Рішення від 31.10.2025 по справі 420/28375/25

Справа № 420/28375/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невиключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з військового обліку;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 3 частини 6 статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 № 11/5239 від 16 червня 2025 року, якою встановлено його непридатність до військової служби за станом здоров'я згідно з пунктом 74-А графи ІІ Розкладу хвороб, затвердженого Положенням про військово-лікарську експертизу, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 402 від 14 серпня 2008 року, з одночасним внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг" та до військового квитка ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 17 травня 2016 року його було знято з військового обліку на підставі рішення лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28 квітня 2016 року, яким ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час. Після цього він був поставлений на облік запасу в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно витягу з військово-облікового документа в електронній системі "Резерв+" № 251220240640554800016 ОСОБА_1 було поставлено на військовий облік за новим місцем - ІНФОРМАЦІЯ_7 . 16.06.2025 ОСОБА_1 пройшов повторний медичний огляд у складі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 . За результатами огляду, оформленими у довідці ВЛК № 11/5239 від 16.06.2025 року, йому встановлено діагноз: "Вроджений іхтіоз. Іхтіозіформна еритродермія Брока". Відповідно до статті 74-А графи ІІ Розкладу хвороб, затвердженого Положенням про військово-лікарську експертизу (наказ МОУ № 402 від 14.08.2008 року, із змінами), ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби. Але позивача не виключено з військового обліку на підставі довідці ВЛК, відомості про останнє проходження військово-лікарської комісії та її висновок не були внесені до військово-облікового документа в електронній системі "Резерв+" № 251220240640554800016.

28 липня 2025 року адвокат Бардук М.В., діючи в інтересах ОСОБА_1 , направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 офіційне звернення про видання наказу про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби за станом здоров'я та внесення відповідних відомостей про виключення з військового обліку до військово-облікового документа ОСОБА_1 4 серпня 2025 року адвокат Бардук М.В. додатково направив адвокатський запит за вих. № 3-47-6/25 до ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою отримання інформації щодо результатів розгляду зазначеного звернення від 28 липня 2025 року.

Станом на дату подання позову жодної відповіді чи офіційної інформації від ІНФОРМАЦІЯ_8 не отримано. Просить задовольнити позов з посиланням на п.3, ч.6, ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" , відповідно до яких виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Ухвалою суду від 21.08.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України.

25.08.2025 року до суду надійшов відзив. Відповідач ( Києвський районний ТЦКтаСП) заперечує проти позову. Зазначає, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_9 та на сьогоднішній день перебуває в розшуку за не проходження (відмова від проходження ) військово-лікарської комісії, згідно із п. 2 Розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист", яким передбачено, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Повідомлення щодо розшуку згенеровано автоматично Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до алгоритму за наявною інформацією в Реєстрі, та надсилається автоматично в електронній формі до органів Національної поліції. Позивач будучи військовозобов'язаним, повинен особисто повідомляти свої персонально-облікові дані, зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку .

Відсутність відомостей про проходження ВЛК позивачем у 2025 року свідчить про ненадання ним відповідно до вимог частини другої статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" відомостей про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку. У ІНФОРМАЦІЯ_10 відсутні відомості щодо оновлення своїх персональних даних позивачем у визначений чинним законодавством термін. Для внесення відомостей про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, позивач мав звернутись з мотивованою заявою до ТЦК та СП за місцем перебування на військового обліку.

Звернення направлене поштовою кореспонденцією не є заявою особи у розумінні ЗУ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 1487 та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а є лише зверненням передбаченим Законом України "Про звернення громадян". Позивач особисто не звертався до уповноважених органів адміністрування володільця Реєстру яким є: оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. У цьому випадку термін "особисто" підкреслює необхідність фізичної участі особи. Йдеться про безпосереднє подання документів, яке передбачає вручення документів конкретному адресату або його представнику; ідентифікацію особи, яка подає документи; офіційне оформлення факту прийому документів. Таке формулювання застосовується для важливих або чутливих документів, які вимагають особистого контролю, гарантованої конфіденційності чи підтвердження автентичності. Це мінімізує ризик втрати документів, помилок або зловживань. Натомість надсилання документів поштою чи через кур'єрську службу не передбачає особистого вручення документів адресатом. Поштовий оператор або кур'єр виступають посередниками, і наявність терміну "особисто" стає суперечливим та недоречним. У випадку пересилання поштою процес подання стає менш формалізованим із точки зору встановлення особистої присутності та вручення. Формулювання "особисто подають на ім'я" не може бути розтлумачено як "надіслати документ на ім'я" або "подати документи шляхом направлення на адресу" тощо, оскільки це прямо суперечить його змісту. Слово "особисто" вказує на те, що дія виконується фізичною присутністю конкретної особи. Це означає, що документи подаються не через посередників або сторонніх осіб, а безпосередньо тією людиною, яка повинна їх подати. Надсилання документів поштою, через кур'єра або електронні сервіси суперечить цьому підходу, оскільки особа не є присутньою фізично під час передачі. Замінити "особисто подають" на "надіслати на ім'я" або "подати шляхом направлення на адресу" неможливо через різницю в суті процесу. Поштове надсилання не забезпечує фізичного контакту між відправником і приймаючою стороною, а це є головним принципом особистого подання. Важливість точного формулювання в офіційних інструкціях та порядках є суттєвою для уникнення двозначностей, і слово "особисто" однозначно має на увазі фізичний контакт і вручення документів, що не замінюється поштовою пересилкою. Отже, діючим законодавством передбачено єдиний можливий спосіб звернення з заявою про внесення змін до ЄДРПВР "Оберіг", а саме шляхом особистого подання. Враховуючи те, що позивач, проходив ВЛК в ІНФОРМАЦІЯ_11 , в розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_9 , відсутня інформація та/або медична документація яка містить відомості про непридатність позивача до військової служби. В зв'язку з цим, ІНФОРМАЦІЯ_12 немає можливості підтвердити чи спростувати автентичність довідки військово-лікарської комісії від 16.06.2025 року №11/5239.

27.08.2025 року до суду надійшла відповідь на відзив. ОСОБА_1 виконав обов'язок щодо проходження повторного медичного огляду у встановлений законом строк, а за його результатами отримав висновок ВЛК про непридатність. Незважаючи на це, відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 помилково значиться таким, що перебуває у розшуку за нібито "непроходження (відмову від проходження) військово-лікарської комісії". Таке внесення інформації є незаконним і суперечить фактичним обставинам справи.

Вважає помилковою позицію щодо особистого звернення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Жодним нормативно-правовим актом не встановлено імперативної вимоги щодо обов'язкової фізичної присутності особи при поданні документів. Ні Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу", ні Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, а також Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - не містять норми, яка б прямо зобов'язувала громадянина особисто з'явитися до ТЦК та СП для подання заяви чи документів. Більше того, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", призовник, військовозобов'язаний чи резервіст має право звертатися у порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, а також щодо виправлення недостовірних відомостей. Законодавець прямо закріпив право особи звертатися з відповідними заявами, але не передбачив обов'язку особисто подавати їх шляхом фізичного прибуття. Вимога фізичної присутності при поданні документів є лише довільним тлумаченням відповідача, що суперечить принципу правової визначеності та фактично створює додатковий, необґрунтований обов'язок для громадян. Таким чином, подання документів поштовим відправленням або в електронній формі відповідає закону, є належним способом реалізації права військовозобов'язаного та не може визнаватися порушенням.

Також є безпідставними доводи відповідача про відсутність у ІНФОРМАЦІЯ_13 інформації чи медичної документації щодо непридатності ОСОБА_1 до військової служби, після затримання представниками ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_1 було в односторонньому порядку поставлено на військовий облік за новим місцем - до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Саме працівники цього органу вчинили відповідні дії з його обліку та організували його доставку до ІНФОРМАЦІЯ_14 для проходження військово-лікарської комісії. Більше того, у довідці військово-лікарської комісії № 11/5239 від 16.06.2025 року прямо зазначено, що ОСОБА_1 було призвано саме ІНФОРМАЦІЯ_15 , що додатково підтверджує причетність відповідача до організації направлення позивача на проходження військово-лікарської комісії. Довідка оформлена належним чином, містить усі реквізити, підписи уповноважених посадових осіб та відбиток печатки, що підтверджує її автентичність і юридичну силу. Довідка ВЛК від 16.06.2025 року № 11/5239 була надіслана до ІНФОРМАЦІЯ_8 разом із офіційним зверненням від 28 липня 2025 року.

28.08.2025 представник позивача надав до суду клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, посилаючись, що фактичні обставини справи та правове значення потребують більш ґрунтовного та детального дослідження.

Ухвалою суду від 02.09.2025 клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання. Призначено підготовче засідання на 25.09.2025 об 11 год. 00 хв.

25.09.2025 року від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі.

В судове засідання 25.09.2025 року об 11 год. 00 хв. сторони не з'явилися.

Ухвалою від 25.09.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на на 21.10.2025 року о 15 год. 00 хв.

21.10.2025 представники сторін не прибули в судове засідання, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, підтримав позовні вимоги.

Справа розглянута в письмовому провадженні.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно з тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 17.05.2016, рішенням лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 від 28 квітня 2016 року ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним у воєнний час. 17.05.2016 він був поставлений на облік запасу в ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно витягу з військово-облікового документа в електронній системі "Резерв+" № 251220240640554800016 ОСОБА_1 було поставлено на військовий облік за новим місцем - до ІНФОРМАЦІЯ_7 .

16.06.2025 ОСОБА_1 пройшов повторний медичний огляд у складі військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 . За результатами огляду, оформленими у довідці ВЛК № 11/5239 від 16.06.2025 року, йому встановлено діагноз: "Вроджений іхтіоз. Іхтіозіформна еритродермія Брока". Відповідно до статті 74-А графи ІІ Розкладу хвороб, затвердженого Положенням про військово-лікарську експертизу (наказ МОУ № 402 від 14.08.2008 року, із змінами), ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби.

Відомості про останнє проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії та її висновок не були внесені до військово-облікового документа в електронній системі "Резерв+", зазначено, що позивач непридатний в мирний час, обмеженно придатний у воєнний час, дата ВЛК 28.01.2016, позивач не був виключений з військового обліку на підставі довідці ВЛК від 16.06.2025.

28.07.2025 адвокат позивача Бардук М.В. направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 адвокатське звернення з проханням видати наказ про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з визнанням його непридатним до військової служби за станом здоров'я та внести відповідні відомості про виключення з військового обліку до військово-облікового документа ОСОБА_1 , до звернення додано копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 17.05.2016 та довідки ВЛК № 11/5239 від 16.06.2025 . Відповідь на звернення не надана.

4 серпня 2025 року адвокат Бардук М.В. додатково направив адвокатський запит за вих. № 3-47-6/25 до ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою отримання інформації щодо результатів розгляду зазначеного звернення від 28 липня 2025 року. Відповідь не надана.

Позивач, вважаючи, що відповідачем допущені протиправні дії щодо невиключення ОСОБА_1 з військового обліку, звернувся до суду з цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини регламентуються Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі Закон №2232-ХІІ), Законом України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 №1951-VIII (далі Закон №1951-VIII), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487 (далі Порядок №1487), Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене постановою КМУ від 23.02.2022 №154 (далі Положення №154), Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №559 (далі Порядок №559).

Закон №2232-ХІІ здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби.

Згідно з ч.10 ст.1 Закону №2232-XII, громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.5 ст.33 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Пунктом 79 Порядку №1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема: - організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; - здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; - проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; - виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони (п.11 Положення №154).

Статтею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8 ст.5 Закону №1951-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Таким чином, Київський РТЦКСП є уповноваженим суб'єктом на ведення військового обліку військовозобов'язаних та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", ведення Реєстру включає:

внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами.

Відповідно до ч.3 ст.14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Згідно з п.9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Відомості, які зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (п.3 Порядку №559).

Військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема, відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (п.п.7, 12 п.8 Порядку №559).

Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.

При цьому, в залежності від виду документа (у паперовій чи електронній формі), у якому виявлено розбіжності, передбачено диференційований підхід до способу такого звернення. У разі наявності некоректних відомостей в паперових документах призовник, військовозобов'язаний чи резервіст повинен звернутися у паперовій формі до відповідного ТЦКСП. У випадку виявлення таких невідповідностей в електронній формі, звернення має подаватися через електронний кабінет такої особи.

Отже передбачений Порядком №559 вибір форми та способу звернення військовозобов'язаного є обов'язковою умовою для внесення РТЦКСП відповідних змін, а недотримання цього порядку виключає можливість покладення на орган військового обліку обов'язку щодо внесення відповідних змін.

В даному випадку некоректні відомості, на які посилається позивач, містяться як у тимчасовому посвідченні № НОМЕР_2 (відсутні будь-які відмітки про непридатність до військової служби та виключення з обліку) , так і в електронному реєстрі. Тому позивач для виправлення недостовірних відомостей та внесення даних про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку мав звернутись до РТЦКСП письмово, а також відповідно до п.4 Порядку №559 шляхом подання заяви через електронний кабінет.

З аналізу положень Порядку №559 слідує, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі. Порядком №559 не передбачено вимоги особистого прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Однак позивач не подавав заяву про здійснення виправлень у військовому обліковому документі в паперовому виді та в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. А тому ніякого рішення про виправлення недостовірних відомостей або відсутності підстав для такого виправлення відповідач не приймав.

Подання представником позивача до РТЦКСП адвокатського запиту (адвокатського звернення) не є тотожним особистому зверненню військовозобов'язаного, а тому не матиме наслідком реагування ТЦКтаСП у вигляді внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частина перша статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначає адвокатський запит - як письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Відповідно до частини другої статті 24 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Виходячи з наведених правових норм, адвокатським запитом є письмове звернення адвоката спрямоване до суб'єктів владних повноважень, інших юридичних осіб, метою якого є отримання необхідної адвокату інформації для надання правової допомоги клієнту.

Враховуючи правову природу "адвокатського запиту", та зважаючи на порушені питання в адвокатському запиті від 28.07.2025, останній не є зверненням військовозобов'язаного щодо вирішення питання про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Зазначені обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача із заявою та документами, що підтверджують непридатність до військової служби , ані в паперовій формі, а ні через електронний кабінет, тому суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про виключення позивача з військового обліку.

Бездіяльність щодо ненадання відповіді на адвокатський запит не є предметом даного спору.

Згідно зі ст.ст.73,74,75,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням встановлених фактів суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Рішення складено та підписано 31.10.2025.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА

.