27 жовтня 2025 р. № 400/8970/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. за участю секретаря судового засідання Ополинського О. , пр позивача: ОСОБА_1 , пр.відповідача ОСОБА_2 , пр.3-ої особи ОСОБА_3 розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомОСОБА_4 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
треті особиВідділення поліції №2 Миколаївського районного управління ГУНП в Миколаївській області (Інгульський ВП), вул. 12 Поздовжня, 42А,м. Миколаїв,54004,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач- ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_2 про:
- визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо відмови у виключенні інформації щодо розшуку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з інформаційної підсистеми ІПНП «Призовник, військовозобов'язаний, резервіст»,
-зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію щодо розшуку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,
Позивач обґрунтовує позов тим, що повістки про виклик до ТЦК не отримував, тому не є порушником правила військового обліку. ТЦК протиправно направив інформацію до ГУНП в Миколаївській області про його розшук. Строки притягнення позивача до адміністративної відповідності закінчились. Наявність в реєстрі інформації про розшук позивача порушує його право на пересування.
Відповідач надав суду відзив, в якому позов не визнає, оскільки діяв відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки позивач не прибув до ТЦК за надісланою до нього повісткою, тому відповідно до норм постанови КМУ №560 було сформовано звернення до органів Національної поліції щодо порушення військового обліку на підставі фіксування порушення правил військового обліку працівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Після отримання такого звернення, органи поліції здійснюють розшук та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення.
3-я особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділення поліції №2 Миколаївського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області надала суду пояснення, в яких зазначила, що згідно з даними БД «Розшук» інформаційно телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 станом на 02.09.2025, в розшуку не перебуває. Станом на 02.09.2025 за даними ІКС ІПНП, стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення від 14.06.2025 №Е246272 зареєстровано відділенням поліції №2 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області 15.06.2025 за №11965. Внаслідок отримання звернення ІНФОРМАЦІЯ_1 у ВП №2 Миколаївського РУП ГУНП в Миколаївській області виник обов'язок щодо внесення до інформаційно- комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» даних про таке звернення, яке містило інформацію відносно позивача про порушення останнім законодавства про мобілізацію та мобілізаційну підготовку відповідно до статей 210, 210-1 КУпАП.
Заслухав пояснення представників сторін та 3-ої особи, дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 .
З відповіді на запит до ІНФОРМАЦІЯ_7 від 26.06.2025 позивачу стало відомо, що позивач є порушником чинного законодавства ( неприбуття за викликом РТЦК).
Позивач у позові зазначив, що ніяких повісток про явку до ІНФОРМАЦІЯ_7 у порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2024 р. №1147 «Про внесення змін до Правил надання послуг поштового зв'язку» не отримував.
Представник позивача звернувся до РТЦК із заявою про виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію щодо розшуку ОСОБА_4 .
Відповіддю ІНФОРМАЦІЯ_7 від 27.06.2025 вих. №4/7239 у виключенні інформації про розшук позивача з Реєстру «Оберіг» відмовлено з посиланням на те, що правопорушник підлягає притягненню до адміністративної відповідальності виключно при особистій присутності, а статусу правопорушника особа набуває з моменту неявки за повісткою.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався. Воєнний стан в Україні триває й наразі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок військову службу» № 2232-ХІІІ Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів.
У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк (ч.3 ст.22 Закону України « Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
Згідно з ч. 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ, у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов'язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до постанови КМУ №560 від 16.05.2024 « Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачено:
п.15. Керівники районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та ІНФОРМАЦІЯ_8 з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210 і 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку;
27. Під час мобілізації громадяни викликаються з метою:
1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів:
взяття на військовий облік;
проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;
уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки);
призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби;
28. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).
30. Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
41. Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є:
2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
У повістці №3609578 зазначено про необхідність позивачу з'явитись до РТЦК на 04.06.2025 о 14-00 . Повідомлення про вручення свідчить, що повістка надсилалась на адресу позивача АДРЕСА_3 та повернулась без вручення адресату з вказівкою пошти «адресат відсутній за вказаною адресою».
Наданий позивачем суду витяг з реєстру територіальної громади від 12.08.2025 свідчить, що з 27.07.2010 позивач зареєстрований за адресою АДРЕСА_4 , копія з Резерву+ свідчить, що адреса позивача
АДРЕСА_5 судовому засіданні представник позивача суду пояснила, що м. Київ це друга адреса позивача.
Отже, неявка по повістці є порушенням правил військового обліку, а повістка, яка надсилалась на адресу проживання військовозобов'язаного, але неотримання ним вважається належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до норм постанови КМУ № 560, які в спірних правовідносинах є спеціальними.
Відповідно до ч.10 статті 1 Закону № 2232-XII, ч.1 ст.22 Закону України « Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» позивач зобов'язаний був з'явитись до ТЦК.
Неприбуття позивача до ТЦК стало підставою для звернення до органів національної поліції, в зв'язку з порушенням позивачем правил військового обліку. Після отримання такого звернення працівники національної поліції здійснюють адміністративне затримання та доставляють порушника до ТЦК та СП для складання протоколу про адміністративну відповідальність передбачену статтями 210,201-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Тому звернення ТЦК до національної поліції з метою здійснення адміністративного затримання та доставлення до територіального центру комплектування та соціальної підтримки є правомірним .
Посилання позивача на те, що закінчився строк притягнення його до адміністративної відповідальності, тому відповідач повинен виключити інформацію про його розшук з Реєстру.
Суд зазначає, що в Резерві +щодо позивача міститься інформацію про порушення ним правил військового обліку, а не розшуку. Інформація 3-я особою про порушення позивачем правил військового обліку отримана 15.06.2025,тому відповідно до ст.38 КпАП строк притягнення позивача до адміністративної відповідальності не закінчився.
Також суд зазначає, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Обраний позивачем спосіб захисту має бути спрямований на відновлення порушених прав, захист законних інтересів і, у випадку задоволення судом його вимог, рішення повинно мати наслідком реальне відновлення тих прав, за захистом яких позивач звернувся до суду.
Позивач доказів порушення його права на свободу пересування суду не надав.
Отже, позов задоволенню не підлягає.
Судовий збір відповідно до ст.139 КАС України покладається на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко
Рішення складено в повному обсязі
та підписано суддею 31.10.2025