30 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/10391/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м.Києві, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач-1) про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в призначенні пенсії від 02.07.2025 №032550007872; зобов'язання здійснити призначення з 25.06.2025 дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-1V, здійснивши пільгове обчислення часу проходження військової служби (один місяць служби за три місяці) з 03.04.2023 по 02.05.2023, 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, 30.05.2023 по 01.06.2023, 03.06.2023 по 05.06.2023, 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, 12.06.2023 по 13.06.2023, 15.06.2023 по 17.06.2023, 20.06.2023 по 22.06.2023, 25.06.2023 по 27.06.2023, 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, 07.07.2023 по 08.07.2023, 10.07.2023 по 26.09.2023, 15.10.2023 по 16.12.2023, 01.01.2024 по 11.01.2024, 18.01.2024 по 18.03.2024, 20.03.2024 по 28.03.2024, 30.03.2024 по 27.04.2024, 26.07.2024 по 19.11.2024, 07.12.2024 по 17.02.2024, 01.03.2025 по 02.03.2025, 21.03.2025 по 15.04.2025, 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025, 03.06.2025 по 05.06.2025.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.06.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV. За принципом екстериторіальності документи для призначення пенсії були на правлені на розгляд до ГУ ПФУ у м. Києві, яким і було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 02.07.2025 №032550007872 у зв'язку з тим, що відсутній необхідний страховий стаж 25 років.
09.07.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо зарахування до страхового стажу періодів безпосередньої участі в антитерористичній операції та у бойових діях (забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії) з періодах з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025 на пільгових умовах - один місяць служби за три. Однак, листом від 05.08.2025 №10214-8850/Г-02/8-0300/25 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило позивача, що правові підстави для проведення перерахунку пенсії з врахуванням страхового стажу періодів участі в антитерористичній операції в потрійному розмірі відсутні, що період військової служби зарахований в одинарному розмірі, без врахування пільгового обчислення стажу за перебування у складі діючої армії.
На підставі наведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 16.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач-1 позовних вимог не визнає та просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. Свої заперечення обгрунтовує тим, що у позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій згідно статті 115 Закону №1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказує, що відповідно наданих до заяви документів про стаж (довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка, військовий квиток, диплом, довідки про період проходження військової служби та періоди отримання допомоги по безробіттю) та згідно даних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж позивача враховано повністю та складає 23 роки 3 місяці 7 днів, що недостатньо для призначення пенсії.
Відповідач-2 правом на подання відзиву не скористався.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 25.06.2025 звернувся із заявою про призначення пенсії за віком згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV із застосуванням кратності при зарахуванні періоду безпосередньої участі у бойових діях (один місяць служби за три місяці) (а. с. 15).
Згідно пункту 4.2 (ост. абзац) Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за принципом екстериторіальності документи для призначення пенсії були на правлені на розгляд до ГУ ПФУ в м. Києві, яким і було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії від 02.07.2025 №032550007872 у зв'язку з тим, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж (а. с. 20-23).
Вважаючи рішення ГУ ПФУ в м. Києві про відмову у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку протиправним, позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що правовідносини, які виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (набрав чинності 01.01.2004, далі - Закон №1058-ІV).
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частин першої, другої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У разі якщо за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків (частина третя статті 24 Закону №1058-IV).
Згідно з абзацом другим частини 1 статті 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991, час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України Про оборону України, зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 №1788-XII передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Приписами пункту четвертого частини першої статті 115 Закону №1058-IV установлено право на призначення дострокової пенсії за віком для військовослужбовців, які брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення після досягнення чоловіками 55 років та за наявності у чоловіків страхового стажу не менше 25 років.
17.03.2014, тобто після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 №303/2014 “Про часткову мобілізацію», в Україні розпочав діяти особливий період, що тривав до введення воєнного стану в Україні.
За змістом статті 1 Закону України від 06.12.1991 №1932-XII “Про оборону України» під бойовими діями слід розуміти форму застосування з'єднань, військових частин, підрозділів (інших сил і засобів) Збройних Сил України, інших складових сил оборони для вирішення бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння).
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 20.10.2014 №1294/26071) затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей (далі - Положення №530).
Відповідно до пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
У постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі №346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17, від 16.06.2020 у справі №185/7049/16-а, від 31.08.2022 у справі №185/6919/16-а, від 17.10.2022 у справі №340/395/17, від 18.01.2023 у справі №1.380.2019.003739, від 21.03.2023 у справі №160/6146/19 висловлена правова позиція у подібних правовідносинах, за змістом якої час проходження служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях в особливий період (участь в антитерористичній операції), підлягає зарахуванню до стажу для призначення пенсії на умовах - один місяць служби за три місяці.
Здійснюючи перевірку доводів позивача щодо не зарахування відповідачем періоду військової служби позивача у кратному розмірі (за період з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025), судом враховано, що позивач має статус учасника бойових дій, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 14.09.2023 (а. с. 14).
Довідкою військової частини НОМЕР_2 від 08.06.2025 №2248 підтверджується, що позивач у період з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області Краматорського району, Лиманська міська TГр; Донецька область, Покровський район Очеретинська селищна ТГр; Донецька область, Бахмутський район, Торецька ТГр (а. с. 18).
Суд враховує, що вказану довідку складено за формою додатку 6 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Дніпропетровскій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (зі змінами), та ця довідка підтверджує участь у бойових діях у воєнний час.
Проте, при обчисленні страхового стажу відповідач не врахував того, що позивач має право на пільгове обчислення стажу, та безпідставно не зарахував стажу як пільгового, що призвело до неправильного обрахунку загального страхового стажу позивача, і як наслідок прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії.
Таким чином, період військової служби позивача з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025, протягом якого він брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною військовою агресією російської федерації проти України, підлягає зарахуванню із розрахунку один місяць служби за три місяці.
Проте, як видно зі змісту розрахунку стажу позивача, вказаний період зараховано ГУ ПФУ в м. Києві без застосування кратності - один місяць служби за три місяці.
В той же час обґрунтованих мотивів не зарахування спірних періодів у пільговому обчисленні відповідачем у рішенні не наведено.
У відповідності до пп. “а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», в редакції чинній на дату прийняття оскарженого рішення, до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Суд зауважує, що час звернення за призначенням пенсії (25.06.2025) ОСОБА_1 досяг віку 56 років. В оскаржуваному рішенні ГУ ПФУ в м.Києві зазначено страховий стаж 23 роки 3 місяці 07 днів. Тобто, для призначення дострокової пенсії позивачу не вистачає страхового стажу 1 рік 8 місяців 23 дні.
Разом з тим, зарахувавши до страхового стажу позивача в кратному розмірі один місяць за три період його участі в бойових діях з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025, загальний страховий стаж позивача становити більше 25 років, тобто умова для призначення пенсії згідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконується.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що рішенням ГУ ПФУ в м.Києві від 02.07.2025 №032550007872 безпідставно відмовлено позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону №1058-IV у зв'язку із відсутністю необхідних 25 років страхового стажу, а у позивача наявні умови для призначення вказаної пенсії (статус учасника бойових дій, досягнення віку 55 років, наявність страхового стажу не менше 25 років, за умови проведення пільгового обчислення стажу).
Крім того, відповідно до пункту першого статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Звертаючись із цим позовом, позивач позовну вимогу зобов'язального характеру просив задовольнити з 25.06.2025.
При вирішенні вказаного спору суд зауважує, що згідно з частиною першою статті 44 Закону №1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).
При цьому, 30.03.2021 набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 “Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України» (далі - Постанова правління ПФУ №25-1).
Зміни, внесені до Порядку №22-1 на підставі Постанови правління ПФУ №25-1, передбачали застосування органами Пенсійного фонду України принципу екстериторіальному при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсії з 01.04.2021.
Запроваджена у зв'язку із змінами, внесеними до Порядку №22-1, технологія передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсії бек-офісами територіальних органів Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяви та де проживає пенсіонер.
Запровадження принципу екстериторіальності мало на меті досягнення таких результатів: єдиний підхід до застосування пенсійного законодавства; централізована прозора система контролю за діями фахівців, процесів призначення та перерахунку пенсій; мінімізація особистих контактів з громадянами; відв'язка звернень та їх опрацювання від територіального принципу; попередження можливих випадків зволікань у прийнятті рішення, а також оптимізація навантаження на працівників.
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Порядку №22-1 заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно з пунктом 4.2 розділу IV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає (перераховує) пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3. розділу IV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
За приписами пункту 4.10 розділу IV Порядку №22-1 після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.
Аналіз наведених вище положень Порядку №22-1 свідчить про наступне:
- сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив'язки до території;
- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п.4.10);
- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.
Так, у межах спірних правовідносин заява позивача про призначення пенсії розглянута за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в м. Києві та за результатом її розгляду прийнято спірне рішення.
Суд зауважує, що відповідачем у справах, в яких оспорюються, зокрема, рішення, ухвалені в результаті розгляду заяви про призначення пенсії, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, який прийняв відповідне рішення.
Відтак, з огляду на приписи пунктів 4.2, 4.10 розділу IV Порядку №22-1 належним відповідачем у частині позовних вимог щодо зобов'язання призначити ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в м. Києві, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглянув заяву позивача про призначення пенсії та прийняв рішення про відмову у її призначенні.
Натомість, ГУ ПФУ у Волинській області не здійснювало розгляд заяви позивача, не приймало рішення про відмову у призначенні пенсії, а тому відсутні правові та фактичні обставини для покладання на нього обов'язку щодо прийняття рішення за заявою позивача. Згідно з пунктом 4.10 розділу IV Порядку №22-1 ГУ ПФУ у Волинській області визначено як суб'єкт, який буде здійснювати виплату пенсії позивачу за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання (в разі її призначення).
Отже, позовні вимоги до ГУ ПФУ у Волинській області заявлені безпідставно.
Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням встановлених обставин справи та норм чинного законодавства, що врегульовують спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в м. Києві від 02.07.2025 №032550007872 та зобов'язання ГУ ПФУ в. Києві призначити ОСОБА_1 з 25.06.2025 дострокову пенсію за віком згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період військової служби з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025 в пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.
Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з тим, позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Враховуючи те, що позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати згідно статті 139 КАС України розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, код ЄДРПОУ 13358826), Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві (04053, Київська область, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 02.07.2025 №032550007872.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 з 25.06.2025 дострокову пенсію за віком згідно пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період військової служби з 03.04.2023 по 02.05.2023, з 04.05.2023 по 06.05.2023, 28.05.2023, з 30.05.2023 по 01.06.2023, з 03.06.2023 по 05.06.2023, з 07.06.2023 по 08.06.2023, 10.06.2023, з 12.06.2023 по 13.06.2023, з 15.06.2023 по 17.06.2023, з 20.06.2023 по 22.06.2023, з 25.06.2023 по 27.06.2023, з 29.06.2023 по 03.07.2023, 05.07.2023, з 07.07.2023 по 08.07.2023, з 10.07.2023 по 26.09.2023, з 15.10.2023 по 16.12.2023, з 01.01.2024 по 11.01.2024, з 18.01.2024 по 18.03.2024, з 20.03.2024 28.03.2024, з 30.03.2024 по 27.04.2024, з 26.07.2024 по 19.11.2024, з 07.12.2024 по 17.02.2024, з 01.03.2025 по 02.03.2025, з 21.03.2025 по 15.04.2025, з 01.05.2025 по 14.05.2025, 01.06.2025 з 03.06.2025 по 05.06.2025 в пільговому (кратному) обчисленні один місяць служби за три місяці.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський