м. Вінниця
31 жовтня 2025 р. Справа № 640/26117/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про: визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
В Окружний адміністративний суд міста Києва звернулася з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою від 23.09.2021 Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі та вирішив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (а.с. 52).
На виконання пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" № 2825-IX, справу № 640/26117/21 скеровано до Вінницького окружного адміністративного суду та Автоматизованою системою документообігу суду, згідно із ст. 31 КАС України, головуючого суддю по справі визначено Дмитришену Р.М.
Ухвалою від 10.03.2025 адміністративну справу №640/26117/21 прийнято до провадження, розгляд якої постановлено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Цією ж ухвалою запропоновано учасникам справи надати актуальну інформацію щодо адреси місця реєстрації, письмові пояснення та/або заяви у разі зміни фактичних обставин по цій справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір.
Позивач, скориставшись своїм процесуальним правом, надала письмові пояснення. Зокрема вказала, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Так, спірні правовідносини у цій справі виникли у зв'язку з оскарженням дій відповідача щодо зменшення позивачці посадового окладу згідно із займаною нею посадою начальника управління - головного бухгалтера управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за період з 11.09.2018 по 24.04.2020.
Позивач у позовній заяві вказує, що з моменту призначення її на посаду, відповідач протиправно прирівняв займану посаду до 6 групи оплати праці, замість 4 групи посад державної служби, та відповідно встановив посадовий оклад у розмірі меншому, ніж передбачено діючим законодавством.
Позивач вважає, що управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального МРУ є самостійним структурним підрозділом територіального органу та не входить до складу будь-якого іншого структурного підрозділу, а займана нею посада згідно з Переліком посад державної служби відносилась до 4 групи оплати праці як Керівник самостійного управління.
З огляду на порушення своїх прав позивач звернулась до суду з позовною заявою, у якій просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок заробітної плати за період з 11.09.2018 по 24.04.2020, а також недоотриману суму матеріальної допомоги на оздоровлення, соціальне-побутове забезпечення та відпускних виплат.
Відповідач позовні вимоги не визнає. Позиція останнього викладена у відзиві на адміністративний позов, яка полягає в правомірності своїх дій та безпідставності заявлених вимог (а.с. 53-78). По суті спору відповідач зазначив, що структуру територіального органу затверджує Міністр юстиції України. Штатний розпис, штат, кошторис територіального органу затверджує Державний секретар. Тобто позивачу, під час перебування на посаді начальника Управління БО та ФЗ, Центральним МРУ нараховувалась заробітна плата, виходячи з встановленого штатним розписом посадового окладу, рангу державного службовця, вислуги років та інших виплат в межах виділених асигнувань, розробленого в межах чинного законодавства.
Враховуючи, що розгляд справи по суті розпочався, інших заяв і документів не надходило, а визначений строк для їх подання закінчився, клопотань щодо продовження процесуального строку не надходило, отже суд розглядає справу в письмовому провадженні за наявними в ній доказами.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову та відзиву, встановив такі обставини справи.
Наказом Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 10 вересня 2018 року №260/OC-18 позивач призначена на посаду начальника управління - головного бухгалтера управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України з посадовим окладом відповідно до штатного розпису.
Наказом Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 23 квітня 2020 року №108/OC-20 позивач звільнена з посади на підставі пункту 1-1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з ліквідацією державного органу.
В рамках спірних правовідносин, згідно з штатними розписами, посаду позивача віднесено до шостої групи оплати праці, в той час, на переконання останньої, управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального МРУ є самостійним структурним підрозділом територіального органу та не входить до складу будь-якого іншого структурного підрозділу, а займана нею посада згідно з Переліку посад державної служби відносилась до 4 групи оплати праці як Керівник самостійного управління.
Надаючи правову оцінку обставинам справи у взаємозв'язку з нормами законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення «Про Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції», затвердженого наказом Міністерства юстиції України (в редакції від 16.02.2018 №392/5 та від 25.04.2019 №1326/5) територіальний орган Міністерства юстиції - Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції є органом державної влади, який утворюється для реалізації повноважень Міністерства юстиції України на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Згідно з абзацом 3 пункту 1 цього положення, територіальний орган є правонаступником - управління Державної пенітенціарної служби в Житомирській області; управління Державної пенітенціарної служби в м. Києві та Київській області; управління Державної пенітенціарної служби в Черкаській області; управління Державної пенітенціарної служби в Чернігівській області.
Пункт 15 Положення обумовлено, що територіальний орган (тобто Управління) є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, інші печатки та штампи.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.01.2020 року), з метою встановлення розмірів посадових окладів державні органи поділяються за юрисдикцією, яка поширюється: 1) на всю територію України; 2) на територію однієї або кількох областей, міста Києва або Севастополя; 3) на територію одного або кількох районів, міст обласного значення.
Частиною першою статті 51 Закону (в редакції до 01.01.2020) було передбачено, що посади державної служби з метою встановлення розмірів посадових окладів поділяються на 9 груп оплати праці.
Зокрема, до групи 4 належали посади керівників самостійних структурних підрозділів державних органів і прирівняні до них посади.
За обставин справи суть спору виходить з того, до якої групи оплати праці - четвертої чи шостої відноситься посада позивача - начальник управління - головний бухгалтер управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів (в редакції до 01.01.2020 р.) була затверджена Схема посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів: вся територія України; територія однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя; територія одного або кількох районів, міст обласного значення.
Водночас, цією ж Постановою КМУ №15 було затверджено Перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, зокрема до 4 групи оплати праці віднесено: керівники самостійних структурних підрозділів (головних департаментів, департаментів, головних інспекцій, головних управлінь, служб, управлінь, відділів, відділень): міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, а також керівників структурних підрозділів цих державних органів та їх структурних підрозділів.
При цьому, до 6 групи оплати праці віднесено посади керівників підрозділів у складі самостійних структурних підрозділів державних органів.
Згідно з пунктом 1.1 Положення про Управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції №122/ОД-17 від 07.04.2017 визначає завдання та функціональні обов'язки бухгалтерської служби бюджетної установи відповідно до Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2011 №59, статті 56 Бюджетного кодексу України (а.с. 34-45).
Пуктом 1.2 Положення обумовлено, що Управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції є структурним підрозділом Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації і підпорядковується начальнику управління.
Відповідно до п. 2 Типового положення, в редакції чинній на час спірних правовідносин, бухгалтерська служба утворюється як самостійний структурний підрозділ бюджетної установи, вид якого залежить від обсягу, характеру та складності бухгалтерської роботи, - департамент, управління, відділ, сектор або в бюджетній установі вводиться посада спеціаліста, на якого покладається виконання обов'язків бухгалтерської служби.
З аналізу наведеної норми слідує, що Управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального МРУ, є самостійним структурним підрозділом територіального органу та не входить до складу іншого структурного підрозділу, а посада позивачки начальник управління - головний бухгалтер управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України відноситься згідно з Переліку посад державної служби до 4 групи оплати праці за категорією Керівник самостійного управління.
Аналогічного змісту направлена відповідь на звернення позивачки Національним агентством України з питань державної служби, яка за своєю суттю й носять рекомендаційний характер, проте враховується судом. Зокрема, з огляду на положення статті 51 Закону України «Про державну службу» (в редакції до 01.01.2020 року), постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 (в редакції до 01.01.2020 р.) займана позивачем посада була прирівняна до 4 групи оплати праці (а.с. 25-27).
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади» від 19 вересня 2019 року № 117-ІХ, статтю 51 Закону України «Про державну службу» викладено у новій редакції та змінено схему посадових окладів.
Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2020р. № 16 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017р. № 15» затверджено нову схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2020 році.
У наведеній постанові підкатегорії "Б1" відповідають посади керівників самостійних структурних підрозділів державних органів, зокрема, керівники самостійного управління із визначенням розміру посадового окладу в сумі 10550грн, оскільки юрисдикція діяльності Центрального МРУ поширюється на територію кількох областей.
У штатному розписі на 2020 Центрального МРУ посада позивачки віднесена до підкатегорії "Б3" як керівника управління департаменту, головного управління служби, що є протиправним, оскільки як зазначено вище відповідно до Положення Управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення є структурним підрозділом Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.
З огляду на вищевикладене, суд погоджується з доводами позивачки про порушене її право на оплату праці, оскільки її розмір посадового окладу за умови віднесення її посади до 6 групи замість 4 групи оплати праці у період з 11.09.2018 по 31.12.2019 та з 01.01.2020 по 24.04.2020 до підкатегорії "Б3" при виплаті зменшений. Так, за 2018 замість 9000грн посадового окладу установлений у розмірі 7300грн (а.с. 29), за 2019 замість 9691,00грн - 7790,00грн (а.с. 31), за 2020 замість 10 550,00грн - 8450,00грн.
Отже, суд установив протиправні дії відповідача щодо зменшення посадового окладу позивачки за її посадою начальника управління - головного бухгалтера управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України за період з 11.09.2018 по 24.04.2020, тому вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Суд ураховує, що виплата матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутове забезпечення та виплати, пов'язані з відпусткою залежать від посадового окладу, які мають обраховуватись від його розміру.
Тому, з метою захисту прав позивачки слід зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату заробітної плати та всіх належних виплат за період з 11.09.2018 по 24.04.2020.
Визначаючись щодо спірного періоду, суд ураховує докази позивачки перебування її на посаді начальника управління - головного бухгалтера управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення ЦМУ. Зокрема, відповідно до записів трудолвої книжки НОМЕР_1 згідно із записом №12 позивачка призначена на посаду 11.09.2018 за підставою Наказ ЦМУ №260/ОС-18 від 10.09.2018; звільнена 24.04.2020 з посади, що підтверджено записом №14 за підставою - наказ ЦМУ №108/ОС-20 від 23.04.2020.
Отже, виплати позивачці мають бути здійснені за час перебування її на посаді за період з 11.09.2018 по 24.04.2020, а не період який зазначає відповідач у відзиві з 10.10.2017 по 26.02.2020.
Водночас, суд ураховує, що постановою Кабінету Міністрів України №20 від 24.01.2020 "Деякі питання територіальних органів Міністерства юстиції" ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства юстиції: Адміністрацію Державної кримінально-виконавчої служби України; Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (пункт 1 Постанови).
Утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Міністерства юстиції з питань виконання кримінальних покарань - Департамент з питань виконання кримінальних покарань (пункт 2 Постанови).
При цьому, 10.02.2020 зареєстровано юридичну особу Департамент з питань виконання кримінальних покарань (код ЄДРПОУ 43501242) номер запису: 1 074 102 0000 090030.
Разом з тим, згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 40867327) з 30.01.2020 перебуває у стані припинення. Ці відомості містяться і на дату ухвалення судом рішення.
Згідно приписів статті 104 Цивільного Кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Аналіз спірних правовідносин свідчить про те, що спір у цій справі виник у відносинах публічної служби та стосуються, зокрема, правомірності виплати Центральним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції позивачці заробітної плати за період з 11.09.2018 по 24.04.2020.
Отже, оскільки юридична процедура припинення Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції не завершена в установленому порядку згідно з ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України, а спірні правовідносини не стосується публічно-владних функцій у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, тому суд покладає на останнього обов'язок щодо проведення всіх належних позивачці виплат.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Враховуючи, що позивач звільнена від сплати судового збору, тому підстави для його присудження на користь заявниці відсутні.
Щодо заявленого клопотання про негайне виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Негайне виконання судового рішення полягає в тому, що воно набуває властивостей здійснення і підлягає виконанню не з часу набрання рішенням суду законної сили, як це передбачено для більшості судових рішень, а негайно з часу його ухвалення, чим забезпечується швидкий та реальний захист життєвоважливих прав та інтересів позивача.
Перелік рішень суду, що підлягають негайному виконанню, визначається статтею 371 КАС України.
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби у межах суми стягнення за один місяць. Отже, до негайного виконання допускається рішення суду про "стягнення" відповідних виплат, а не про зобов'язання відповідача до їх нарахування та виплати позивачеві. Тобто, саме у випадку постановлення судом рішення про стягнення на користь позивача недоплачених сум заробітної плати та інших виплат у відносинах публічної служби, суд повинен також визначити суму стягнення за один місяць та в цій частині допустити рішення до негайного виконання.
Разом з тим, обраний у цій справі спосіб захисту прав та інтересів позивача шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити заробітну плату означає, що недоплачену суму повинен визначити сам відповідач в процесі виконання рішення суду після набрання ним законної сили.
Крім того, суд вважає за необхідне зауважити, що передбачивши певні категорії справ, рішення у яких підлягають негайному виконанню, законодавець переслідував мету створити гарантії для забезпечення швидкого і реального захисту життєвоважливих прав та інтересів позивача у виняткових ситуаціях, зокрема тоді, коли незаконно звільнена особа у відносинах публічної служби позбавлена джерел доходів, або ж в інших випадках, коли внаслідок порушення відповідачем закону про виплату грошового утримання у відносинах публічної служби, рівень доходів позивача істотно зменшився.
Однак, як встановлено судом, позивачка не ставить питання протиправності наказу про своє звільнення, тому суд доходить висновку про відсутність достатніх правових підстав для звернення ухваленого рішення до негайного виконання.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо зменшення ОСОБА_1 посадового окладу за посадою начальника управління - головного бухгалтера управління бухгалтерського обліку та фінансового забезпечення Центрального МРУ за період з 11.09.2018 по 24.04.2020.
Зобов'язати Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України здійснити перерахунок за період з 11.09.2018 по 24.04.2020 та виплатити ОСОБА_1 недоотриману заробітну плату, матеріальну допомогу на оздоровлення, соціально-побутове забезпечення та відпускні.
В задоволенні клопотання про звернення судового рішення до негайного виконання відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Центральне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації (код ЄДРПОУ - 40867327, вул. Воздвиженська, 2, м. Київ, 04071).
Повне судове рішення складено 31.10.2025.
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна