Справа № 420/26703/25
30 жовтня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О. О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразилися у відмові листом від 30.06.2025 р. № 18076-16275/Л-02/8-1500/25, щодо визначення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення на підставі довідки від 10 березня 2021 року № 11/4086 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату з 01.07.2024 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум виходячи з 90% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.03.2021 р. № 11/4086 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він до перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова КМУ № 103) отримував пенсію за вислугу років із розрахунку 90% грошового забезпечення. В подальшому у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області позивачу була перерахована пенсія з основним розміром пенсії 70%.
04.06.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії із застосуванням 90% обчислення від грошового забезпечення.
30.06.2025 листом № 18076-16275/Л-02/8-1500/25 відповідач відмовив у задоволенні прохання позивача, зазначаючи, що перерахунок пенсії проведено у розмірі 70% грошового забезпечення, оскільки максимальний розмір пенсії за вислугу років згідно зі змінами в законодавстві (Закон України від 27.03.2014 № 1166-VII) не повинен перевищувати 70% відповідних сум.
Відповідач надав відзив на позов, у якому зазначив, що позивачу призначена пенсія у розмірі 90% грошового забезпечення, проте просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що під час перерахунку позивачу пенсії, її основний розмір був обчислений у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в Одеській області та отримує пенсію відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Сторони не заперечують, що позивачу перерахована пенсія з урахуванням основного розміру пенсії 70% грошового забезпечення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини четвертої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до частини другої ст. 13 Закону (в редакції, що діяла на час прийняття Закону) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
В подальшому, частина друга ст. 13 із змінами, внесеними Законом України від 04.07.2002 № 51-IV «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» передбачала, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесені зміни до ст. 13 Закону та змінено до 70% максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ч. 2 ст. 13 Закону, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
При цьому, оскільки перерахунок пенсії позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні відсоткового розміру пенсії не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі, щодо права на пільги, від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
З зазначених норм випливає, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
При вказаних обставинах, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, щодо зміни позивачу максимального розміру пенсії з 90% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною п'ятою ст. 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При ухваленні рішення у цій справі, яка є типовою, судом враховані правові висновки Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, викладені в рішенні від 04.02.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019, за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18) за позовом фізичної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача, щодо відмови листом від 30.06.2025 р. № 18076-16275/Л-02/8-1500/25 в визначення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення на підставі довідки від 10 березня 2021 року № 11/4086; зобов'язання відповідача здійснити з 01.07.2024 нарахування та виплату пенсії позивачу з урахуванням раніше виплачених сум виходячи з 90% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.03.2021 р. № 11/4086 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням здійснених виплат.
У відповідності до вимог частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 244 - 246, 262, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ЄДРПОУ: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які виразилися у відмові листом від 30.06.2025 р. № 18076-16275/Л-02/8-1500/25, щодо визначення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 90% грошового забезпечення на підставі довідки від 10 березня 2021 року № 11/4086 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити нарахування та виплату з 01.07.2024 р. пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум виходячи з 90% грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, визначеного довідкою Адміністрації Державної прикордонної служби України від 10.03.2021 р. № 11/4086 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 , з урахуванням здійснених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30.10.2025.
Суддя Олександр ХУРСА