Рішення від 30.10.2025 по справі 380/10999/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2025 рокусправа № 380/10999/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання грошової компенсації замість належного житлового приміщення на засіданні житлової комісії та надання затвердженого командиром рішення житлової комісії Квартирно - експлуатаційному відділу м. Тернопіль;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання грошової компенсації замість належного житлового приміщення на засіданні житлової комісії та надати затверджене командиром рішення житлової комісії Квартирно - експлуатаційному відділу м. Тернопіль;

- визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль щодо невиплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб, які перебувають на квартирному обліку в житловій комісії Військової частини НОМЕР_1 , відповідно до особистої заяви;

- зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Тернопіль здійснити нарахування та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб, які перебувають на квартирному обліку в житловій комісії Військової частини НОМЕР_1 , відповідно до особистої заяви.

Ухвалою судді від 09.06.2025 позовна заява залишена без руху.

Ухвалою від 24.06.2025 суддя прийняла позовну заяву та відкрила спрощене позовне провадження в адміністративній справі, без повідомлення сторін.

Ухвалою від 13.08.2025 суд відмовив у задоволенні клопотання представника Військової частини НОМЕР_1 про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_1 14.04.2021 звільнений з військової служби, та згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 № 74 виключений з списків частини. Не забезпечувався жилими приміщеннями під час проходження військової служби, на квартирному обліку перебував з 28.07.2003. Згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 19.07.2021 № 304, яким затверджений протокол від 19.07.2021 включений в списки на позачергове отримання жилого приміщення у зв'язку з набуттям пільг інваліда війни 3 групи із встановленим терміном 2 роки зі складом сім'ї 5 осіб ( ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_2 , син ОСОБА_3 , 2009 р.н., син ОСОБА_4 , 2014 р.н., дочка ОСОБА_5 , 2014 р.н.). 16.05.2025 позивач звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 щодо надання житлової площі у визначених законом нормах або виплати грошової компенсації взамін неотриманої жилої площі. Однак, 19.05.2025 отримав відповідь Військової частини НОМЕР_2 щодо неможливості забезпечення житлом чи виплати грошової компенсації взамін неотриманої жилої площі. Вважає протиправною бездіяльність відповідачів щодо забезпечення його постійним житлом або надання грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення.

Представник відповідача Військової частини НОМЕР_1 подав відзив на позовну заяву від 10.07.2025 (вх. № 56511), у якому зазначає, що законодавством передбачено як надання військовослужбовцю приміщення у разі його наявності, так і передбачена можливість нарахування та виплати відповідної компенсації у грошовому вимірі за таке житло, проте, обидва випадки, які є альтернативними та залежать від певних обставин, не змінюють самої суті необхідності перебування заявника у черзі на таке житло та необхідності дотримання черговості у наданні будь то житла чи грошової компенсації за нього. Позивач перебуває на квартирному обліку у Військовій частині НОМЕР_1 на загальній черзі з 28.07.2003 за номером в списку № 45, першочерговій з 14.06.2017 за номером в списку № 165, а в позачерговій з 19.07.2021 за номером в списку № 18. Військова частина НОМЕР_1 критично ставиться до суджень позивача про наявність у Військової частини НОМЕР_1 згоди позивача на отримання грошової компенсації взамін належного житлового приміщення та необхідності розгляду відповідної заяви позивача на засіданні відповідної житлової комісії. Оскільки, відповідна письмова згода позивача у військовій частині відсутня, а в поданій заяві позивач не просив її розглянути на засіданні житлової комісії та надати будь-яке прийняте рішення Відповідачу № 2. Просить у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль подав відзив на позовну заяву від 09.07.2025 (вх. № 56396), у якому зазначає, що процедура отримання військовослужбовцем грошової компенсації замість житла передбачає певний порядок послідовних дій. Листом від 19.05.2025 за №103/665 командир військової частини НОМЕР_1 повідомив позивача, що забезпечити постійним житлом сім'ю ОСОБА_1 не є можливим через відсутність у гарнізоні наявного та вільного фонду житла. Щодо грошової компенсації зазначає, що у зв'язку із ситуацією в країні, обсяги виділених лімітів коштів на виплату грошової компенсації на даний рік ЦУІІЗ до КЕВ м. Тернопіль не доводили. Останнє надходження коштів було у 2021 році. Таким чином, виключно в порядку, передбаченому чинним законодавством України, а саме у порядку черговості, тобто після отримання житла або грошової компенсації (при її надходженні) особами, які знаходяться у черзі перед позивачем, позивач має право на отримання житла або грошової компенсації. Просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

Відповідно до витягу з протоколу засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 від 19.07.2021 № 4 житлова комісія прийняла рішення внести зміни в облікову справу майора юстиції запасу ОСОБА_1 та включити в списки на позачергове отримання жилого приміщення у зв'язку з набуттям пільг інваліда III групи, що отримав захворювання пов'язане із захистом Батьківщини з 19.07.2021 із встановленим терміном 2 роки зі складом сім'ї 5 (п'ять) осіб згідно з п.п. 18 ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п.п. 4 п. 44, п.п. 5 -1 п. 46 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень...» від 11.12.1981 року №470.

Згідно з витягом з наказу Командира Військової частини НОМЕР_1 (з адміністративного господарської діяльності) від 19.07.2021 № 304 «Про затвердження протоколу від 19.07.2021 № 4 житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 » на виконання вимог Житлового кодексу України, Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 № 380, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 №1020/32472, 19.07.2021 року відбулося засідання житлової комісії Військової частини НОМЕР_1 . На підставі викладеного та за результатами вищезгаданого засідання, з метою дотримання всіх вимог чинного законодавства наказую: 26. Внести зміни в облікову справу майора юстиції запасу ОСОБА_1 та включити в списки на позачергове отримання жилого приміщення у зв'язку з набуттям пільг інваліда III групи, що отримав захворювання пов'язане із захистом Батьківщини з 19.07.2021 року із встановленим терміном 2 роки зі складом сім'ї 5 (п'ять) осіб.

Позивач звернувся до командира Військової частини НОМЕР_1 із заявою від 16.05.2025 про те, що станом на 15.05.2025 всупереч вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_1 досі незабезпечений жилою площею або відповідною грошовою компенсацією. Просив вжити заходів щодо надання жилої площі у визначених законом нормах або виплатити грошову компенсацію взамін неотриманої жилої площі.

Листом від 19.05.2025 № 103/665 Військова частина НОМЕР_1 повідомила, що ОСОБА_1 разом із складом сім'ї 5 (п'ять) осіб перебуває на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у Військовій частині НОМЕР_1 в списках на позачергове отримання жилого приміщення. Забезпечити постійним житлом у Бродівському гарнізоні сім'ю не є можливим через відсутність у даному гарнізоні наявного вільного фонду постійного житла чи незавершеної забудови. У зв'язку з тим, що будівництво житла для Міністерства оборони України в Бродівському гарнізоні на даний час не ведеться, вільне житло для розподілу військовослужбовцям та членам їх сімей у гарнізоні відсутнє. Грошові кошти для отримання грошової компенсації за належне для отримання житлового приміщення з вересня 2021 року по дату написання відповіді у військову частину НОМЕР_1 не надходили. Враховуючи наведене вище, Військова частина НОМЕР_1 позбавлена можливості задовольнити вимоги стосовно забезпечення житлом чи виплатою грошової компенсації.

Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідачів щодо ненадання йому та членам його сім'ї жилого приміщення для постійного проживання або грошової компенсації за належне до отримання жиле приміщення, звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Відповідно до пункту 18 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються такі пільги: позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи із числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону № 2011-XII держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР та іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац четвертий пункту 1 статті 12 Закону № 2011-XII).

Наказом Міністерства оборони України 31.07.2018 № 380, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за № 1020/32472, затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція № 380).

Ця Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей) (пункт 1 розділу І Інструкції №380).

Пунктом 4 розділу І Інструкції № 380 передбачено, що військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.

З метою здійснення контролю за організацією забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями згідно із п.п. 9, 10 Розділу II Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 (далі - Інструкції), Наказом Міністерства оборони України утворюється комісія з контролю за забезпеченням військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Комісія з контролю), серед основних завдань якої є контроль за правильністю призначення виплат військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Відповідно до п. 11 Розділу II Інструкції Комісія з контролю відповідно до визначених завдань має право приймати рішення, зокрема щодо погодження рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) про виплату військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення. У разі непогодження рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) Комісія з контролю повертає документи на доопрацювання із відповідним обґрунтуванням. Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом, який підписується членами комісії, що були присутні на засіданні житлової комісії, та затверджується головою Комісії з контролю.

Згідно з вимогами п. 8 Розділу VIII Інструкції за результатами розгляду Списків осіб, які мають право та надали згоду на отримання грошової компенсації за належне їм для отримання житлове приміщення у військовій частині Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про погодження виплати грошової компенсації або відмову в погодженні виплати грошової компенсації із зазначенням причини такої відмови. Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

Відповідно до п. 9 Розділу VIII Інструкції ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Списки виплати грошової компенсації в Збройних Силах України та після затвердження Міністром оборони України направляє їх до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району для оформлення документів на перерахування коштів військовослужбовцям на їх особистий рахунок у банківській установі.

Розділом VІІ Інструкції № 380 врегульовано порядок виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення.

Так, пунктом 2 вказаного розділу Інструкції № 380 встановлено, що визначення і надання розміру грошової компенсації здійснюються відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 (далі - Порядок № 728).

Згідно з п. 11 Порядку № 728 для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру житловій комісії подаються такі документи: рапорт військовослужбовця (заява особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, або члена сім'ї, зазначеної в абзацах четвертому і п'ятому пункту 2 цього Порядку) та нотаріально посвідчена згода членів його сім'ї на отримання компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення; довідки про реєстрацію місця проживання (перебування) військовослужбовця та членів його сім'ї; копії паспорта військовослужбовця і повнолітніх членів сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; копія свідоцтва про шлюб (за наявності); копія свідоцтва про народження дитини (за наявності); копія облікової картки фізичної особи - платника податків (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); копія свідоцтва про право власності на житло за його наявності (військовослужбовця та членів його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов); довідка про отримання (неотримання) житла військовослужбовцем з колишнього місця перебування його на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; документ, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне військовослужбовцю та членам його сім'ї, які перебувають з ним на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, нерухоме майно; дозвіл органу опіки і піклування на отримання неповнолітнім членом сім'ї компенсації у випадках, визначених законодавством.

Відповідно до п. 12, 13 Порядку № 728 житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.

Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та начальниками житлово-експлуатаційних установ (організацій), після чого в порядку, визначеному Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрацією Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальними органами, Національною гвардією, Управлінням державної охорони, ДКА, Адміністрацією Держспецзв'язку, списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно Міністрові оборони, Міністрові внутрішніх справ, Міністрові інфраструктури, Голові Держприкордонслужби, Голові ДСНС, Голові СБУ, керівнику розвідувального органу, начальнику Управління державної охорони, командувачу Національної гвардії, Голові ДКА, Голові Держспецзв'язку.

Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, Адміністрація Держприкордонслужби, СБУ, ДСНС, розвідувальні органи, Національна гвардія, Управління державної охорони, ДКА, Адміністрація Держспецзв'язку надає компенсацію шляхом перерахування коштів на поточний рахунок особи, що має право на її отримання, відкритий у банку, статутний капітал якого становить не менш як 10 млрд. гривень та в якому держава прямо та/або опосередковано володіє не менш як 75 відсотками статутного капіталу та/або голосів та до якого протягом останнього року Національний банк не застосовував заходів впливу у вигляді розпорядження щодо обмеження, зупинення чи припинення здійснення окремих видів операцій з високим ступенем ризику та призначення тимчасової адміністрації, за умови, що операції з відкриття, ведення і закриття зазначеного рахунка здійснюються безоплатно, проценти на залишок коштів на такому рахунку не нараховуються.

Відповідно до ч. 3 ст. 26 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів в особі їх керівників організовують внутрішній контроль і внутрішній аудит та забезпечують їх здійснення у своїх установах і на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери управління таких розпорядників бюджетних коштів.

Статтею 7 Бюджетного кодексу України закріплені принципи бюджетної системи України зокрема обґрунтованості - розрахунок витрат бюджету здійснюється відповідно до затверджених методик та правил.

Згідно з положеннями розділу VIII Інструкції № 380 на підставі аналізу кількісного обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов у Збройних Силах України, ГКЕУ за пропозиціями КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів під час планування видатків на наступний бюджетний період визначає щорічну потребу в коштах для виплати грошової компенсації.

Протягом І кварталу після затвердження кошторису Міноборони ГКЕУ готує проект розподілу видатків між військовими частинами, військовими комісаріатами та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів, який подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків).

Після затвердження розподілу видатків ГКЕУ доводить обсяги виділених лімітів на виплату грошової компенсації на відповідний рік до військових частин, військових комісаріатів та КЕУ, КЕВ (КЕЧ) районів для організації відповідної роботи щодо виплати грошової компенсації.

Пунктом 4 розділу VIII Інструкції № 380 визначено, що житлові комісії військових частин (об'єднані житлові комісії) інформують листом з повідомленням військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання житлових приміщень, про їх право на отримання грошової компенсації, її орієнтовний розмір та перелік документів, необхідних для її отримання, або надають таке повідомлення особисто під підпис.

Системний аналіз викладених правових норм дає підстави стверджувати, що законодавством регламентовано право військовослужбовців на отримання житла або компенсації за житло.

Разом із тим, законодавцем визначено механізм реалізації такого права, що передбачає звернення військовослужбовця до відповідної уповноваженої житлової комісії із заявою та доданими до неї документами, що підлягають розгляду цією комісією із прийняттям рішення про задоволення вимог або про відмову в їх задоволенні. Інших альтернативних повноважень за результатами розгляду такої заяви військовослужбовця законодавством не передбачено.

При цьому, пунктом 6 Порядку № 728 передбачено, що підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

Отже, Порядком № 728 визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім'ї компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, зокрема: зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень.

При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень пункту 6 Порядку № 728.

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 12 Порядку № 728, житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні. Тобто житловим комісіям, вирішуючи питання про надання компенсації за належне для отримання жиле приміщення, приймають одне із альтернативних рішень: про її надання або відмову в наданні.

Відповідач не заперечує, що ОСОБА_1 разом із складом сім'ї 5 (п'ять) осіб перебуває на квартирному обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов у військовій частині НОМЕР_1 в списках на позачергове отримання жилого приміщення.

На заяву позивача від 16.05.2025 вжити заходів щодо надання жилої площі у визначених законом нормах або виплатити грошову компенсацію взамін неотриманої жилої площі відповідач листом від 19.05.2025 № 103/665 повідомив, що грошові кошти для отримання грошової компенсації за належне для отримання житлового приміщення з вересня 2021 року по дату написання відповіді у Військову частину НОМЕР_1 не надходили, тому Військова частина НОМЕР_1 позбавлена можливості задовольнити вимоги стосовно забезпечення житлом чи виплатою грошової компенсації.

Таким чином, фактично відповідач не прийняв відповідного рішення за результатами розгляду вказаної заяви позивача, що не передбачено чинним законодавством і ставить позивача у правову невизначеність.

Покликання відповідача у відзиві на те, що позивач не подав до заяви документів передбачених п. 11 Порядку № 728, суд вважає безпідставними, оскільки такі не були підставою для відмови зазначеною у листі від 19.05.2025 № 103/665.

Отже, враховуючи фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку, що Військовою частиною НОМЕР_1 не дотриманий порядок та процедура розгляду заяви про надання грошової компенсації, що є підставою для визнання протиправною бездіяльності Військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду заяви позивача відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728, та як наслідок зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 повторно розглянути заяву позивача щодо надання грошової компенсації та прийняти рішення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728 з врахуванням висновків суду.

Разом з тим, позовні вимоги стосовно зобов'язання Квартирно-експлуатаційний відділ м. Тернопіль здійснити нарахування та виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення ОСОБА_1 зі складом сім'ї 5 осіб, які перебувають на квартирному обліку в житловій комісії військової частини НОМЕР_1 , відповідно до особистої заяви задоволенню не підлягають як передчасні, оскільки Військовою частиною НОМЕР_1 не належно розглянута заява щодо надання грошової компенсації та не прийнято відповідне рішення.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють,чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), Квартирно-експлуатаційного відділу м. Тернопіль (вул. Захисників, 4а, м. Тернопіль, 40024, ЄДРПОУ 08464162) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728.

3. Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання грошової компенсації та прийняти рішення відповідно до Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 728 з врахуванням висновків суду.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 30.10.2025.

Суддя Кедик М.В.