Ухвала від 31.10.2025 по справі 520/28506/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

31 жовтня 2025 р. Справа № 520/28506/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Пасечнік О.В., розглянувши адміністративний позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Єжи Гедройця, буд. 5,м. Київ,03150, код ЄДРПОУ 40075815) до Державної екологічної інспекції України (Новопечерський провулок, буд. 3, корп. 2,м. Київ,01042, код ЄДРПОУ 37508533) , Державної екологічної інспекції у Харківській області (вул. Бакуліна, буд. 6,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61165, код ЄДРПОУ 37999518) третя особа: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , про визнання протиправними та скасування погодження, наказів, приписів,-

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Акціонерне товариство "Українська залізниця" , з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Харківській області, третя особа ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування погодження, наказів, приписів, в якому просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати погодження Державної екологічної інспекції України на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) від 09.04.2021 № 4.2/585ПГ.

2. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Харківській області про здійснення позапланового заходу (перевірки) від 05.05.2021 № 431/12-02.

3. Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Харківській області від 26.05.2021 №105/03-13.

4. Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції у Харківській області про здійснення позапланового заходу (перевірки) від 04.11.2021 № 1038/12-01.

5. Визнати протиправним та скасувати припис Державної екологічної інспекції у Харківській області від 18.11.2021 № 251/03-13.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Вирішуючи питання в порядку ст. 169 КАС України, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий без дотримання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 КАС України.

Згідно з п.5 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно вимог статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, законодавством регламентовано шестимісячний строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.

Строк звернення до суду обчислюється за загальним правилом з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо: особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені; рішення скероване на її адресу поштовим повідомленням, яке вона відмовилася отримати або не отримала внаслідок неповідомлення відправника про зміну місця проживання; про порушення її прав знали близькі їй особи.

День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргами обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Аналогічні правові висновки були висловлені Верховним Судом у постановах від 28.03.2018 у справі № 809/1087/17 та від 22.11.2018 у справі №815/91/18.

Оскільки початок шестимісячного строку визначено альтернативно - це день, коли особа або дізналася, або повинна була дізнатися про порушення свого права, при визначенні початку цього строку суд має з'ясувати момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.

Адміністративний позов Акціонерного товариства "Українська залізниця" зареєстровано судом 27.10.2025 року.

Тобто, позивач звернувся з даним позовом поза межами шестимісячного строку звернення з позовом до суду.

Позивачем до позовної заяви не додано заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.

Згідно ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку.

Керуючись статтями 160,161,169,248,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Акціонерне товариство "Українська залізниця" до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції у Харківській області, третя особа ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування погодження, наказів, приписів - залишити без руху.

Надати позивачу термін - десять календарних днів з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням підстав для поновлення строку.

Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.

Роз'яснити позивачеві, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Пасечнік О.В.