Рішення від 31.10.2025 по справі 560/3683/25

Копія

Справа № 560/3683/25

РІШЕННЯ

іменем України

31 жовтня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у наданні їй статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України та видачі відповідного посвідчення;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника України та видати посвідчення члена сім'ї загиблого ветерана війни.

В обґрунтування позову позивач зазначила, що є дружиною померлого ОСОБА_2 , який за життя брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації проти України з 14.08.2022 по 11.05.2024. ОСОБА_2 помер від гострої серцевої недостатності перебуваючи в Донецькій області під час ремонтних робіт транспорту. Згідно Посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_1 ОСОБА_2 мав пільги, які передбачені для ветеранів війни-учасників бойових дій. Згідно Витягу з Наказу командира в/ч НОМЕР_2 № 2563 від 23.06.2024 "Про результати службового розслідування за фактом смерті сержанта ОСОБА_2 " зазначено, що смерть пов'язана з проходженням військової служби, настала ІНФОРМАЦІЯ_1 поблизу населеного пункту Новотроїцьке Дніпропетровської області. Позивач звернулася до відповідача із заявою про встановлення їй статусу «Член сім'ї загиблого (померлого) Захисника України» та видати відповідне посвідчення, однак відповідач відмовив у задоволенні заяви.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що підставою для встановлення особі статусу члена сім'ї померлого ветерана війни є, зокрема, документ, який підтверджує причинний зв'язок загибелі військовослужбовця з виконанням обов'язків військової служби.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 є дружиною покійного чоловіка ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 .

ОСОБА_2 з 14.06.2022 по 12.05.2024 проходив військову службу за призовом під час мобілізації.

Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №459н від ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер від гострої серцевої недостатності перебуваючи в Дніпропетровській області Новомосковського району с. Знаменівка під час ремонтних робіт транспорту.

Згідно Посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 19.08.2015 ОСОБА_2 мав пільги, які передбачені для ветеранів війни - учасників бойових дій.

ОСОБА_1 30.01.2025 звернулась до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації із заявою про надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України згідно форми встановленої Додатком 2 до Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 740 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 9 квітня 2024 р. № 416) та доданими до неї документами.

Рішенням комісії з питань встановлення статусу особи з інвалідності внаслідок війни, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, оформленого протоколом 2 від 24.01.2025 року (позивачу відмовлено у встановлені статусу «Член сім'ї загиблого (померлого) Захисника України» з таких підстав. Статтею 10-1 Закону № 3551 визначено певний перелік категорій осіб, члени сімей яких мають право на статус «Член сім'ї загиблого (померлого) Захисника України». Необхідною умовою для таких осіб, визначеною 5 ст. 10-1 Закону № 3551, що вони загинули (пропали безвісти), померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів. Пунктом 21.5 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 року № 402, зареєстрованого Міністерством юстиції від 17.11.2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення № 402) військово-лікарською комісією приймається постанова про причинний зв'язок захворювань, поранень контузій, травм, каліцтв. Пунктом 21.30 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті приймається в одному з формулювань, вказаних у пункті 21.5 розділу ІІ Положення 402, зокрема поранення або захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини (підпункти а, д), що підтверджує безпосередню участь військовослужбовця у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення інтересів держави у зв'язку з військовою агресією проти України, що призвели до смерті. Відповідно до копії Витягу з протоколу засідання 11 Регіональної військово-лікарської комісії (протокол № 3011 від 03 листопада 2024 року) наданою позивачем до заяви, причина смерті: Захворювання, яке призвело до смерті, та причина смерті, ТАК, пов'язане з проходженням військової служби, що не підтверджує причинний зв'язок захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_2 , з захворюванням одержаним під час безпосередньої участі у захисті Батьківщини, та не відповідає підставам для встановлення статусу «Член сім'ї загиблого (померлого) Захисника України» у відповідності п.5 ст. 10-1 Закону № 3551.

Про прийняте рішення відповідач позивача повідомив листом від 27.01.2025 №16-270.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначаються Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 року №3551-XII (далі Закон №3551-XII).

Відповідно до п.5 ч.1 ст.10-1 Закону №3551-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), до сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України належать: сім'ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також сім'ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Частиною 4 ст.10-1 Закону №3551-XII передбачено, що до членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначених у цій статті, належать: батьки; один із подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім'ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти; утриманці загиблого (померлого), яким у зв'язку з цим виплачується пенсія.

На виконання вимог ч.2 ст.10-1 Закону №3551-XII Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України від 23.09.2015 року №740 (далі Порядок №740).

Згідно підп..4 п.4 Порядку №740, підставами для надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, є: для осіб, зазначених в абзаці п'ятому (крім членів сімей осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади) пункту 2 цього Порядку: свідоцтво про смерть (копія) або повідомлення про загибель особи; документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, і загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Відповідно до п.5 Порядку №740, для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, членам сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м.Києві держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) заяву і документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку.

Згідно з п.6 Порядку №740, рішення про встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, приймається органами соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання у місячний строк з дати подання документів. Відсутність документів, визначених пунктом 4 цього Порядку, та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України» видається відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. №302 (п.7 Порядку №740).

Відповідно до п.4 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 року №302, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зазначеним у статті 10-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», видаються посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України».

Як підтверджено матеріалами справи, сержант ОСОБА_2 , який проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_2 , брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Сумській області, Харківській області у періоди з 14.08.2022 по 08.11.2022, з 14.01.2023 по 11.04.2023, з 24.04.2023 по 26.05.2023, з 29.05.2023 по 13.08.2023, з 14.08.2023 по 19.08.2023, з 19.08.2023 по 18.09.2023, з 30.09.2023 по 05.10.2023, з 13.10.2023 по 25.10.2023, з 08.12.2023 по 17.12.2023, з 01.04.2024 по 19.04.2024, з 20.04.2024 по 11.05.2024.

Згідно витягу з протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 11 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол №3011 від 03.11.2024, судом встановлено, що захворювання сержанта ОСОБА_2 , 1979 року народження, отримане під час проходження військової служби: «Гостра коронарна недостатність. Раптова коронарна смерть. Інші форми гострої ішемічної хвороби серця», яке призвело до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано таким, що пов'язане з проходженням військової служби.

Таким чином, зважаючи на встановлену законодавством правову регламентацію спірних правовідносин та з урахуванням фактичних обставин справи, суд приходить висновку, що позивач, відповідно до вимог ст.10-1 Закону №3551-XII, має право на встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Відтак, відмовляючи позивачу у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника та Захисниці і видачі відповідного посвідчення, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, визначені законодавством, а тому такі дії не можуть вважатись правомірними.

Вирішуючи питання про найбільш ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд враховує, що нею дотримано всіх умов, визначених законом для встановлення статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника та Захисниці, відтак, в силу вимог ст.ст.5, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту її порушених прав, слід зобов'язати відповідача видати посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України».

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Позивач сплатила судовий збір у розмірі 2422,40 гривень, тому ці витрати необхідно присудити на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України та видачі посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України».

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації встановити ОСОБА_1 статус члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України та видати посвідчення з написом «Посвідчення члена сім'ї загиблого Захисника чи Захисниці України».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 )

Відповідач:Управління соціального захисту населення Хмельницької районної військової адміністрації (вул. Тернопільська, 4, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29018 , код ЄДРПОУ - 03198528)

Головуючий суддя /підпис/ І.І. Тарновецький

"Згідно з оригіналом"

Суддя І.І. Тарновецький