Рішення від 30.10.2025 по справі 580/8756/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 року справа № 580/8756/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом виконувача обов'язків керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації до Новодмитрівської сільської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Золотоніської окружної прокуратури (19700, м. Золотоноша, вул. Шевченка, 153) в інтересах держави в особі управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (18001, м. Черкаси, бул. Шевченка, 185) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Новодмитрівської сільської ради (19734, с. Нова Дмитрівка, Золотоніський район, Черкаська область) в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність Новодмитрівської сільської ради (код ЄДРПОУ 26323373, вул. ім. Григорія Мізіна, 19, с. Нова Дмитрівка, Золотоніського району Черкаської області, 19734) щодо неукладення з Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 40270297, бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001) на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 охоронного договору на об'єкт культурної спадщини національного значення - Троїцька церква 1794 року (провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області);

-зобов'язати Новодмитрівську сільську раду (код ЄДРПОУ 26323373, вул. ім. Григорія Мізіна, 19, с. Нова Дмитрівка, Золотоніського району Черкаської області, 19734) укласти з Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 40270297, бульв. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001) на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, охоронний договір на об'єкт культурної спадщини національного значення - Троїцька церква 1794 року (провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Новодмитрівська сільська рада є власником об'єкту культурної спадщини національного значення - Троїцька церква 1794 року (провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області), тому позивач вважає, що відповідач у відповідності до статті 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини» зобов'язаний був у місячний строк укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір, однак у визначений законом строк не вчиняють вищезазначених дій.

Відповідач у визначений судом строк відзивів на позов не подав.

Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що власником об'єкту культурної спадщини - пам'ятки архітектури національного значення - Троїцька церква 1794 року (Церква Святої Трійці), що розташована за адресою: провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області є Новодмитрівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1070348671000, номер запису про право власності 53392644).

Об'єкт культурної спадщини - пам'ятка архітектури національного значення - Троїцька церква 1794 року (Церква Святої Трійці), що розташована за адресою: провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області є об'єктом архітектури та внесений наказом

Згідно матеріалів справи судом встановлено, що згідно рішення виконавчого комітету Черкаської обласної ради депутатів трудящих від 05.06.1973 №332 “Про впорядкування збереження та охорони пам'ятників архітектури в області» - Троїцька церква 1794 року в с. Драбівці є пам'яткою архітектури національного значення, якій надано відповідний статус (охоронний номер - 1716).

Об'єкт культурної спадщини - Троїцька церква 1794 року, взятий на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом України “Про охорону культурної спадщини».

Згідно інформації Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації від 02.05.2025 № 02/01-05.0110/317/02/01-05.01-10/11533 охоронний договір на вказану пам'ятку архітектури національного значення - Троїцька церква (провул. Новий, 20А в с. Драбівці Золотоніського району, Черкаської області) не укладений, звернення щодо їх укладення до Управління не надходили, облікова документація на вказаний об'єкт не виготовлялась.

Позивач вважаючи, що відповідач у відповідності до статті 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини» зобов'язані були у місячний строк укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір, однак не виконали вказаного обов'язку, тому позивач звернувся до суду із цим позовом в інтересах держави.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що частинами 4, 5 статті 54 Конституції України передбачено, що культурна спадщина охороняється законом. Держава забезпечує збереження історичних пам'яток та інших об'єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об'єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь регулюються Законом України “Про охорону культурної спадщини». Охорона об'єктів культурної спадщини визнається одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Отже, держава в особі її органів зобов'язана забезпечувати на своїй території охорону об'єктів культурної та історичної спадщини, вживати заходи для здійснення обліку таких об'єктів, запобіганню руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечувати їх захист, збереження та утримання, що, головним чином, спрямовано на захист суспільного (публічного) інтересу.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону України “Про охорону культурної спадщини» власник або уповноважений ним орган, користувач зобов'язані утримувати пам'ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору. Використання пам'ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує як найменших змін і доповнень пам'ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Статтею 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини» передбачено, що усі власники пам'яток, щойно виявлених об'єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на пі об'єкти зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Таким чином, охоронний договір є актом за участю суб'єкта владних повноважень та співвласника пам'ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов'язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст. 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини». Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов'язання щодо забезпечення збереження пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об'єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам'яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Законом передбачається обов'язкове укладення власником пам'ятки чи її частини охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини вже після переходу права власності.

Отже, охоронний договір, укладений на підставі ст. 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини», є адміністративним договором.

Такий висновок викладений у постанові Верховного Суд від 23.12.2019 у справі №806/1536/18.

Частиною 3 ст. 23 Закону України “Про охорону культурної спадщини» передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку укладення охоронних договорів на пам'ятки культурної спадщини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768 (далі - Порядок №1768) дія цього Порядку поширюється на укладення, зміну та припинення охоронного договору між власником (користувачем) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноваженим ним органом (особою) незалежно від форми власності на зазначені об'єкти та відповідним органом охорони культурної спадщини.

Пунктом 5, 6 Порядку №1768 зафіксовано, що Охоронний договір укладається на пам'ятку чи її частину за видами об'єктів культурної спадщини. В охоронному договорі зазначається режим використання пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини, у тому числі території, на якій вони розташовані.

Пунктом 12 Порядку №1768 встановлено, що власник (користувач) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини у власність (користування) укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини.

Після внесення об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України або набуття ним правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власнику (користувачу) цього об'єкта або уповноваженому ним органу (особі). У такому разі власник (користувач) пам'ятки, щойно виявленого об'єкта культурної спадщини чи її (його) частини або уповноважений ним орган (особа) зобов'язаний укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання такого повідомлення.(п. 13 Порядку №1768)

Відповідно до пункту 17 Порядку №1768 до охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам'ятки (форма якого визначається МКСК) з фотофіксацією, що не перевищує трьох місяців до дати укладення охоронного договору. Для комплексів (ансамблів) складається окремий акт на кожну їх складову. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на п'ять років. Якщо стан пам'ятки або її частини значно змінився після проведення робіт на пам'ятці, - протягом п'яти календарних днів після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам'ятки, розташовуються на її території чи пов'язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) технічний паспорт; 4) план пам'ятки чи її частини у масштабі 1:100, 1:200 (можуть бути у складі технічного паспорта); 5) план території пам'ятки; 6) паспорт пам'ятки (форма якого визначається МКСК).

Таким чином, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об'єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов'язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка до якого мають бути додані додаткові документи.

Судом із матеріалів справи встановлено, що об'єкт культурної спадщини - пам'ятка архітектури, національного значення - Троїцька церква 1794 року (Церква Святої Трійці) що розташована за адресою: провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області є об'єктом архітектури та внесений до Переліку пам'яток архітектури.

Враховуючи викладене, відповідач, як власник об'єкту архітектури, зобов'язаний був у продовж місяця з моменту набуття права власності на будівлю, укласти з Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації охоронний договір.

Оскільки станом на час розгляду цієї адміністративної справи охоронний договір на вищезазначену пам'ятку архітектури не укладено, а власник будівлі з відповідними заявами до Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації не звертався, тому суд дійшов висновку про зобов'язання останнього у продовж одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації охоронний договір на об'єкт культурної спадщини, на умовах і в порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.

За таких обставин, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до повного задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 6, 14, 242, 243, 295, 370 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Новодмитрівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області щодо не укладення з Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768 охоронного договору на об'єкт культурної спадщини національного значення - Троїцька церква 1794 року.

Зобов'язати Новодмитрівську сільську раду Золотоніського району Черкаської області укласти з Управлінням культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768, охоронний договір на об'єкт культурної спадщини національного значення - Троїцька церква 1794 року, що розташована за адресою: провул. Новий, 20А, с. Драбівці, Золотоніського району Черкаської області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.

Суддя Петро ПАЛАМАР