31 жовтня 2025 року Справа № 280/4294/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), у якій позивач просить суд:
Визнати протиправною відмову Військової частини НОМЕР_1 у визначенні ступеня тяжкості травми, яка отримана 24.02.2022 ОСОБА_2 , та внесення відповідних змін у рішення BЛK в/ч НОМЕР_1 від 12.05.2022 №34.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 протягом тридцяти діб визначити на засіданні ВЛК ступінь тяжкості травми, яка отримана 24.02.2022 ОСОБА_2 внести відповідні зміни у рішення ВЛК від 12.05.2022 № 34 та надати ОСОБА_3 документи, що засвідчують ступінь тяжкості отриманої їм травми.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що через бездіяльність відповідача щодо визначення ступеню тяжкості травми позивача при прийняття рішення військово-лікарської комісії (ВЛК) від 12.05.2022 № 34, позивач не має можливості отримати додаткову винагороду у розмірі 100000 грн за час перебування у відпустці для лікування у зв'язку з отриманням тяжкої травми. Позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 02 червня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
26 червня 2025 року відповідачем поданий до суду відзив на позовну заяву. Проти заявленого позову Військова частина НОМЕР_1 заперечує, оскільки позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав. Визначення ступеню тяжкості травми за Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370) постановою (довідкою) ВЛК, Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджене наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402) не передбачає. 12.05.2022 позивачу дійсно проведено медичний огляд позаштатною постійнодіючою ВЛК Військової частини НОМЕР_1 , за результатами чого видано довідку військово-лікарської комісії №34, згідно вимог Положення № 402, яке не передбачало зазначення ступеня тяжкості травми (станом на дату 12.05.2022). Позивач не був позбавлений права оскаржувати довідку військово-лікарської комісії від 12.05.2022 року №34 до ВЛК вищого рівня. Позивачем не надано доказів звернення до ВЛК регіону та ЦВЛК, які мають право не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК в тому числі позаштатної постійнодіючої ВЛК Військової частини НОМЕР_1 . Відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.
12.05.2022 військово-лікарської комісією Військової частини НОМЕР_1 проведено медичний огляд стану здоров'я позивача, оформлено довідку №34.
У довідці вказано: «діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) - закритий перелом даху правої вертлюгової западини. Стан після вивиху правого стегна. Стан після ОМС пластиною (24.02.2022р.). Підгострий флеботромбоз глибоких лен правої нижньої кінцівки. Посттравматична нейропатія сідничного нерву справа. Міокардіодистрофія. СН0. ФВ 68%. Травма, так, пов'язана з проходженням військової служби (довідка про обставини травми відсутня). Потребує відпустки за станам здоров'я на 30 календарних днів.»
07.04.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив розглянути на засіданні комісії BЛK надані документи, визначити ступінь тяжкості травми, отриманою у 2022 році, внести відповідні зміни у рішення ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 12.05.2022 № 34 та надати документи, що засвідчують ці зміни.
30.04.2025 відповідач листом №1184/3087 повідомив, що визначення ступеню тяжкості травми за Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370) постановою (довідкою) ВЛК, Положення № 402 не передбачає.
Вважаючи протиправною відмову у визначенні ступеня тяжкості травми, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів визнано обов'язком громадянина України. Громадяни відбувають на військову службу відповідно до закону.
Вказане кореспондується також з положеннями частини першої статті 1 Закону України від 25 березня 1992 року №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-XII).
Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина перша статті 2 Закону №2232-XII).
З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Відповідно до пунктів 1.1.-1.2. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.
Главою 3 розділу ІІ Положення №402 встановлено порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.
Згідно із пунктом 20.3 глави 20 розділу II Положення № 402, при медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту: а) «Придатний»: б) «Непридатний»: в) «Потребує»: - звільнення від виконання службових обов'язків на ___календарних днів з перебуванням у лазареті медичного пункту частини (постанова приймається щодо військовослужбовців строкової військової служби у мирний час); -звільнення від виконання службових обов'язків на ___ календарних днів; - відпустки для лікування у зв'язку з хворобою на ____ календарних днів; - відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) на ___календарних днів; - лікування (реабілітації) у _______(вказати заклад охорони здоров'я (установу) та орієнтовний термін лікування (реабілітації); г) «Тимчасово непридатний», ґ) У зв'язку з нетранспортабельністю переїзд до (вказати місцевість) ____________ протипоказаний (постанова приймається тільки щодо членів сімей військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), д) Протипоказань до виходу в море на підводному човні (надводному кораблі) немає, е) "На підставі статті ____ графи _____ Розкладу хвороб та графи _____ ТДВ «____» вихід у море на підводному човні (надводному кораблі) протипоказаний. Відповідно до п.20.5.
Положення №402 постанови, які приймає ВЛК із встановлення причинного зв'язку захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), наведені у главі 21 розділу II цього Положення.
Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено форму довідки військово-лікарської комісії, за якою відповідачем видано довідку від 12.05.2022 №34.
Відповідно до Додатку 4 до Положення №402 у довідці ВЛК вказується виключно діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025), постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва), та постанова комісії, перелік який вказано п.20.3 Розділу ІІ Положення №402.
Виходячи з аналізу норм Положення №402 так і форми Довідки (Додатку 4) суд приходить до висновку, що до компетенції відповідача не відноситься визначення ступеню тяжкості травми.
Вказаний висновок додатково підтверджується нормами Наказу МОЗ України від 04.07.2007 №370 «Про затвердження Класифікатора розподілу травм за ступенем тяжкості».
Так, пунктом 6 Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370) визначено, що медичний висновок про ступінь тяжкості виробничої травми дають на запит роботодавця та/або голови комісії з розслідування нещасного випадку на виробництві лікарсько-експертні комісії (ЛЕК) лікувально-профілактичного закладу, де здійснюється лікування особи, що постраждала, в строк до 1 доби з моменту надходження запиту.
Визначення ступеню тяжкості травми за Класифікатором розподілу травм за ступенем тяжкості (Наказ МОЗ України від 04.07.2007 №370) постановою (довідкою) ВЛК Положення № 402 не передбачає.
Виходячи з викладеного суд приходить до висновку, що у відповідача відсутні повноваження щодо визначення ступеню тяжкості травми та відповідно зазначення таких відомостей в довідці військово-лікарської комісії, форма яких визначена Додатком 4 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402.
З огляду на викладене, при формуванні довідки військово-лікарської комісії в частині не зазначення ступеню тяжкості травми, відповідачем не порушено норми Положення №402.
Вказуючи на бездіяльність відповідача щодо визначення ступеню тяжкості травми, позивач при цьому не навів конкретного пункту Положення №402, який порушив відповідач.
Враховуючи, що у відповідача відсутні повноваження визначати ступінь тяжкості травми згідно Класифікатору розподілу травм за ступенем тяжкості згідно Наказу МОЗ від 04.07.2007 №370, а Положенням № 402 під час прийняття постанови ВЛК такого порядку не передбачено, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача визначити на засіданні ВЛК ступінь тяжкості травми, яка отримана 24.02.2022 ОСОБА_2 внести відповідні зміни у рішення ВЛК від 12.05.2022 № 34 та надати ОСОБА_3 документи, що засвідчують ступінь тяжкості отриманої їм травми, задоволенню не підлягають.
Відтак, враховуючи те, що під час розгляду справи судом не було встановлено допущених з боку відповідача порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити у повному обсязі.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ),
Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Повне судове рішення складено 31.10.2025.
Суддя Б.В. Богатинський