Справа №463/10271/25
Провадження №2-о/463/294/25
про залишення заяви без руху
30 жовтня 2025 року м. Львів
Суддя Личаківського районного суду міста Львова Ціпивко І.І., розглянувши заяву ОСОБА_1 про звільнення від обов'язків опікуна,
встановила:
Заявниця звернулася до суду з заявою, в якій просить суд звільнити її від виконання обов'язків опікуна над ОСОБА_2 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.10.2025 року визначено головуючу суддю Ціпивко І.І. для розгляду справи.
Оглянувши матеріали справи, вважаю, що заява підлягає залишенню без руху з таких підтсав.
Так, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1ст. 5 Цивільного процесуального кодексу України).
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Статтями175,177 ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов'язок дотримання яких покладається на позивача.
Подана заява не відповідає зазначеним вимогам.
Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника (ч. 2 ст. 300 ЦПК України).
Проте, у заяві не зазначено жодної заінтересованої особи.
Згідно вимог ч. 6 ст. 300 ЦПК (в чинній редакції) передбачено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Заявницею до заяви не долучено документа, що підтверджує факт недієздатності Анісімової .Й.
Крім цього, заявниця просить призначити ОСОБА_2 іншого опікуна, проте не зазначає жодної особи.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 ЦК України, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 60 Цивільного кодексу України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно з ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Крім того, відповідно до частини 2 наведеної статті, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
Таким чином, як призначення, так і припинення обов'язків опікуна здійснюється за поданням відповідного органу опіки та піклування.
Верховний Суд у постанові від 07.04.2022 по справі № 712/10043/20 вказав, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Згідно приписів ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2025 рік становить 605 грн. 60 коп.).
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Встановлено, що ОСОБА_1 подала заяву, про в якій просить звільнити її від повноважень опікуна над ОСОБА_2 , призначити іншого опікуна.
Таким чином, заявниця повинна сплатити судовий збір в розмірі 1211,20 грн. (605,60 х 2) за реквізитами для сплати судового збору до Личаківського районного суду міста Львова або надати документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
З огляду на те, що виявлені суддею недоліки унеможливлюють відкриття провадження у даній справі, приходжу висновку, що дану заяву слід залишити без руху.
Враховуючи наведене, заявнику необхідно привести заяву у відповідність та визначитись з колом учасників у справі.
Враховуючи те, що вимоги ЦПК України заявником в повному обсязі дотримані не були, заява підлягає залишенню без руху, з наданням йому строку для можливості усунення вказаних недоліків.
Згідно з вимогами частин першої та другої статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У відповідності до статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
При вирішенні питання про залишення заяви без руху враховується практика Європейського суду з прав людини (рішення Суду у справі «De Geouffre de la Pradelle проти Франції», №12964/87, § 28, від 16 грудня 1992 pоку), де зазначено, що реалізуючи п. 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободщодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух.
За таких обставин, заяву належить залишити без руху, визначивши спосіб усунення названих вище недоліків шляхом подання заяви у новій редакції, залучивши при цьому заінтересованих осіб, які вказано в ухвалі та квитанцію про сплату судового збору.
Керуючись ст.ст.175,177,259,260 ЦПК України, суд
постановила:
Заяву ОСОБА_1 про звільнення від обов'язків опікуна залишити без руху.
Повідомити заявника ОСОБА_1 про необхідність усунути недоліки заяви, вказані в мотивувальній частині ухвали суду у десятиденний строк з дня отримання нею цієї ухвали.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути її заявниці.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.І.Ціпивко