30 жовтня 2025 рокусправа № 380/14032/25
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 ) (далі - відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області (адреса: вул. Садова 4 м. Жидачів Стрийський район Львівська область 81700) (далі - відповідач-2, Стрийський РУП ГУНП у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та про його розшук;
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Першого відділу (м. Жидачів), які полягають у складенні та направленні до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області електронного звернення № Е41282 від 19.11.2024 року щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП, що став підставою для його розшуку;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та про його розшук;
- визнати протиправними дій відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у реєстрації в Інформаційно-комунікаційній системі Інформаційного порталу Національної поліції України за вх. № 5119 від 23.11.2024 року повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року про необхідність доставлення ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, що стало підставою для його розшуку;
- зобов'язати відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області виключити з Інформаційно-комунікаційної системи Інформаційного порталу Національної поліції України відомості про ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП та такого, що перебуває в розшуку на підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року, зареєстрованого в ІКС ІПНП за вх. № 5119 від 23.11.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . Вказав, протоколом призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 № 27 від 19.02.2015 його визнано непридатним до військової служби у мирний час та зараховано в запас. Водночас, направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 № 308 від 24.05.2025 його направлено для стаціонарного обстеження (лікування) до Львівської обласної клінічної лікарні. Зазначає, що пройшов додаткове обстеження, в ході якого підтверджено попередні діагнози, та протоколом військово-лікарняної комісії І відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 № 200 від 25.09.2023 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Стверджує, що з травня 2024 року неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 з усними та письмовими заявами про видачу постанови військово-лікарської комісії від 25.09.2023, проте отримав відмову. 26 листопада 2024 року в телефонному режимі повідомлений про наявність відомостей як про такого, що перебуває у розшуку за запитом ІНФОРМАЦІЯ_7 . У зв'язку з неможливістю перевірити службове становище співрозмовника під час розмови скерував засобами електронної пошти до відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП у львівській області запит від 27.11.2024 року, щодо надання інформації та документів, скерованих ІНФОРМАЦІЯ_7 до відділення поліції № 1 для адміністративного затримання та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Також, одночасно з метою перевірки правдивості усних відомостей про перебування у розшуку скерував до ІНФОРМАЦІЯ_9 запит від 07.12.2024 року, щодо надання тих самих документів. 04.02.2025 отримав відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_7 про те, що жодного протоколу про адміністративну відповідальність не складено, однак в його діях нібито наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та зазначено, що згідно з рішенням НОМЕР_1 РВЛК від 02.05.2024 року № 2355 в рекомендаціях позивач підлягає повторному ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 . 05.02.2025 отримав лист від відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області, яким його проінформовано про те, що на підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_7 про необхідність доставлення його як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП. Вважає дії ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо внесення його до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку та про розшук, та дії відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП, які полягають у реєстрації в Інформаційно-комунікаційній системі Інформаційного порталу Національної поліції України повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 про необхідність доставлення такого як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, що стало підставою для його розшуку протиправними. Просив задовольнити позов.
Ухвалою суду від 15.07.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На адресу суду від відповідача - 2 надійшла заява по суті (вх. № 13296ел. від 22.07.2025) у якому зазначив, що за даними системи ІПНП наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_4 , щодо порушення позивачем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Вказав, що звернення зареєстровано за № 5119 від 23.11.2024 системи ІПНП відділом № 1 Стрийського РУП ГУНП в Львівській області. Просив суд звернути увагу на те, що інформація відносно позивача надійшла до підрозділу в електронному вигляді, відповідно до п. 56 Положення шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. Стверджує, що оскільки електронне звернення формується в інформаційних системах МОУ у визначеному форматі, то відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області не може виключити з інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» відомості про ОСОБА_1 , у зв'язку з відсутністю юридичних підстав, а також технічних можливостей вносити такі зміни в ІКС ІПНП.
На адресу суду також надійшов відзив від відповідача -1 (вх. № 62546 від 31.07.2025), у якому проти позову заперечив. Стверджує, що у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 значиться як порушник ВО (військового обліку) з 19 листопада 2024 року. З цього ж джерела (персональні дані) слідує, що ОСОБА_1 , відповідно до електронного звернення Е41282, не прибув вчасно за повісткою до ТЦК та СП, та встановлена тривалість порушення від 19 листопада 2024 року по 18 листопада 2025 року (додаток - витяг з облікових даних). В цьому ж джерелі згенеровано повістки, які скеровувались на адресу позивача, а саме: № 250868 про виклик на 17 жовтня 2024 року для уточнення даних, № 2130290 про виклик на 27 січня 2025 року для проходження медичного огляду, № 2579034 про виклик на 28 лютого 2025 року для проходження медичного огляду. Проте, всупереч вимогам ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», позвивач не з'явився за вказаними викликами (повістками) до ІНФОРМАЦІЯ_11 у зазначені у них місце та строк. Зазначив, що підставами для внесення до реєстру Оберіг порушників військового обліку або отримання статусу «Порушення правил військового обліку» в додатку Резерв +, є невиконання обов'язків, передбачених законодавством про військовий обов'язок і військову службу, зокрема, щодо військового обліку. Це може включати неявку за повісткою, несвоєчасне оновлення даних, ухилення від проходження медичного огляду або ухилення від призову. Вказав, що внесення таких відомостей до реєстру Оберіг носить превентивний характер, який дозволяє Національній поліції виявляти, затримувати та доставляти до ІНФОРМАЦІЯ_8 осіб, які можливо вчинили правопорушення, передбачені ст. ст. 210, 210-1 КУпАП. Відмітка «порушення правил військового обліку» означає, що військовозобов'язаний порушив встановлені правила військового обліку, а ТЦК та СП звернувся до Національної поліції з проханням про його розшук або доставлення для складання адміністративного протоколу. В свою чергу, порушник повинен довести відсутність у нього вказаних порушень або бути притягнутим до відповідальності, для цього, отримавши повідомлення в застосунку Резерв +, він має з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_8 , в якому він перебуває на військовому обліку для надання пояснень та складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення. Вважає, що що у ІНФОРМАЦІЯ_11 були усі підстави для направлення до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського РЦП ГУ НП у Львівській області електронного звернення щодо виявлення та доставлення до ІНФОРМАЦІЯ_11 ОСОБА_1 . Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 64093 від 06.08.2025), у якому підтримав позовні вимоги, та вважає що такі підлягають задоволенню. Зазначив, що ігноруючи належну процедуру оповіщення військовозобов'язаних про їх виклик до ІНФОРМАЦІЯ_12 , необхідність перевірки факту вручення повістки адресатові та наявності саме умисного характеру у діях особи щодо неприбуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідач безпідставно за відсутності на те законних підстав для вчинення відповідних дій вніс 19.11.2024 року такі відомості про ОСОБА_1 як порушника правил військового обліку та такого, що перебуває в розшуку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і скерував до відділення поліції №1 (м. Жидачів) Стрийського РУП відповідне звернення від 19.11.2024 року № Е41282 про необхідність доставлення останнього до центру комплектування. Також вважає, що відповідач не надав належних доказів вчинення ОСОБА_1 будь-яких умисних порушень Правил військового обліку, складених та винесених протоколів чи постанов, посилаючись виключно на докази, що не існували на момент вчинення протиправних дій ІНФОРМАЦІЯ_2 , не підтверджують обставин невиконання обов'язків військовозобов'язаним щодо дотримання правил ВО і не були вручені ОСОБА_1 (повістки № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 ), а також на докази, що не підтверджують вини ОСОБА_1 щодо неявки за повісткою № 250868 у зв'язку із хворобою, про що завчасно повідомлено перший відділ (що не заперечує відповідач). Просив суд задовольнити позов.
Суд вивчив матеріали справи, з'ясував обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються та встановив таке.
ОСОБА_1 згідно з даними тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_4 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_13 від 01.07.2019 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Протоколом призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 № 27 від 19.02.2015 позивача визнано непридатним до військової служби у мирний час та зараховано в запас. Водночас, направленням ІНФОРМАЦІЯ_4 № 308 від 24.05.2025 ОСОБА_1 направлено для стаціонарного обстеження (лікування) до Львівської обласної клінічної лікарні. Позивач пройшов додаткове обстеження, в ході якого підтверджено попередні діагнози, та протоколом військово-лікарняної комісії І відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 № 200 від 25.09.2023 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
З травня 2024 року ОСОБА_1 неодноразово звертався до ІНФОРМАЦІЯ_4 з усними та письмовими заявами про видачу постанови військово-лікарської комісії від 25.09.2023, проте отримав відмову.
26 листопада 2024 року в телефонному режимі повідомлений про наявність відомостей як про такого, що перебуває у розшуку за запитом ІНФОРМАЦІЯ_7 . У зв'язку з неможливістю перевірити службове становище співрозмовника під час розмови скерував засобами електронної пошти до відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП у львівській області запит від 27.11.2024 року, щодо надання інформації та документів, скерованих ІНФОРМАЦІЯ_7 до відділення поліції № 1 для адміністративного затримання та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Також, одночасно з метою перевірки правдивості усних відомостей про перебування у розшуку скерував до ІНФОРМАЦІЯ_9 запит від 07.12.2024 року, щодо надання тих самих документів.
04.02.2025 позивач отримав відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_7 про те, що жодного протоколу про адміністративну відповідальність не складено, однак в його діях нібито наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, та зазначено, що згідно з рішенням НОМЕР_1 РВЛК від 02.05.2024 року № 2355 в рекомендаціях позивач підлягає повторному ВЛК при першому відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 . 05.02.2025 також отримав лист від відділення поліції № 1 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області, яким його проінформовано про те, що на підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_7 про необхідність доставлення його як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП.
16.10.2024 року ОСОБА_1 направив на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 заяву (від 15.10.2024), якою повідомив відповідача - 1 про неможливість прибути для уточнення військово-облікових даних у зв'язку з перебуванням на амбулаторному лікуванні.
30 жовтня 2024 року позивач звернувся до Територіального управління Державного бюро розслідувань з заявою, щодо неправомірних дій військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_14 за фактом можливого вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 362 КК України. 04 грудня 2024 року на підставі такої заяви внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань .
Позивач не погоджується із бездіяльністю відповідачів, тому звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 17 Конституції України встановлено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
У силу статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.202264/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє до тепер.
Указом Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.
Згідно з частиною десятою статті 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ).
Статтею 1 Закону № 3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, в Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Відповідно до ч. 8 ст. 4 Закону № 3543-ХІІ з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
На час особливого періоду дія будь - яких прийнятих до настання цього періоду нормативно-правових актів, що передбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансування Збройних Сил України, інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України (ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ).
Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Частиною 10 ст. 1 Закону № 2232-XII визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Пунктом 11 ст. 38 згаданого вище Закону № 2232-XII визначено, що призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Аналогічні норми містяться і в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487.
Відповідно до п.8 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених уст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до ч.10 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністерства оборони України затверджено Положення № 402.
Згідно з абзацом 1 пункту 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Так, приписами абзацу 2 підпункту «б» пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ згаданого вище Положення передбачено, що при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймається постанова такого змісту: «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону № 2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 № 402 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 р. за № 1109/15800) затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402).
За приписами пункту 1.1. глави 1 Розділу I Положення № 402 (у редакції, чинній на момент видані Довідки ВЛК від 14.10.2022 № 40/131), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 1.2. глави 1 Розділу I Положення № 402 (у редакції, чинній на момент видані Довідки ВЛК від 14.10.2022 № 40/131), Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до пункту 2.1 глави 2 Розділу I Положення № 402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
За приписами пункту 1.1 глави 1 Розділу II Положення № 402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності:
до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти);
військовослужбовців до військової служби;
військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю;
військовослужбовців до служби в високомобільних десантних військах, плаваючому складі, морській піхоті;
кандидатів на навчання у ВВНЗ, учнів військових ліцеїв;
кандидатів до військової служби за контрактом;
кандидатів до участі у міжнародних миротворчих операціях (далі - ММО) та у складі миротворчого персоналу;
військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами;
військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України;
а також з метою визначення:
можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном;
необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я.
Відповідно до пункту 1.2. глави 1 Розділу II Положення № 402, Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).
За правилами пункту 3.3. глави 3 Розділу II Положення № 402, військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.
Судом з матеріалів справи встановлено, що відповідно до військово-облікового документу «Резерв+» ОСОБА_1 вчасно оновив дані, та згідно з постановою ВЛК від 25.09.2023 - непридатний, з виключенням з військового обліку.
При цьому, відповідач-1 мав інформацію про проходження позивачем військово-лікарської комісії та про непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку.
Отже, відповідно до приписів пункту 3.3 глави 3 розділу II Положення № 402, повторно оглядаються військово лікарською комісією військових комісаріатів лише військовозобов'язані.
Натомість, позивач визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені в Закону України від 16 березня 2017 року № 1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Так, ч. 1 ст. 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.
Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону № 1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості:
1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 2 ч.1 ст. 9 № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема, звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до п. 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 (далі - Порядок № 559), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності):
1) прізвище;
2) власне ім'я (усі власні імена);
3) по батькові (за наявності);
4) дата народження;
5) реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку;
8) відомості про наявність відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів;
9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів);
10) військово-облікова спеціальність;
11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку);
12)відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку);
13) відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення;
14) адреса місця проживання;
15) номери засобів зв'язку;
16) адреси електронної пошти (за наявності);
17) дата і час оновлення облікових даних призовником, військовозобов'язаним та резервістом;
18) дата і час формування військово-облікового документа в електронній формі.
Згідно з абз. 5 п.7 Порядку № 559 у разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Пунктом 4 Порядку № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції та повноважень якого належить внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, після отримання від позивача документів про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, повинен був внести зміни до Реєстру.
Як визначено, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру військовозобов'язаних, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
У разі невідповідності відомостей, зазначених у військовому квитку відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку у паперовій формі або в електронній формі.
Таким чином, суд доходить висновку, що у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі, або в електронній формі.
Судом встановлено, що відповідно до електронного кабінету позивача у «Резерв+» позивача визнано непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку.
Отже, з метою повного та всебічного захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо невнесення відповідної інформації про позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів та зобов'язати відповідача внести інформацію (зміни) до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів про виключення з військового обліку.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача, що полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів відомостей про порушення позивачем правил військового обліку, а також зобов'язання відповідача внести інформацію (зміни) до Єдиного державного реєстру призовників, військовослужбовців і резервістів: про відсутність порушення позивачем правил військового обліку, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що матеріали адміністративної справи не містять доказів притягнення відповідачем позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.
Відповідачем сформовані повістки, які, як він стверджує у відзиві, були направлені на адресу позивача. Проте належних доказів отримання чи відмови у їх отриманні позивачем (наприклад: довідки чи акту про відмову у отриманні Укрпошти), відповідачем суду не надано.
Оскільки судом встановлено протиправність дій відповідача, які полягають у внесенні даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку без притягнення позивача до адміністративної відповідальності у встановленому законом порядку, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень та/або вчинення дій.
Отже, за викладених обставин, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо наявності порушень правил військового обліку позивачем, що є, на переконання суду, найбільш ефективних способом захисту, який призведе до відновлення порушеного права позивача у даних правовідносинах з урахуванням приписів ст.13 Конвенції.
Враховуючи викладене, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо позовним вимог в частині визнати протиправними дій відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у реєстрації в Інформаційно-комунікаційній системі Інформаційного порталу Національної поліції України за вх. № 5119 від 23.11.2024 року повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року про необхідність доставлення ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, що стало підставою для його розшуку суд зазначає таке.
Пункт 20-1 частини першої статті 7 Закону №1951-VIII передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Згідно до п.2 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який є Додаток 2 до Порядку №1487 до правил військового обліку віднесено, зокрема, прибуття військовозобов'язаного за викликом РТЦК та СП.
А статтею 210 КУпАП саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку передбачено адміністративну відповідальність.
Повноваження щодо притягнення до такої адміністративної відповідальності має керівник територіального центру комплектування (ТЦК) шляхом складання відповідної постанови за ст.210 КУпАП.
Так, у відповідності до положень п.56 Порядку №1487 передбачено, що Національна поліція, за зверненням районних (міських) РТЦК та СП, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).
Таким чином, із наведеного можна зробити висновок, що затримання та доставлення військовозобов'язаних осіб, які вчинили адміністративне правопорушення, до районних (міських) РТЦК та СП відбувається за зверненням таких районних (міських) РТЦК та СП, яке оформлюється (за відсутності технічної можливості передачі даних) у паперовій формі, встановленою додатком 20 Порядку №1487.
А після затримання і доставлення такого військовозобов'язаного саме до повноважень відповідача-1 належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови у спосіб та порядку, що наведений вище, а також і внесення відповідачем до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності та даних про порушення ним правил військового обліку.
Отже, саме посадові особи відповідача - 1 наділені повноваженнями вносити наведені вище дані до електронної системи (реєстру) «Оберіг», які у подальшому відображаються у мобільному додатку військовозобов'язаного «Резерв+».
А за наведеною процедурою, такі відомості про порушення правил військового обліку до реєстру «Оберіг» мають бути внесені посадовими особами районних (міських) ТЦК та СП лише після притягнення особи до адміністративної відповідальності за постановами, складеними за ст.210, ст.210-1 КУпАП.
Внесення таких відомостей до електронної системи «Оберіг» на підставі листів районних (міських) РТЦК та СП про порушення правил військового обліку чинним вищенаведеним законодавством не передбачено.
Так, судом із матеріалів справи встановлено, що з метою підтвердження або спростування інформації, позивач звернувся до керівника відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського РУП ГУНП у Львівській області з заявою про надання інформації від щодо того, чи перебуває він в статусі особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, провадження у справах за якими здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
На зазначену заяву відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського РУП ГУНП в Львівській області надало відповідь листом № 31810-2025 від 28.01.2025 року про те, що згідно повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 позивача необхідно доставити у вищевказаний підрозділ, як особу що вчинили адміністративне правопорушення передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП.
Проте, матеріали справи свідчать про те, що підставою для таких висновків про порушення позивачем правил військового обліку та подання його у адміністративний розшук було Електронного звернення № 5119 від 23.11.2024 року та внесене в автоматизованому режимі до інформаційного ресурсу у відділенні поліції № 1 Стрийського районного відділу РУП ГУНП у Львівській області.
Судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів, про те що відповідачем відносно позивача за статтями 210, 210- 1 КУпАП складався протокол про адміністративне правопорушення, як і докази винесення постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності.
За таких обставин, слід прийти до висновку, що в розумінні КУпАП, позивач не був особою, яка притягнена до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а тому такий запис не міг бути внесений до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідачем.
Отже, враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що зазначені дії є грубим порушенням процедури проведення призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, вчинені посадовими особами всупереч вимогам вищенаведеного проаналізованого судом чинного законодавства, призвели до порушення прав та інтересів позивача, тому не можуть бути визнані судом правомірними.
Щодо визнання протиправними та незаконними дій відповідача які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та про його розшук, суд зазначає наступне.
Згідно абзацу 14 пункту 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постанову КМУ № 1487 від 30.12.2022 року (надалі - Порядок № 1487) порушення військовозобов'язаним правил військового обліку є підставою для його притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 210, 210-1 КУпАП і таке притягнення здійснює уповноважена особа ТЦК та СП.
Для реалізації таких повноважень, згідно абзацу 16 пункту 79 Порядку № 1487 ТЦК та СП звертається в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Однак, наведені положення абзацом 16 пункту 79 Порядку № 1487 в частині доставлення позивача з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення, не можуть бути застосовані у цих правовідносинах, оскільки відповідно до положень ч. 6 ст. 258 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не складається у разі вчинення в особливий період адміністративних правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, розгляд яких віднесено до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, якщо особа не з'явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик територіального центру комплектування та соціальної підтримки будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у територіального центру комплектування та соціальної підтримки, підтвердних документів про отримання особою виклику.
Наведена норма КУпАП є спеціальною і в ієрархії нормативно-правових актів є вищою за приписи абзацу 16 пункту 79 Порядку № 1487.
Використання положень абзацу 16 пункту 79 Порядку № 1487 в інших цілях, окрім як доставки особи для складання протоколу про адміністративне правопорушення, не передбачено, а отже є неправомірним.
Національна поліція, будучи в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України суб'єктом владних повноважень, при реалізації своїх повноважень має діяти в межах повноважень, на підставі та у спосіб встановлений законодавством України, яке не передбачає їх обов'язку доставляти особу до ТЦК, окрім як для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин дії відповідача щодо направлення Електронного звернення № 5119 від 23.11.2024 року до ВП № 1 Стрийського РУП ГУНП в Львівській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення позивача є неправомірними.
Згідно абзацу 17 пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/ зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.
Отже, чинне законодавство містить інструменти, які надають можливість виправити недостовірні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відкликати з органів Національної поліції запит на доставлення військовозобов'язаного.
Таким чином, із аналізу встановлених вище обставин та приписів чинного законодавства у їх сукупності, суд дійшов висновку, що дії які полягають у внесенні відомостей до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (електронної системи «Оберіг») про порушення позивачем правил військового обліку, без дотримання процедури, встановленої вищенаведеними нормами законодавства, були вчинені всупереч вищенаведених положень законодавства, тому такі підлягають визнанню судом протиправними.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача виключити з Інформаційно-комунікаційної системи Інформаційного порталу Національної поліції України відомості про ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП та такого, що перебуває в розшуку на підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року, зареєстрованого в ІКС ІПНП за вх. № 5119 від 23.11.2024 року, що є, на переконання суду, найбільш ефективних способом захисту, який призведе до відновлення порушеного права позивача у даних правовідносинах з урахуванням приписів ст.13 Конвенції.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнаня протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та про його розшук, визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Першого відділу (м. Жидачів), які полягають у складенні та направленні до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області електронного звернення № Е41282 від 19.11.2024 року щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП, що став підставою для його розшуку та визнання протиправними дій відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у реєстрації в Інформаційно-комунікаційній системі Інформаційного порталу Національної поліції України за вх. № 5119 від 23.11.2024 року повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року про необхідність доставлення ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, що стало підставою для його розшуку.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Ураховуючи викладене, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд-
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 та про його розшук.
3. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 в особі Першого відділу (м. Жидачів), які полягають у складенні та направленні до відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області електронного звернення № Е41282 від 19.11.2024 року щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 як особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП, що став підставою для його розшуку.
4. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та про його розшук.
5. Визнати протиправними дій відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області, які полягають у реєстрації в Інформаційно-комунікаційній системі Інформаційного порталу Національної поліції України за вх. № 5119 від 23.11.2024 року повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року про необхідність доставлення ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП, що стало підставою для його розшуку.
6. Зобов'язати відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області виключити з Інформаційно-комунікаційної системи Інформаційного порталу Національної поліції України відомості про ОСОБА_1 як особу, що вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. ст. 210, 210-1 КУпАП та такого, що перебуває в розшуку на підставі повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 № Е41282 від 19.11.2024 року, зареєстрованого в ІКС ІПНП за вх. № 5119 від 23.11.2024 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп сплаченого судового збору.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Відділення поліції № 1 м. Жидачів Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_1 1211 (тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_5 ).
Відповідач-1: ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ).
Відповідач-2: Відділення поліції № 1 (м. Жидачів) Стрийського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Львівській області (81700 Львівська область Стрийський район м. Жидачів вул. Садова 4; ЄДРПОУ: 40108833).
Суддя Р.П. Качур