Рішення від 29.10.2025 по справі 280/4972/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2025 року Справа № 280/4972/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради про стягнення компенсації суми страхової виплати, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - позивач) до Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради (69005, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 80, ЄДРПОУ 05498677) компенсацію суми страхової виплати у сумі 1 826,49 грн.

Сума позову підлягає стягненню на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ЄДРПОУ 20490012, рахунок - UA473139570000025604300021563 (UAH), банк - Філія Запорізького обласного управління АТ «Ощадбанк».

Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Позовні вимоги аргументовані тим, що на адресу відповідача на підставі довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 07.04.2025 №29, направлена вимога про компенсацію суми страхової виплати від 09.04.2025 №6 на загальну суму компенсації страхової виплати 1 826,49 грн. Суми компенсації страхової виплати, не повернені у строк, визначений частиною третьою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», підлягають стягненню на підставі вимоги про їх сплату з нарахування пені в розмірі 0,1 відсотка суми коштів, що підлягає компенсації, розрахованої за кожний день простроченого платежу, починаючи з дня, що припадає на закінчення строку, визначеного частиною третьою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», до дня сплати включно. У рахунок погашення заборгованості у вказаний період відповідачем сплата не здійснювалась. Позивач просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 18 червня 2025 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Відповідач 02 липня 2025 року подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнає, просить у їх задоволенні відмовити в повному обсязі, виходячи з нижченаведеного. Пацієнт, що потрапив до стаціонару і потребує оперативного лікування обґрунтовано є тимчасово непрацездатною особою, тому висновок про те, що за підсумковою оцінкою перевірки листка непрацездатності №15084001-2025404600 з 10.01.2025 по 16.01.2025 підсумкова оцінка визначена «не обґрунтована» не відповідає об'єктивним обставинам захворювання пацієнтки ОСОБА_1 . Лікар закладу охорони здоров'я при формуванні медичного висновку про тимчасову непрацездатність (МВТН) керувався тим, що гостра виразка стала ускладненням після лікування пацієнтки, що призвело до її повторної госпіталізації на наступний день після виписки. Позивачем порушено порядок проведення перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності, оскільки перевірку було проведено без залучення уповноваженого лікаря (не враховано спеціалізацію), що призвело до прийняття помилкового рішення про обґрунтованість видачі листків непрацездатності. Надання оцінки медичним висновкам відповідача на предмет обґрунтованості, відноситься до кваліфікації та компетенції спеціаліста за спеціалізацією лікаря, яким було створено/продовжено МВТН. У задоволенні позовних вимог відповідач просить суд відмовити в повному обсязі.

На підставі матеріалів справи, судом встановлено наступні обставини.

На підставі наказу Головного управління ПФУ в Запорізькій області від 02.04.2025 №272, направлення від 03.04.2025 №660/КПР, Відділом перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перевірку Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради щодо обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності №15084001-2028089794-1, №15084001-2028256568-1, №15084001-2028404600-1, №15084001- 2028605635-1, №15084001-2028755142-1, №15084001-2028978262-1, №15084001- 2029197793-2, №15084001-2029390981-1 за період 26.12.2024-17.02.2025, які сформовано в електронному реєстрі Пенсійного фонду України на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність ОСОБА_1 C596-6E9E-B8BB-6565, TB4H-HA86-E7CX-MHP7, 99A2-9TAM5XC2-2485, B8X7-H72E-T9HC-46TM, CB4P-TE27-C7XM-X83M, 9P32-K4B9-5CM5-E26C, AP4M-PXHK-E985-4M44; 2CC8-TB87-TE28- 5B6M, 4XCA-9KE9-T4B8-A8X3 категорії «Захворювання або травма загального характеру».

Перевірка проводилась з 07.04.2025 по 07.04.2025 за результатами аналізу відомостей, що містяться в електронному реєстрі листків непрацездатності Пенсійного фонду України, первинній медично-обліковій документації, медичному висновку про тимчасову непрацездатність застрахованої особи в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров'я.

За результатами проведення перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності складена довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 07.04.2025 №29 (Довідка №29).

Перевіркою встановлено: «застрахована особа ОСОБА_1 отримала травму на виробництві 25.12.2024 в 22.45. До лікарні доставлена 26.12.2024, де її госпіталізовано в ортопед-травматологічне відділення з ліжками політравми, надано допомогу та лікар створив МВТН з 26.12.2024 по 02.01.2025 з позначкою про травму пов'язану з виробництвом. При підтверджені пошкодження внутрішніх органів та гемоперитонеуму, пацієнтка 03.01.2025 ургентно переводиться в хірургічне відділення для оперативного лікування. Створюється МВТН з 03.01.2025 по 09.01.2025 з позначкою про травму пов'язану з виробництвом. Виписана з відділення в задовільному стані, рекомендоване подальше спостереження у сімейного лікаря. Наступного дня, після виписки, застрахована особа ОСОБА_1 звертається в лікарню з іншим захворюванням, не пов'язаним з отриманою травмою, її госпіталізовано в 1-е хірургічне відділення, з діагнозом: Гостра виразка шлунку. Лікар хірург ОСОБА_2 створив МВТН з 10.01.2025 по 16.01.2025 за категорією «Захворювання або травма загального характера» не пов'язаний з виробництвом, але як продовження попереднього страхового випадку. МВТН, створений лікарем хірургом з приводу тимчасової непрацездатності за період з 10.01.2025 по 16.01.2025 фактично є новим страховим випадком тимчасової непрацездатності, який не пов'язаний з попереднім та не є його наслідком. У МВТН 99A2-9TAM5XC2-2485 від 10.01.2025 лікарем ЗОЗ не проставлено позначку нового випадку тимчасової непрацездатності з приводу іншого захворювання, що призвело до формування ЕЛН №15084001-2028404600-1, як продовження з тим же номером страхового випадка тимчасової непрацездатності, та неправомірних витрат Пенсійного фонду України.»

На адресу відповідача вихідним листом №0800-1004-8/35767 від 11.04.2025, на підставі довідки №29, направлена вимога про компенсацію суми страхової виплати від 09.04.2025 №6 на загальну суму компенсації страхової виплати 1 826,49 грн. Лист повернений з відділення АТ «Укрпошта» 30.04.2025, причина повернення: «за закінченням терміну зберігання».

Оскільки відповідач добровільно не сплатив суму компенсації страхової виплати, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV), відповідно до частини першої, другої статті 4 якого уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.

Уповноважений орган управління є держателем та адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності як складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1105-XIV основними завданнями уповноваженого органу управління та його територіальних органів є: здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до цього Закону (п. 2); проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 4); здійснення контролю за використанням страхувальниками та застрахованими особами страхових коштів (п. 5).

Частиною другою статті 5 Закону № 1105-XIV встановлено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами в межах коштів соціального страхування, затверджених Кабінетом Міністрів України, управління майном (п. 1); проводять розслідування страхових випадків, перевірку обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 2); забезпечують функціонування інформаційно-аналітичної системи соціального страхування (п. 4); здійснюють контроль за використанням страхових коштів, перевірку правильності їх використання страхувальниками із застосуванням ризик-орієнтованих підходів, контроль за веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують у встановленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи (п. 6).

Згідно з частиною першою статті 6 Закону № 1105-XIV уповноважений орган управління та його територіальні органи мають право: перевіряти обґрунтованість видачі, продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів (п. 2); одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від органів доходів і зборів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості щодо використання страхових коштів (п. 3); перевіряти достовірність відомостей, поданих страхувальником для отримання страхових коштів, дотримання порядку використання страхувальником наданих йому страхових коштів, відмовляти у фінансуванні виплат у разі відмови або перешкоджання страхувальником проведенню перевірки, виявлення фактів подання страхувальником до уповноваженого органу управління недостовірних відомостей або порушення порядку використання страхових коштів (п. 4); отримувати необхідні пояснення (у тому числі в письмовій формі) з питань, що виникають під час перевірки (п. 5); накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (п. 6); вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування (п. 7).

Пунктами 1-6 частини другої статті 6 Закону № 1105-XIV передбачено, що уповноважений орган управління та його територіальні органи зобов'язані:

1) забезпечувати фінансування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;

2) здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів;

3) вживати заходів для раціонального використання страхових коштів;

4) контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування;

5) стягувати надміру сплачені страхові кошти з юридичних і фізичних осіб у встановленому законом порядку;

6) вести облік і звітність щодо страхових коштів.

Відповідно до частини 1 статті 12 Закону № 1105-XIV право на страхові виплати за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 15 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків: тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.

За положеннями частини другої статті 15 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності) відповідно до законодавства, незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 16 Закону № 1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.

Частиною першою статті 23 Закону № 1105-XIV визначено, що підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з уповноваженим органом управління.

Частиною першою, другою статті 27 Закону № 1105-XIV встановлено, що перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.

Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2023 р. № 185 затверджений Порядку проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - Порядок №185).

Відповідно до пункту 1 цей Порядок визначає процедуру проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування (далі - перевірка листків непрацездатності).

Результати перевірки листка непрацездатності зазначаються уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України у довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - довідка про перевірку). Форма довідки про перевірку затверджується правлінням Пенсійного фонду України (пункт 14 Порядку №185).

Пунктами 16 - 19 Порядку № 185 встановлено, що уповноважена посадова особа територіального органу Пенсійного фонду України на підставі довідки про перевірку вносить до автоматизованої інформаційно-аналітичної системи Пенсійного фонду України дані про результати такої перевірки.

Довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки.

Сформована уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України довідка про перевірку зберігається в автоматизованій інформаційно-аналітичній системі Пенсійного фонду України та може надаватися у разі звернення представників правоохоронних органів, на вимогу або за рішенням суду.

Неправомірні дії або рішення уповноваженої посадової особи територіального органу Пенсійного фонду України щодо перевірки листка непрацездатності можуть бути оскаржені у порядку підлеглості до вищого органу або посадової особи Пенсійного фонду України, а також у судовому порядку.

Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області проведено перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності.

За результатами перевірки листків непрацездатності уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України складено довідку про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 07.04.2025 №29 та встановлено: порушення вимог п.2 розділу 3 наказу МОЗ від 01.06.2021 №1066 «Порядок формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність в реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я», а саме: у момент формування в Реєстрі нового медичного висновку в електронній системі охорони здоров'я автоматично зазначається посилання на запис у Реєстрі про попередній медичний висновок за умови одночасного виконання таких умов : новий медичний висновок не містить відмітки про початок нового випадку тимчасової непрацездатності та не взято до уваги вимог п.3 розділу 1 Порядку. У МВТН 99A2-9TAM5XC2-2485 від 10.01.2025 лікарем ЗОЗ не проставлено позначку нового випадку тимчасової непрацездатності з приводу іншого захворювання, що призвело до формування ЕЛН №15084001-2028404600-1, як продовження з тим же номером страхового випадка тимчасової непрацездатності, та неправомірних витрат Пенсійного фонду України.

На підставі вищезазначеної довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності позивачу надіслана вимога про компенсацію суми страхової виплати від 09.04.2025 №6, в якій вказано посилання на довідку від 07.04.2025 №29.

Сума компенсації страхової виплати на загальну становить 1 826,49 грн.

Відповідно до положень статті 28 Закону № 1105-XIV за створення необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, на підставі якого сформовано листок непрацездатності, відповідальними є лікарі, які працюють у закладах охорони здоров'я, фізичні особи - підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики, та лікарі, які провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці (далі - лікарі), які несуть відповідальність згідно із законодавством.

У разі встановлення необґрунтованості створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність керівник територіального органу уповноваженого органу управління звертається в електронній формі через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, або у формі паперового документа до закладу охорони здоров'я або до фізичної особи - підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар якого допустив необґрунтоване створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність, з повідомленням про виявлені порушення. Повідомлення про виявлені порушення є підставою для їх усунення, зупинення фінансування страхових виплат, компенсації відповідної суми страхових виплат у порядку, визначеному частинами третьою - четвертою цієї статті.

У разі призначення та здійснення страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, керівник територіального органу уповноваженого органу управління протягом п'яти календарних днів з дня встановлення необґрунтованості медичного висновку про тимчасову непрацездатність звертається в електронній формі через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, або у формі паперового документа до закладу охорони здоров'я або до фізичної особи - підприємця, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікар якого допустив необґрунтоване створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність, з вимогою про компенсацію відповідної суми страхової виплати.

Заклади охорони здоров'я або фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, лікарі яких допустили необґрунтоване створення медичних висновків про тимчасову непрацездатність, зобов'язані компенсувати суми страхової виплати протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про компенсацію сум страхової виплати.

Суми компенсації страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, не повернені у строк, визначений частиною третьою цієї статті, підлягають стягненню на підставі вимоги про їх сплату, винесеної на підставі рішення керівника територіального органу уповноваженого органу управління, з нарахуванням пені в розмірі 0,1 відсотка суми коштів, що підлягає компенсації, розрахованої за кожний день прострочення платежу, починаючи з дня, що припадає на закінчення строку, визначеного частиною третьою цієї статті, до дня сплати включно.

Вимога про сплату суми компенсації страхової виплати за листком непрацездатності, сформованим на підставі необґрунтованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність, є виконавчим документом.

Виконавчий документ має відповідати вимогам до виконавчих документів, встановленим Законом України "Про виконавче провадження", та передаватися для примусового виконання згідно із законом.

Вимога надсилається через електронні кабінети на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування.

Заклади охорони здоров'я або фізичні особи - підприємці, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, мають право зворотної вимоги (регресу) до лікаря, який створив необґрунтований медичний висновок про тимчасову непрацездатність, у розмірі сплаченої суми компенсації страхової виплати за листком непрацездатності та нарахованої пені.

Спори щодо необґрунтованості медичного висновку про тимчасову непрацездатність та/або компенсації сум страхової виплати вирішуються в судовому порядку.

Як встановлено судом, та не є спірним між сторонами відповідачу у цій справі направлена довідка про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності від 07.04.2025 №29, а також вимога про компенсацію суми страхової виплати від 09.04.2025 №6.

При цьому, суд не приймає доводи, наведені відповідачем в обґрунтування незгоди із висновками проведеної позивачем перевірки обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, результатами якої оформлені довідкою від 07.04.2025 №29, та позбавлений можливості надавати оцінку таким доводам, оскільки вони можуть бути підставою для оскарження довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності та/або вимоги про компенсацію суми страхової виплати в окремому провадженні, що перебуває поза межами предмету доказування в цій справі.

Суд наголошує, що правомірність довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності та/або вимоги про компенсацію суми страхової виплати на підставі яких заявлена до стягнення компенсація суми страхової виплати не є предметом цього позову.

Разом з тим, відповідач правом на оскарження вказаних рішень не скористався.

Станом на час розгляду справи, компенсацію суми страхової виплати у сумі 1 826,49 грн відповідачем на рахунок позивача не сплачено, тому враховуючи встановлені обставини справи, які підтверджені відповідними доказами наявними в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем не надано доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 241-246, 255, 262 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради про стягнення компенсації суми страхової виплати, - задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради компенсацію суми страхової виплати у сумі 1 826,49 грн на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ЄДРПОУ 20490012, рахунок - UA473139570000025604300021563 (UAH), банк - Філія Запорізького обласного управління АТ «Ощадбанк».

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в порядок та строки, передбачені ст.ст. 295, 297 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України Запорізької області (просп.Соборний, буд.158-б, м.Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012),

Відповідач - Комунальне некомерційне підприємство «Міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги» Запорізької міської ради (вул. Перемоги, буд. 80, м. Запоріжжя, 69005; код ЄДРПОУ 05498677).

Повне судове рішення складено 29.10.2025.

Суддя Б.В. Богатинський