Справа №487/6477/25
Провадження №3/487/1423/25
30.10.2025 Заводський районний суд м. Миколаєва у складі головуючого судді: Афоніної С.М., за участю секретаря: Ященко В. В., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ФОП ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
До Заводського районного суду міста Миколаєва з ГУ ДПС у Миколаївській області надійшов матеріал про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу №513 від 19.08.2025, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року N?8073-Х, зі змінами та доповненнями, як порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: Статтею 3 розділу ІІ Закону України від 06 липня 1995року N?265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями (далі - Закону N?265) визначено, що суб?єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також з приймання готівки для подальшого її переказу зобов?язані: - опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п.1 статі 3 Закону N?265).
- надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій OR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (п.2 статі 3 Закону N?265).
Наказом Міністерства фінансів України від 08.06.2021 N?329 внесено зміни до Положення, які доповнюють п.2 розділу II новим обов?язковим реквізитом - цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.
Вказана норма щодо зазначення цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку у розрахунковому документі набула чинності 01 січня 2022 року (Закон України від 30.11.2021 року N?1914-IХ «Про внесення змін до податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень»).
Пунктами 1 та 2 розділу ІІ Положення N?13 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - розрахунковий документ, створений реєстратором розрахункових операцій або програмним реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), має містити обов?язкові реквізити згідно з визначеним переліком. Одним з таких обов?язкових реквізитів є зокрема цифрове значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої. Відповідно до пункту 3 розділу І Положення N?13 установлені вимоги до змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів.
У разі відсутності в документі хоча в одного з обов?язкових реквізитів, а також неотримання сфери призначення, такий документ не приймається як розрахунковий.
Згідно з даними СОД РРО ДПС України встановлено, що у магазині фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_2 відбувалася реалізація підакцизних товарів без зазначення марки акцизного податку проведенні розрахункових операцій через РРО фіскальний номер 3000990954, заводський номер МT80402378 в період з 31.01.2024 по 22.06.2025, (перше порушення 31.01.2024 на суму 89,40 грн. фіскальний чек N?8 додаток 1 до акта) на загальну суму 1596,50 грн. (дані системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій фізичної особи - підприємия ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) додаток 1 до акта), що є порушенням п.2 ст.3 Закону N?265.
2) Відповідно до п.11 ст.3 розділу Закону N?265, суб?єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов?язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Підакцизні товари (продукція) - це товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД на які Податковим Кодексом України від 02 грудня 2010 року N?2755-VI, із змінами і доповненнями, (далі - ПКУ) встановлено ставки акцизного податку - пп. 14.1.145 п. 14.1 ст. 14 ПКУ.
До підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; пальне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія (п. 215.1 ст. 215 ПКУ).
Форма та зміст розрахункового документа встановлені Положенням «Про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів».
Код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та назва товару (послуги), вартість, літерне позначення ставки ПІДВ є обов?язковим реквізитом у фіскальному чеку на товари (послуги) згідно п.2 розділу ІІ Положення N?13.
На підставі інформації системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій встановлено, що під час проведення розрахункових операції фізична особа - підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_2 здійснювала реалізацію підакцизних товарів при проведенні розрахункових операцій через РРО фіскальний номер 3000990954, заводський номер МТ80402378 у перевіряємий період з помилковим значенням або відсутністю коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (останні порушення відображені в додатку 2 до акта), що є порушенням п. 11 ст. 3 Закону N?265.
3) Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України від 06 липня 1995 року N? 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі - Закон N? 265) суб?єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані вести в порядку. встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб?єкт господарювання зобов?язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб?єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об?єкті).
Згідно з п. 1 розд. І Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2021 N? 496 (далі - Порядок N? 496) облік товарних запасів здійснюється фізичними особами - підприємцями, у тому числі платниками єдиного податку (далі - ФОП) шляхом постійного внесення до Форми ведення обліку товарних запасів (далі - Форма обліку), яка визначена додатком до Порядку N? 496, інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід?ємною частиною такого обліку.
Первинні документи, на підставі яких внесено записи до Форми обліку, є обов?язковими додатками до такої форми. Внесення даних до Форми обліку щодо надходження товарів на підставі первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.
Згідно з п. 9 розд. ІІ Порядку N? 496 заборонено продаж товарів, на які у місцях продажу
таких товарів (господарських об?єктах) відсутні:
1) первинні документи, записи про які внесено до Форми обліки:
2) відповідні записи у Формі обліку про наявні первинні документи;
3) первинні документи і записи у Формі обліку про такі первинні документи.
Форма обліку, первинні документи на товари мають зберігатись у місці продажу (господарському об?єкті) до моменту вибуття останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
Такі документи щомісячно групуються в хронологічному порядку їх відображення у Формі обліку та/або підшиваються для подальшого зберігання разом із Формою обліку, в якій інформацію про такі документи відображено (п. 10 розд. І Порядку N? 496).
Форма обліку, первинні документи, які підтверджують облік та походження товарів, надаються посадовій особі контролюючого органу на її вимогу під час проведення перевірки.
Такі документи надаються особисто ФОП або особою, яка фактично здійснює продаж товарів (надання послуг) та/або розрахункові операції в місці продажу (господарському об?єкті) такої ФОП (п. 11 розд. Порядку N? 496).
Працівниками контролюючого органу, які проводили фактичну перевірку на початку перевірки вручено продавцю ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_2 ОСОБА_2 запит про надання документів (копій документів) та вимогу про зняття залишків товарних запасів від 25.07.2025 (відмітка про вручення засвідчена підписом продавця ОСОБА_2 від 25.07.2025) (додаток 3 до акта).
В запиті про надання документів (копій документів) зазначено про необхідність надання на початок перевірки за адресою здійснення діяльності: : АДРЕСА_2 документів, що підтверджують облік та походження товарних запасів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об?єкті), або надати вище зазначені документи 29.07.2025 за адресою контролюючого органу: АДРЕСА_3 .
29.07.2025 ФОП ОСОБА_1 надала на адресу контролюючого органу: вул. Ігоря Бедзая буд. 20/9, каб. 714, м. Миколаїв, Миколаївська область документи. За результатом аналізу документів наданих до перевірки та відомості про результат перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) встановлено відсутність первинних документів на товари загальною сумою 8095,00 грн., що є порушенням вимог п.12 ст.3 Закону N?265.
Вищевказані порушення відображені в акті фактичної перевірки від 04.08.2025 N? 12820/Ж5/14/29/07/ НОМЕР_1 .
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, про дату та час слухання повідомлялася належним чином, причини неявки суду не повідомила.
Згідно зі ст. 268 КУпАП справа розглядалася за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 ст. 155-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до вимог ст.3 Закону України від 06.07.1995 року «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», порушення якого інкримінується ОСОБА_1 , дотримання встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, вимагають від суб'єкта господарювання.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
На підставі ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до протоколу № 513 про адміністративне правопорушення від 19.08.2025, 29.07.2025 ФОП ОСОБА_1 надала на адресу контролюючого органу: вул. Ігоря Бедзая буд. 20/9, каб. 714, м. Миколаїв, Миколаївська область документи. За результатом аналізу документів наданих до перевірки та відомості про результат перевірки щодо повноти оприбуткування, реалізації та фактичних залишків запасів (товарно-матеріальних цінностей) встановлено відсутність первинних документів на товари загальною сумою 8095,00 грн., що є порушенням вимог п.12 ст.3 Закону N?265.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, можуть бути як посадові, так і фізичні особи суб'єкти підприємницької діяльності та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.
Так, до матеріалів справи додано копія акту фактичної перевірки, акт що засвідчує факт неявки для ознайомлення та підписання акту фактичної перевірки, копія наказу на перевірку, копія направлень на перевірку від 24.07.2025, копія додатку 1 до акту від 04.08.2025, копія додатку 1 до акту від 04.08.2025, відомість про перевірки, запит про надання документів, вимога про зняття залишків товарних запасів, запрошення.
Проте, в судовому засіданні встановлено суттєві порушення щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно положень ст. 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Протокол не вручено під розписку особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
В порушення вищезазначеного, ОСОБА_3 не було роз'яснено її процесуальних прав, а сам протокол було складено за відсутності останньої.
Зазначаючи в протоколі про адміністративне правопорушення про те, що ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем, тобто є суб'єктом господарювання, жодного доказу на підтвердження цих обставин до протоколу не долучено, а саме відсутні будь-які документи, які вказують на те, що ОСОБА_1 є фізичною особою підприємцем та є суб'єктом господарювання, який зобов'язаний здійснювати розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено свідків правопорушення, тобто осіб, які б підтвердили факт порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
За такого, суд не може розцінювати протокол про адміністративне правопорушення №513 від 19.08.2025 як належний та допустимий доказ в рамках даної справи.
Відповідно до положень статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах та у порядку, встановлених законом.
Відповідно до положень статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.
З'ясовуючи ці обставини, суд повинен виходити з положень статті 251 КУпАП, згідно з якою доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З огляду на наведене, та системність порушень в їх сукупності допущених при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, а також положення статті 62 Конституції України в судовому засіданні не доведено належними та допустимим доказами наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставиною відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно ст. 284 КУпАП при наявності обставин, передбачених статтею 247 КУпАП виноситься постанова про закриття справи.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 124, 247, 251, 252, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в Миколаївському апеляційному суді через Заводський районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: С.М. Афоніна