31 жовтня 2025 р. № 400/11203/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22", ,
до відповідачаГоловн управління ДПС у Миколаївській області, , Державна податкова служба України, ,
провизнання протиправним та скасування рішення від 22.10.2024 року № 11941782/44842154; зобов'язання зареєструвати податкову накладну від 31.12.2023 року № 441,
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" (далі по тексту - Позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області (далі по тексту - Відповідач 1) та Державної податкової служби України (далі по тексту - Відповідач 2) з вимогами про:
- визнання протиправним та скасування Рішення № 11941782/44842154 від 22.10.2024 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 441 від 31.12.2023 року на суму 42976,74 грн, в тому числі ПДВ на суму 7162,79грн.;
- зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати Податкову накладну № 441 від 31.12.2023 року на суму 42976,74 грн, в тому числі ПДВ на суму 7162,79грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних днем подання такої накладної на реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач подав усі наявні документи, які підтверджують реальність господарської операції з Науково-виробничим підприємством «ОКЕАН» у вигляді Товариства з обмеженою відповідальністю. За наслідками розгляду пояснень та копій документів прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних, такі рішення позивач вважає необґрунтованими. З боку контролюючого органу необґрунтовано вказано відомості про наявність ознак, визначених у п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків.
02.12.2024 ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі № 400/11203/24 та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження за матеріалами в електронній формі.
Справа № 400/11203/24 перебувала у провадженні головуючої судді ОСОБА_1 .
Відповідно до наказу голови Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 № 85-к суддю ОСОБА_1 відраховано зі штату Миколаївського окружного адміністративного суду у зв'язку зі звільненням його на підставі рішенням Вищої ради правосуддя від 08.07.2025 № 1419/15-25 у відставку.
Згідно з розпорядженням керівника апарату Миколаївського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 № 235/02-10 «Про призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 400/11203/24» було здійснено повторний автоматизований розподіл цієї справи.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.09.2025 головуючим суддею для розгляду цієї справи визначено суддю Ярощука В.Г.
Ухвалою від 02.09.2025 року справу прийнято до свого провадження і розпочато її розгляд спочатку та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12.12.2024 р. Відповідач 1 подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого отримані від суб'єкта господарювання документи визнані як такі, що не відповідають вимогам п. 6 Порядку № 1165 та Порядку № 520. Позивача внесено до реєстру ризикових 03.09.2023 р.
Відповідач 2 правом на подання відзиву не скористався.
Справу розглянуто в письмовому провадженні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Стройсервіс-Чорномор 22" є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому чинним законодавством порядку 03.11.2022.
Основним видом діяльності позивача (за КВЕД 46.90) є неспеціалізована оптова торгівля.
Для здійснення основного виду діяльності ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» закуповує товари у постачальників з метою їх подальшого перепродажу та отримання прибутку. Для перевезення та доставки товарів підприємство залучає сторонніх перевізників за договорами перевезення. Одним з таких постачальників є НАУКОВО - ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО “ОКЕАН» У ВИГЛЯДІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ(код ЄДРПОУ 38872265) Взаємовідносини між ТОВАРИСТВО 3 ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “СТРОЙСЕРВІС-ЧОРНОМОР 22» та НАУКОВО - ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО “ОКЕАН» У ВИГЛЯДІ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ (код ЄДРПОУ 38872265) регулюються умовами Договору поставки № 285 від 17.08.2023.
Поставка товару за цим договором здійснюється на умовах DDP Міжнародних правил тлумачення торгових термінів ІНКОТЕРМС, в редакції 2010 року, а саме: доставка за рахунок Постачальника на склад Покупця, за рахунок та транспортом Постачальника.
Покупець зобов'язаний оплачувати реалізований ним Товар щотижня.
Оплата товару здійснюється в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.
Відповідно до Додаткової угоди № 1 від 07.09.2023 року до Договору про надання послуг з централізованої поставки товару п.п.1.3 , замовник повинен сплатити грошову суму в розмірі 42976,74 грн, відповідно цього виконавцем було складено Акт надання послуг № 428 від 31.12.2023 згідно з яким було надано Послуги допоміжні щодо транспортування товарів за період з 01.10.2023 р. по 31.12.2023 р. на загальну суму 42976,74 грн., в т.ч. ПДВ 7162,79 грн.
Сторони претензій по об'єму , якості та строком надання послуг не мають. Відповідно до Акту надання послуг № 428 від 31.12.2023 р . було складено податкову накладну № 441 від 31.12.2023 р. на загальну суму 42976,74 грн., в т.ч. ПДВ 7162,79 грн ( реєстраційний № 9375082423 від 17.01.2024 ) - за кодом послуги згідно з ДКПП 52.29 .
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена реєстрація податкової накладної та запропоновано надати пояснення.
Позивачем надано відповідачу 1 пояснення №11 від 18.10.2024 р. щодо змісту господарських операцій, а також відповідні підтверджуючі копії документів, зокрема: Договір оренди нежитлових приміщень 1 від 13.12.2022; Договір оренди нежитлових приміщень 2 від 13.12.2022; договір оренди нежитлових приміщень ВЕД031122-3 від 01.12.2022 р.; договір оренди нежитлових приміщень ВЕД010223-2 від 01.02.2023; договір оренди нежитлових приміщень ВЕД010223-8 від 01.02.2023; договір оренди нежитлових приміщень НЛ-0102 від 01.02.2023; договір оренди нежитлових приміщень ВЕД010223-3 від 01.02.2023; договір оренди нежитлових приміщень ВЕД010223-7 від 01.02.2023; договір оренди нежитлових приміщень ВЕД010223-4 від 01.02.2023; договір оренди нежитлових приміщень 010223-10 від 01.06.2023; договір поставки 285 від 17.08.2023р.; витяг з Оборотно-сальдової відомості по рахунку 631 за 4 квартал 2023 р.; реєстр видаткових накладних за період з 01.10.2023 по 31.12.2023; договір про надання послуг з централізованої поставки товару 308 від 07.09.2023; додаткова угода 1 від 07.09.2023 р. до Договору про надання послуг з централізованої поставки товару 308 від 07.09.2023; акт надання послуг 428 від 31.12.2023 17.Витяг з Оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 за Грудень 2023 р. - Березень 2024 р.
Комісією Головного управління ДПС у Миколаївській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду поданих документів прийнято оскаржувані рішення №11941782/44842154 від 22.10.2024 р.
Підставою для відмови зазначено, що позивачем не надано/частково надано додаткові письмові пояснення та копії документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено ЄРПН, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено ЄРПН, платником податку.
Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): по платнику 03.09.2024 р. прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника, Постанова КМУ від 11.12.2019 р. №1165.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п.п 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп.«а» або «б» п.185.1 ст.185, пп.«а» або «б» п.187.1 ст. 187, абзацу 1 п.п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
Зі спірного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної вбачається, що воно не містить конкретної інформації щодо причин та підстав для прийняття такого рішення, а лише містить загальні фрази про те, що в реєстрації відмовлено з підстав надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
У графі «додаткова інформація» зазначено, що по платнику 03.09.2023 прийнято рішення щодо відповідності платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платника, постанова КМУ від 11.12.2019 № 1165.
Тобто, викладена загальна правова норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.
Спірне рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії та породжують неоднозначне трактування, що, в свою чергу, впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Зазначений висновок суду узгоджується з правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі №821/1173/17 та від 10.04.2020 №819/330/18.
Також, позивачем до контролюючого органу разом з поясненнями подані копії документів: договір оренди нежитлових приміщень від 13.12.2022, договір оренди нежитлових приміщень від 01.12.2022, договори поставки, видаткові накладні, витяг з оборотно - сальдової відомості, ТТН, акт звірки з 01.08.2023 по 31.12.2023.
Законодавство не висуває вимоги до платника податків у разі зупинення реєстрації податкової накладної сканувати та надавати на адресу контролюючого органу всю власну бухгалтерію.
Наявні в матеріалах справи документи у повній мірі підтверджують реальність вищевказаних господарських операцій, за наслідками яких складено та направлено для реєстрації податкові накладні.
Разом з тим, відповідачі не заперечують факт подання позивачем пояснень та копій первинних документів. Але вважають, що їх недостатньо.
Позивач надав документи, яких, на його думку, достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
Суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкових накладних чи розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
До того ж, не зазначення (не здійснення підкреслення) в квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК конкретних документів, які необхідно подати платнику податків для реєстрації, не зазначення конкретного переліку документів, які не були надані та стали підставою для прийняття оскаржуваних рішень про відмову у такій реєстрації, позбавили платника податків у встановленому законодавством порядку надати відповідні документи, навести свої аргументи та доводи.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком №520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки. Суд вважає, що надіслані позивачем письмові пояснення з копіями первинних та інших документів повністю відображають зміст господарської операції позивача із його контрагентом та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних. Натомість, всупереч частини другої статті 77 КАС України контролюючий орган не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами правомірність спірного рішення у справі.
Отже, з огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд зазначає наступне.
Згідно з абзацом три пункту 19 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної / розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну від 31.12.2023р. № 441 .
Аналогічна правова позиції викладена у постановах Верховного Суду від 28.11.2019 у справах № 1640/2650/18 та від 22.07.2019 у справі № 815/2985/18.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав платіжне доручення про сплату судового збору в сумі 2422,40 грн, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройсервіс-Чорномор 22» (вул. Космонавтів, 81/2, м. Миколаїв, 54028; ЄДРПОУ: 44842154) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053; код ЄДРПОУ: 43005393) та Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54001; код ЄДРПОУ ВП: 44104027) задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області № 11941782/44842154 від 22.10.2024.
3. Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31.12.2023 р. № 441, складену Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройсервіс-Чорномор 22» датою її подання.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області судовий збір у сумі 1211 (Одна тисяча двісті одинадцять) гривні 20 копійок на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройсервіс-Чорномор 22».
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України судовий збір у сумі 1211 (Одна тисяча двісті одинадцять) гривні 20 копійок на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Стройсервіс-Чорномор 22».
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
8. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 31 жовтня 2025 року