Справа № 640/30661/20
31 жовтня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж - БК" до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Претиж - БК" (надалі, позивач, Товариство) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у м.Києві (надалі, відповідач - 1), Державної податкової служби України (надалі, відповідач -2), в якому просить визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м.Києві: №1922263/41025723 від 10.09.2020, яким ТОВ "Престиж -БК" було відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 18.08.2020 на суму 65000,00 грн., в т.ч. ПДВ 10833,33 грн. №57658/41025723/2 від 21.10.2020, яким ТОВ "Престиж-БК" було відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 26.08.2020 на суму 71880,00 грн., в т.ч. 11980,00 грн., №64147/41025723 від 25.11.2020, яким ТОВ "Престиж-БК було відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 08.09.2020 на суму 61880,00 грн., в т.ч. ПДВ 10300,00 грн., №64146/41025723/2 від 25.11.2020, яким ТОВ "Престиж-БК" було відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 23.10.2020 на суму 77586,00 грн., в т.ч. ПДВ 12931,00 грн., зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ "Престиж-БК": №3 від 18.08.2020 датою реєстрації 04.09.2020, №6 від 26.08.2020 датою реєстрації 15.09.2020, №1 від 08.09.2020 датою реєстрації 29.10.2020, №2 від 23.10.2020 датою реєстрації 29.10.2020, визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м.Києві від 23.09.2020 № 300500 про відповідність ТОВ "Престиж-БК " критеріям ризиковості, зобов'язати Головне управління ДПС у м.Києві виключити ТОВ "Престиж - БК" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Позов обґрунтований тим, що позивач вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню рішення контролюючого органу про зупинення реєстрації податкових накладних №3 від 18.08.2020, дата реєстрації 04.09.2020, №6 від 26.08.2020, дата реєстрації 15.09.2020, №1 від 08.09.2020, дата реєстрації 29.10.2020, №2 від 23.10.2020, дата реєстрації 29.10.2020 та віднесення Товариства до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку ризикових платників податку, оскільки на вимогу фіскального органу після зупинення реєстрації податкових накладних було надано пояснення та документи щодо підтвердження реальності здійснених господарських операцій. Також, позивач вважає, що у відповідачів відсутні законні підстави для включення ТОВ "ПРЕСТИЖ-БК" до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку та прийняття оскаржуваного рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.02.2021 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представник Головного управління ДПС у м.Києві подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Зокрема, вказано про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку із тим, що за результатами розгляду наданих позивачем документів на підтвердження реальності здійснених господарських операцій по відмовленим у реєстрації податковим накладним, контролюючим органом були прийняті рішення про відмову у реєстрації таких податкових накладних.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Серед іншого, зауважує, що відповідач, посилаючись на загальні законодавчі приписи, не зазначає, яка саме господарська операція є сумнівною або не підтверджена доказами позивачем, та який саме поданий первинний документ, не дає підстави, для здійснення висновку про проведення господарських операцій та обсяг яких саме безпосередньо, не є достатнім для відображення руху у структурі зобов'язань, власному капіталі, хоча позивачем наданий повний перелік первинних документів по проведених бухгалтерських операціях та підтвердження проведених оплат.
Законом України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
27.02.2025 дана справа надійшла до Тернопільського окружного адміністративного суду та Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.02.2025 справу передано на розгляд судді Дерех Н.В.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 дану адміністративну справу прийнято до провадження судді Дерех Н.В.
Ухвалою суду від 04.03.2025 постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою суду від 04.03.2024 постановлено позовну заяву в адміністративній справі №640/30661/20 залишити без руху та надано позивачу п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху після відкриття провадження у справі.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.03.2025 постановлено продовжити розгляд даної адміністративної справи за правилами письмового провадження.
Представник Головного управління ДПС у м.Києві подав до суду відзив на позовну заяву від Головного управління ДПС у м.Києві та від ДПС України, в яких заперечив проти позовних вимог, просить відмовити у задоволення позову повністю.
Серед іншого, зазначає, що спірні рішення є рішеннями Комісії ДПС України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, є результатами розгляду скарг позивача на Рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН про відмову у реєстрації спірних податкових накладних, а тому їх скасування за рішенням суду не матиме юридично значимих дій для позивача. У разі задоволення судом позовних вимог позивача, позовна вимога ТОВ «ПРЕСТИЖ-БК» щодо реєстрації спірних податкових накладних №6 від 26.08.2020 року, №1 від 08.09.2020 року, №2 від 23.10.2020 року не може бути виконаною податковим органом, оскільки рішеннями Комісії ГУ ДПС у м. Києві, якими відмовлено у реєстрації зазначених спірних податкових накладних - не скасовані. Представник Головного управління ДПС у м.Києві також просить врахувати, що при розгляді документів, наданих позивачем до розгляду на підтвердження реальності здійснення господарської операції Комісією було встановлено, що наданими документами неможливо підтвердити реальність здійсненої господарської операції. Також, вказує, що відповідно до рішення №16533 від 15.01.2021, прийнятого Комісією ГУ ДПС у м.Києві, ТОВ "Престиж-БК" виключено з переліку ризикових об'єктів господарювання, як такого, що не відповідає Критеріям ризиковості платника податку у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, з огляду на що предмет спору у даній частині позовних вимог відсутній.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю.
Судом встановлено, що Товариство зареєстроване як юридична особа 13.12.2016, номер запису 10741020000063809, як платник податку на додану вартість, зареєстроване 01.02.2017, що підтверджується Витягом з Реєстру платників податку на додану вартість №1726594500250 від 30.01.2017.
Товариством складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 18.08.2020 року за фактом надання послуг (поточний ремонт покрівлі) ТОВ "Автобудкомплекс-К" на суму 65000,00 грн, тому числі податок на додану вартість у сумі 10833,33 грн.
Згідно з квитанцією від 04.09.2020 року податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 18 серпня 2020 року №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних".
Товариством направлено до ГУ ДПС у м. Києві пояснення зазначені у пункті 5 Порядку, в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з рахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та копії документів від 08 вересня 2020 року щодо підтвердження достовірності інформації, зазначеної в податковій накладній, разом із копіями документів (докази підтвердження долучені у додатках).
10 вересня 2020 року Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №1922263/41025723 про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18 серпня 2020 року № 3 із підстав "Ненаданням платником податку копій документів: “первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)».
Товариством були надані пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій, а саме: Договір №0602 на виконання робіт (послуг) від 02.06.2020 року; Акт договірної чи на поточний ремонт; Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат а серпень 2020 року; Акт приймання виконання будівельних робіт за серпень 2020 року; Дефектний акт від 02.06.2020 року; Локальний кошторис на будівельні роботи №2-1-1; Видаткова накладна №846/1 від 23.07.2020 року; Видаткова накладна №2692/1 від 25.06.2020 року; Рахунок на оплату №846 від 15.07.2020 року; Рахунок на плату №692 від 24.06.2020 року; ТТН №Р 692/1 від 25.06.2020 року; ТТН №Р846/1 від 23.07.2020 року, Банківська виписка за період 23.06.2020 по 18.08.2020 року.
Товариством складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №6 від 26.08.2020 року за фактом надання послуг (поточний ремонт покрівлі) Державній науковій установі “Книжкова палата країни імені Івана Федорова» на суму 71880,00 грн, у тому числі податок на додану вартість у сумі 11980,00 грн.
Згідно з квитанцією від 15 вересня 2020 року податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 26.08.2020 №6 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових окладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо адати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних для розгляду питання прийняття тішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Товариством направлено до ГУ ДПС у м. Києві пояснення зазначені у пункті 5 Порядку, в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та копії документів щодо правомірності складання податкової накладної №6 від 26 серпня 2020 року з підтвердження достовірності інформації, зазначеної в податковій накладній, разом із копіями документів.
06 жовтня 2020 року Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №2005815/41025723 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 серпня 2020 року № 6 з підстав "Ненаданням платником податку копій документів: “первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків- фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Товариством подана скарга на рішення №2005815/41025723 від 06.10.2020 року та Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі від 21 жовтня 2020 току №57658/41025723/2 відповідно до пункту 56.23 ст. 56 ПК України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, з підстав "Ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ».
Товариством були надані пояснення про порядок формування послуг та специфіку господарської діяльності та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій, а саме копії: Договору №54 про надання послуг від 06 серпня 2020 року; Рахунок-фактура №КВ0000-0005763 від 11.08.2020 року; Видаткова накладна №КВ00000813-0050 від 13.08.2020 року; Товарно-транспортна накладна №8130050 від 13.08.2020 року; рахунок №1068 від 17.08.2020 року; Видаткова накладна №1068/1 від 17.08.2020 року; Товарно-транспортна накладна №Р1068/1 від 17.08.2020 року; Сертифікати відповідності та висновки державної санітарно епідеміологічної служби; Дефектний акт від 06.08.2020 року; Договірна ціна на будівництво поточного ремонту покрівлі наукового корпусу на об'єкті, що розташований за адресою м. Київ, пр. Ю. Гагаріна 27; Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва; Довідка про вартість будівельних робіт та витрат; Акт приймання виконання будівельних робіт за серпень 2020 року; Банківська виписка за період 15.09.2020 року.
Товариством складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 08.09.2020 року за фактом надання послуг (поточний ремонт покрівлі) Товариству з обмеженою відповідальністю Автобудкомплекс-К" на суму 61880,00 грн, у тому числі податок на додану вартість у сумі 10300,00 грн.
Згідно з квитанцією від 29 вересня 2020 року податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена: "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 08.09.2020 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Товариством направлено до ГУ ДПС у м. Києві пояснення зазначені у пункті 5 Порядку, в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг», “Про електронні довірчі послуги» та копії документів щодо правомірності складання податкової накладної №1 від 08.09.2020.
13 листопада 2020 року Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №2135650/41025723 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 08 вересня 2020 року №1 з підстав "Ненаданням платником податку копій документів: "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)».
Товариством подана скарга на рішення №2135650/41025723 від 13.11.2020 року Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі від 25 листопада 2020 року №64147/41025723/2 відповідно до пункту 56.23 ст.56 ПК України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, з наступної підстави: "Ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ».
Товариством були надані пояснення про порядок формування послуг та специфіку господарської діяльності та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій, а саме: Договір №0602/1 на виконання робіт (послуг) від 02.06.2020 року з ТОВ Автобудкомплекс-К"; Видаткова накладна № 1068/1 від 17.08.2020 року; Рахунок на оплату № 1068 від 17.08.2020 року; Видаткова накладна №КВ00000903-0074 від 03.09.2020 року; Рахунок-фактура №КВ 0000-0006697 від 03.09.2020 року; Видаткова накладна № КВ00000817-0007 від 17.08.2020 року; Рахунок-фактура №КВ 0000- 0005948 від 14.08.2020 року; Видаткова накладна №КВ00000813-0050 від 13.08.2020 року; Рахунок-фактура №КВ 0000-0005763 від 11.08.2020 року; Фіскальний чек №89008 від 04.09.2020 року; Фіскальний чек №88624 від 01.09.2020 року; Фіскальний чек № 88509 від 31.08.2020 року; Фіскальний чек № 88862 від 03.09.2020 року; , Фіскальний чек № 88304 від 29.08.2020 року; Товарно-транспортна накладна №90300074 від 04.09.2020 року; Товарно-транспортна накладна №Р1068/1 від 17.08.2020 року; Товарно-транспортна накладна №8170007 від 17.08.2020 року; товарно-транспортна накладна № Р846/1 від 23.07.2020 року; Товарно-транспортна накладна №Р692/1 від 25.06.2020 року; Товарно-транспортна накладна №8130050 від 13.08.2020 року; Сертифікат відповідності та додаток до нього UA.TR. 042.35-19 від 20 березня 2019 року; Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 01.06.2018 року № 602-123-20-3/24567; Паспорт якості №177 від 16.01.2018 року на вуглеводневий скраплений паливний для побутового споживання газ; Акт приймання-виконання будівельних робіт за вересень 2020 року за формою КБ-2в; Довідка про вартість виконання будівельних робіт та витрат за вересень 2020 року; Дефектний акт за вересень 2020 року; Локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1 на виконання робіт з ремонту покрівлі; Договірна ціна на поточний ремонт частини покрівлі будівлі; Підсумкова відомість ресурсів; Виписка по рахунку ТОВ “Престиж-БК» від 08.09.2020 року.
Товариством складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 23.10.2020 за фактом надання послуг (поточний ремонт покрівлі) Комунальному некомерційному підприємству "Київська міська клінічна лікарня № 9" виконавчого органу Київської міської ради Київської міської державної адміністрації) на суму 77586,00 рн, у тому числі податок на додану вартість у сумі 12931,00 грн.
Згідно з квитанцією від 29.10.2020 року податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що "Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.10.2020 №23 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Товариством направлено до ГУ ДПС у м. Києві пояснення зазначені у пункті 5 Порядку, в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та копії документів щодо правомірності складання податкової накладної №2 від 23 жовтня 2020 року.
13 листопада 2020 року Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №2135651/41025723 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 23 жовтня 2020 року № 2 з підстав "Ненаданням платником податку копій документів: "первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити)».
Товариством подана скарга на рішення №2135651/41025723 від 13.11.2020 року та Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі від 25 листопада 2020 року №64146/41025723/2 відповідно до пункту 56.23 ст. 56 ПК України залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін, з підстав "Ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних ».
Товариством були надані пояснення про порядок формування послуг та специфіку господарської діяльності та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій, а саме: Договір № 2/Пр від 21.10.2020 року з Комунальним некомерційним підприємством "Київська міська клінічна лікарня №9 "Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації); Видаткова накладна №РН-0001251 від 15.10.2020 року; Рахунок-фактура №Н-000950 від 13.10.2020 року; фіскальний чек № 32488 від 15.10.2020 року; Фіскальний чек №32489 від 15.10.2020 року, Фіскальний чек №214022 від 02.10.2020 року; Фіскальний чек №2704 від 08.10.2020 року; Сертифікат відповідності та додаток до нього UA.TR. 042.35-19 від 20 березня 2019 року; Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 01.06.2018 року № 602-123-20-3/24567; Паспорт якості №177 від 1601.2018 року на вуглеводневий скраплений паливний для побутового споживання газ; Товарно-транспортна накладна №1251 від 15.10.2020 року; Акт приймання виконання будівельних робіт за жовтень 2020 року за формою КБ-2в; Довідка про вартість виконання будівельних робіт та витрат за жовтень 2020 року; Дефектний акт за жовтень 2020 року; Договірна ціна на покрівельні роботи; Зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкту будівництва; Виписка по рахунку ТОВ “Престиж-БК» від 23.10.2020 року.
Від контролюючого органу, після отримання від ТОВ “Престиж-БК» письмових пояснень з доданими документами, на адресу ТОВ “Престиж-БК» запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не надходило.
Крім цього, 23.09.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято рішення №300500 про відповідність ТОВ "ПРЕСТИЖ - БК" критеріям ризиковості платника. Зокрема, зазначено, що, використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ "ПРЕСТИЖ-БК", в процесі якого встановлено, що підприємством здійснюється реалізацію послуг поточного ремонту покрівлі фасаду, які придбано у СГ, що здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ "МАРРЕМБУД", ТОВ "РЕКОРД ПРО", ТОВ "ФРАНКО НЕКСТ". Відсутнє придбання інших супутніх робіт, товарів та послуг, необхідних для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг, згідно положень пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яким реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі по тексту Порядок № 1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тесту Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, реєстрації яких за наслідком проведеного моніторингу було зупинено та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем були надані пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій.
В свою чергу, контролюючий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не надходило.
Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що оскаржуване рішення повинно містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, зокрема, які саме документи не надані платником податків, які були б достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної, зокрема, щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування тощо.
Отже, суд дійшов висновку, що посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішень про відмову, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність таких рішень.
Крім того, оскаржуване рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної є актом індивідуальної дії.
Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.
Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.
Натомість, рішення комісії не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01 липня 2003 року вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.
Згідно з положеннями частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Щодо обраного позивачем способу захисту в частині визнання протиправними та скасування рішень Головного управління ДПС у м.Києві №57658/41025723/2 від 21.10.2020, яким ТОВ "Престиж-БК" було відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 26.08.2020 на суму 71880,00 грн., в т.ч. 11980,00 грн., №64147/41025723 від 25.11.2020, яким ТОВ "Престиж-БК було відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 08.09.2020 на суму 61880,00 грн., в т.ч. ПДВ 10300,00 грн., №64146/41025723/2 від 25.11.2020, яким ТОВ "Престиж-БК" було відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 23.10.2020 на суму 77586,00 грн., в т.ч. ПДВ 12931,00 грн., суд зазначає, що вказані спірні рішення прийняті контролюючим органом за результатами розгляду скарги позивача на рішення щодо відмови у реєстрації податкових накладних.
Відтак, у спірному випадку належним способом захисту є визнання протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м.Києві: №1922263/41025723 від 10.09.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж -БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 18.08.2020, №2005815/41025723 від 06.10.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж -БК" було відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 26.08.2020, №2135650/41025723 від 13.11.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж -БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 08.09.2020, №2135651/41025723 від 13.11.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж-БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 23.10.2020.
Частина третя статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 20 Порядку № 1246, встановлено, що у разі надходження до ДПС України рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Таким чином, належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні.
Щодо позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м.Києві від 23.09.2020 № 300500 про відповідність ТОВ "Престиж-БК " критеріям ризиковості, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, 23.09.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято рішення №300500 про відповідність ТОВ "Престиж-БК" критеріям ризиковості платника.
При цьому згідно із зазначеною у вказаному рішенні розшифровкою підставою стала наступна податкова інформація: «Використовуючи бази даних ДПС України, надані пояснення та копії документів, проведено аналіз діяльності ТОВ "Престиж-БК" (41025723), в процесі якого встановлено, що підприємством здійснюється реалізація послуг з поточного ремонту покрівлі фасаду, які придбано у СГ, що здійснюють ризикову діяльність, а саме: ТОВ "МАРРЕМБУД", ТОВ "РЕКОРД ПРО", ТОВ "ФРАНКО НЕКСТ". Відсутнє придбання інших супутніх товарів та послуг, необхідних для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства".
Відповідно до підпунктів 191.1.40 та 191.1.46 пункту 191.1 статті 191 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст.193 цього Кодексу, зокрема (але не виключно): організовують збір податкової інформації та вносять її до інформаційних баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику; використовують під час виконання своїх посадових (службових) обов'язків податкову інформацію з інформаційно-телекомунікаційних систем та інших джерел, отриману в порядку та спосіб, визначений цим Кодексом.
Статтею 61 Податкового кодексу України передбачено визначення податкового контролю та повноваження органів державної влади щодо його здійснення, у пунктах 61.1 та 61.2 якої вказано, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
За вимогами статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.
Відповідно до статей 71 та 72 Податкового кодексу України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій. Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла: від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація: що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п.133.4 ст.133 цього Кодексу, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово - господарські операції платників податків; про застосування реєстраторів розрахункових операцій; від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та Національного банку України, зокрема інформація: про об'єкти оподаткування, що надаються та/або реєструються такими органами. Зазначена інформація повинна містити, зокрема, вид, характеристики, індивідуальні ознаки об'єкта оподаткування (в разі наявності), за якими його можна ідентифікувати; про результати здійснення державного контролю за господарською діяльністю платника податків; що міститься у звітних документах (крім персоніфікованої статистичної інформації), які подаються платником податків органам виконавчої влади та/або органам місцевого самоврядування; про встановлені органами місцевого самоврядування ставки місцевих податків, зборів та надані такими органами податкові пільги; про дозволи, ліцензії, патенти, свідоцтва на право провадження окремих видів діяльності, яка повинна містити, зокрема: найменування платника податків, якому видані такі дозволи, ліцензії, патенти; податковий номер або реєстраційний номер облікової картки фізичної особи; вид дозвільного документа; вид діяльності, на провадження якої видано дозвільний документ; дату видачі дозвільного документа; строк дії дозвільного документа, інформацію про припинення (зупинення) дії дозвільного документа із зазначенням підстав такого припинення (зупинення); сплату належних платежів за видачу дозвільного документа; перелік місць провадження діяльності, на яку видано дозвільний документ; про експортні та імпортні операції платників податків; від банків, інших фінансових установ - інформація про наявність та рух коштів на рахунках платника податків, звіти про підзвітні рахунки, подані від фінансових агентів; від органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів; за наслідками податкового контролю; для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності також використовується інша інформація, оприлюднена як така, що підлягає оприлюдненню відповідно до законодавства та/або добровільно чи за запитом надана контролюючому органу в установленому законом порядку.
Інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається контролюючим органам періодично або на окремий письмовий запит контролюючого органу у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу (п.73.1 ст.73 ПК України).
Вимоги щодо обробки та використання податкової інформації визначені у статті 74 Податкового кодексу України, згідно із якими податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.
Внесення інформації до баз даних інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Таким чином, дії контролюючого органу щодо внесення до електронної бази даних інформації, незалежно від джерела її отримання, є службовою діяльністю працівників податкового органу на виконання своїх професійних обов'язків в порядку, передбаченому Податкового кодексу України та прийнятими на виконання вимог цього Кодексу нормативно-правовими актами. Способом здійснення таких дій є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до норм Податкового кодексу України, може зберігатися в інформаційних базах контролюючих органів та/або опрацьовуватися безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що ЄРПН - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Як вже зазначалось вище, пунктами 5-7 Порядку № 1165 встановлено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Одним з критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, що закріплені у Додатку 1 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є наявність у контролюючих органах податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування (п.8 Додатку 1).
Аналізуючи вищенаведені норми вбачається, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/ розрахунку коригування.
Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Отже, питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання Товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Поряд із цим іншою умовою для прийняття рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку є подання платником податків документів, необхідних для розгляду питання про виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, перелік яких визначений у пункті 6 Порядку № 1165, та їх перевірка комісією контролюючого органу щодо достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації. Згідно із цим можливість надання платником податків інформації та копій документів на підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку прямо залежить від чіткого зазначення/розшифрування контролюючим органом у рішенні податкової інформації, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
За змістом оскаржуваного рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку TOB "Престиж-БК" судом встановлено, що останнє прийняте з підстав відповідності платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Пунктом 8 критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно додатку 4 Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Зі змісту оскаржуваного рішення та з відзиву на позовну заяву встановлено, що відповідачем прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на додану вартість не за наслідками подання останнім ПН/РК для реєстрації в ЄРПН, що має передувати моніторингу платника податку та моніторингу такої ПН/РК, а лише у зв'язку з наявною податковою інформацією, що отримана з баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, що, у свою чергу, суперечить вимогам Порядку № 1165.
При цьому суд звертає увагу, що у матеріалах справи відсутні докази того, що контролюючий орган досліджував обставини господарської діяльності позивача станом на момент прийняття оскаржуваного рішення.
Разом з тим, вирішуючи спір по суті, суд приймає до уваги доводи представника Головного управління ДПС у м.Києві з приводу того, що відповідно до рішення №16533 від 15.01.2021, прийнятого Комісією ГУ ДПС у м.Києві, ТОВ "Престиж-БК" виключено з переліку ризикових об'єктів господарювання, як такого, що не відповідає Критеріям ризиковості платника податку у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності.
Отож, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 критеріїв ризиковості платників податку з відповідними наслідками для Товариства у вигляді внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає до часткового задоволення.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м.Києві №1922263/41025723 від 10.09.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж -БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 18.08.2020.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м.Києві №2005815/41025723 від 06.10.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж -БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 26.08.2020.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м.Києві №2135650/41025723 від 13.11.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж -БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 08.09.2020.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління ДПС у м.Києві №2135651/41025723 від 13.11.2020, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Престиж-БК" відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 23.10.2020.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №3 від 18.08.2020, №6 від 26.08.2020, №1 від 08.09.2020, №2 від 23.10.2020, що подані Товариством з обмеженою відповідальністю. "Престиж-БК".
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м.Києві від 23.09.2020 № 300500 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж-БК " критеріям ризиковості.
Зобов'язати Головне управління ДПС у м.Києві виключити Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж - БК" з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж-БК" 5255 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж-БК" 5255 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят п'ять) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 31 жовтня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж - БК" (місцезнаходження: вул. Юрія Іллєнка, 12,м. Київ,04050 код ЄДРПОУ 41025723);
відповідачі:
Головне управління ДПС у м.Києві (місцезнаходження: вул. Шолуденка, 33, 19, м. Київ, 04116, код 44116011);
- Державна податкова служба України (місцезнаходження: пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 код ЄДРПОУ 43005393).
Головуюча суддя Дерех Н.В.