Справа №461/5344/25
Провадження №3/461/1977/25
28 жовтня 2025 року. м. Львів.
Суддя Галицького районного суду м. Львова Юрків О.Р., за участю представника митниці Лубоцького Б.І., особи яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , захисниці особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - адвокатеси Телішевської О.Б. розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, керівника благодійної організації БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “МИ-УКРАЇНА», яка проживає за адресою:
АДРЕСА_1 РНОКПП : НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
Згідно з протоколом про порушення митних правил від 04.06.2025 року №0834/UA209000/2025, 01.05.2025 в зону митного контролю пункту пропуску «Шегині - Медика» митного поста «Мостиська» Львівської митниці у напрямку в'їзд в Україну, смугою руху «червоний коридор», в'їхав вантажний автомобіль (з маніпулятором) марки «MAN» VIN НОМЕР_2 , 2011р.в., під керуванням ОСОБА_2 .
Як підставу для ввезення вказаного транспортного засобу на митну територію України ОСОБА_3 , до митного контролю подав товаросупровідні документи:- митна декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 26.04.2025;- рахунок-фактура (Invoice) № 5 від 24.05.2025;- митна декларація Великобританії (MRN) 25GB000060KTCEUNM8;- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 .
Відповідно до поданої митної декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою в адресу Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Євгена Петрушевича, 27, код ЄДРПОУ 44908361) переміщується як гуманітарна допомога - товар: «транспортний засіб: автомобіль марки «MAN», ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , 2011 року випуску», відправником (донором) якого заявлена у митній декларації фізична особа Edward Owen (Великобританія).
Декларування вказаного товару здійснено керівником Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) ОСОБА_1 , про що свідчить наявність кваліфікованого електронного підпису (КЕП) від 26.04.2025 на поданій митній декларації. Львівською митницею, з метою перевірки законності переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України, 02.05.2025 та 13.05.2025 скеровано листи №20/20-01/14/11180, №20/20-01/14/12061 в адресу керівника Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) ОСОБА_1 з метою надання документів, які підтверджують факт переміщення вказаного товару як гуманітарної допомоги.
На лист митниці №20/20-01/14/11180 отримано відповідь листом від 26.05.2025 №687 (вхідний номер митниці від 27.05.2025 №19145/14/20) та копії документів, у тому числі звернення гр. ОСОБА_4 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_4 до Благодійної організації 7АГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) про надання гуманітарної допомоги у вигляді транспортного засобу. Також у листі керівника Благодійної організації надається, що транспортний засіб ввозиться на прохання військовослужбовця ОСОБА_4 .
На лист Львівської митниці від 27.05.2025 №7.4-5/20-01/14/13348 отримано відповідь керівника військової частини НОМЕР_5 (лист від 29.05.20250 №4165, вх. митниці від 30.05.2025 №196619/8.2/20). У своїй відповіді керівник військової частини НОМЕР_5 повідомив, що підполковник ОСОБА_4 дійсно проходить службу у військовій частині. Однак, ОСОБА_4 із жодними зверненнями до Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) не звертався. Крім цього, підпис на зверненні не відповідає дійсності, а сама військова частина не потребує вказаного транспортного засобу.
Відповідно до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги Благодійній організації БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) присвоєно номер ЄР3233, дата включення до реєстру 06.12.2023 року.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від вересня 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», гуманітарною допомогою.
Відповідно до частини 1 статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації освідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій.
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує :акти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за додання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Листом Львівської митниці від 02.06.2025 №20/20-01/14/13791 викликалась керівник І Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) ОСОБА_1 . У визначений час остання не прибула, про те, у своєму листі лід 03.06.2025 №76 (вх. митниці №19998/14/20 від 03.06.2025) повідомляє, що вказаний транспортний засіб ввозиться на ім'я військовослужбовця вже іншої військової частини. При цьому, і до відповіді долучено звернення військовослужбовця ОСОБА_5 , яке є ідентичним по змісту та по тексту до підробленого звернення військовослужбовця ОСОБА_4 .
Враховуючи викладене, встановлено, що керівник Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) ОСОБА_1 з метою ввезення на митну територію України товару: «транспортний засіб: автомобіль марки МАЙ, ідентифікаційний номер «MAN» VIN НОМЕР_2 , 2011 року випуску», подала митному органу до митного контролю митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, що містить неправдиві відомості щодо одержувача товару та його вартості, а також характеру, вантажу (під виглядом товарів, які переміщувалися у митному режимі імпорт, заявив їх як вантажі гуманітарної допомоги Крім цього, ОСОБА_1 також надала митному органу підроблене звернення військовослужбовця ОСОБА_4 , яке останнім не оформлялось та не підписувалось.
Таким чином, керівник Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» ЄДРПОУ 44908361) ОСОБА_1 вчинила дії, спрямовані на зміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника, одержувача товару його вартості, а також характеру вантажу.
Дії ОСОБА_1 органом митниці кваліфіковані як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ч.1 ст. 483 МК України.
Представник митниці в судовому засідання зазначив, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, яке інкриміноване. До останньої слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частиною 1 статті 483МК України.
Захисниця особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокатеса Телішевська О.Б. у судовому засіданні просить закрити провадження відносно ОСОБА_6 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України. Стверджує, що відомості щодо донора, отримувача гуманітарної допомоги зазначені відповідно до вимог чинного законодавства, а саме ЗУ «Про гуманітарну допомогу», Постанови КМ України № 953 від 5 вересня 2023 року, затвердженої Порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», ст. 334 Митного кодексу та ін. Разом з тим зазначає, зміна отримувача можлива ЛИШЕ ЗА ПИСЬМОВОЮ ЗГОДОЮ ДОНОРА, натомість ЗМІНА ОТРИМУВАЧЕМ НАБУВАЧА ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ НЕ ПОТРЕБУЄ ДОДАТКОВОГО ПОГОДЖЕННЯІ З ДОНОРОМ.
В протоколі на сторінці 2 зазначено, що на лист митниці від 27.05.2025 № 7.4-5/20-01/14/13348 отримано відповідь керівника військової частини НОМЕР_5 , в якій останній повідомив, що підполковник ОСОБА_4 справді проходить службу у військовій частині, однак не звертався до Благодійної організації «Благодійного фонду Ми-Україна» з питань гуманітарної допомоги.
Щоб спростувати доводи і визнати неналежним і недопустимим доказом лист військової частини від 29.05.2025 року № 4165, вх. Митниці від 30.05.2025 № 19619/8.2/20), слід взяти до уваги норми чинного законодавства, а саме: ст. 1 Постанови КМ України від 5 вересня 2023 року № 953 (надалі-постанова) визнання товарів гуманітарною допомогою, пропуск через митний кордон України, митне оформлення, отримання, надання, розподіл і контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги, здійснюється відповідно до «Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» затвердженого даною Постановою. В митній декларації зазначено відправника ОСОБА_7 (Велика Британія), для підтвердження дійсності даних щодо відправника додаємо до пояснення
нотаріально засвідчений переклад звернення ОСОБА_8 , який підтверджує, що на прохання ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , які є відданими волонтерами та парафіянами Церкви Успіння Пресвятої Богородиці в Манчестері, ініціював та організував збір коштів на купівлю транспортного засобу для допомоги українським воїнам. Тому обвинувачення митного органу стосовно неправдивих даних щодо відправника, є лише домислами представників митниці, не підтвердженні жодною достовірною інформацією. Відповідно до вказаного ОСОБА_1 як керівник Благодійного фонду «Ми - Україна», який зареєстрований отримувачем гуманітарної допомоги від закордонного донора, внесла дані щодо вантажу в автоматизовану систему та автоматично отримала унікальний код гуманітарної допомоги який міститься в декларації про перелік товарів які визнаються гуманітарною допомогою яка подана 26.04.2025 року та міститься в матеріалах справи.
Отже вважає, що представники митного органу не надали жодного належного та допустимого доказу, який підтверджує скоєння ОСОБА_1 адміністративного порушення передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала пояснення захисниці та просить закрити провадження у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 280 КУпАП зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд вважає за необхідне, згідно зі ст. 487 МК України, застосувати норми Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).
При цьому, за змістом ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи суддя повинен перевірити правильність складення протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 495 МК України протокол про порушення митних правил є джерелом доказів у справі.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях вказав, що термін «кримінальне правопорушення», що міститься у ст. 2 Протоколу №7 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), має автономне значення і охоплює суворі за своїми наслідками види адміністративних стягнень, до яких належать адміністративний арешт та значні адміністративні штрафи, які фактично носять кримінальний характер з усіма гарантіями ст. 6 Конвенції, а справи щодо їх застосування в силу суворості таких санкцій за суттю є кримінальними (пункти 82, 83 Рішення у справі «Енгель та інші проти Нідерландів» від 8 червня 1976 року, пункт 55 Рішення у справі «Гурепка проти України» від 6 вересня 2005 року, пункт 38 Рішення у справі «Менаріні проти Італії» від 27 вересня 2011 року).
Протокол про порушення митних правил є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Відповідно до статті 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи МК чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ст.483 Митного кодексу України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Статтею 486 МК України передбачено, що завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи встановлюється наявними у справі доказами.
Відповідно до вимог ст. 489 МК України - посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина особи, яка притягається до відповідальності, повинна бути доведена органом, який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватись на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, ч.1 ст. 495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків; поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта; іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Пунктом 3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» (далі Порядок) визначено, що особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
Відповідно до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги Благодійній організації БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) присвоєно номер ЄР3233, дата включення до реєстру 06.12.2023 року.
Відповідно до пункту 4 Порядку, перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від вересня 5 вересня 2023 року № 953 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», гуманітарною допомогою.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно з протоколом про порушення митних правил №0834/UA209000/2025 від 04.06.2025 року ОСОБА_1 вчинила дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України товару з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митного контролю як підставу для переміщення товару документів, що містять неправдиві відомості щодо одержувача товару.
Відповідно до вимог частини 1 статті 246 МК України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Згідно з ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".
У зв'язку з повномасштабною військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Верховною Радою України (Закон України № 2102-IX від 24.02.2022), в Україні введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому був неодноразово продовжений.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» №174 від 01.03.2022 на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, органом митного оформлення надано: протокол про порушення митних правил №0834/UA209000/2025 від 04.06.2025 року; копію декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою; листи митниці на адресу БО “Благодійний фонд “МИ-Україна» із відповіддю, листи митниці в адресу в/ч НОМЕР_5 із відповіддю.
На лист митниці №20/20-01/14/11180 отримано відповідь листом від 26.05.2025 №687 (вхідний номер митниці від 27.05.2025 №19145/14/20) та копії документів, у тому числі звернення ОСОБА_4 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_4 до Благодійної організації 7АГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) про надання гуманітарної юмоги у вигляді транспортного засобу. Також у листі керівника Благодійної організації надається, що транспортний засіб ввозиться на прохання військовослужбовця ОСОБА_4 .
На лист Львівської митниці від 27.05.2025 №7.4-5/20-01/14/13348 отримано відповідь керівника військової частини НОМЕР_5 (лист від 29.05.20250 №4165, вх. митниці від 30.05.2025 №196619/8.2/20). У своїй відповіді керівник військової частини НОМЕР_5 повідомив, що підполковник ОСОБА_4 дійсно проходить службу у військовій частині. Однак, ОСОБА_4 із жодними зверненнями до Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «МИ-УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 44908361) не звертався.
Захисниця в поясненнях стверджує, що відомості щодо донора, отримувача гуманітарної допомоги зазначені відповідно до вимог чинного законодавства, а саме ЗУ «Про гуманітарну допомогу», Постанову КМ України № 953 від 5 вересня 2023 року, затвердженим Порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», ст. 334 Митного кодексу та ін. Разом з тим зазначає, зміна отримувача можлива ЛИШЕ ЗА ПИСЬМОВОЮ ЗГОДОЮ ДОНОРА, натомість ЗМІНА ОТРИМУВАЧЕМ НАБУВАЧА ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ НЕ ПОТРЕБУЄ ДОДАТКОВОГО ПОГОДЖЕННЯІ З ДОНОРОМ.
В протоколі на сторінці 2 зазначено, що на лист митниці від 27.05.2025 № 7.4-5/20-01/14/13348 отримано відповідь керівника військової частини НОМЕР_5 , в якій останній повідомив, що підполковник ОСОБА_4 справді проходить службу у військовій частині, однак не звертався до Благодійної організації «Благодійного фонду Ми-Україна» з питань гуманітарної допомоги.
Доводи вини повинні ґрунтуватись на доказах, об'єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Виходячи зі змісту даної статті, склад вказаного правопорушення полягає саме в умисному переміщенні товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів.
Практика Європейського Суду вказує на те, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинності і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.
Так, ч.1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення». Відповідно до ч.2 ст.6 Конвенції «кожен, кого обвинувачено у вчиненні кримінального правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку».
Згідно з положеннями ч.3 ст.6 Конвенції кожний обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення має щонайменше такі права: мати час і можливості, необхідні для підготовки свого захисту; захищати себе особисто чи використовувати юридичну допомогу захисника, вибраного на власний розсуд, або за браком достатніх коштів для оплати юридичної допомоги захисника одержувати таку допомогу безоплатно, коли цього вимагають інтереси правосуддя, тощо.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) поширює стандарти, які встановлює Конвенція для кримінального провадження, на провадження у справах про адміністративні правопорушення.
У рішенні у справі «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ розглянув ситуацію, коли національний ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч.1 ст.6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти нього обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Практика Європейського Суду вказує на те, що обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинності і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення.
Згідно з ч.1 ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно з п.4 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Згідно з п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03 червня 2005 року № 8 суддя вправі вирішувати питання про можливість звільнення особи від адміністративної відповідальності при малозначності правопорушення на підставі ст. 22 КУпАП. При цьому необхідно врахувати не лише вартість, а й кількість предметів правопорушення, а також мету, мотив і спосіб його вчинення.
Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП, постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження.
Враховуючи дані особи ОСОБА_1 яка є керівником Благодійного фонду, що надає суттєву підтримку Збройних Силам України в період воєнного стану, позитивно характеризується, вчинила дане діяння вперше, вчинене не заподіяло істотної шкоди суспільним інтересам та державі, суд вважає за можливе звільнити її від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись усним зауваженням, та закрити провадження у справі.
Застосування такого заходу, як усне зауваження, буде достатнім для досягнення, визначеної ст. 23 КУпАП мети .
Керуючись ст.ст. 458-461, 471, 486, 519, 527, 528 МК України, ст. 283 КУпАП, суд -
На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 483 МК України, за малозначністю та оголосити усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.483 МК України закрити.
Вилучений, відповідно до протоколу про порушення митних правил № 0834/UA209000/2025 від 04.06.2025 року, автомобіль марки «MAN» VIN НОМЕР_2 , 2011 року випуску - безоплатно передати на користь військової частини НОМЕР_6 Збройних Сил України (код НОМЕР_7 )
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя О.Р. Юрків.