31 жовтня 2025 р. № 400/6808/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо застосування до ОСОБА_1 у 2023 та 2025 роках передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та від 25.02.2025 року № 209 обмежень розміру перерахованої мені пенсії, внаслідок яких розмір її збільшення у цих роках був обмежений су мою 1500,00 грн;
- зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , почи наючи з 2023 року, без застосування вищевказаних обмежень у 2023 та 2025 роках та виплатити різницю у розмірі перерахованої пенсії за останні шість місяців без застосування цих обмежень.
Ухвалою від 02.07.2025 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справи за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування свої вимог позивач зазначив, що відповідач при здійсненні перерахунку його пенсії з 01.07.2023 року та з 01.03.2025 року на підставі Постанов № 168 та № 209 протиправно обмежив розмір індексації сумою 1500,00 грн.
Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав наступне:
Після проведення індексації пенсії відповідно до Постанови № 168, осучаснений середньомісячний заробіток склав 20411,24 грн, який розраховано таким чином (17052,00 грн х 1,197).
Розмір пенсії, станом на 01.07.2023 року склав 16329,00 грн (20411,24 грн х 80%).
Розмір пенсії збільшився на 2687,40 грн (16329,00 грн - 13641,60 грн), тобто більше ніж на 1500,00 грн, тому розмір пенсійної виплати з 01.07.2023, з врахуванням обмеження, передбаченого п. 10 Постанови № 168, становив 15141,60 грн (13641,60 грн + 1500,00 грн). Різниця між розміром підвищення становить 1187,40 грн (2687,40 грн - 1500,00 грн).
Пунктом 3 Постанови № 209 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 01.03. 2024 року, не може перевищувати 1500 гривень.
Осучаснений середньомісячний заробіток з 01.03.2025 року склав 24570,12 грн, який розраховано таким чином (22035,98 грн х 1,115).
Розмір пенсії, станом на 01.03.2025 року становить 19656,09 грн (24570,12 грн х 80%).
Розмір пенсії збільшився на 2027,31 грн (19656,09 грн - 17628,78 грн), тобто більше ніж на 1500,00 грн. Різниця між розміром підвищення за 2025 рік становить 527,31 грн (2027,31 грн - 1500 грн).
Отже, розмір пенсійної виплати з 01.03.2025, з врахуванням обмеження, передбаченого п. 3 Постанови № 209, становить 17941,38 грн (19656,09 грн - 1187,40 грн (обмеження 2023 року) - 527,31 грн (обмеження 2025 року)).
Тому пенсія позивача розрахована на підставі норм чинного законодавства,
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач є пенсіонером, якому відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889) була призначена пенсія за віком.
Розмір пенсії станом на 01.06.2023 року складав 136451,60 грн.
Після проведення індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі та раніше за текстом - Постанова № 168) розмір пенсії позивача, з урахуванням обмежень згідно п. 10 Постанови № 168, з 01.07.2023 року склав 15141,60 грн.
Також, після проведення індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі та раніше за текстом - Постанова № 209) розмір пенсії позивача, з урахуванням обмежень згідно п. 3 Постанови № 209, з 01.03.2025 року склав 17941,38 грн.
Позивач вважає, що розмр його пенсії протиправно обмежено, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), що набрав чинності з 01.01.2004 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Відповідно до пункту 4 розділу XV Прикінцеві положення Закону № 1058, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282).
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону № 1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно з статтями 4, 6 Закону № 1282 є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (ч. 1 ст. 9 Закону № 1282).
Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії.
Обов'язковий характер індексації визначається ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 року № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017), у якій визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017).
У свою чергу, у зв'язку з необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 року було прийнято Закон України № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040), яким, зокрема, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 було викладено в новій редакції.
Так, ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 в редакції Закону № 2040 визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. 2 і 3 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Отже, враховуючи положення ч. 5 ст. 2 Закону № 1282 та абз. 4 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058, суд констатує, що Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок здійснення індексації пенсій в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, але з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абз. 2 ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Відповідно до пп. 2 п. 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.
У свою чергу п. 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону № 2710 встановлено, що у 2023 році, зокрема, ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 та ст. 64 Закону № 2262 застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Постановою № 168 установлено, що з 01.03.2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Порядок № 124), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до п. 5 Постанови №168 установлено, що з 01.07.2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) і строк призначення яких до 31.12.2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 року відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».
У свою чергу, п. 10 Постанови № 168 установлено, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Також, п. 1 Постанови № 209 установлено, що з 01.03.2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Згідно пп. 5 п. 2 Постанови № 209, розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п. 5 Постанови № 168, пп. 5 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 року № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» і строк призначення яких до 31.12.2024 року, включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсій на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2024 року відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Пунктом 3 Пстанови № 209 установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Отже, положеннями Постанов № 168 та № 209 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання п. 2 цих постанов.
Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.
Як встановлено з матеріалів справи, після проведення індексації пенсії позивача з 01.07.2023 року відповідно до Постанови № 168, осучаснений середньомісячний заробіток склав 20411,24 грн, який розраховано таким чином (17052,00 грн х 1,197).
Розмір пенсії, станом на 01.07.2023 року, склав 16329,00 грн (20411,24 грн х 80%).
Розмір пенсії збільшився на 2687,40 грн (16329,00 грн - 13641,60 грн), тобто більше ніж на 1500,00 грн, тому розмір пенсійної виплати з 01.07.2023 року, з врахуванням обмеження, передбаченого п. 10 Постанови № 168, становив 15141,60 грн (13641,60 грн + 1500,00 грн). Різниця між розміром підвищення становить 1187,40 грн (2687,40 грн - 1500,00 грн).
Після проведення індексації з 01.03.2024 року, відповідно до Постанови № 185, осучаснений середньомісячний заробіток позивача склав 22035,98 грн, який розраховано таким чином (20411,24 грн х 1,0796).
Розмір пенсії, станом на 01.03.2024 ркоу, склав 17628,78 грн (22035,98 грн х 80%).
Розмір пенсії збільшився на 1299,78 грн (17628,78 грн - 16329,00 грн), тобто менше ніж на 1500,00 грн, тому обмеження, передбачене п. З Постанови № 185, при індексації 2024 року, не застосовується.
Розмір пенсійної виплати з 01.03.2024 становить 16441,38 грн (17628,78 грн - 1187,40 грн (обмеження 2023 року)).
Осучаснений середньомісячний заробіток з 01.03.2025 року склав 24570,12 грн, який розраховано таким чином (22035,98 грн х 1,115).
Розмір пенсії, станом на 01.03.2025 року, становить 19656,09 грн (24570,12 грн х 80%).
Розмір пенсії збільшився на 2027,31 грн (19656,09 грн - 17628,78 грн), тобто більше ніж на 1500,00 грн. Різниця між розміром підвищення за 2025 рік становить 527,31 грн (2027,31 грн - 1500 грн).
Отже, розмір пенсійної виплати з 01.03.2025 року, з врахуванням обмеження, передбаченого п. 3 Постанови № 209, становить 17941,38 грн (19656,09 грн - 1187,40 грн (обмеження 2023 року) - 527,31 грн (обмеженння 2025 року)).
Суд зазначає, що при проведенні перерахунку пенсії з 01.07.2023 року та з 01.03.2025 року відповідач діяв у межах та у спосіб, визначений законодавством. Індексація була здійснена відповідно до Постанови № 168 та Постанови № 209 із правильним застосуванням передбаченого нею обмеження.
Разом із тим, суд відхиляє посилання позивача на постанови Верховного Суду від 13.01.2025 року у справі № 160/28752/23 та від 16.04.2025 року у справі № 200/5836/24, оскільки рішення у даних справах стосуються пенсій, призначених відповідно до Закону № 1058. Позивачу пенсію призначено за Законом № 889, а тому рішення у зазначених справах не впливають на регулювання правовідносин у цій справі.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) про: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо застосування до ОСОБА_1 у 2023 та 2025 роках передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 та від 25.02.2025 року № 209 обмежень розміру перерахованої мені пенсії, внаслідок яких розмір її збільшення у цих роках був обмежений су мою 1500,00 грн; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , почи наючи з 2023 року, без застосування вищевказаних обмежень у 2023 та 2025 роках та виплатити різницю у розмірі перерахованої пенсії за останні шість місяців без застосування цих обмежень - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 31.10.2024 року.
Суддя О.В. Малих