Ухвала від 30.10.2025 по справі 380/3981/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/3981/25

УХВАЛА

про прийняття звіту про виконання судового рішення

м. Львів

30 жовтня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт про виконання рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі № 380/3981/25 позов задоволено повністю, зокрема:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 з обмеженням її максимальним розміром та застосування при її нарахуванні та виплаті понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

24.09.2025 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій просить встановити судовий контроль відповідно до статті 382 КАС України за виконанням рішення суду від 15 травня 2025 року у адміністративній справі Nє 380/3981/25, що набрало законної сили з 11 серпня 2025 року шляхом зобов?язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати в установлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.

В обґрунтування поданої заяви зазначає, що на свій запит на отримання публічної інформації від 18 серпня 2025 року з Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області позивач отримав лист від 19 серпня 2025 року за № 1300 - 5310 - 8/107917, в якому зазначено: «Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» (чинна з 17.07.2025) видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.».

Вважає, що рішення суду відповідач не виконав.

01.10.2025 від відповідача надійшли заперечення, в яких зазначає, що подаючи заяву про встановлення судового контролю заявником, не наведено жодного доказу невиконання, ухилення чи створення перешкод Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області для виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі №380/3981/25.

Ухвалою суду від 03.10.2025 заяву ОСОБА_1 від 24.09.2025 про встановлення судового контролю (в порядку ст. 382 КАС України), - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про виконання судового рішення від 15.05.2025 у справі №380/3981/25 протягом 30-ти днів з дня отримання копії цієї ухвали, копію звіту направити позивачу.

28.10.2025 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі № 380/3981/25, в якому зазначає, що відповідачем здійснено нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром виходячи з основного розміру пенсії 80 % грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Станом на 01.01.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 становить: 40253,88 грн., в тому числі:

- основний розмір пенсії (80 %* 48442,35) - 38753,88 грн.

- індексація базового ОСНП 2024 (38753,88*0,0796) - 1500,00 грн.;

Підсумок пенсії з 01.01.2025 становить 40253,88 грн., та не обмежується максимальним розміром.

Сума доплати за період з січня 2025 по жовтень 2025 становить 165435.20 грн. Зазначена доплата буде виплачена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Станом на 01.11.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить: 41753,88 грн., в тому числі:

- основний розмір пенсії (80 %* 48442,35) - 38753,88 грн.

- індексація базового ОСНП 2024 (38753,88*0,0796) - 1500,00 грн.;

- індексація базового ОСНП 2025 (40253,88*0,1150) - 1500,00 грн.;

Підсумок пенсії з 01.11.2025 становить 41753,88 грн., з урахуванням максимального розміру 40253,88.

Додатково звертає увагу, що у зв'язку із прийняттям Постанови -209 запроваджено нове правове регулювання правовідносин щодо пенсійного забезпечення ОСОБА_2 , що не охоплювалось вимогами позовної заяви.

При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання судового рішення, суд керується таким.

Згідно з ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно ст. 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

За приписами ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За змістом ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Частиною 2 ст. 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Згідно з частиною 11 ст. 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд враховує, що метою встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі є спонукання відповідача-суб'єкта владних повноважень до виконання рішення суду, ухваленого не на його користь, якщо таке рішення передбачає вчинення певних дій.

При цьому визначальним є те, чи існують достатні підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання судового рішення, маючи реальну можливість його виконати.

Судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі № 380/3981/25 відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до наданих перерахунків пенсії позивача, станом на 01.01.2025 розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 становить: 40253,88 грн., в тому числі:

- основний розмір пенсії (80 %* 48442,35) - 38753,88 грн.

- індексація базового ОСНП 2024 (38753,88*0,0796) - 1500,00 грн.;

Підсумок пенсії з 01.01.2025 становить 40253,88 грн., та не обмежується максимальним розміром.

Також суд погоджується з доводами відповідача, що включення у пенсійну виплату суми нарахованої індексації за 2025 рік відповідно до Постанови № 209, не було предметом розгляду у межах адміністративної справи № 380/3981/25.

З огляду на викладене відповідач виконав рішення в частині зобов'язання провести перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" та без обмеження пенсії максимальним розміром виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення.

Водночас судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області рішення суду у справі № 380/3981/25 повністю не виконано, а саме не сплачено заборгованість за спірний період.

Часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області причин, а саме через відсутність фінансування пенсійних виплат Пенсійним фондом України.

Виплати пенсій здійснюються Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління немає.

Таким чином, виплата сум, донарахованих на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з Державного бюджету України, та не залежить у спірному випадку від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

При цьому позивачем не доведено, а судом не встановлено, що відповідач, маючи можливість здійснити відповідну виплату заборгованості доплати позивачу, ухиляється від виконання рішення суду. Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в межах своїх повноважень виконало можливі залежні від нього дії, спрямовані на виконання судового рішення у даній справі.

Отже, наведені вище обставини свідчать про наявність підстав для прийняття поданого звіту.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 293, 294, 295, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3, 370 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у справі № 380/3981/25.

2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повну ухвалу складено 30.10.2025.

Суддя Ю.С.Кондратюк