31 жовтня 2025 року м. Київ справа №640/9280/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши адміністративну справу в порядку письмового провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Служби безпеки України про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії ,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Служби безпеки України про:
- визнання протиправними дій Служби безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074) щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2018 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням вимог Наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 № 65/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році»;
- зобов'язати Службу безпеки України (код ЄДРПОУ 00034074) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2018 року за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІ1 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням вимог наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 № 65/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році», виходячи з наступних складових грошового забезпечення:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим званням;
- надбавки за вислугу років у розмірі 40%;
-надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%;
- надбавки за роботу з секретними матеріалами у розмірі 20%;
- надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100%;
- премії у розмірі 699%, для проведення з 01 лютого 2018 року перерахунку основного розміру пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.04.2021 вказану позовну заяву прийнято до провадження та відкрито провадження у справі.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, дана справа отримана Київським окружним адміністративним судом за належністю, та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа розподілена судді Лисенко В.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.09.2024 вказану позовну заяву прийнято до провадження та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги мотивовані наступним.
Наказом Голови Служби безпеки України № 1066-ос від 19.09.2013 його звільнено з військової служби у запас у зв'язку з виходом на пенсію.
На підставі Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - «Закон № 2262-ХІІ») з 1 жовтня 2013 органами Пенсійного фонду України призначена пенсія за вислугу років.
Позивач зазначає, що до 28.02.2018 грошове забезпечення військовослужбовців встановлювалося за умов постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до грошового атестату позивачу пенсія обчислена з відповідних сум грошового забезпечення, яке складалось з наступних складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавки за вислугу років у розмірі 40%; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 100%; надбавки військовослужбовцям, які провадять оперативно-розшукову чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення у розмірі 50%; надбавки за роботу з секретними матеріалами у розмірі 20%; премії у розмірі 211%.
Позивач також зазначає, що наказом Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 № 65/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році» з 01.01.2018 року підвищено грошове забезпечення військовослужбовців СБ України - розмір премії за його останньою штатною посадою встановлений та виплачувався у розмірі 699%, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.
У даному випадку суд вважає за необхідне одразу зазначити, що у листі відповідача від 08.02.2021 йдеться про іншу величину - «до» 699%.
Між тим, як зазначено у позові, 21.02.2021 позивач звернувся із заявою до Служби безпеки України з проханням підготувати та надати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням вимог наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 № 65/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році» для проведення з 01.02.2018 перерахунку основного розміру пенсії.
Проте, як зазначається у позові, листом від 22.03.2021 № 21/3/2-Ф-9/5 відповідач повідомив про відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018.
Позивач вважає дії СБ України щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФУ довідки про розмір мого грошового забезпечення станом на 01.01.2018 для проведення з 01.02.2018 перерахунку основного розміру пенсії протиправними і такими, що грубо порушують приписи статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» від 06.09.2012 № 5207-УІ, а також гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) право мирно володіти своїм майном.
В обґрунтування своєї позиції позивач посилається на положення профільного законодавства, а також на позицію Верховного Суду у постановах від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Між тим, позивач погоджується з тим, що усі призначені за Законом № 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ).
Також позивач погоджується, що пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Позивач у позові акцентує увагу на тому, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМ України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Позивач вважає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта, владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Таким чином, як вважає позивач, з 01.01.2018 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Отже, на думку позивача, підставою для вчинення дій, спрямованих на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення може бути як рішення про підвищення грошового забезпечення, прийняте КМ України, про що Пенсійний фонд України повідомляє державні органи, визначені Порядком № 45, так і відповідна заява пенсіонера.
Відтак, враховуючи викладене у позовній заяві, позивач просить задовольнити позов.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, вважаючи їх безпідставними та необґрунтованими, подав відзив на позовну заяву, з якого встановлено наступне.
Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Акцентує увагу на тому, що відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінет Міністрів України.
Відповідач також звертає увагу на те, що постановою КМ України від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова - 704), яка набрала чинності з 01.03.2018, були запроваджені нові розміри посадових окладів, окладів за військовим званням, деякі інші види надбавок у грошовому забезпеченні військовослужбовців, постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 визначено конкретний механізм перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом до 01.03.2018, відповідно до якого перерахунок пенсій здійснювався з 01.01.2018 з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови - 704.
Отже, як зазначає відповідач, у зв'язку з реформою систем грошового забезпечення згідно з Постановою - 704 у осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей виникло право на перерахунок пенсій, порядок здійснення якого був уповноважений визначати саме Кабінет Міністрів України.
Так, на виконання п. 7 постанови КМ України № 103, на підставі списків, надісланих ПФУ, СБУ оформила та подала до ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення за формою додатку № 2 до Порядку № 45.
Перерахунок пенсії здійснювався з 01.01.2018 з урахуванням окладу, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, що визначені станом на 01.03.2018.
Враховуючи викладене, відповідач вважає, що на цей час відсутні підстави щодо оформлення та видачі нової довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Відтак, відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
21.02.2021 позивач звернувся із заявою до Служби безпеки України з проханням підготувати та надати до ГУ ПФУ в м. Києві довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018 за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням вимог наказу Центрального управління Служби безпеки України від 19.01.2018 № 65/ДСК «Про грошове забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України у 2018 році» для проведення з 01.02.2018 перерахунку основного розміру пенсії.
Проте, листом від 22.03.2021 № 21/3/2-Ф-9/5 відповідач повідомив про відсутність підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Так, частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI) передбачено, що пенсії … обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, частиною четвертою якої (у редакції Закону України від 06.12.2016 р. №1774-VIII) передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
При цьому, частиною 2 ст. 63 цього Закону передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Тобто, наведена норма стосується перерахунку, який проводився у зв'язку із введенням в дію цього Закону та до розглядуваної ситуації не має відношення.
У свою чергу, частиною 3 статті 63 цього Закону передбачено, що якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Таким чином, відповідно по положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ Кабінету Міністрів України делеговані повноваження щодо встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що узгоджується з приписами статей 19, 113, 116, 117 Конституції України.
Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції станом на 01.01.2018; до змін, внесених постановою КМ України № 103) передбачалося, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В контексті останнього слід додати, що відповідно до п. 2 цього Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України … СБУ…. (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням ….. про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Відповідно до п. 3 Порядку 45 (до змін в редакції постанови КМ України № 103) на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Однак, у даному випадку КМ України не приймав рішення про зміну станом на 01.01.2018 розміру грошового забезпечення та про перерахунок пенсій відповідно до Порядку № 45.
Відповідно, не включається вищезгаданий алгоритм дій державних органів щодо підготовки нових довідок про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2018 для перерахунку пенсії з 01.02.2018, як те просить позивач.
У відповідача у 2021 році відсутні підстави для формування та передачі до органу ПФУ нової довідки станом на 01.01.2018, оскільки відповідні рішення КМУ не приймалися та, крім іншого, постанова № 1294 втратила чинність з 01.03.2018.
Сам по собі вищезгаданий наказ ЦУ СБУ щодо грошового забезпечення не є підставою для цілей проведення перерахунку та, відповідно, - для цілей видачі нової довідки станом на 01.01.2018, оскільки, як вже зазначалося, рішення КМ України про перерахунок пенсій виходячи з грошового забезпечення станом на 01.01.2018 не приймалося, як і не приймалося рішення КМУ щодо зміни складових грошового забезпечення станом на 01.01.2018 для цілей перерахунку пенсій.
Більш того, в порядку виконання обов'язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем не надано і власне наказу ЦУ СБУ від 19.01.2018 № 65/ДСК, на який позивач посилається позивач в обґрунтування позовних вимог. При цьому, із змісту позову вбачається, що позивач у повній мірі володіє інформацією щодо змісту цього документу, однак, як вже зазначалося, вказаний доказ не наданий позивачем, який на нього посилається та не зазначено про неможливість його подання.
Постанова КМУ від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №1294), яка втратила чинність з 01.03.2018 згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 № 704, не створює для відповідача обов'язків щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що власне слідує із її змісту в кореспонденції з Порядком № 45, положеннями ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та відсутністю рішення КМУ про перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям.
Що стосується вищезгаданих положень ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ щодо можливості подання до органу ПФУ додаткових документів для цілей підвищення пенсій, слід звернути увагу на те, що ця норма буквально стосується лише випадків, коли додаткові документи надаються безпосередньо пенсіонером, щодо обставин, відповідно, які не стосується випадків масових перерахунків пенсій, які централізовано проводяться на підставі рішень КМУ із формуванням уповноваженими державними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а відтак вказане положення не може бути для відповідача підставою для формування у 2021 довідки про розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2018 для перерахунку пенсії з 01.02.2018.
При цьому, судом не вбачається жодних ознак дискримінації відносно позивача на що він звертає увагу у позові, оскільки пенсійне забезпечення здійснюється за єдиними для всіх пенсіонерів правилами, у т.ч. і у суміжних питаннях - щодо видачі довідок про розміри грошового забезпечення.
Водночас, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем відносно позивача сформована відповідна довідка станом на 06.04.2018.
Враховуючи викладене у сукупності, у суду відсутні підстави для висновку щодо протиправної бездіяльності відповідача відносно позивача щодо видачі у 2021 році довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2018 для проведення перерахунку з 01.02.2018, а відтак у задоволенні позову слід відмовити.
Доводи учасників справи та досліджені судом матеріали справи не спростовують наведених висновків суду та не доводять зворотного.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Враховуючи положення ст. 139 КАС України судовий збір відшкодуванню не підлягає, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.