31 жовтня 2025 року Справа №160/24580/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченко А.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання дій протиправними та скасування наказу,
установив:
26 серпня 2025 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- відкрити провадження у адміністративній справі про визнання протиправним та скасування індивідуального акту - наказу про звільнення з посади поліцейського у вигляді звільнення зі служби та поновлення на посаді.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.09.2025 р. вказана позовна заява була залишена без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, шляхом надання до суду: надати копію наказу про звільнення; надати докази на яких грунтуються позовні вимоги; надати позов та копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи.
16 вересня 2025 року позивачем надано уточнену редакцію позовної заяви, в якій просить:
- визнати протиправним наказ №686 о/с від 31.07.2025 про звільнення з посади поліцейського ОСОБА_2 , який винесено Департаментом поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 »;
- скасувати індивідуальний акт - наказ №686 о/с від 31.07.2025 про звільнення з посади поліцейського ОСОБА_2 , який винесено Департаментом поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 »;
- поновити ОСОБА_2 на посаді поліцейського взводу №l роти Nє4 штурмового батальйону №1 (“ ІНФОРМАЦІЯ_2 ») полку управління поліції особливого призначення “Ою'єднана штурмова бригада Національної поліції “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 01 серпня 2025 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.10.2025 р. продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання дій протиправними та скасування наказу на десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
09 жовтня 2025 року від представника позивача надійшла уточнена редакція позовної заяви, в якій просить:
- визнати протиправними висновки службового розслідування як такі, що проведені з численними порушеннями Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», та “Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України» затвердженого наказом МВС №893 від 07.11.2018 року відносно поліцейського ОСОБА_2 , який винесено Департаментом поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 »;
- скасувати індивідуальний акт - наказ №686 о/с від 31.07.2025 про звільнення з посади поліцейського ОСОБА_2 , винесений Департаментом поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 »;
- поновити ОСОБА_2 на посаді поліцейського взводу №1 роти №4 штурмового батальйону №1 (“ ІНФОРМАЦІЯ_2 ») полку управління поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 01 серпня 2025 року;
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.10.2025 р. відкрито провадження у цій справі.
27 жовтня 2025 року Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » надійшла заява про залишення позовної заяви без розгляду, яке обгрунтоване тим, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Дослідивши матеріали поданої заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Законом України від 15.03.2022 № 2123-IX «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію» та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану» (далі - Закон №2123-IX) внесено зміни до указаних нормативно-правових актів. Зокрема, Дисциплінарний статут доповнено розділом V «Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану», яким з 01.05.2022, зокрема, запроваджено інші строки звернення до суду.
Так, частиною четвертою статті 31 Дисциплінарного статуту передбачено, що поліцейський має право оскаржити застосоване до нього дисциплінарне стягнення, звернувшись до адміністративного суду протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом про притягнення до дисциплінарної відповідальності. У разі застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади, пониження у спеціальному званні на один ступінь або звільнення зі служби в поліції поліцейський має право оскаржити таке стягнення протягом 15 днів з дня його ознайомлення з наказом по особовому складу про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Отже, законодавець пов'язав виникнення права на оскарження застосованого до поліцейського дисциплінарного стягнення та обчислення строку на таке оскарження - з моменту ознайомлення особи з наказом про виконання застосованого дисциплінарного стягнення.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені у статті 123 КАС України, відповідно до якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Вказаний висновок викладений у Постанові Верховного Суду від 10.07.2025р. у справі №520/196/25.
Предметом спору у цій справі є правомірність наказу відповідача про застування до позивача як поліцейського, дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Суд встановив, що позивач 01.08.2025 під особистий підпис ознайомився з наказом ДПОП ОШБ «Лють» від 31.07.2025 № 686 о/с, а отже строк звернення до суду у позивача сплинув 16.08.2025. З цим позовом позивач звернувся до суду 26.08.2025, тобто з пропуском 15-денного терміну.
При цьому ч.6 ст.161 КАС України встановлено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Таким чином, позивачеві необхідно подати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску цього строку.
Відповідно до ч.13 ст.171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Вищенаведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам встановленим ст.161 КАС України, а тому згідно з ч.13 ст.171 КАС України вона підлягає залишенню без руху, з наданням позивачеві строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 120, 160, 161, 171 КАС України суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення “Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання дій протиправними та скасування наказу - залишити без руху.
Встановити позивачу строк - п'ять днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків, а саме:
- надати заяву про поновлення строку звернення до суду із зазначенням поважних причин пропуску строку звернення до суду та доказів на підтвердження поважності цих причин.
Відповідно до ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Савченко