Ухвала від 31.10.2025 по справі 580/9981/24

УХВАЛА

про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення

31 жовтня 2025 року справа № 580/9981/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 через свого представника звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить встановити судовий контроль за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі № 580/9981/24 з поданням відповідачем звіту.

Заява мотивована тим, що Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду № 580/9981/24 від 04.06.2025 адміністративний позов задоволено частково та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 07 серпня 2024 року здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.

На виконання рішення суду позивачу повідомлено, що розмір пенсії станом на вересень 2025 року залишився не змінним та становить 9385,38 грн. Тобто рішення суду не було виконано. Натомість повідомлено про нарахування доплати у сумі 22896,83 грн, виплата якої передбачена Державним Бюджетом України.

Судом було вирішено, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 2023 роках згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно матеріалів пенсійної справи вбачається, що органом пенсійного фонду застосовано показник середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки - 7763,17 грн.

Застосуванню підлягає відповідна постанова Кабінету Міністрів України “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185.

Крім того, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» затверджений Порядок перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З урахуванням п. 5 Порядку № 124 відповідно до якого кожен наступний перерахунок проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати, розрахований з метою проведення індексації показника середньої заробітної плати. Тобто, відповідачем збільшення показника середньої заробітної плати здійснюється наростаючим підсумком.

Таким чином, відповідач на виконання рішення суду повинен був проіндексувати показник середньої заробітної плати по Україні за 2017-2019 роки - 7763,17 грн на коефіцієнт 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0796.

Проіндексований показник середньої заробітної плати 7763,17*1,11*1,14*1,197*1,0796 = 12694,74 грн. Згідно до матеріалів пенсійної справи індивідуальний коефіцієнт заробітку становить 2,39739, а коефіцієнт страхового стажу становить 0,40417.

Таким чином, основний розмір пенсії на виконання рішення суду з березня 01.03.2024 повинен був розраховуватись за формулою: (12694,74*2,39739)*0,40417 = 12300,60 грн.

24.10.2025 до суду надійшло заперечення на заяву про встановлення судового контролю, у якому представниця відповідача просить у задоволенні заяви адвоката Дзіся А.Р., який діє в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі № 580/9981/24 відмовити в повному обсязі.

У запереченні представниця відповідача вказала, що на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі № 580/9981/24 Головним управлінням з 07 серпня 2024 року здійснено індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.

В результаті проведеного перерахунку на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 580/9981/24 від 04.06.2025 розмір пенсії з 07.08.2024 склав 12660,36 грн, зокрема: 12300,61 грн - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду № 580/9981/24 від 04.06.2025((7763,17грн. х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 2,39739 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати)х0.40417(індивідуальний коефіцієнт страхового стажу)); 104,65 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1. абз. 2) (за 5 років); 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій; 375,15 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023.

Позивачем подано заяву від 31.01.2025 про звільнення з роботи 27.01.2025. Враховуючи вищезазначене, на виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 № 580/9981/24 перерахунок проведено з 07.08.2024 до зміни умов пенсійного забезпечення ОСОБА_1 (до проведення перерахунку пенсії по заяві ОСОБА_1 № 638 від 31.01.2025 про звільнення з роботи 27.01.2025).

Розмір пенсії після перерахунку з 28.01.2025 склав 8494,57 грн, зокрема: 7746,27 грн - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (7994,47 грн (збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати) х 2,39739 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) х 0,40417 (індивідуальний коефіцієнт страхового стажу)); 118,05 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1. абз. 2) (за 5 років); 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» передбачено перерахунок пенсій з 1 березня 2024 року відповідно до Порядку із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір пенсії з 1 березня 2025 року - 9385,38 грн, зокрема: 8637,08 грн - основний розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 27 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (8913,83 грн. (збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати) х 2,39739 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати) х 0,40417 (індивідуальний коефіцієнт страхового стажу)); 118,05 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1. абз. 2) (за 5 років); 590,25 грн - підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн); 40,00 грн - цільова допомога учасникам бойових дій.

За результатами виконання судового рішення нараховано доплату до пенсії за період з 07.08.2024 до 28.02.2025 в сумі 22896,83 грн, яку обліковано в Реєстрі судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

Також представниця відповідача звернула увагу, що у поточній судовій справі жодних конкретних сум розмірів пенсії суд не присуджував, детальну методику обчислення, як обов'язку відповідача, не вказав. Тому, заява позивача не стосується судового контролю, позаяк її доводи виходять за межі заявленого предмета та підстав спору, мотивів судів та змісту резолютивної частини рішення. Тому підстави для застосування вказаного позивачем заходів судового контролю за вказаними нею мотивами відсутні. Такі доводи можуть бути заявлені в загальному позовному провадженні.

Зважаючи на те, що сторони не подали клопотання про розгляд заяви у судовому засіданні з повідомленням сторін, а суд таких обставин не встановив, то на підставі частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви в порядку письмового провадження.

Під час вирішення поданої заяви по суті суд зазначає таке.

Обов'язковість виконання судових рішень закріплена статті 129 Конституції України та частини 1 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення відповідно до частини 2 статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Завершальною стадію судового провадження являється виконання судового рішення як гарантія захисту порушених прав та інтересів осіб, які звернулись до суду за їх відновленням.

Відтак, рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає обов'язковому виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Тому особа, якій належить виконати судове рішення, повинна здійснити дії встановлені Законом для його виконання.

Постановою від 04 червня 2025 року у справі № 580/9981/24, яка набрала законної сили 04.06.2025, Шостий апеляційний адміністративний суд позов задовольнив:

- визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 07 серпня 2024 року здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- стягнув на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області понесені ним витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги на загальну суму 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок).

Ухвалюючи постанову суд зазначив таке:

- спірним питанням, яке слід вирішити у межах розгляду цієї справи, є порядок проведення індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;

- Верховний Суд вже розглядав справи з подібними правовідносинами та, зокрема, у постанові від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 дійшов висновку про те, що індексація пенсій згідно із Законом № 1058-IV має проводитися шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, що був фактично застосований при обчисленні конкретної пенсії, а не умовно встановленого базового показника на 01 жовтня 2017 року, як це передбачено Порядком № 124;

- таким чином, індексація пенсій у 2021-2024 роках повинна проводитись відповідно до Постанов КМУ №127, № 118, № 168, № 185, Порядку № 124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, відповідно;

- отже, застосовуючи наведені вище висновки Верховного Суду до обставин цієї справи, колегія суддів констатує, що відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивача на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії у 2021 - 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства;

- за такого правового регулювання, оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, а позов задоволенню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 07 серпня 2024 року здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.

До заяви про встановлення судового контролю представник позивач додав копію листа від 02.10.2025, у якому відповідач зазначив, що постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі № 580/9981/24, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити з 07.08.2024 індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796, виконано та нараховано доплату пенсії у сумі 22896,83 грн. Щодо виплати доплати пенсії повідомив, що виплату доплати пенсії, нарахованої на виконання Постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.06.2025 у справі № 580/9981/24, буде здійснено за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.

До вказаного листа відповідач додав розрахунок пенсії позивача (Дата-час розрахунку: 21.08.2025 10:56), згідно якого за рішенням № 232950003015 від 02.09.2025 здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір якої разом з надбавками з 05.08.2025 становить 9385,38 грн, а саме: розмір пенсії за віком (ст. 27) (21369,93*0.40417) - 8637,08 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1. абз.2) (за 5 років) - 118,05 грн; загальний розмір пенсії - 8755,13 грн; підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн) - 590,25 грн; цільова допомога учасникам бойових дій Пост. № 1603 п. 1 - 40,00 грн.

До заперечення на заяву про встановлення судового контролю представниця відповідача додала розрахунок пенсії позивача (Дата-час розрахунку: 07.08.2025 10:41), згідно якого за рішенням № 232950003015 від 07.08.2025 здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір якої разом з надбавками з 01.03.2025 становить 9385,38 грн, а саме: розмір пенсії за віком (ст. 27) (21369.93*0.40417) - 8637,08 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1. абз.2) (за 5 років) - 118,05 грн; загальний розмір пенсії - 8755,13 грн; підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн) - 590,25 грн; цільова допомога учасникам бойових дій Пост. № 1603 п. 1 - 40,00 грн.

Також до заперечення представниця відповідача додала розрахунок пенсії позивача (Дата-час розрахунку: 21.08.2025 08:56), згідно якого за рішенням без зазначення дати № 232950003015 здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір якої разом з надбавками з 07.08.2024 до 31.12.2024 та з 01.01.2025 до 27.01.2025 становить 12660,36 грн, а саме: розмір пенсії за віком (ст. 27) (30434,24*0.40417) - 12300,61 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1. абз.2) (за 5 років) - 104,65 грн; загальний розмір пенсії - 12405,26 грн; підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн) - 590,25 грн; цільова допомога учасникам бойових дій Пост. № 1603 п. 1 - 40,00 грн.

Крім того, до заперечення представниця відповідача додала розрахунок пенсії позивача (Дата-час розрахунку: 21.08.2025 10:35), згідно якого за рішенням без зазначення дати № 232950003015 здійснено перерахунок пенсії позивача, розмір якої разом з надбавками з 28.01.2025 становить 8494,57 грн, а саме: розмір пенсії за віком (ст. 27) (19165,86*0.40417) - 7746,27 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1. абз.2) (за 5 років) - 118,05 грн; загальний розмір пенсії - 7864,32 грн; підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок (25% від 2361 грн) - 590,25 грн; цільова допомога учасникам бойових дій Пост. № 1603 п. 1 - 40,00 грн.

Аналіз наданих розрахунків пенсії дає підстави для висновку, що лише у розрахунку (Дата-час розрахунку: 21.08.2025 08:56) розмір пенсії позивача перерахований шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії (7763,17 грн) із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796.

Натомість у розрахунках (Дата-час розрахунку: 07.08.2025 10:41), (Дата-час розрахунку: 21.08.2025 10:35) та (Дата-час розрахунку: 21.08.2025 10:56), відповідач знову застосував умовно встановлений базовий показник станом на 01 жовтня 2017 року, незважаючи на встановлення у рішенні суду у цій справі обставини протиправного застосування такого показника.

Суд вважає помилковим покликання представниці відповідача на те, що заява позивача не стосується судового контролю, позаяк її доводи виходять за межі заявленого предмета та підстав спору, мотивів судів та змісту резолютивної частини рішення, адже ключовим питанням, щодо якого виник спір, було протиправне застосування відповідачем умовно встановленого базового показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії станом на 01 жовтня 2017 року.

Вказане в сукупності свідчить про здійснення перерахунків пенсії позивача всупереч рішенню суду і дає підстави для задоволення заяви позивача та встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у цій справі.

Суд врахував, що відповідно до ч. 3 ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Зважаючи на те, що у заяві про встановлення судового контролю представник позивача не вказав строк, протягом якого строку має бути поданий звіт про виконання судового рішення, а суд у цій справі зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з 07 серпня 2024 року здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796, то суд вважає, що відповідач має подати звіт протягом одного місяця з дня отримання копії ухвали.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 248, 256, 294, 297, 382, 382-1, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 04 червня 2025 року у справі № 580/9981/24 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати звіт про її виконання протягом одного місяця з дня отримання копії цієї ухвали.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, є остаточною і не може бути оскаржена.

Ухвала в повному обсязі складена та підписана 31.10.2025.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК