг» щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку за висновком ВЛК неможливо, оскільки відповідно до п.3.8 глави 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК (ЦВЛК м. Київ). Станом на 23.06.2025 очікуємо на свідоцтво про хворобу (Додаток 11) від голови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 для подальшого направлення до ІНФОРМАЦІЯ_5 для проходження військово-лікарської комісії, а далі на розгляд до штатної ВЛК (ЦВЛК м. Київ).

На адвокатський запит від 26.06.2025, листом від 07.07.2025 №01-04/1258 КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР повідомила, що медична документація щодо ОСОБА_1 оформлені та направлені до ІНФОРМАЦІЯ_1 24.06.2025.

12.07.2025 представник позивача звернувся до відповідача з заявою про внесення відомостей до АІТС «Оберіг» стосовно ОСОБА_1 про виключення його з військового обліку відповідно до постанови ВЛК від 17.03.2025.

Листом від 20.07.2025 №7/399 відповідач повідомив, що главою 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджену Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 визначено порядок оформлення постанов військово-лікарських комісій (ВЛК) зокрема, пунктами 22.1, 22.4, 22.5 в разі визнання військовослужбовців та офіцерів запасу непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, передбачено оформлення свідоцтва про хворобу, які відповідно до пункту 22.6 підлягають розгляду та затвердженню штатною ВЛК регіону адміністративної зони відповідальності (регіональною ВЛК). Також в листі вказано, що 09.07.2025 документи з ВЛК військовозобов'язаного ОСОБА_1 були направлені до ІНФОРМАЦІЯ_2 за вих.№7/391 від 09.07.2025 для подальшого направлення до ЦВЛК м. Київ. Внесення інформації до ЄДРВ «Оберіг» щодо виключення з військового обліку за станом здоров'я можливе тільки за наявності затвердженого свідоцтва про хворобу поверненого з ЦВЛК м. Київ.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення відомостей стосовно ОСОБА_1 до АІТС «Оберіг» про виключення його з військового обліку відповідно його медичних документів, останній звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України “Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024, № 740/2024 від 28.10.2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 15.07.2025, №793/2025 від 20.10.2025 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до частин 1-3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно пункту 3 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних міських територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону України про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які перебувають на військовому обліку, під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд.

Порядок проведення медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Згідно пункту 3.8. глави 3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України за № 402 від 14.08.2008 (надалі-Положення) постанови ВЛК при ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанови ВЛК міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення). У разі прийняття постанови про непридатність до військової служби, документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи), не пізніше п'ятиденного строку з дня закінчення медичного огляду направляються на перевірку до ВЛК обласних ТЦК та СП. Електронний документ, яким оформлена постанова (свідоцтво про хворобу або довідка ВЛК), направляється в цей же строк на перевірку через ІКС. Перевірка здійснюється у п'ятиденний строк з дня надходження всіх документів.

За результатами перевірки та у разі виявлення помилок або відсутності необхідних підтверджуючих документів ВЛК обласних, ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_7 відправляють засобами ІКС документи на доопрацювання до ВЛК районних, міських ТЦК та СП, з яких вони надійшли. ВЛК районних, міських ТЦК та СП доопрацьовують та повторно відправляють документи на повторну перевірку у п'ятиденний строк з дня повернення.

Після перевірки ВЛК обласних та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про тимчасову непридатність до військової служби передаються з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду у паперовій формі (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до районних (міських) ТЦК та СП за місцем перебування військовозобов'язаних на обліку не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після перевірки ВЛК обласних ТЦК та СП та у разі відсутності помилок електронні документи з постановами ВЛК про непридатність до військової служби направляються через ІКС до штатних ВЛК відповідно до адміністративно територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Інші документи з результатами проходження військовозобов'язаним медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) направляються до відповідних штатних ВЛК не пізніше наступного дня після закінчення перевірки.

Після затвердження постанови, протокол засідання штатної ВЛК передається з ІКС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів не пізніше наступного дня після затвердження. Дві паперові копії протоколу засідання штатної ВЛК засвідчуються її печаткою, та надсилаються разом з документами про результати проходження медичного огляду (картка обстеження та медичного огляду, висновки лікарів, супровідні документи) до ТЦК та СП за місцем обліку не пізніше наступного дня після закінчення медичного огляду.

Як встановлено судом та слідує з матеріалів справи відповідно до свідоцтва про хворобу №2025-0702-1450-5607-0 від 25.03.2025 позивач на підставі статті 15а графи ІІ розкладу хвороб - непридатний до військової служби.

Відповідно до листа відповідача від 09.07.2025 №7/392, адресованого начальнику ІНФОРМАЦІЯ_8 направлено медичну справу військовозобов'язаного офіцера запасу ІНФОРМАЦІЯ_2 молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 , 1983 року народження, ІПН НОМЕР_1 , який визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Таким чином, суд зазначає, що відповідачем у відповідності до законодавства України картка обстеження та медичного огляду позивача, який визнаний непридатним до військової служби рішенням позаштатної військово-лікарської комісії, 09.07.2025 передана службовій особі військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_9 .

При цьому, до відповідача на доопрацювання з обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки картка обстеження та медичного огляду відносно позивача не поверталась. Протокольне рішення штатної військово-лікарської комісії ні в електронному, ані в паперовому виді не надходило.

Будь-яких доказів на спростування вказаного факту суду не надано.

Суд враховує, що кехнічні можливості Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дають змогу виключити особу як таку що визнана непридатною до військової служби лише після затвердження рішення позаштатної ВЛК - штатною ВЛК.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про передчасність поданого позову, оскільки, як встановлено судом ВЛК міська ще не затверджена обласною та ЦВЛК (штатною), як наслідок в задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не внесення відомостей стосовно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до АІТС “Оберіг» про виключення його з військового обліку відповідно його медичних документів; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості стосовно ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 до АІТС “Оберіг» про виключення його з військового обліку відповідно до його медичних документів слід відмовити.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

У зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).

Повне судове рішення складено 30.10.2025.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО