Постанова від 27.10.2025 по справі 296/10886/25

Справа № 296/10886/25

3/296/2499/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" жовтня 2025 р. м.Житомир

Корольовський районний суд м Житомира в складі

Головуючої судді Шимон Л.С.,

при секретарі Бричук Ю.В.,

за участю прокурорів Шпірука М.В., Ільченко Г.О.,

особи, яка притягується до відповідальності,

розглянувши матеріали, які надійшли з управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого лікарем-неврологом, колишній заступник голови гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , будучи у період з 20.03.2023 року по 28.12.2024 року заступником голови гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 та відповідно до пп. «ґ» п.2 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

ОСОБА_1 , будучи у період з 20.03.2023 року по 28.12.2024 року заступником голови гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 та відповідно до пп. «ґ» п.2 ч.1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України.

Так, на підставі наказу командира в/ч НОМЕР_1 «Про організацію лікувально-діагностичного процесу у військовій частині НОМЕР_1 на 2023 рік» від 20.03.2023 року №69 ОСОБА_1 призначено заступником голови гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 . Наказом командира в/ч НОМЕР_1 «Про організацію лікувально-діагностичного процесу у військовій частині НОМЕР_1 на 2024 рік» від 26.12.2023 року №323 його участь у складі гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 як заступника голови було продовжено.

Наказом командира в/ч НОМЕР_1 «Про організацію лікувально-діагностичного процесу у військовій частині НОМЕР_1 на 2025 рік» від 28.12.2024 року №394 заступника голови ОСОБА_1 не було включено до оновленого складу відповідної комісії та таким чином було виведено зі складу гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 .

Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «ґ» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на голів, їх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій. Відповідно до п.2.5.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008р., до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК, гарнізонні ВЛК, ЛЛК, ВЛК Десантно-штурмових військ, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України, ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

З 12 жовтня 2023 року (дати набрання чинності Законом №3384-IX про відновлення декларування) декларантами стали: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону). У зв'язку із цим вищезазначені особи мають подавати декларації в Реєстр декларацій. Вид декларації залежить від того, коли та в яку комісію вони були включені.

Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «ґ» п.2 ч.1 ст.3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до абзацу 1 ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпункті «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої наказом голови НАЗК від 23.07.2021р. №449/21, декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік тільки 12.09.2025 о 17 год 22 хв, тобто несвоєчасно.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, 12.09.2025 о 17 год 24 хв, тобто несвоєчасно.

У відповідності до статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

З приводу несвоєчасності подачі електронних декларацій ОСОБА_1 пояснив, що причинами несвоєчасного їх подання слугувало недосконале знання законодавства та особиста заклопотаність, з вимогами антикорупційного законодавства ознайомлений частково, з наказами про включення до складу ВЛК ознайомлений усно.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свої пояснення підтримав частково, фактично вину не визнав, на запитання прокурора повідомив, що будь-яких поважних причин, які перешкодили йому вчасно подати відповідні декларації, не мав, про необхідність подати декларації йому ніхто не нагадав, хоча неодноразово запитував в стройовій, медичній частині чи необхідно йому подавати декларації, понадіявся на керівництво. Також зазначив, що про те, що є членом ВЛК станом на 2024р., не знав.

Прокурори просили притягнути особу до адміністративної відповідальності за вчинення ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КпАП України, оскільки вважають, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурорів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом встановлено, що лікар-невропатолог ОСОБА_1 з 20.03.2023 року по 28.12.2024 року працював заступником голови гарнізонної військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 (наказ командира №69 від 20.03.2023 року, наказ №323 від 26.12.2023 року, наказ №394 від 28.12.2024 року).

Відповідно до ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у пп. «а» і «ґ» п.2 ч.1 ст.3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому ч.1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до абзацу 1 ч.2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «ґ» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно даних з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав відповідні декларації 12.09.2025 року, тобто несвоєчасно. Поважних причин, які б унеможливили подання декларацій у визначений законом строк, ОСОБА_1 суду не наведено і доказів на їх підтвердження не надано.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, в порушення вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а також декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Факт несвоєчасного подання декларацій підтверджено матеріалами справи і належними, допустимими доказами не спростований.

Враховуючи вищевикладене, безпосередньо дослідивши додатково письмові докази (копії наказів, розписку про ознайомлення 19.02.2024р. з вимогами антикорупційного законодавства з особистим підписом ОСОБА_1 , функціональні обов'язки, Положеннями про ВЛЕ в Збройних Силах України в/ч НОМЕР_1 , листом ТВО командира в/ч від 12.09.2025р. про ознайомлення членів ВЛК з вимогами наказів про включення та виключення зі складу ВЛК), заслухавши пояснення учасників процесу, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Обставин, що обтяжують відповідальність правопорушника, в ході розгляду справи не встановлено.

Враховуючи особу та характер вчиненого правопорушення, суд накладає адміністративне стягнення в межах санкції ч.1ст.172-6 КУпАП у виді штрафу.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.36, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про запобігання корупції», -

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисячу сімсот) гривень.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисячу сімсот) гривень.

Відповідно до ст. 36 КпАП України застосувати до ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (тисячу сімсот) гривень.

Штраф стягнути на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у Житомирській області;/Житомир обл./21081100, Код отримувача: 37976485, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача: 899998, Рахунок отримувача: UА228999980313090106000006797, Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі ДСА України судовий збір у розмірі 605 гривень 60 копійок. Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача(МФО): 899998, Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.

Cуддя Л. С. Шимон