Рішення від 31.10.2025 по справі 420/17651/25

Справа № 420/17651/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Грабової Т.П., представника позивача - Байрактар О.В., представник відповідача - Харламбової В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,

ВСТАНОВИВ:

Комунальне некомерційне підприємство “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Південного офісу Держаудитслужби, в якому просить: визнати протиправним та скасувати висновок Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури торгів за предметом закупівлі: “Капітальний ремонт окремих приміщень травмпункту (травмпункт ока) та підвальних приміщень корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня №10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А (ДК 021:2015 - 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи). Частина загального проекту. Об'єкт основного призначення: підвальні приміщення корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А» (UA-2025-03-25-004360-а), який оприлюднено в електронній системі закупівель 25.03.2025 року.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Комунальним некомерційним підприємством “Міська клінічна лікарня №10» Одеської міської ради відповідно до річного плану закупівель на 2025 рік була проведена процедура закупівлі відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: “Капітальний ремонт окремих приміщень травмпункту (травмпункт ока) та підвальних приміщень корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А (ДК 021:2015 - 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи). Частина загального проекту. Об'єкт основного призначення: підвальні приміщення корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А» (UА-2025-03-25-004360-а).

КНП “МКЛ № 10» ОМР є кластерним закладом охорони здоров'я спроможної мережі Одеського госпітального округу з надання спеціалізованої цілодобової медичної допомоги, створений за рішенням Одеської міської ради від 24 квітня 2024 №2085-VIII “Про затвердження статуту Комунального некомерційного підприємства “МКЛ №10», за яким прийнято мінімальні (базові) та деякі розширені напрями медичного обслуговування, зокрема офтальмологія, ортопедія і травматологія тощо. У зв'язку з цим створення проектів травмпункту ока на базі наявного функціонуючого цілодобового травмпункту є одним з пріоритетних завдань стратегічного розвитку підприємства.

Закупівлю здійснено відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922-VIII з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) за потребою Замовника та у відповідності до проектного завдання, Експертного звіту (позитивного) № ЕК-5772/08-24 від 20 вересня 2024 року.

Джерелом фінансування запланованої закупівлі визначено кошти від Національної служби здоров'я України, які оплачуються на підставі укладеного договору на медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №1455-Е125-Р000.

Станом на дату публікації висновку Південного офісу Держаудитслужби 21 травня 2025 року на об'єкті роботи виконані більш ніж на 70% від загального об'єму, а саме: завершено всі заплановані демонтажні роботи, встановлено внутрішні перегородки, виконано влаштування підлоги, зокрема цементну стяжку та гідроізоляцію, прокладено трубопроводи систем водопостачання та каналізації.

Оголошення про проведення процедури закупівлі було розміщене в електронній системі закупівель 25.03.2025 року за ідентифікатором закупівлі UА-2025-03-25-004360-а (https://prozorro.aov.ua/tender/UA-2025-03-25-004360-a) за типом процедури закупівлі - відкриті торги з особливостями. Очікувана вартість закупівлі становила 6487000,00 грн (з ПДВ).

За результатами розгляду тендерної пропозиції єдиного учасника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з ціною 6446201,79 грн без ПДВ на відповідність вимогам тендерної документації, Замовник 11.04.2025 року розмістив повідомлення з вимогою усунути невідповідності в тендерній пропозиції учасника, після виправлення яких визначив учасника переможцем та 12.04.2025 року прийняв рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю.

Договір № ВТ-26 між Замовником та переможцем ФОП ОСОБА_1 був укладений 18.04.2025 року на суму 6 446 201,79 грн без ПДВ.

На підставі наказу Державної аудиторської служби України Південного офісу Держаудитслужби від 29.04.2025 року № 84, відповідачем був проведений моніторинг вказаної процедури закупівлі та 21.05.2025 року в електронній системі закупівель був оприлюднений висновок про результати моніторингу, в констатуючій частині якого зазначено, що в порушення вимог пункту 43 Особливостей Замовник розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення виявленої ним під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ФОП ОСОБА_1 невідповідності в інформації та/або документах, що подані зазначеним учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, що не може бути усунене учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей та на порушення вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ФОП ОСОБА_1 як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.

Згідно висновку, учасник ФОП ОСОБА_1 у складі тендерної пропозиції не надав підсумкову відомість ресурсів, що зазначено у підпункті 3.3 пункту 3 Додатка № 2 до тендерної документації.

Позивач вважає, що саме наявність сукупності усіх кошторисних документів в тендерній пропозиції учасника, зазначених у вимогах підпункту 3.3 пункту 3 додатка 2 до тендерної документації відноситься до визначення технічних, якісних та кількісних характеристик, а окремий документ - підсумкова відомість ресурсів сама по собі ніяк не впливає на предмет закупівлі та на його технічні, якісні та кількісні якості, за рахунок того, що необхідна технічна інформація з даної підсумкової відомості ресурсів міститься в інших наданих кошторисних документах учасника (локальні кошториси тощо).

Тому позивач вважав, що вказана невідповідність могла бути усунута учасником відповідно до п.43 Особливостей, і підстави для відхилення такої тендерної пропозиції були відсутні.

Однак, зазначеним вище висновком відповідач, керуючись статтями 5 та 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі», пункту 9 Положення про Південний офіс Держаудитслужби, затвердженого наказом Державної аудиторської служби України від 02.06.2016 № 23, зобов'язав Замовника здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Також позивач зазначив, що у висновку відсутня конкретизація та не міститься алгоритму як саме потрібно припинити зобов'язання за договором про закупівлю, коли обсяг робіт за ним виконаний майже в повному обсязі на дату публікації висновку.

За викладених обставин, позивач вважає необгрунтованим та таким, що суперечить нормам чинного законодавства висновок відповідача про результати моніторингу процедури торгів за вищезазначеним предметом закупівлі UА-2025-03-25-004360-а, який оприлюднено в електронній системі закупівель 21.05.2025 року.

Ухвалою від 09.06.2025 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі з призначенням підготовчого засідання.

Ухвалою від 15.07.2025 року продовжено строк підготовчого провадження у справі на 30 днів.

Ухвалою від 15.07.2025 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 21.10.2025 року о 14 год. 00 хв., з'явилися представник позивача та представник відповідача.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала з підстав, викладених у відзиві.

27.06.2025 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначає, зокрема, що Південним офісом відповідно до норм статті 8 Закону здійснено моніторинг процедури відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: Капітальний ремонт окремих приміщень травмпункту (травмпункт ока) та підвальних приміщень корпусу літери “В» .у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А. Частина загального проекту. Об'єкт основного призначення: підвальні приміщення корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства. “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса,, вул. Олексія Вадатурського, 61-А. (ДК 021:2015:45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи), яку проведено Комунальним некомерційним підприємством “МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ № 10» Одеської міської ради (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UА-2025-03-25-004360-а), очікуваною вартістю 6 487 000,00 грн з ПДВ, щодо дотримання позивачем законодавства у сфері публічних закупівель.

Підставою для прийняття рішення про початок моніторингу були виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.

За результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі за номером ID: UА-2025-03-25-004360-а від 21.05.2025, який оприлюднено в електронній системі закупівель відповідно до норм частини шостої статті 8 Закону.

За результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі встановлено порушення Замовником законодавства у сфері публічних закупівель, а саме:

- в порушення вимог пункту 43 Особливостей Замовник розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення виявленої ним під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ФОП “ ОСОБА_2 » невідповідності в інформації та/або документах, що подані зазначеним учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, що не може бути усунене учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей;

- на порушення вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ФОП “ ОСОБА_2 » як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих Особливостей.

Також Південним офісом Держаудитслужби було надано запит від 09.05.2025 про надання пояснень (інформації, документів), Замовник надав відповідні пояснення, інформацію та документи через електронну систему закупівель 15.05.2025, тобто на четвертий робочий день з дня його оприлюднення з порушенням строків, визначених Законом, чим порушено вимоги частини п'ятої статті 8 Закону.

За таких обставин, відповідач вважав висновок висновок про результати моніторингу процедури закупівлі за номером ID: UА-2025-03-25-004360-а від 21.05.2025 законним та обґрунтованим та просив у його скасуванні відмовити.

Заслухавши вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що Комунальним некомерційним підприємством “Міська клінічна лікарня №10» Одеської міської ради відповідно до річного плану закупівель на 2025 рік була проведена процедура закупівлі відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: “Капітальний ремонт окремих приміщень травмпункту (травмпункт ока) та підвальних приміщень корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А (ДК 021:2015 - 45450000-6 - Інші завершальні будівельні роботи). Частина загального проекту. Об'єкт основного призначення: підвальні приміщення корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А» (UА-2025-03-25-004360-а).

Закупівлю здійснено на підставі Закону України “Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року № 922-VIII з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 “Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості) за потребою Замовника та у відповідності до проектного завдання, Експертного звіту (позитивного) № ЕК-5772/08-24 від 20 вересня 2024 року.

Джерелом фінансування запланованої закупівлі визначено кошти від Національної служби здоров'я України, які оплачуються на підставі укладеного договору на медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №1455-Е125-Р000.

Оголошення про проведення процедури закупівлі було розміщене в електронній системі закупівель 25.03.2025 року за ідентифікатором закупівлі UА-2025-03-25-004360-а (https://prozorro.aov.ua/tender/UA-2025-03-25-004360-a) за типом процедури закупівлі - відкриті торги з особливостями. Очікувана вартість закупівлі становила 6 487 000,00 грн (з ПДВ).

За результатами розгляду тендерної пропозиції єдиного учасника - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 з ціною 6 446 201,79 грн без ПДВ на відповідність вимогам тендерної документації, Замовник 11.04.2025 року розмістив повідомлення з вимогою усунути невідповідності в тендерній пропозиції учасника, після виправлення яких, визначив учасника переможцем та 12.04.2025 року прийняв рішення про намір укласти з ним договір про закупівлю.

18.04.2025 року між Замовником та переможцем ФОП ОСОБА_1 був укладений Договір № ВТ-26 на суму 6 446 201,79 грн без ПДВ.

На підставі наказу Державної аудиторської служби України Південного офісу Держаудитслужби від 29.04.2025 року № 84, відповідачем був проведений моніторинг вказаної процедури закупівлі.

За результатами моніторингу зазначеної процедури закупівлі Південним офісом Держаудитслужби складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі за номером UA-2025-03-25-004360-а від 21.05.2025 року (а.с. 23-25, т. 2)

За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції встановлено наступне.

Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації (далі - ТД) вимогам Закону України “Про публічні закупівлі» (далі - Закон) з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (із змінами) (далі - Особливості), розгляду тендерної пропозиції, відповідності повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, вимогам Особливостей, своєчасності його розміщення Замовником та виконання учасником, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі, надання відповіді на запит органу державного фінансового контролю про надання пояснень щодо прийняття рішень та/або вчинення дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель Комунального некомерційного підприємства “МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ № 10» Одеської міської ради (далі - Замовник) на 2025 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, ТД, затверджену рішенням уповноваженої особи Замовника від 25.03.2025 № 65, тендерну пропозицію учасника фізичної особи-підприємця “ ОСОБА_2 » (далі - ФОП “ ОСОБА_2 »), повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником ФОП “ ОСОБА_2 » у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, виправлення учасником ФОП “ ОСОБА_2 » виявлених Замовником невідповідностей, протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою Замовника від 12.04.2025 № 97, повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, оприлюднене в електронній системі закупівель 12.04.2025, договір від 18.04.2025 № ВТ-26, пояснення та документи Замовника, отримані 15.05.2025 та 19.05.2025 через електронну систему закупівель на запити Південного офісу Держаудитслужби.

За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції відповідачем було встановлено.

У пункті 7 розділу III “Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» ТД Замовником визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим даною тендерною документацією (у тому числі згідно Додатку № 3 даної тендерної документації).

У підпункті 3.3 пункту 3 “Перелік документів та/або інформації на підтвердження інформації про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» Додатка № 2 до ТД Замовником визначено, що розрахунки договірної ціни на виконання капітального ремонту за предметом закупівлі повинні бути розроблені в програмному комплексі АВК-5 або Будівельні технології: Кошторис (в актуальній редакції на дату торгів) або сумісному з ним, який взаємодіє з ним в частині передачі кошторисної документації та розрахунків договірних цін, розроблених у відповідності з вимогами Настанови. Учасники до кінцевого строку подання пропозицій надають відповідно до своєї початкової ціни (у форматі pdf):

- договірну ціну (без надання розрахунків договірної ціни);

- зведений кошторисний розрахунок вартості;

- об'єктні кошториси;

- локальні кошториси;

- дефектні акти;

- підсумкова відомість ресурсів.

Договірна ціна є динамічною у відповідності до КНУ “Настанова з визначення вартості будівництва», затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281. Договірна ціна має бути складена відповідно до діючих національних стандартів України з ціноутворення у будівництва з врахуванням проектної документації.

Учасник повинен не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції обов'язково відвідати об'єкт, скласти дефектний акт, погодити його з Замовником та надати скановану копію даного акту у складі своєї пропозиції. У Додатку “Технічне завдання» до ТД міститься “Відомість обсягів робіт» з інформацією про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а саме: найменування робіт та витрат, одиниця виміру та кількість.

У висновку зазначено, що учасник ФОП “ ОСОБА_2 » у складі тендерної пропозиції на підтвердження відповідності його тендерної пропозиції технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі надав договірну ціну, зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, відомість обсягів робіт, дефектні акти, локальні кошториси, об'єктний кошторис на “Капітальний ремонт окремих приміщень травмпункту (травмпункт ока) та підвальних приміщень корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А. Частина загального проекту. Об'єкт основного призначення: підвальні приміщення корпусу літери “В» у складі комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради за адресою: м. Одеса, вул. Олексія Вадатурського, 61-А» та акт огляду об'єкта.

Проте учасник ФОП “ ОСОБА_2 » у складі тендерної пропозиції на підтвердження відповідності його тендерної пропозиції технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі не надав підсумкову відомість ресурсів, що не відповідає вимогам підпункту 3.3 пункту 3 Додатка № 2 до ТД.

Відповідно до даних електронної системи закупівель Замовником розміщено повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником ФОП “ ОСОБА_2 » у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, до 12 квітня 2025 15:22 години, в якому, зокрема, зазначено:

“ 2. На вимоги Замовника зазначені у підпункті 3.3. пункту З додатка 2 до тендерної документації Учасник повинен надати “Розрахунки договірної ціни на виконання капітального ремонту за предметом закупівлі повинні бути розроблені в програмному комплексі АВК-5 або Будівельні технології:

Кошторис (в актуальній редакції на дату торгів) або сумісному ^ з ним, який взаємодіє з ним в частині передачі кошторисної документації та розрахунків договірних цін, розроблених у відповідності з вимогами Настанови. Учасники до кінцевого строку подання пропозицій надають відповідно до своєї початкової ціни (у форматі pdf):

- договірну ціну (без надання розрахунків договірної ціни);

- зведений кошторисний розрахунок вартості;

- об'єктні кошториси;

- локальні кошториси;

- дефектні акти;

- підсумкова відомість ресурсів;

Договірна ціна є динамічною у відповідності до КНУ “Настанова з визначення вартості будівництва» затверджена наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281. Договірна ціна має бути складена відповідно до діючих національних стандартів України з ціноутворення у будівництва з врахуванням проектної документації.

Учасник повинен не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції обов'язково відвідати об'єкт, скласти дефектний акт, погодити його з Замовником та надати скановану копію даного акту у складі своєї пропозиції.» та відповідно до п.5 розділу III до тендерної документації “Кваліфікаційні критерії процедури закупівлі» Замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям згідно додатку 2 цієї тендерної документації.» (тобто дана вимога не відноситься до технічних вимог).

Невідповідність: Учасником не надано у складі тендерної пропозиції Підсумкову відомість ресурсів.

Учаснику надати документ “Підсумкова відомість ресурсів». Водночас відповідно до пункту 43 Особливостей якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/ або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Отже, у висновку зазначено, не надана учасником ФОП “ ОСОБА_2 » у складі тендерної пропозиції підсумкова відомість ресурсів є документом саме про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, та, відповідно, невідповідність в частині відсутності такого документа у складі тендерної пропозиції учасника не може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.

Відповідач вказує, що на запит Південного офісу Держаудитслужби від 14.05.2025 із зазначеного питання, Замовник 19.05.2025 надав пояснення, яке не обґрунтовує прийняте Замовником рішення про розміщення в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення виявленої ним під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ФОП “ ОСОБА_2 » вищезазначеної невідповідності, оскільки невідповідність в частині відсутності документа про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, яким є підсумкова відомість ресурсів, не може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.

Отже, згідно оскаржуваного висновку на порушення вимог пункту 43 Особливостей Замовник розмістив в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення виявленої ним під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі ФОП “ ОСОБА_3 » вищезазначеної невідповідності в інформації та/або документах, що подані зазначеним учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, що не може бути усунене учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.

Також у висновку зазначено, що на порушення вимог абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей Замовник не відхилив тендерну пропозицію учасника ФОП “ ОСОБА_2 » як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей.

За результатами аналізу питання розгляду тендерної пропозиції встановлено порушення вимог пункту 43, абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей.

З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, керуючись статтями 5 та 10 Закону України “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України “Про публічні закупівлі», Південний офіс Держаудитслужби зобов'язав позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні визначено Законом України від 26.01.1993 № 2939-XII “Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939-ХІІ).

Відповідно до статті 5 Закону № 2939-ХІІ контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України “Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Перевірка закупівель у замовників проводиться за місцезнаходженням юридичної особи, що перевіряється, чи за місцем розташування об'єкта права власності, щодо якого проводиться перевірка, і полягає у документальному та фактичному аналізі дотримання замовником законодавства про закупівлі. Результати перевірки закупівель викладаються в акті перевірки закупівель.

Моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.

Статтею 8 Закону України від 25.12.2015 № 922-VIII “Про публічні закупівлі» (далі - Закон № 922-VIII) моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи.

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.

Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до статті 7 цього Закону.

Згідно з частиною 3 статті 8 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу закупівлі оприлюднюється протягом двох робочих днів з дня його прийняття в електронній системі закупівель органом державного фінансового контролю із зазначенням унікального номера оголошення про проведення процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір та дати його оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу, а також опису підстав для здійснення моніторингу закупівлі. Рішення про початок моніторингу закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 8 Закону № 922-VIII строк здійснення моніторингу закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з дати оприлюднення рішення про початок моніторингу закупівлі в електронній системі закупівель.

За результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Форма висновку та порядок його заповнення визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Методика визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх перелік та порядок застосування затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, за погодженням з Уповноваженим органом.

Згідно частини 5 статті 8 Закону № 922-VIII протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель.

Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.

Відповідно до частини 7 статті 8 Закону № 922-VIII у висновку обов'язково зазначаються: 1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі; 2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість; 3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі; 4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі; 5) зобов'язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов'язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону № 922-VIII замовник вимагає від учасників процедури закупівлі подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям.

Як визначено частиною 12 статті 29 Закону № 922-VIII, за результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій, в якому повинна міститися інформація про результат розгляду кожної тендерної пропозиції (відхилення тендерної пропозиції/допущення до аукціону).

Відповідно до частини 16 статті 29 Закону № 922-VIII якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів. За результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій.

Відповідно до статті 31 Закону № 922-VIII визначений виключний перелік випадків за наявності яких замовник відхиляє тендерну пропозицію.

Згідно з підпунктом 1 частини 1 статті 31 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі:

не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;

не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;

Тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель (пункт 31 частини 1 статті 1 Закону № 922-VIII).

Пунктом 3-7 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Відповідно до пункту 3-7 розділу X “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України “Про публічні закупівлі» Кабінет Міністрів України Постановою № 1178 від 12.10.2022 року затвердив Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (далі за текстом - Особливості № 1178).

Згідно пункту 43 Особливостей № 1178 якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим, ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Підпунктом 2 пункту 44 Особливостей № 1178 передбачено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;

є такою, строк дії якої закінчився;

є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

В якості підстав позову позивач зазначає, що в даному випадку замовник скористався правом розміщення повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей, і учаснику було надано можливість усунути невідповідність, що є законною та правильною дією, а сам факт початкової відсутності документа - не є підставою для відхилення так як документ не є критичним для оцінки пропозиції. Підсумкова відомість ресурсів, хоч і є формально зазначеним документом, не містить унікальної інформації, яка б не дублювалась у локальних кошторисах, об'єктних кошторисах чи зведеному кошторисному розрахунку вартості. Якщо відсутній документ, але інформація, яка мала бути в ньому, є в інших наданих документах, а її зміст не суперечить тендерній документації, замовник має право вимагати усунення такої невідповідності без відхилення тендерної пропозиції. Замовник не визначив “Підсумкову відомість ресурсів» як критичний елемент технічної пропозиції. Відповідно, її відсутність на момент подання не змінює зміст пропозиції та не впливає на предмет закупівлі.

Суд погоджується з доводами відповідача про те, що посилання позивача стосовно оцінки на власний розсуд «некритичності» відсутності у складі тендерної пропозиції того чи іншого документа є необґрунтованим, оскільки створює певну невизначеність у тлумаченні позивачем вимог власної тендерної документації та при оцінці позивачем наданих учасниками документів, що фактично ставить учасників процедури закупівлі в нерівні умови, оскільки як тендерною документацією позивача, так і законодавством у сфері публічних закупівель не визначено таке поняття як “критичні для оцінки документи».

Також суд бере до уваги доводи відповідача про те, що у відомості ресурсів відображається перелік всіх необхідних матеріалів, обладнання, трудових витрат та інших ресурсів, необхідних для виконання певного обсягу робіт, а інші надані учасником у складі тендерної пропозиції документи не містять у собі перелік саме всіх таких матеріалів, обладнання, трудових витрат та інших ресурсів, необхідних для виконання певного обсягу робіт. Тому доводи позивача про те, що необхідна технічна інформація з даної підсумкової відомості ресурсів міститься в інших наданих кошторисних документах учасника (локальні кошториси тощо), суд вважає безпідставними та необґрунтованими.

Таким чином, не надана учасником ФОП ОСОБА_1 у складі тендерної пропозиції підсумкова відомість ресурсів є документом саме про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції, а тому, на думку суду, невідповідність в частині відсутності такого документа у складі тендерної пропозиції учасника не може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей.

Відповідно до абзацу 2 пункту 31 Особливостей тендерна пропозиція подається в електронній формі через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям (у разі їх (його) встановлення, наявність/відсутність підстав, установлених у пункті 47 цих особливостей і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 36 Особливостей, якщо була подана одна тендерна пропозиція, електронна система закупівель після закінчення строку для подання тендерних пропозицій, визначених замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, розкриває всю інформацію, зазначену в тендерній пропозиції, крім інформації, визначеної пунктом 40 цих Особливостей, не проводить оцінку такої тендерної пропозиції та визначає таку тендерну пропозицію найбільш економічно вигідною. Протокол розкриття тендерних пропозицій формується та оприлюднюється відповідно до частин третьої та четвертої статті 28 Закону.

Замовник розглядає таку тендерну пропозицію відповідно до вимог статті 29 Закону (положення частин другої, п'ятої - дев'ятої, одинадцятої, дванадцятої, чотирнадцятої, шістнадцятої, абзаців другого і третього частини п'ятнадцятої статті 29 Закону не застосовуються) з урахуванням положень пункту 43 цих Особливостей. Замовник розглядає найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі відповідно до цього пункту щодо її відповідності вимогам тендерної документації.

Отже, оскільки невідповідність в частині відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції (у даному випадку - підсумкової відомості ресурсів), не може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 Особливостей, то єдиним можливим законним рішенням позивача мало бути відхилення тендерної пропозиції учасника ФОП ОСОБА_1 на підставі абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей, а не розміщення всупереч пункту 43 Особливостей в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення виявленої ним під час розгляду тендерної пропозиції вказаного учасника процедури закупівлі такої невідповідності.

Суд бере до уваги доводи відповідача, що виявлене Південним офісом порушення з боку позивача абзацу 2 підпункту 2 пункту 44 Особливостей є суттєвим та має вплив на перебіг процедури закупівлі та на її результат, оскільки відхилення тендерної пропозиції учасника через відсутність у складі тендерної пропозиції учасника інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі є прямим обов'язком позивача відповідно до вимог Особливостей та єдиним можливим правовим рішенням позивача, що робить укладання договору із зазначеним учасником взагалі неможливим.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду по справах №№ 160/4436/21, 420/693/21, 200/10092/20, 280/8475/20, 260/2993/21, в яких зазначено, що в разі недотримання учасником процедури закупівлі усіх кваліфікаційних вимог, зазначених у тендерній документації замовника, останній на вимогу Закону № 922-VIII повинен відхилити тендерну пропозицію учасника та відмінити закупівлю, що робить укладання договору взагалі неможливим.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону №922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Статтею 203 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Згідно з частиною другою статті 16 Цивільного кодексу України одним із способів захисту цивільного права може бути, зокрема, визнання правочину недійсним.

Відповідно до частини першої статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою статті 203 цього Кодексу.

Таким чином, укладення договорів є завершальною стадією проведення процедури закупівлі, тому не відхилення пропозиції учасника та, як наслідок, укладення договору, є підставою для розірвання такого договору.

Як вбачається зі змісту Висновку, відповідач конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність.

Такий висновок суду у даній справі узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом, зокрема, у постанові від 22.05.2025 року у справі № 280/6236/22, в якій Суд зазначив таке:

«У постанові від 12.12.2024 у справі № 380/14352/22 Верховний Суд, по-перше, наголошував, що у разі виявлення порушень під час публічних закупівель орган державного фінансового контролю має право зобов'язати замовника припинити зобов'язання за договором. При цьому чинним законодавством встановлено дискрецію органу державного фінансового контролю щодо визначення форми усунення встановлених порушень залежно від виду цих порушень. Такий спосіб включає розірвання договору, визнання його недійсним чи нікчемним. Саме замовник обирає правомірний варіант поведінки, який мінімізує наслідки порушень та запобігає нецільовому використанню бюджетних коштів.

По-друге, згідно зі сталою практикою Верховного Суду незабезпечення замовником відхилення пропозиції учасника, що не відповідає кваліфікаційним вимогам, призводить до незаконного укладення договору. У такому разі орган контролю вправі висувати вимоги про припинення зобов'язань, а в разі їх невиконання - звернутися до суду для захисту інтересів держави. Таким чином, ураховуючи сталу практику Верховного Суду у цій категорії справ, відповідач мав повноваження щодо визначення одного із варіантів усунення встановлених порушень як припинення зобов'язань за договором.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 01.02.2024 у справі № 260/3428/21 та від 19.04.2024 у справі № 500/4553/22.

Суди встановили, що відповідач, виявивши порушення, зобов'язав замовника усунути його шляхом припинення зобов'язань за договором.

У спірному висновку (п. 3 ІІ. Констатуючої частини) Держаудитслужба зобов'язала позивача припинити зобов'язання за договором, зокрема через застосування наслідків його недійсності або нікчемності, та протягом п'яти робочих днів з дати оприлюднення висновку подати через електронну систему закупівель документи на підтвердження вжитих заходів.

Суди попередніх інстанцій помилково вважали, що у висновку не зазначено конкретний спосіб усунення порушень, правові підстави припинення зобов'язань або визнання договору недійсним. Водночас Держаудитслужба чітко вказала на конкретний захід - припинення зобов'язань за договором та подання підтверджувальних документів.

Отже, у розглядуваному випадку орган державного фінансового контролю, з урахуванням суті констатованих порушень, наявність яких унеможливлювала проведення процедури публічної закупівлі та укладення договору із зазначеним учасником, достатньою мірою конкретизував, яких саме заходів має вжити позивач, визначив спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень, що свідчить про його чіткість та визначеність, а сам спосіб є пропорційним допущеному порушенню.

Таким чином, хоча Держаудитслужба має право зобов'язати замовника припинити договір, конкретний правовий механізм (розірвання, недійсність, нікчемність) замовник обирає самостійно - залежно від характеру порушення. Тому висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність конкретизації заходів є помилковими.

Тому суди попередніх інстанцій помилково дійшли висновку про неможливість усунення порушень у запропонований Держаудитслужбою спосіб, хоча такий захід і спосіб були визначені, а отже, твердження про відсутність їх конкретизації є безпідставними».

На підставі викладеного, повертаючись до обставин даної справи, суд згідно приписів ч.5 ст.242 КАС України враховує наведені вище висновки Верховного Суду, які є релевантними до спірних правовідносин, та доходить висновку про те, що спосіб усунення виявлених під час моніторингу порушень шляхом припинення зобов'язань за договором про закупівлю, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору - є чітко визначеним, пропорційним та співмірним із виявленим порушенням.

За викладених обставин, суд вважає, що оскаржуваний позивачем висновок відповідача відповідає приписам ч.2.ст.2 КАС України, оскільки прийнятий: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; неупереджено; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Решта доводів учасників справи висновків суду не спростовують, а тому не беруться судом до уваги.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову Комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комунального некомерційного підприємства “Міська клінічна лікарня № 10» Одеської міської ради (адреса: вул. Олексія Вадатурського, 61-а, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 01999052) до Південного офісу Держаудитслужби (адреса: вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправним та скасування висновку Південного офісу Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-03-25-004360-а від 21.05.2025 року - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 31 жовтня 2025 року.

Суддя В.В. Андрухів