Ухвала від 31.10.2025 по справі 140/12401/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи за підсудністю

31 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/12401/25

Суддя Волинського окружного адміністративного суду Мачульський В.В., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (Філія ГСЦ МВС) про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту патрульної поліції, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (Філія ГСЦ МВС) в якому заявлені наступні вимоги:

1) Зобов'язати Управління автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху Департаменту патрульної поліції видалити інформацію щодо вченення порушень правил дорожнього руху ОСОБА_1 , шляхом внесення змін у відповідні постанови (а в разі неможливості безпосередньо до системи обліку та відображення таких правопорушень), а саме:

- внести зміни в постанову 3АВ / 4293542 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

- внести зміни в постанову 4АВ / 4900583 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;

- внести зміни в постанову 4АВ / 4923426 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;

- внести зміни в постанову 4АВ / 5024164 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;

- внести зміни в постанову 4АВ / 5467494 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

- внести зміни в постанову 4АВ / 5499681 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ;

- внести зміни в постанову 4АВ / 5604204 замінивши правопорушника з ОСОБА_1 на ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

2) Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Рівненській, Волинській та Житомирських областях здійснити обмін посвідчення водія виданого вперше № НОМЕР_4 без складання іспитів.

Вирішуючи питання про відкриття провадження, суддя виходить з наступного.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Аналіз зазначеної норми міжнародного права свідчить, що обов'язково суд повинен бути встановлений законом, тобто кожен має право на розгляд справи компетентним судом, компетентність якого встановлюється тільки законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12 жовтня 1978 року у справі Zand v. Austria вказав, що словосполучення встановлений законом поширюється не лише на правову основу самого існування суду, але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття суд, встановлений законом у частині першій статті 6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів. З огляду на це не вважається судом, встановленим законом орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Згідно з пункту 14 частини першої статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються: судоустрій, судочинство, статус суддів, засади судової експертизи, організація і діяльність прокуратури, органів дізнання і слідства, нотаріату, органів і установ виконання покарань; основи організації та діяльності адвокатури.

Відповідно до частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (стаття 19 КАС України).

Згідно з частиною п'ятою статті 5 КАС України, ніхто не може бути позбавлений права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.

Правила розмежування предметної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтею 20 КАС України.

Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності. Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (частина друга статті 20 КАС України).

Положення вказаної норми кореспондують вимогам частини першої статті 286 КАС України, яка передбачає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо притягнення до адміністративної відповідальності.

Зі змісту позовної заяви встановлено, що спірні правовідносини правомірності/протиправності дій суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 300-1 КУпАП.

Отже, суд доходить висновку, що відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 20 КАС України зазначена справа не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, а підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Пунктом 2 частини першої статті 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно частини першої статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Як встановлено суддею, позивач - ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Єдиного державно демографічного реєстру №1956021 від 31.10.2025, сформованим засобом підсистеми ЄСІТІС «Електронний суд» за запитом щодо визначення підсудності у даній справі.

Таким чином, місцевим загальним судом до юрисдикції якого віднесено вирішення даного спору як адміністративного суду за місцем проживання позивача є Луцький міськрайонний суд Волинської області.

Частинами шостою та восьмою статті 29 КАС України визначено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено. Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до частини другої статті 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

За наведених обставин, виходячи з необхідності дотримання вимог щодо територіальної юрисдикції (підсудності) розгляду справи суд приходить до висновку про необхідність передачі цієї адміністративної справи до Луцького міськрайонного суду Волинської області.

Керуючись статтями 20, 29, 30, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Передати адміністративну справу №140/12401/25/25 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Рівненській, Волинській та Житомирській областях (Філія ГСЦ МВС) про зобов'язання вчинити дії на розгляд до Луцького міськрайонного суду Волинської області (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Конякіна, будинок 3).

Копію ухвали надіслати позивачу для відома, засобами інформаційної системи «Електронний суд».

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя В.В. Мачульський